Προς το περιεχόμενο

H «foldable» συσκευή της Xiaomi στα χέρια του co-founder της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρον το πρωτότυπο, για μένα προσωπικά κομματάκι άσχημο. Άλλα είναι πρωτότυπο, όπως και το περίεργο πρωτότυπο της Samsung. Άντε να δούμε τον άλλο μήνα τι θα παρουσιάσει η Samsung επίσημα και μακάρι να δούμε και από τον ανταγωνισμό παρόμοιες συσκευές.

Επεξ/σία από Plapoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgetsl είπε

Αν και αρχή ακόμα για εύκαμπτες οθόνες ,το κόβω να φεύγει σχετικά νωρίς από τα κινητά όπως τα 3D στις τηλεοράσεις....6-6,5 ινστες είναι νομίζω στα κινητά μια πάρα πολύ καλή διάσταση για φορητότητα συσκευής , ίσως οι εύκαμπτες θα μπορούν να υποστηρίξουν πολύ καλά άλλου είδους συσκευές όπως τα ταμπλετ πχ. ή smartwatch πχ που θα πιάνουν όλο τον καρπό στο χέρι.....χμμμμ για κινητό δεν μου κάθεται και πολύ καλά πάντως .που το κουβαλάς όλη μέρα πάνω σου σε κάποια τσέπη .

ναι αρχίζει και μένα να μου φάινεται αυτό. Όταν μαζεύονται πολλοί, γίνετε απλώς μία μόδα για να πουλήσουν και έτσι όπως βγήκε , έτσι θα παρατηθεί. Δε θα είναι όλες οι συσκευές με αναδιπλούμενες, αλλά περισσότερο ειδικές συσκευές τύπου note.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, PCharon είπε

Εντυπωσιακό, πάντως όταν είναι διπλωμένη συνεχίζει να φωτίζεται το μη χρησιμοποιούμενο 50% της επιφάνειας που βρίσκεται από κάτω, άρα έχεις κατανάλωση οθόνης μονίμως Χ ιντσών ακόμα κι αν χρησιμοποιείς τις μισές.

Αφού είναι oled μπορούν να κάνουν απλά.μαυρο το πίσω όταν το διπλωνεις και να μην έχεις καθόλου απώλεια ενέργειας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι απο τα λιγα που εχω καταλαβει μαλλον παμε για 2 λογικες. Η μια που λεει προσφερουμε ακομα μεγαλυτερη οθονη τυπου 12 ιντσες που με το folding γινεται φορητο 5,5-6,00 ιντσες κινητο στο μεγεθος των σημερινων πχ και η αλλη που λεει κραταμε τις υπαρχουσες ιντσες και μεσω folding μειωνουμε και αλλο τον ογκο της συσκευης. Και οι 2 λογικες εχουν λογο και σκοπο υπαρξης και επιτελους μετα απο τοσα χρονια βλεπουμε κατι καινουργιο οσον αφορα το σχεδιασμο. Ειχα δει της Μοτορολα τις προαλλες και μου αρεσε γενικα αν και προσωπικα ειμαι τυπος "οσο μεγαλυτερη οθονη τοσο καλυτερα" αλλα εξισου μου αρεσει και το κονσεπτ τις Xiaomi. Οντως εχει καποια θεματακια (το παχος της συσκευης, η πισω οθονη συνεχιζει να ειναι σε λειτουργια ενω ειναι folded και οντως τι γινεται αν σου πεσει, ειναι παντου μια οθονη δυσκολα την γλυτωνεις εκτος αν υπαρχει κατι και δεν το ξερουμε). Δεν νομιζω οτι προκειται για μοδα που λενε μερικοι, ειναι αρκετα αρχη ακομη και σιγουρα θα δουμε καποιους σχεδιασμους που θα μας αφησουν με το στομα ανοιχτο και θα βολευουν παρα πολυ ακομα και το μεσο χρηστη. Σιγουρα το καλο ειναι οτι επιτελους θα δουμε καποιες καινοτομιες οσον αφορα τον τομεα αυτο που εχουμε να δουμε χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμμμ... ύποπτο...το βιντεάκι είναι πειραγμενο. Όταν το κλείνει είναι αληθινό που το στριφογυρίζει για να δούμε πόσο λεπτά είναι και όσο το δουλεύει είναι fake...

 

Γνώμη μου.  

 

Αν δεν είναι έτσι μπράβο στην xiaomi και όλα δείχνουν για μια φορά ακόμη πόσο μπροστά είναι από όλους και όλα!

Edit: είναι απλά ένα νταμι πλαστικό πρωτότυπο και πάνω του προβάλουν βιντεάκι. Τα χέρια του κάνουν κινήσεις πάνω σε μια μαύρη επιφάνεια. Από την άλλη ίσως λέω βλακείες γιατί οι αντανακλάσεις είναι σωστές πάνω στην συσκευή. 

Μακάρι να είναι αληθινό πάντως γιατί είναι πανέμορφο.

Επεξ/σία από nero62
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάει το 16:9, παει το 18:9, παει και το 19:9... Τώρα 4:3 παλι... Καλως ήρθαμε στο 2000...

Εκτός αυτου όσοι πουλάνε θήκες τί θα κανουν τώρα; Θα το κλείσουν το μαγαζί;

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsibosp είπε

Εγω παλι απο τα λιγα που εχω καταλαβει μαλλον παμε για 2 λογικες. Η μια που λεει προσφερουμε ακομα μεγαλυτερη οθονη τυπου 12 ιντσες που με το folding γινεται φορητο 5,5-6,00 ιντσες κινητο στο μεγεθος των σημερινων πχ και η αλλη που λεει κραταμε τις υπαρχουσες ιντσες και μεσω folding μειωνουμε και αλλο τον ογκο της συσκευης. Και οι 2 λογικες εχουν λογο και σκοπο υπαρξης και επιτελους μετα απο τοσα χρονια βλεπουμε κατι καινουργιο οσον αφορα το σχεδιασμο. Ειχα δει της Μοτορολα τις προαλλες και μου αρεσε γενικα αν και προσωπικα ειμαι τυπος "οσο μεγαλυτερη οθονη τοσο καλυτερα" αλλα εξισου μου αρεσει και το κονσεπτ τις Xiaomi. Οντως εχει καποια θεματακια (το παχος της συσκευης, η πισω οθονη συνεχιζει να ειναι σε λειτουργια ενω ειναι folded και οντως τι γινεται αν σου πεσει, ειναι παντου μια οθονη δυσκολα την γλυτωνεις εκτος αν υπαρχει κατι και δεν το ξερουμε). Δεν νομιζω οτι προκειται για μοδα που λενε μερικοι, ειναι αρκετα αρχη ακομη και σιγουρα θα δουμε καποιους σχεδιασμους που θα μας αφησουν με το στομα ανοιχτο και θα βολευουν παρα πολυ ακομα και το μεσο χρηστη. Σιγουρα το καλο ειναι οτι επιτελους θα δουμε καποιες καινοτομιες οσον αφορα τον τομεα αυτο που εχουμε να δουμε χρονια.

6+6 διαγωνιος δεν μας κανει 12. Μπορεις να το δεις ευκολα αν εχεις καποιο laptop 15" με το ποσες φορες χωραει πανω του ενα κινητο 6''.

Για εμενα η μεγαλη διαφορα ειναι το aspect ratio, ναι και τωρα υπαρχουν 7+ πλεον κινητα αλλα με aspect ratio τηλεκοντρολ, το ιδανικο θα ηταν να ειναι 8'' 16:9 στο unfolded, αλλα κατι μου λεει θα μεινουμε σε 4:3/3:2 που δεν ειναι κακο σε αρκετες περιπτωσεις, αλλα θα εχουν μπαρες σε αναπαραγωγη video.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη περιπτωση.η καλυτερη υλοποιηση που εχουμε δει μεχρι στιγμης.δεν ειμαι σιγουρος για τη πρακτικοτητα τους,ωστοσο οι δυνατοτητες τους πανε σε αλλο επιπεδο πλεον.θα δειξει σε λιγα χρονια (γιατι πιστευω εχουμε χρονια μπροστα μας για να δουμε ευρειας καταναλωσης τετοιο τηλεφωνο)

προς το παρον για 1-2 χρονια θεωρω οτι στοχος ειναι ολα τα τηλεφωνα  απο mid k πανω να ειναι φουλ screen οπως το mimix3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Razor333 είπε

6+6 διαγωνιος δεν μας κανει 12. Μπορεις να το δεις ευκολα αν εχεις καποιο laptop 15" με το ποσες φορες χωραει πανω του ενα κινητο 6''.

Για εμενα η μεγαλη διαφορα ειναι το aspect ratio, ναι και τωρα υπαρχουν 7+ πλεον κινητα αλλα με aspect ratio τηλεκοντρολ, το ιδανικο θα ηταν να ειναι 8'' 16:9 στο unfolded, αλλα κατι μου λεει θα μεινουμε σε 4:3/3:2 που δεν ειναι κακο σε αρκετες περιπτωσεις, αλλα θα εχουν μπαρες σε αναπαραγωγη video.

χαχα ναι εισαι σωστος φυσικα, δεν ακριβολογουσα βεβαια εξου και το "τυπου". Αυθαιρετα το ειπα εντελως για το παραδειγμα :)

Επεξ/σία από tsibosp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, keysmith είπε

όπως το βλέπω έτσι "τυλιχτό" τώρα που το σκέφτομαι το όνομά του θα μπορούσε να είναι "ντολμάς" (dolma).. :P  

Ή πιτόγυρο.... Εκεί παει το δικο μου μυαλό...😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johncorfas είπε

Ή πιτόγυρο.... Εκεί παει το δικο μου μυαλό...😃

ανάλογα το πάχος θα αναφερόμαστε σε "Αθηναϊκό" ή "Θεσσαλονίκης" πιτόγυρο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να ρωτήσω που βρίσκεται η front facing camera ??? Γιατί μας έχουν κουράσει με αυτά τα notch και τις τρύπες ενω εδώ βλέπουμε πως είναι μια χαρά όλο οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...