Προς το περιεχόμενο

Μικροσκοπικα εντομα μου χουν φαει την ψυχη (Φωτο)


NiaUu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια δεν αντεχω αλλο. Εχουν γεμισει οι ντουλαπες στο δωματιο μου με ενα εντομο πολυ μικροσκοπικο. Το ειδα πρωτη φορα πριν απο εναμιση περιπου χρονο κι αυτο γιατι ειχα σκαλωσει πανω σ ενα μαυρο πιστολι κολλας. Νομιζα οτι ηταν χνουδι, ηταν ασπρο και μετα νομιζα οτι μου καναν κολπα τα ματια μου αλλα τελικα οντως κουνιοταν. Δε ξερω τι σκ@τα ειναι. Νομιζα οτι καποια στιγμη κατα το καλοκαιρι το χα ξεφορτωθει αλλα τα ξαναβρηκα. Εχει πολλα και ειχαν μαζευτει στη θηκη της φωτογραφικης μηχανης, ειναι σε διαφορα σημεια στη ντουλαπα οπου φαινονται μπεζουλο-ααπρα εκει και ειναι πολυ πιο δυσκολο να τα δεις. Δν εχω παρατηρησει στα ρουχα μπορει να εχει περαστικα αλλα δε νομιζω οτι μαζευονται οπως στη φωτογραφικη μηχανη, το πιστολι της κολλας και αλλα εντελως ακυρα πραγματα που δεν καταλαβαινω τι κοινο εχουν μεταξυ τους και τι τους βρισκουν.  

Πρεπει να κατσω να παρατηρω το καθετι για να τα δω. 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ή ξερει τι ειναι πειτε μου. Δε ξερω τι να κανω τα χω παιξει. 

Η φωτο ειναι τραβηγμενη απο πολυυυυυ κοντα. Ειναι τοσο μικρο οσο ενα χνουδι σκονης που βλεπεις με το ζορι αν συγκεντρωθεις πανω του, σε σκουρα επιφανεια ειναι πολυ πιο ευκολο να καταλαβεις οτι κινειται. 

Screenshot_20190123-184823.png

Screenshot_20190123-185106.png

Screenshot_20190123-185337.png

 

 

* Ξεχασα να αναφερω πως ενω σε μαυρη επιφανεια φαινονται πιο ασπρα σε ανοιχτοχρωμες επιφανειες μου φαινονται ημιδιαφανα. Νομιζω φαινεται και στη φωτο οτι καπως διαφανιζουν.

Επεξ/σία από NiaUu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως είναι σκόρος???? ....σου έχουν καταστρέψει μάλλινα ρούχα??? .... γέμισε την ντουλάπα με αρωματικά λεβάντας για σκορο κ απωθητικά για έντομα-ακαραια . Μην το παρακάνεις (ναφθαλίνη) γιατί ίσως είναι επικίνδυνο για την υγεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ισα ισα που δεν δειχνουν ενδιαφερον για τα ρουχα. Εχω πολλα αρωματικα λεβαντας (τα βαζω και τα αλλαζω χρονια  τωρα ασχετα απο αυτα τα εντομα) 

Φοβαμαι οτι ειναι ακαρεα. 

Δεν εχω πουθενα μουχλα, ουτε τροφες εκει. Δε μπορω να καταλαβω καν γιατι μαζευονται σε τοσο ασχετα σημεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Στιγμιότυπο 2019-01-23, 19.11.46.png

Σ ευχαριστω 

Το χεις δοκιμασει για τετοιον λογο? 

Υποθετω δεν ειναι ασφαλες πρεπει να τα αδιασω ολα και τα ψεκασω ολο το δωματιο? 

 

 

 

3 λεπτά πριν, cabdik είπε

99% Ειναι ακαρεα, γιατι η φωτο δεν ειναι και πολυ ευδιακριτη.  

Συμφωνω μαζι σου γιατι οταν παταω συγκεκριμενα dust mites και η περιγραφη και οι φωτογραφιες μου φαινεται 100% ακριβης. Και δεν ισχυει το ιδιο για τα mold/bed/cheese mites. 

Το προβλημα ειναι οτι δεν πανε εκει που εκει σκονη και υποτιθεται δεν επρεπε να τα βλεπω??? 

Πραγματικα η εικονα εχει τραβηχτει απο πολυυ κοντα δν μπορω μα κανω καλυτερη δουλεια. Προσπαθησα πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι ακριβώς πρόβλημα προκάλεσαν ώστε να σου έχουν φάει την ψυχή

Τα βλεπω συνεχεια μεσα στα ντουλαπια μου, μπορει να τα τρωω, να ειναι πανω μου εχω παθει ψυχωση. Τουλαχιστον να μην τα εβλεπα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να είναι ακάρεα μούχλας

https://www.google.gr/search?source=hp&ei=ULdIXIe7N8npsQHZ-r-4Bg&q=mould+mites&btnK=Αναζήτηση+Google&oq=mould+mites&gs_l=psy-ab.3..0l4j0i22i30l6.464.2801..2953...0.0..1.572.2039.0j9j1j5-1......0....1..gws-wiz.....0..0i131j0i10.AidFgOwXp1c

Το καλοκαίρι εξαφανίζονται επειδή δεν υπάρχει μεγάλη υγρασία και κρύο και δεν είναι ευνοϊκό περιβάλλον. Δυστυχώς ΔΕΝ θα τα ξεφορτωθείς εύκολα, συνήθως γουστάρουν ξύλινες επιφάνειες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

πρέπει να είναι ακάρεα μούχλας

https://www.google.gr/search?source=hp&ei=ULdIXIe7N8npsQHZ-r-4Bg&q=mould+mites&btnK=Αναζήτηση+Google&oq=mould+mites&gs_l=psy-ab.3..0l4j0i22i30l6.464.2801..2953...0.0..1.572.2039.0j9j1j5-1......0....1..gws-wiz.....0..0i131j0i10.AidFgOwXp1c

Το καλοκαίρι εξαφανίζονται επειδή δεν υπάρχει μεγάλη υγρασία και κρύο και δεν είναι ευνοϊκό περιβάλλον. Δυστυχώς ΔΕΝ θα τα ξεφορτωθείς εύκολα, συνήθως γουστάρουν ξύλινες επιφάνειες.

Ναι μοιαζει και μ αυτα και με τα dust mites. Σχεδον ιδια ειναι. Αλλα δεν εχω πουθενα μουχλα. Επισης δεν μπορω να εγγυηθω οτι εξαφανιστηκαν το καλοκαιρι. 

Ειναι ακριβως οπως σ αυτο το βιντεο (κι εχει κι αλλο ενα που δειχνει τα δειχνει σε λαπτοπ) 

 

30 λεπτά πριν, Lakou είπε

μηπως είναι κατσαρίδακια φίλε....

Μπα δεν παιζει, ουτε ψυλλοι ουτε κατσαριδακια ουτε τσιμπουρια. Δεν εχουν καμια σχεση οπτικα. Ειναι ακαρεα σιγουρα και παω στοιχημα οτι εχουν πολλοι κ δεν εχουν παρει χαμπαρι. Ειναι τοσο μικρα που το δειχνα στη μανα μου κ τη θεια μου (που δεν εχουν πρπβλημα ορασης) ακι δεν τα εβλεπαν. Επρεπε να τους βαλω μεγενθυντικο φακο για να καταλαβουν οτι κινουνται. Μου λεγαν οτι εχω παθει ψυχωση κι οτι μου κανουν τα ματια. Και μετα που τα ειδαν με τον μεγενθυντικο εμειναν. 

 

Τις φωτο την τραβηξα σε ενα πλαστικο σακουλακι. Νιωθω οτι τα τραβαει το πλαστικο πολυ, οχι μονο κι οχι παντα αλλα εχω ενα μεταλλικο κουτι μαυρο κι ολας διπλα σε μια σακουλα πλαστικη που χε γεμισει με τετοια και το μεταλλικο κουτι δεν ειχε ουτε ενα, ενω ηταν κολλητα στην ιδια ντουλαπα.  

Δεν εχει μουχλα παντως πουθενα.. Τωρα τι να πω να ξυλωσω τις ντουλαπες δεν θα ειχε δειξει ο τοιχος απ εξω κατι εδω κι εναμιση χρονο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NiaUu said:

Τα βλεπω συνεχεια μεσα στα ντουλαπια μου, μπορει να τα τρωω, να ειναι πανω μου εχω παθει ψυχωση. Τουλαχιστον να μην τα εβλεπα.

Σχετική εικόνα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και που βρηκες ακρη ποιο ειδος ειναι απο τα παιδια παραπανω

θα σου προτείνω να φωνάξεις ενα συνεργείο αμεσα, αυριο να τελιωνεις. Κριμα ειναι να παιδεύεσαι τοσο ψυχολογικα με 50ε πανω κατω καθάρισες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...