Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, j2k είπε

Στην ελλαδα σημερα αμα εχεις τα ματια σου ανοιχτα και εχεις ορεξη

εχει πολυ μεγαλες ευκαιριες να βγαζεις αρκετα χρηματα...

Δεν ειναι σαν την αμερικη αλλα δεν ειμαστε και σε εμπολεμη κατασταση...

Παντως γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει η μεταναστευση και εδω κανεις ανετα προκοπη...

Αρκει να εχεις μυαλο ορεξη και υγεια...

Πες τα ρε φιλε

Αν δεν βαριέσαι να δουλέψεις εδώ κονομάς αρκετά
παράδειγμα το freelancer που ζήτησα κάτι να μου φτιάξουν δουλεία 10 ώρες και εζήταγαν 500αρικα

Όποιος ξέρει κονομαει

Το θεμα είναι ότι προγραμματισμό κανείς δεν ξέρει και κανείς δεν θέλει να μάθει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Με την φορολογια 50%+ στις Βρυξελες και τα ενοικια που ειναι, χρειαζεσαι να παιζεις στα 400E την μερα ;)

η φορολογία είναι 15% αν βάλεις την έδρα της εταιρίας σου στη Κύπρο. Ενοίκιο για καλό σπίτι 3άρι πάει στα 1500e (όχι στο κέντρο) αν ο μισθός σου είναι 6-7 χιλιάρικα το μήνα δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Αυτό που έχω ακούσει είναι για ακριβές υπηρεσίες ηλεκτρολόγου, υδραυλικού κλπ ..της τάξης του 400-500ευρό για 1 ώρα δουλειά. Απλά νομίζω πως σε αυτό έχει μεγάλες διακυμάνσεις  γιατί ο καθένας ζητάει ότι θέλει.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Καθόλου αδιανόητο τι στιγμη που το νέο νομοσχέδιο δίνει 40 μόρια στον κάτοχο διδακτορικού (κτλ κτλ, φαντάζομαι ως φιλόλογος τα γνωρίζεις), για προσληψη σαν αναπληρωτή ή σαν μονιμο εκπαιδευτικό.(και σαν μονιμος ξεκινάς με 630....να μη το ξεχνάμε αυτο :P )

Όταν πρώτο το δημόσιο βάζει τέτοιο προσοντολόγιο, ο ιδιώτης μπορει πλέον να ζητάει ότι του αρέσει

(να τα διαβάζουν βέβαια αυτά κάποιοι που πιστευουν οτι στο δημοσιο μπαίνεις με απολυτήριο δημοτικού και παίρνεις 3000 ευρω το μηνα :P )

δουλευω με το δευτερο μου πτυχιο το πρωτο καθεται στο συρταρι ....

πραγματι σε λιγο για να δουλευει κανεις στο δημοσιο θα χρειαζεται πτυχιο ακομα και σε entry level θεσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Ετσι να πορευεσαι εσυ, να προσπαθεις να το ριξεις στα αφεντικα και στα ΜΜΕ, αντι να προσπαθησεις να κανεις κατι. 

Δηλαδη τα ΜΜΕ δεν φταινε για την κατασταση στην Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Δηλαδη τα ΜΜΕ δεν φταινε για την κατασταση στην Ελλαδα?

Τα ΜΜΕ ειναι ιδια και απαραλλαχτα σε ολες τις χωρες, και αποτελουνε απλα την αντανακλαση της κοινωνιας. Καθε λαος εκτος απο τους πολιτικους, εχει και τα ΜΜΕ που του αξιζουν. Δεν αποτελουν τα ΜΜΕ μας την αιτια, απλα ενα ακομη συμπτωμα.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Papakaliati είπε

Τα ΜΜΕ ειναι ιδια και απαραλλαχτα σε ολες τις χωρες, και αποτελουνε απλα την αντανακλαση της κοινωνιας. 

Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό, αλλά δεν ειναι του θέματός μας. 

Ναι ανάλογα με την εκάστοτε κυβέρνηση υπάρχουν ΜΜΕ που ωραιοποιούν ή τραγικοποιούν κάποιες καταστάσεις. Έχουμε γινει μάρτυρες δεκάδων hoax που ξεκινάνε απο τη τηλεόραση.  Και αυτο βέβαια ισχύει σε ολη τη γη. Αυτο δεν σημαινει οτι ο κόσμος το γουστάρει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Δηλαδη τα ΜΜΕ δεν φταινε για την κατασταση στην Ελλαδα?

για τα χαλια της ελλαδας φταιει και θα φταιει παντα ο ιδιος ο ελληνας,καταλαβε το επιτελους, παντα μην ψαχνεις να βρεις οτι φταιει αλλος και να δικαιολογησεις τη δικη σου ανεπαρκεια.

 

στην ελλαδα μονος ως ελευθεερος επαγγελματιας μπορεις να πιασεις τα 1000+ με εξυπνες και πρωτοπορες ιδεες και βεβαια με οτι συνεπαγεται να εισαι ελευθερος επαγγελματιας.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό, αλλά δεν ειναι του θέματός μας. 

Ναι ανάλογα με την εκάστοτε κυβέρνηση υπάρχουν ΜΜΕ που ωραιοποιούν ή τραγικοποιούν κάποιες καταστάσεις. Έχουμε γινει μάρτυρες δεκάδων hoax που ξεκινάνε απο τη τηλεόραση.  Και αυτο βέβαια ισχύει σε ολη τη γη. Αυτο δεν σημαινει οτι ο κόσμος το γουστάρει αυτο.

Αμα δεν το γουσταρε ο κοσμος, δεν θα εβλαπε τις τιποτενιες εκπομπες, οι διαφημιστες θα πληρωναν πεντοδιφραγκα για τις διαφημισεις, οποτε το το καναλι θα τις εκοβε χωρις πολλα πολλα, τοσο απλο ειναι.  Θεμα προσφορας και ζητησης ειναι και αυτο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Papakaliati είπε

Αμα δεν το γουσταρε ο κοσμος, δεν θα εβλαπε τις τιποτενιες εκπομπες, οι διαφημιστες θα πληρωναν πεντοδιφραγκα για τις διαφημισεις, οποτε το το καναλι θα τις εκοβε χωρις πολλα πολλα, τοσο απλο ειναι.  Θεμα προσφορας και ζητησης ειναι και αυτο.

Πάντα θα υπάρχει κόσμος που θα βλέπει τηλεόραση. Ειδικά στην εποχή μας που λόγω της κακής οικονομικής κατάστασης η τηλεόραση και το ιντερνετ αποτελούν μοναδικό τρόπο ψυχαγωγίας. 

Η ψευτικη είδηση όμως δε σημαίνει οτι ειναι κάτι που αντιπροσωπεύει τον κόσμο. Ειναι σα να λες οτι όλη η γη αποτελείται απο ανθρωπους που τους αρέσει το ψέμα.

Επί της ουσίας, εγω δεν νομίζω οτι τα κανάλια δεν αναφέρονται στην ανεργία. Και δε νομιζω οτι χρειάζεται να δει κανεις ειδήσεις για να καταλάβει αν υπάρχει ανεργία ή οχι. Όλοι ξέρουμε ανθρωπους που ειναι άνεργοι. Οπότε λιγο μυαλό να έχει κανεις, θα καταλάβει οτι υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Billdana είπε

Από το ΟΠΑ το διεθνές ΜΒΑ. Είμαι στα 27 δεν με ενδιαφέρει να πάω σε πολυεθνική διότι σε προσλαμβάνουν και πιστεύουν ότι χωρίς να έχεις δουλέψει παρά μόνο σε θεωρητικό επίπεδο θα ξέρεις τα πάντα...π.χ. που να ξέρω το πρόγραμμα ΕRP πως λειτουργεί  αν δεν έχω δουλέψει; Βέβαια δεν θέλω και να πάω σε ένα τοπικό λογιστικό γραφείο με Β κατηγορίας βιβλία θα ήθελα μια μέση λύση αλλά δεν βρίσκω τίποτα εδώ.

καλά γραφείο με γραφείο διαφέρει, το θέμα είναι τι θες να κάνεις και τι θες να μάθεις να κάνεις 

 

βασικά αν θες να μάθεις τη λογιστική σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο φάσμα, το γραφείο είναι απαραίτητο βήμα (δεν λέω να μείνεις για πάντα εκεί) παρότι είναι συχνά ένα κακό περιβάλλον εργασίας, στο οποίο πολλοί δε μπορούν να ανταπεξέλθουν (δε μιλάω να είσαι καταχωρητής, αυτό το μαθαίνει και ο πιο άσχετος του δημοτικού) , άσχετα αν θέλουν ή όχι 

 

έχω ακούσει από διάφορα άτομα "δε με νοιάζει να κάνω καριέρα εδώ μέσα" (μπορεί να μαζεύουν προϋπηρεσία για το βιογραφικό τους για να πάνε να τη δείξουν σε καμιά ελεγχτική πχ που είναι κάτι τελείως άλλο βέβαια) , το θέμα είναι μπορείς; γιατί  υπαλληλάκος να πας είναι το απλό, το θέμα είναι αν θα μπορέσεις και ποτέ να σταθείς στα δικά σου πόδια και να στήσεις δική σου φάση (γιατί σαν υπάλληλος σε αυτή τη δουλειά ποτέ δε θα πάρεις τα λεφτά που αξίζεις, ποτέ. -  )  ή και να φτάσεις να πάρεις ένα καλό μισθό σε μια μεγάλη εταιρεία οι γνώσεις σου ενδέχεται να είναι πολύ περιορισμένες επί της ουσίας, καθώς δεν θα φτάσουν όλοι στις κορυφαίες θέσεις εκ των πραγμάτων, ελεύθεροι επαγγελματίες από την άλλη υπάρχουν αρκετοί διαφόρων διαβαθμίσεων βεβαίως, αλλά ακόμα και ψιλοασχετίδηδες βγάζουν καλό μαρούλι (και ας μην πληρώνουν καλά, αυτό συμβαίνει πολύ συχνά από άποψη στο συγκεκριμένο χώρο μιας και η φύση της δουλειάς είναι τέτοια ) 

 

και φυσικά πριν φτάσεις εκεί θα πρέπει να έχεις περάσει από διάφορα στάδια που δεν είναι απλά κάνω τη δουλειά μου και πάω σπίτι, πχ το να δώσεις εσύ συμβουλή σε κάποιον που έχει επιχείρηση και να κάτσει να σε ακούσει και να σε εμπιστευτεί είναι κάτι που πρέπει να το κερδίσεις με τη δουλειά σου, όχι τα πτυχία σου 

 

και εκεί δεν απαιτεί μόνο τις τεχνικές γνώσεις της δουλειάς (που κανονικά θα πρέπει να πιάνουν ένα τεράστιο φάσμα) , αλλά να μπορείς να είσαι επιχειρηματίας και ίδιος (ή έστω να σκέφτεσαι σαν τέτοιος) και όχι απλά υπάλληλος, δημοσιοσχεσίτης κτλ κτλ

το να παίρνεις ας πούμε 8 κατοστάρικα, αλλά να πρέπει να μπεις στη θέση κάποιου που βγάζει υπερπολαπλάσια το μήνα και το πρόβλημά του στο κάνει δικό σου, γιατί για αυτό σε πληρώνει δεν είναι απλό, είναι σχεδόν σουρεαλιστικό να χειρίζεσαι τα τόσα λεφτά και μοίρα του άλλου και να έχεις το άγχος ότι ένα μεγάλο λάθος σου μπορεί να κάνει όλα όσα βγάζεις σε ένα χρόνο ή και περισσότερα, θέλει γερό στομάχι όταν η παραμικρή σου βλακεία ξεκινάει από 100 ευρώ πρόστιμο

 

απλά για μένα ένας λογιστής ενός μεγάλου γραφείου, είναι πολύ πιθανό να ξέρει πολύ περισσότερα πράγματα σε σχέση με έναν λογιστή πολυεθνικής, από κει και πέρα πώς θα εκμεταλλευτεί αυτές τις γνώσεις του από οικονομική άποψη είναι μια τελείως άλλη κουβέντα και το αν ο υπάλληλός του θα μπορέσει ποτέ να τον φτάσει είναι επίσης μια άλλη κουβέντα

 

απλά επειδή το αντικείμενο αυτό είναι ουσιατικά τέχνη όσες σπουδές κι αν έχεις, η εμπειρία νικάει τα χαρτιά

 

κάποια τα εκτιμούν κάποιοι όχι, εγώ προσωπικά τα εκτιμώ (μιας και εγώ έχω και μου βγήκε ο πάτος να τα αποκτήσω) και φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι ένας άνθρωπος με σπουδές έχει πιο δουλεμένο μυαλό για το κάτι παραπάνω

 

αλλά την όρεξη για δουλειά δεν στη δίνουν οι σπουδές, την όρεξη και την ενασχόληση είναι πράγματα που είτε τα έχεις σαν χαρακτήρας είτε δεν τα έχεις και φυσικά αν και δυστυχώς θα πρέπει να φας πολύ σκατό πριν φτάσεις κάπου, όπως και σε άλλα επαγγέλματα πχ δικηγόροι.. τρως σκατό μέχρι να φτάσεις κάπου.. να σκάσεις κάπου και από το τίποτα να σε έχουν σα θεό ή πολλές φορές έστω και αξιοπρεπώς δεν παίζει, από την άλλη έτσι κάνεις και χαρακτήρα αν ανταπεξελθείς που στη συνέχεια θα καταλάβεις πόσο χρήσιμο είναι (όταν δε θα σε πιάνει πανικός για τίποτα και με τίποτα και όλα θα είναι απλά νούμερα... φυσικά μπορεί και να αρρωστήσεις από το άγχος και καλός ψόφος μετά ) 

 

το ζητούμενο πάντως δεν είναι να πάρεις χιλιάρικο, αλλά να βρεις τρόπο να βγάζεις χιλιαρικΑ και να χαίρεσαι και την ελλαδίτσα, αλλιώς πήγαινε έξω 

 

κάποτε τα λεφτά των επαγγελματιών του χώρου ήταν αστεία πολλά, αλλά και σήμερα είναι αρκετά καλά για τα δεδομένα 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

35 λεπτά πριν, dancer είπε

για τα χαλια της ελλαδας φταιει και θα φταιει παντα ο ιδιος ο ελληνας,καταλαβε το επιτελους, παντα μην ψαχνεις να βρεις οτι φταιει αλλος και να δικαιολογησεις τη δικη σου ανεπαρκεια.

στην ελλαδα μονος ως ελευθεερος επαγγελματιας μπορεις να πιασεις τα 1000+ με εξυπνες και πρωτοπορες ιδεες και βεβαια με οτι συνεπαγεται να εισαι ελευθερος επαγγελματιας.

Φιλε μου τα λες λες και δεν ζεις στην Ελλαδα. Ξεχνας οτι εχουμε καποιους αλητες πολιτικους που μας υπερφορολογουν και δεν μας αφηνουν να υλοποιησουμε αυτες τις εξυπνες και πρωτοπορες ιδεες που λες. Ξυπνα, στην κατασταση που βρισκομαστε ο τελευταιος που φταει ειναι ο Ελληνας. Του πουλησαν σαπια και απλα τα πιστεψε και ψηφισε.

edit: Οποιος δηλωνει confused του προτινω να ξαναπαει δημοτικο γιατι εχει πολλα κενα και δεν ειναι σε θεση να εκφερει αποψη.

Επεξ/σία από Theodore PC Enthusiast
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τι χαρτι εχεις σαφως και μετραει αναλόγως και την δουλεια βεβαια. Το χαρτι του Πανεπιστημιου δεν είναι ενα σινιαλο οτι εχεις γινει expert σε Λογιστική, Μηχανολογικα, whatever και σε ετοιμασαν συγκεκριμενα για να δουλεψεις στο Λογιστήριο του κου Δημητρη Παπαγεωργιου. Είναι ενα σινιαλο στην αγορα εργασιας οτι εισαι ικανος να περάσεις στο τάδε Πανεπιστήμιο, να το βγαλεις σε τάδε χρόνια, με τάδε βαθμό. Όλες αυτες οι λεπτομερειες μετράνε επειδή δείχνουν ότι έχεις ό,τι χαρακτηριστικά μπορεί να χρειάζεται να έχεις για να βγάλεις τη σχολή που έβγαλες στο βαθμό που έβγαλες. Και είναι άλλο να βγάλεις μια σχολή στην ωρα της με βαθμο 9 και αλλο να βγάλεις την ίδια σχολή σε παραπανω χρονο ή με κανενα 6. Βασικα η διαφορά στο σινιαλο ειναι τεραστια. Προφανως μπορεί να υπαρχουν χιλιες-δυο δικαιολογιες για τι έκανε κανεις και τι δεν εκανε, για το αν εφτασε το ταβανι του ή όχι και γιατι, αλλα ως εργοδοτης δεν εχεις το χρονο να κατσεις να κανεις αναδρομη σε ολη τη ζωη και τις λεπτομερειες ολων των υποψηφιων για να προσπαθήσεις να αποκτήσεις πλήρη εικόνα της πραγματικότητας και να καταλάβεις αν ο Χ που έβγαλε τη σχολή σε 6 χρόνια με βαθμό 7.5 είναι καλύτερος από τον Υ που έβγαλε τη σχολή σε 5 χρόνια με βαθμό 8 επειδή ο Χ είχε να φροντίσει τον άρρωστο θείο του.

Όταν μιλάμε δε για Μεταπτυχιακά, το σινιαλο αρχίζει και διευρύνεται. Πλέον το σινίαλο δείχνει ότι είσαι ικανός να περάσεις στο τάδε Πανεπιστήμιο για προπτυχιακό, να το βγάλεις με τάδε βαθμό, σε τάδε χρόνια, μετά να τα αξιολογήσει αυτά τα προσόντα το τάδε Πανεπιστήμιο ως ικανά για να σε δεχθεί για μεταπτυχιακό, όπου έδειξες ότι ησουν ικανος να το βγάλεις πάλι σε τόσο χρόνο με τάδε βαθμό. 

Αν μέσα σε όλα μου τα τάδε βάλεις καλά Πανεπιστήμια, καλούς βαθμούς στα σωστά χρονικά διαστήματα, τότε δίνεις ένα πολύ καλο σινιάλο στον εργοδότη σου. Όπου μειώνεις ανάλογα θα μειώνεται και το σινιάλο και κάποιος άλλος μπορει να δώσει καλύτερο σινίαλο. Αυτά βλέπει ένας καλός εργοδότης. Ο εργοδότης ο Μπάμπης μπορεί να δει τους καλους βαθμούς και να το ερμηνεύσει ως ενα μαλακισμένο που καθοταν πάνω απ' τα βιβλία να πάρει βαθμους αντι να κυνηγάει μουνακια. Αν θες να δουλέψεις για τον Μπάμπη, αντε με το καλο.

Δυστυχως η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελλήνων που στρώθηκαν (να διαβάσουν/να δουλέψουν κλπ) έχουν εξαφανιστει από τη χώρα. Και καλά έκαναν. Είναι άτομα που θέλουν να δουν τους κόπους τους να ανταμείβονται και όχι να πιαστούν κορόιδα. Όσοι έχουν μείνει εχουν μείνει κυρίως για προσωπικους/συναισθηματικούς λόγους και σε αυτούς θέλω να ελπίζω ότι η αγορά θα αρχίσει να επενδύει καταλλήλως, ωστέ να αρχίσουν και όσοι είναι έξω να βλέπουν ηλιαχτιδα για να γυρίσουν Ελλάδα. Η συντριπτική πλειοψηφία όσων ζουν έξω θέλει να γυρίσει Ελλάδα και νομίζω ότι σχεδόν όλοι έχουν σκεφτεί κάποια στιγμή με τι λεφτά θα γύριζαν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Φιλε μου τα λες λες και δεν ζεις στην Ελλαδα. Ξεχνας οτι εχουμε καποιους αλητες πολιτικους που μας υπερφορολογουν και δεν μας αφηνουν να υλοποιησουμε αυτες τις εξυπνες και πρωτοπορες ιδεες που λες. Ξυπνα, στην κατασταση που βρισκομαστε ο τελευταιος που φταει ειναι ο Ελληνας. Του πουλησαν σαπια και απλα τα πιστεψε και ψηφισε.

edit: Οποιος δηλωνει confused του προτινω να ξαναπαει δημοτικο γιατι εχει πολλα κενα και δεν ειναι σε θεση να εκφερει αποψη.

εγω ξεκινησα ελευθερος επαγγελματιας και ολα τα κοστη αυτα τα πληρωνω, αν θελεις εσυ να ανοιξεις επιχειρηση τζαμπα δε γινεται. Το οτι του πουλησαν σαπια και τα πιστεψε φταιει ο ελληνας αγαπητε ξεκολα με την καραμελα αυτην που σου φταινει ολοι εκτος απο σενα. Ο πρωτος που φταιει παντα ειναι ο ελληνας, οταν θα γινει ανθρωπος και σοβαρος μονο τοτε θα εχει και σοβαρους πολιτικους. Με λιγα λογια ΠΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, MegalosVeziris είπε

ακριβως, η χωρα μας ειναι για ερευνες και μελετες χααχααχχα ρε το καταλαβαινετε οτι ειμαστε σε επιπεδα αλβανιας?? και οσοι πραγματικα εχουν ταλεντο φευγουν τρεχοντας απο δω

δεν καταλαβαίνεις την ουσία των γραφόμενών μου και γελάς..δεν θα γέλαγες όμως αν ήξερες να αξιοποιήσεις κατάλληλα το ενεργό επιστημονικό ανθρώπινο δυναμικό που έχεις...δεν πειράζει το κάνουν άλλοι για σένα το περίφημο Investment in people...
και κάτι τελευταίο..υπάρχουν και οι άνθρωποι που πονάνε τον τόπο που μεγαλώσανε και θα μείνουν πίσω για να παλέψουν με αυτά που έχουν...δεν θα με κάνει μια-δυο κυβερνήσεις να αλλάξω την χώρα μου..

Επεξ/σία από pananton
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alloc είπε

To τι χαρτι εχεις σαφως και μετραει αναλόγως και την δουλεια βεβαια. Το χαρτι του Πανεπιστημιου δεν είναι ενα σινιαλο οτι εχεις γινει expert σε Λογιστική, Μηχανολογικα, whatever και σε ετοιμασαν συγκεκριμενα για να δουλεψεις στο Λογιστήριο του κου Δημητρη Παπαγεωργιου. Είναι ενα σινιαλο στην αγορα εργασιας οτι εισαι ικανος να περάσεις στο τάδε Πανεπιστήμιο, να το βγαλεις σε τάδε χρόνια, με τάδε βαθμό. Όλες αυτες οι λεπτομερειες μετράνε επειδή δείχνουν ότι έχεις ό,τι χαρακτηριστικά μπορεί να χρειάζεται να έχεις για να βγάλεις τη σχολή που έβγαλες στο βαθμό που έβγαλες. Και είναι άλλο να βγάλεις μια σχολή στην ωρα της με βαθμο 9 και αλλο να βγάλεις την ίδια σχολή σε παραπανω χρονο ή με κανενα 6. Βασικα η διαφορά στο σινιαλο ειναι τεραστια. Προφανως μπορεί να υπαρχουν χιλιες-δυο δικαιολογιες για τι έκανε κανεις και τι δεν εκανε, για το αν εφτασε το ταβανι του ή όχι και γιατι, αλλα ως εργοδοτης δεν εχεις το χρονο να κατσεις να κανεις αναδρομη σε ολη τη ζωη και τις λεπτομερειες ολων των υποψηφιων για να προσπαθήσεις να αποκτήσεις πλήρη εικόνα της πραγματικότητας και να καταλάβεις αν ο Χ που έβγαλε τη σχολή σε 6 χρόνια με βαθμό 7.5 είναι καλύτερος από τον Υ που έβγαλε τη σχολή σε 5 χρόνια με βαθμό 8 επειδή ο Χ είχε να φροντίσει τον άρρωστο θείο του.

Όταν μιλάμε δε για Μεταπτυχιακά, το σινιαλο αρχίζει και διευρύνεται. Πλέον το σινίαλο δείχνει ότι είσαι ικανός να περάσεις στο τάδε Πανεπιστήμιο για προπτυχιακό, να το βγάλεις με τάδε βαθμό, σε τάδε χρόνια, μετά να τα αξιολογήσει αυτά τα προσόντα το τάδε Πανεπιστήμιο ως ικανά για να σε δεχθεί για μεταπτυχιακό, όπου έδειξες ότι ησουν ικανος να το βγάλεις πάλι σε τόσο χρόνο με τάδε βαθμό. 

Αν μέσα σε όλα μου τα τάδε βάλεις καλά Πανεπιστήμια, καλούς βαθμούς στα σωστά χρονικά διαστήματα, τότε δίνεις ένα πολύ καλο σινιάλο στον εργοδότη σου. Όπου μειώνεις ανάλογα θα μειώνεται και το σινιάλο και κάποιος άλλος μπορει να δώσει καλύτερο σινίαλο. Αυτά βλέπει ένας καλός εργοδότης. Ο εργοδότης ο Μπάμπης μπορεί να δει τους καλους βαθμούς και να το ερμηνεύσει ως ενα μαλακισμένο που καθοταν πάνω απ' τα βιβλία να πάρει βαθμους αντι να κυνηγάει μουνακια. Αν θες να δουλέψεις για τον Μπάμπη, αντε με το καλο.

Δυστυχως η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελλήνων που στρώθηκαν (να διαβάσουν/να δουλέψουν κλπ) έχουν εξαφανιστει από τη χώρα. Και καλά έκαναν. Είναι άτομα που θέλουν να δουν τους κόπους τους να ανταμείβονται και όχι να πιαστούν κορόιδα. Όσοι έχουν μείνει εχουν μείνει κυρίως για προσωπικους/συναισθηματικούς λόγους και σε αυτούς θέλω να ελπίζω ότι η αγορά θα αρχίσει να επενδύει καταλλήλως, ωστέ να αρχίσουν και όσοι είναι έξω να βλέπουν ηλιαχτιδα για να γυρίσουν Ελλάδα. Η συντριπτική πλειοψηφία όσων ζουν έξω θέλει να γυρίσει Ελλάδα και νομίζω ότι σχεδόν όλοι έχουν σκεφτεί κάποια στιγμή με τι λεφτά θα γύριζαν πίσω.

θα διαφωνησω απολυτα με την λογικη του βαθμου πτυχιου ως μετρο προσληψης ,προσωπικα η πρωτη σχολη που τελειωσα ο ψηλοτερος βαθμος την χρονια που πηρα πτυχια ηταν 6.75 στην φιλολογια και ο δικος μου 6.35  στα 5 χρονια διοτι χρωστουσα 3 μαθηματα για ενα ετος , ωστοσο η σχολη μου με το α προπτυχιακο επιπεδο δεν ειχε καμια σχεση με την σχολη β παλι με τον ιδιο τιτλο σπουδων γιατι η καταταξη των πανεπιστημιων ηταν διαφορετικη , ειναι σαν να μου λες οτι ο μπαμπης που πηρε 7 στο mit ειναι χειροτερος απο τον κωστα που πηρε 9 στην κωλοπετινιτσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...