Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, pananton είπε

δεν καταλαβαίνεις την ουσία των γραφόμενών μου και γελάς..δεν θα γέλαγες όμως αν ήξερες να αξιοποιήσεις κατάλληλα το ενεργό επιστημονικό ανθρώπινο δυναμικό που έχεις...δεν πειράζει το κάνουν άλλοι για σένα το περίφημο Investment in people...
και κάτι τελευταίο..υπάρχουν και οι άνθρωποι που πονάνε τον τόπο που μεγαλώσανε και θα μείνουν πίσω για να παλέψουν με αυτά που έχουν...δεν θα με κάνει μια-δυο κυβερνήσεις να αλλάξω την χώρα μου..

Δόξα το ΘΕΟ ο Ελληνας εχει λίγη περιουσία και δεν φεύγει εύκολα η και να φύγει θα γυρίσει σε λίγο με την πρώτη ευκαιρία

Οι τύποι της παγκοσμιοποίησης μας τα έχουν κάνει τσουρέκια με την παγκοσμιοποίηση και το mobility άλλα αν έχεις ένα κτήμα και ένα σπίτι αυτά είναι ρίζα που σε δένουν με τον τόπο σου και αυτό τους χαλαει και για αυτό βάζουν ένΦια και 1002 φόρους για να σε αναγκάσουν να τα πουλήσεις και να φύγεις να πας 3 χρόνια Αμερική 4 χρόνια συγκαπουρι κοκ δηλαδή θέλουν να σε κάνουν νομάδα του κεφαλαίου χωρίς μόνιμο σπίτι και έδρα

Και μην ακούσω επιχειρήματα για τον φανταστικό καιρό του λονδινου η την φανταστική Σουηδία με την νύχτα της

Ευχαριστώ δεν θα πάρω!! προτιμώ ελλαδαρα με το χωράφι μου  και το σπιτάκι μου και αυτόνομος  

Βρε ουσττττ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ποσους από εσάς η εργασία σας πατάει πάνω στο μεταπτυχιακό σας;

Το να μην πληρώνει ένας εργοδότης ένα μεταπτυχιακό κάποιου υπαλλήλου χωρίς να έχει κάποιο ουσιαστικό όφελος απ αυτό δεν το βλέπω καθόλου παράλογο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dancer είπε

εγω ξεκινησα ελευθερος επαγγελματιας και ολα τα κοστη αυτα τα πληρωνω, αν θελεις εσυ να ανοιξεις επιχειρηση τζαμπα δε γινεται. Το οτι του πουλησαν σαπια και τα πιστεψε φταιει ο ελληνας αγαπητε ξεκολα με την καραμελα αυτην που σου φταινει ολοι εκτος απο σενα. Ο πρωτος που φταιει παντα ειναι ο ελληνας, οταν θα γινει ανθρωπος και σοβαρος μονο τοτε θα εχει και σοβαρους πολιτικους. Με λιγα λογια ΠΟΤΕ

Δεν συμφωνω σε αυτα που λες φιλε μου. Εγω συγκεκριμενα αν το πας ετσι δεν φταιω σε τιποτα, παρολαυτα πρεπει να υποστω συνεπειες τωρα. Ουτε ψηφισα ποτε Συριζα, ουτε πηρα δανεια, ουτε χρωσταω πουθενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Billdana είπε

Από το ΟΠΑ το διεθνές ΜΒΑ. Είμαι στα 27 δεν με ενδιαφέρει να πάω σε πολυεθνική διότι σε προσλαμβάνουν και πιστεύουν ότι χωρίς να έχεις δουλέψει παρά μόνο σε θεωρητικό επίπεδο θα ξέρεις τα πάντα...π.χ. που να ξέρω το πρόγραμμα ΕRP πως λειτουργεί  αν δεν έχω δουλέψει; Βέβαια δεν θέλω και να πάω σε ένα τοπικό λογιστικό γραφείο με Β κατηγορίας βιβλία θα ήθελα μια μέση λύση αλλά δεν βρίσκω τίποτα εδώ.

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά μπορείς να κοιτάξεις και για consulting. Είναι από τις λίγες δουλειές που ενδιαφέρονται περισσότερο για ικανότητα και λιγότερο για εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, forgotten είπε

ειναι ιδιωτικο σχολειο στη κυπρο στην οποια βρισκομαι και ανακοινωση ειχε για φιλολογια για νεα ελληνικα σε δημοτικο.

Α οκ, δεν εχω ιδεα απο το προγραμμα σπουδων πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας στην Κυπρο, ουτε και για το νομικο καθεστως που διεπει τα ιδιωτικα σχολεια εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, idomeneas7 είπε

 

Κάποιοι έχουν και εταιρικό ΙΧ, κινητό, λάπτοπ, σνακ, κλπ.

εμενα το αφεντικο μου, μου δινει χαρτζιλικι και ενα χτυπημα στον ωμο και μου λεει αντε. πανε να πιεις καμια μπυρα με αυτα τα λεφτα. αλλα για μια εταιρια που δινει σνακ την φευγω απο την δουλεια μου σημερα κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, j2k είπε

 

Οποιος παιρνει λιγα φευγει.. και παει στη θεση του αλλου που περνει τα περισσοτερα αν μπορει να τον αντικαταστησει.

Εσυ που παιρνεις τα λιγοτερα χρηματα μπορεις να πας στο αφεντικο του αλλου και να του πεις οτι μπορω να κανω καλυτερα αυτο που κανει ο αλλος

στα ιδια η λιγοτερα χρηματα... Αν οντως μπορεις να το κανεις τοτε θα του παρεις τη θεση..

Ρε φιλαράκο είπαμε να βρούμε δουλειά εμείς και ΟΧΙ να κλείσουμε το σπίτι του άλλου.............

Έ Λ Ε Ο Σ......!!!

Κάτι τέτοιοι τύποι φέρανε τους μισθούς εκεί που είναι σήμερα.

Και πάλι ΈΛΕΕΕΕΕΕΕΟΣ......!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, forgotten είπε

θα διαφωνησω απολυτα με την λογικη του βαθμου πτυχιου ως μετρο προσληψης ,προσωπικα η πρωτη σχολη που τελειωσα ο ψηλοτερος βαθμος την χρονια που πηρα πτυχια ηταν 6.75 στην φιλολογια και ο δικος μου 6.35  στα 5 χρονια διοτι χρωστουσα 3 μαθηματα για ενα ετος , ωστοσο η σχολη μου με το α προπτυχιακο επιπεδο δεν ειχε καμια σχεση με την σχολη β παλι με τον ιδιο τιτλο σπουδων γιατι η καταταξη των πανεπιστημιων ηταν διαφορετικη , ειναι σαν να μου λες οτι ο μπαμπης που πηρε 7 στο mit ειναι χειροτερος απο τον κωστα που πηρε 9 στην κωλοπετινιτσα....

Mα όταν σου λέω ότι είναι σινιάλο για το τάδε Πανεπιστήμιο, τάδε βαθμός, τάδε χρόνια κλπ εννοείται ότι το τι Πανεπιστήμιο έχει σχέση. Δεν ειπα το Πανεπιστημιο και το τι σπουδασες δεν εχουν σχεση και εχει σχεση μονο ο βαθμος και τα χρονια...Το πως ακριβως θα συγκρίνεις διαφορετικές σχολές (ακόμη και του ίδιου αντικειμένου) δεν είναι ξεκάθαρο. Μεγάλα Πανεπιστήμια/μεγάλες εταιρίες έχουν τέτοιους μηχανισμούς. Σε αυτό βοηθά και το μεταπτυχιακό καθώς τα Πανεπιστήμια έχουν μεγαλύτερη πείρα των διαφορών μεταξύ πανεπιστημίων και των αποδόσεων ιστορικά ατόμων που παίρνουν απο την τάδε χώρα/Πανεπιστήμιο.

Ένας εργοδότης που βλέπει ότι εσύ πέρασες πχ στο Μηχανολογικό του Κεμπριτζ με υποτροφία για μεταπτυχιακό παίρνει κατευθείαν το σινιάλο ότι οτιδηποτε προυπήρξε για εσένα αυτού του Μεταπτυχιακού θεωρήθηκε αρκετό από άτομα επιτροπών στο Κεμπριτζ/στις υποτροφιες κλπ ωστε να σε δεχθούν. Κι αυτά τα άτομα έχουν κατά πάσα πιθανότητα μεγαλύτερη εμπειρία στο να κρίνουν μεταξύ διαφορετικών Προπτυχιακών απο διαφορετικές χώρες με διαφορετικούς βαθμούς απ' ότι ο ίδιος ο εργοδότης, οπότε θα δώσει βάση μεγαλύτερη στο ότι σε πηραν εκεί και ουσιαστικά εμμέσως θα χρησιμοποιεί τις γνώσεις του recruitment team στο συγκεκριμενο Πανεπιστήμιο. 

56 λεπτά πριν, forgotten είπε

θα διαφωνησω απολυτα με την λογικη του βαθμου πτυχιου ως μετρο προσληψης ,προσωπικα η πρωτη σχολη που τελειωσα ο ψηλοτερος βαθμος την χρονια που πηρα πτυχια ηταν 6.75 στην φιλολογια και ο δικος μου 6.35  στα 5 χρονια διοτι χρωστουσα 3 μαθηματα για ενα ετος , ωστοσο η σχολη μου με το α προπτυχιακο επιπεδο δεν ειχε καμια σχεση με την σχολη β παλι με τον ιδιο τιτλο σπουδων γιατι η καταταξη των πανεπιστημιων ηταν διαφορετικη , ειναι σαν να μου λες οτι ο μπαμπης που πηρε 7 στο mit ειναι χειροτερος απο τον κωστα που πηρε 9 στην κωλοπετινιτσα....

Και εννοείται ότι το τι σπούδασες και πού είναι το βασικότερο. Αλλά τ' άλλα είναι πολύ σημαντικά επίσης. Στην Ελλάδα τείνουμε να το ξεχνάμε γιατί μας ξεσκίζουν ανευ λόγου και αιτίας στο σχολείο να τρέχουμε σε φροντιστήρια για να καλύψουμε την ανεπάρκεια του σχολείου και μετά μόλις περάσουμε σχολή (όπου υποτίθεται ξεκινάει το σημαντικό κομμάτι όπου αρχίζεις να σπουδάζεις αυτό που επέλεξες και όχι αυτό που επιβάλλεται) πηγαίνουμε με τη νοοτροπια " να περάσω τα μαθήματα κι ας ειναι πενταρακι". Να διαβάσω τα μισα και να ελπίζω αν θα μου κάτσουν τα θέματα (κι αν δε μου κάτσουν θα δωσω αλλες 2-3 φορές μεχρι που του πόυστη, θα μου κατσουν...). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Alloc είπε

Όσοι έχουν μείνει εχουν μείνει κυρίως για προσωπικους/συναισθηματικούς λόγους και σε αυτούς θέλω να ελπίζω ότι η αγορά θα αρχίσει να επενδύει καταλλήλως, ωστέ να αρχίσουν και όσοι είναι έξω να βλέπουν ηλιαχτιδα για να γυρίσουν Ελλάδα. Η συντριπτική πλειοψηφία όσων ζουν έξω θέλει να γυρίσει Ελλάδα και νομίζω ότι σχεδόν όλοι έχουν σκεφτεί κάποια στιγμή με τι λεφτά θα γύριζαν πίσω.

Φιλαράκι μου θα σου απαντήσω και προσωπικά και φαντάζομαι πολλοί μπόρουν να ταυτιστούν.

Έχω μεταπτυχιακό (30αρης) σε big data analysis, cloud computing , AI και ένα σωρό άλλα που ασχολήθηκα και δουλεύω εξωτερικό με απολαβές πάνω άπο 50Κ το χρόνο. Έχω βρει το σπίτι μου , την ηρεμία μου , την πρόκληση που ήθελα πάντα και δεν σκέφτομαι στιγμή να γυρίσω. 

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν όνειρα και θέλουν να κάνουν ῾῾πρωταθλητισμό῾῾ και καριέρα κι όχι να βολεύονται(κανένα θέμα καλά κάνουν,τους σέβομαι). Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει η έννοια της καριέρας. Κι είμαστε κι εμείς που ακόμη και καλά να ήταν τα πράγματα Ελλάδα, θέλουμε να δοκιμαστούμε και σε άλλα περιβάλλοντα, να έχουμε νέες προκλήσεις, να μαθαίνουμε καινούργια πράγματα και να αλλάζουμε νοοτροπία. Όποιος ζει εξωτερικό με καταλαβαίνει.

Η Ελλάδα σαν Ελλάδα είναι χώρα πια μόνο για διακοπές και με τέτοιο μισθό έρχομαι όποτε θέλω για βόλτα. Δεν είμαστε όλοι παραλιακή φραπέ και μπουζούκια κάθε σκ αν είναι δυνατόν. Θέλουμε κάτι να πετύχουμε στη ζωή μας κι αν ποτέ αποφασίσω να γυρίσω θα το κάνω μόνο για να βοηθήσω τον τόπο μου κι όχι επειδή μου λείπει η παραλία, η Τρούμπα και ο Αργυρός. Επενδύσεις δεν γίνονται, η φορολογία είναι απαγορευτική με αποτέλεσμα να υπάρχουν επιχειρήσεις που βλέπουν το προσωπικό τους ως προιόν εκμετάλλευσης.Η Ελλάδα πια έχει γίνει χώρα για φθηνά χέρια.

Ο 30άρης με μεταπτυχιακό(που είναι και το θέμα του Thread) που έχει όρεξη πρέπει να φύγει και να κοιτάξει πού θα εκμεταλλευτεί τις γνώσεις(skills) του και πού θα τον σέβονται. Κι όχι να ρωτάει για μισθούς γύρω στο χιλιάρικο. Γι αυτό σπούδασες ? Γι αυτό πάλευες τα βράδυα και διάβαζες μέχρι το πρωί ? Αν ναι , τότε κάθισε , πάλεψε δεκτό. 

Θα κλείσω με ένα παράδειγμα. Ο Παππάς του ΠΑΟ στο μπάσκετ ήταν αστέρι σε όλες τις εθνικές και προτίμησε να μείνει στον ΠΑΟ, βολεύτηκε για να γίνει σύνθημα στα χείλη των οπαδών. Ο Αντετοκούμπο δεν υπήρχε πουθενά στον χάρτη κι από την Α2 και τα φανάρια, έφτασε να είναι στην κορυφή του ΝΒΑ στην Αμερική και να πραγματοποιήσει το όνειρο του. 

 

  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geo7geg είπε

Φιλαράκι μου θα σου απαντήσω και προσωπικά και φαντάζομαι πολλοί μπόρουν να ταυτιστούν.

Έχω μεταπτυχιακό (30αρης) σε big data analysis, cloud computing , AI και ένα σωρό άλλα που ασχολήθηκα και δουλεύω εξωτερικό με απολαβές πάνω άπο 50Κ το χρόνο. Έχω βρει το σπίτι μου , την ηρεμία μου , την πρόκληση που ήθελα πάντα και δεν σκέφτομαι στιγμή να γυρίσω. 

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν όνειρα και θέλουν να κάνουν ῾῾πρωταθλητισμό῾῾ και καριέρα κι όχι να βολεύονται(κανένα θέμα καλά κάνουν,τους σέβομαι). Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει η έννοια της καριέρας. Κι είμαστε κι εμείς που ακόμη και καλά να ήταν τα πράγματα Ελλάδα, θέλουμε να δοκιμαστούμε και σε άλλα περιβάλλοντα, να έχουμε νέες προκλήσεις, να μαθαίνουμε καινούργια πράγματα και να αλλάζουμε νοοτροπία. Όποιος ζει εξωτερικό με καταλαβαίνει.

Η Ελλάδα σαν Ελλάδα είναι χώρα πια μόνο για διακοπές και με τέτοιο μισθό έρχομαι όποτε θέλω για βόλτα. Δεν είμαστε όλοι παραλιακή φραπέ και μπουζούκια κάθε σκ αν είναι δυνατόν. Θέλουμε κάτι να πετύχουμε στη ζωή μας κι αν ποτέ αποφασίσω να γυρίσω θα το κάνω μόνο για να βοηθήσω τον τόπο μου κι όχι επειδή μου λείπει η παραλία, η Τρούμπα και ο Αργυρός. Επενδύσεις δεν γίνονται, η φορολογία είναι απαγορευτική με αποτέλεσμα να υπάρχουν επιχειρήσεις που βλέπουν το προσωπικό τους ως προιόν εκμετάλλευσης.Η Ελλάδα πια έχει γίνει χώρα για φθηνά χέρια.

Ο 30άρης με μεταπτυχιακό(που είναι και το θέμα του Thread) που έχει όρεξη πρέπει να φύγει και να κοιτάξει πού θα εκμεταλλευτεί τις γνώσεις(skills) του και πού θα τον σέβονται. Κι όχι να ρωτάει για μισθούς γύρω στο χιλιάρικο. Γι αυτό σπούδασες ? Γι αυτό πάλευες τα βράδυα και διάβαζες μέχρι το πρωί ? Αν ναι , τότε κάθισε , πάλεψε δεκτό. 

Θα κλείσω με ένα παράδειγμα. Ο Παππάς του ΠΑΟ στο μπάσκετ ήταν αστέρι σε όλες τις εθνικές και προτίμησε να μείνει στον ΠΑΟ, βολεύτηκε για να γίνει σύνθημα στα χείλη των οπαδών. Ο Αντετοκούμπο δεν υπήρχε πουθενά στον χάρτη κι από την Α2 και τα φανάρια, έφτασε να είναι στην κορυφή του ΝΒΑ στην Αμερική και να πραγματοποιήσει το όνειρο του. 

Συμφωνω με τα περισσότερα απ΄ οσα λες. Όταν λεω ο κοσμος θα ηθελε να γυρισει Ελλαδα εννοω φυσικα υπο βελτιωμενες συνθηκες. Βεβαια οσο βελτιωνονται οι συνθηκες θα βελτιωνονται και οι συνθηκες στο εξωτερικο οποτε... 

Ψιλοταυτίζομαι με εσένα με μόνη διαφορά ότι μολις μπηκα στον τριτο μου χρονο στο εξωτερικο και ακόμη υπάρχουν κάποιες ελπίδες ότι ίσως κάποια στιγμή να γύρναγα υπο καποιες συνθηκες. Αυτό έχει περισσότερο σχέση οχι με φραπε και μπουζουκια κλπ οσο με το ότι δεν μου αρέσει τόσο η χωρα στην οποία ζω. Ακόμη δεν μιλάω τη γλώσσα, οι ανθρωποι (εκτος δουλειας που ειναι international περιβαλλον) ειναι συνηθως αγενεις (και οχι μονο επειδη δεν μιλαω την γλωσσα αλλα ειναι και στη νοοτροπια της χωρας) και η πόλη δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Φιλίες (πραγματικές) δεν εχω ακομη χτίσει εδω και η οικογενεια είναι πίσω Ελλάδα. Μονο την σχέση μου που έχω εδώ και κάποιες "φιλίες". Στο μέλλον κάποια απ' αυτά μπορεί ν αλλάξουν. Κατα τ' άλλα, κι εγω εξωτερικό είμαι, με πολύ καλή δουλειά και η πραγματικότητα είναι ότι δεν εχω ευχαριστηθεί την Ελλαδα περισσότερο από την περσινη χρονιά (όπου και ηταν η πρώτη μου χρονια στην καλη δουλεια στο εξωτερικο). Ειδικά γιατι η δουλειά μου μου επιτρέπει κάποιες φορες καθε μήνα να δουλευω απο σπίτι με αποτέλεσμα να πηγαινω Ελλαδα και κατι τετραημερα με ΣΚ (ή και παραπανω αν υπαρχουν και αργιες) μινιμουμ μια φορα το μηνα χωρις να ξοδευω καν την άδεια μου. Και μετά διακοπές Ελλάδα και αλλού έκανα πιο πολλές από καθε αλλο χρόνο. Όταν ημουν Ελλάδα είτε σε σπουδες είτε με δουλειά πάλευα να μαζεψω για να μπορέσω να παω με μιση ψυχη ενα πενταημερο σε νησι και να μετραω καθε μερα που ξοδευω και τι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ: ελεύθερος επαγγελματίας στο Amsterdam με MSc, 31 χρονών δουλεύω σαν data engineer και πληρώνομαι με την ώρα. Ένα πολύ average ημερομίσθιο στον τομέα είναι ~450-500 καθαρά για ένα 8ωρο. Το προτείνω σε όλους τους κομπιουτεράδες φίλους μου σε Ολλανδία Αγγλία Βέλγιο κοκ, μην σας πιάνουν μαλάκες, αποκτήστε αυτοπεποίθηση και ύφος και κάντε στροφή στο freelancing. Και διακοπές όσες θέλεις (απλήρωτες εννοείται).

Επεξ/σία από totem_lost
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο geo7geg τα είπε όλα και με κάλυψε 200%. φίλος μου, ντουμπαι, υπουργείο τουρισμό με MSc και certifications από χαρβαρντ και Κόρνελ χτυπάει 60 χήνες το χρόνο, σε εουρω πάντα.37 χρονων.  Η Ελλάδα ΜΟΝΟ για διακοπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, geo7geg είπε

Φιλαράκι μου θα σου απαντήσω και προσωπικά και φαντάζομαι πολλοί μπόρουν να ταυτιστούν.

Έχω μεταπτυχιακό (30αρης) σε big data analysis, cloud computing , AI και ένα σωρό άλλα που ασχολήθηκα και δουλεύω εξωτερικό με απολαβές πάνω άπο 50Κ το χρόνο. Έχω βρει το σπίτι μου , την ηρεμία μου , την πρόκληση που ήθελα πάντα και δεν σκέφτομαι στιγμή να γυρίσω. 

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν όνειρα και θέλουν να κάνουν ῾῾πρωταθλητισμό῾῾ και καριέρα κι όχι να βολεύονται(κανένα θέμα καλά κάνουν,τους σέβομαι). Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει η έννοια της καριέρας. Κι είμαστε κι εμείς που ακόμη και καλά να ήταν τα πράγματα Ελλάδα, θέλουμε να δοκιμαστούμε και σε άλλα περιβάλλοντα, να έχουμε νέες προκλήσεις, να μαθαίνουμε καινούργια πράγματα και να αλλάζουμε νοοτροπία. Όποιος ζει εξωτερικό με καταλαβαίνει.

Η Ελλάδα σαν Ελλάδα είναι χώρα πια μόνο για διακοπές και με τέτοιο μισθό έρχομαι όποτε θέλω για βόλτα. Δεν είμαστε όλοι παραλιακή φραπέ και μπουζούκια κάθε σκ αν είναι δυνατόν. Θέλουμε κάτι να πετύχουμε στη ζωή μας κι αν ποτέ αποφασίσω να γυρίσω θα το κάνω μόνο για να βοηθήσω τον τόπο μου κι όχι επειδή μου λείπει η παραλία, η Τρούμπα και ο Αργυρός. Επενδύσεις δεν γίνονται, η φορολογία είναι απαγορευτική με αποτέλεσμα να υπάρχουν επιχειρήσεις που βλέπουν το προσωπικό τους ως προιόν εκμετάλλευσης.Η Ελλάδα πια έχει γίνει χώρα για φθηνά χέρια.

Ο 30άρης με μεταπτυχιακό(που είναι και το θέμα του Thread) που έχει όρεξη πρέπει να φύγει και να κοιτάξει πού θα εκμεταλλευτεί τις γνώσεις(skills) του και πού θα τον σέβονται. Κι όχι να ρωτάει για μισθούς γύρω στο χιλιάρικο. Γι αυτό σπούδασες ? Γι αυτό πάλευες τα βράδυα και διάβαζες μέχρι το πρωί ? Αν ναι , τότε κάθισε , πάλεψε δεκτό. 

Θα κλείσω με ένα παράδειγμα. Ο Παππάς του ΠΑΟ στο μπάσκετ ήταν αστέρι σε όλες τις εθνικές και προτίμησε να μείνει στον ΠΑΟ, βολεύτηκε για να γίνει σύνθημα στα χείλη των οπαδών. Ο Αντετοκούμπο δεν υπήρχε πουθενά στον χάρτη κι από την Α2 και τα φανάρια, έφτασε να είναι στην κορυφή του ΝΒΑ στην Αμερική και να πραγματοποιήσει το όνειρο του. 

Ναι οκ όλα αυτά , αλλά υπάρχει και αλλού χαρά στη ζωή δεν είναι μόνο τα λεφτά.

Εγώ που έχω 2 παιδάκια , αν και μου έχουν κάνει απειρες προσφορές για εξωτερικό , δεν αλλάζω τον χρόνο που περνάνε τα παιδιά μου με όλους τους παπούδες (ευτυχώς είναι καλά όλοι) με κανέναν μισθό και κανένα προσωπικό όνειρο.

Επιλογές είναι αυτές , απλά ας σταματήσει ο κόσμος να προτρέπει τους άλλους να παρατήσουν την χώρα τους και την οικογενειά τους για να πάνε να πιάσουν έναν καλύτερο μισθό. Ξέρω και εγώ αρκετούς που έχουν φύγει εξωτερικό και τα κάνουν μασούρι γιατί έχουν 18 ώρες νύχτα την μέρα, χιονίζει 10 μήνες τον χρόνο κτλ (παράδειγμα λέω).

Για εμένα σαν την Ελλάδα τίποτα , και ας την βγάζω στις κούνιες με τα παιδιά μου

 

Για να απαντήσω και στον TS , Προγραμματιστής  , κινητό , laptop , ιδιωτική ασφάλιση , ωράριο συνήθως 8ωρο αλλά έχω δουλέωει και 34 ώρες συνεχόμενα. 14 χρόνια προυηπηρεσία, τα 10 στην ίδια εταιρεία με MSc. Μισθό δεν αναφέρω , δεν παίρνω κάτι τρελλό , αλλά σύμφωνα με τους γύρω μου είναι αρκετά καλά.

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, hexenlord είπε

ο geo7geg τα είπε όλα και με κάλυψε 200%. φίλος μου, ντουμπαι, υπουργείο τουρισμό με MSc και certifications από χαρβαρντ και Κόρνελ χτυπάει 60 χήνες το χρόνο, σε εουρω πάντα.37 χρονων.  Η Ελλάδα ΜΟΝΟ για διακοπές.

60 τα θεωρεις πολλα το χρονο ??

Μαλλον τα εχεις μπερδεψει τα 60 για να εισαι σε ξενη χωρα ειναι πολυ λιγα....

Πολυ παραπανω απο 60 βγαζει εδω ενας ταβερνιαρνης καθαρα τη καλοκαιρινη σεζον στα τουριστικα ..

Ας πουμε υπαρχουνε δουλειες στην ελλαδα της κρισης που αποδιδουνε καθαρα 5χιλιαρικα τη μερα

και αλλες που αποδιδουνε 5 χιλιαρικα καθαρα την ωρα στην ελλαδα της κρισης..

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...