Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, totem_lost said:

Εγώ: ελεύθερος επαγγελματίας στο Amsterdam με MSc, 31 χρονών δουλεύω σαν data engineer και πληρώνομαι με την ώρα. Ένα πολύ average ημερομίσθιο στον τομέα είναι ~450-500 καθαρά για ένα 8ωρο. Το προτείνω σε όλους τους κομπιουτεράδες φίλους μου σε Ολλανδία Αγγλία Βέλγιο κοκ, μην σας πιάνουν μαλάκες, αποκτήστε αυτοπεποίθηση και ύφος και κάντε στροφή στο freelancing. Και διακοπές όσες θέλεις (απλήρωτες εννοείται).

 

Δεν είναι για όλους το freelancing, και είναι πολλοί οι παραγοντες που το κάνουν θελκτικό ή μη. 

Είναι τοσο θέμα προσωπικότητας όσο και θέμα καταστάσεων. Ξέρω μανατζερς σε εταιρείες που πρέπει να "πουλήσουν", αλλά είναι ανίκανοι να πουλησουν νερό στην ερημο, αλλά είναι εξαιρετικοί στο να χτίζουν ομάδες. Ή κάποιος που έχει mortage, student loan, car loan και 2 παιδιά, δεν μπορεί να βασίζεται στο freelancing αποκλειστικά. 

Προσωπικά, πάντα είχα κάποια "μόνιμη" δουλειά και κάνω freelancing όταν με ενδιαφέρει κάποιο πρότζεκτ (ή όταν πληρώνουν αδικαιολόγητα πολλά) , αλλά κάποια στιγμή έφτασα να δουλεύω 16 ώρες την ημέρα και 2 ώρες στο αυτοκίνητο, και κάπου εκεί αποφάσισα πως έπρεπε να διαλέξω μεταξύ των δύο και ελάττωσα σημαντικά τα εξωτερικά συμβόλαια (και είμαι αρκετά πάνω από 30 ετών). 

Επεξ/σία από Ψιτ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια δε ξερω εγω που μαι στο ναυτικο και χω παει και σε 6-7 χωρες εξωτερικου οι μισθοι οντως ειναι τρελοι σε φαση νορβηγια μου λεγε μια ηλικιωμενη παιρνω μισθο λογω ηλικιας 3000 αλλα παιζει ρολο και η ζωη ετσι? Δηλαδη σου φαινονται παραπανω λεφτα ομως αν κανει 1000 το ενοικιο αλλα τοσα σουπερμαρκετ κλπ .. δε καταληγεις σαν την ελλαδα πανω κατω? απλα εκει δε παρακαλας και δεν ζεις στην ανεχεια και ισως δε σκεφτεσαι τον ενα καφε παραπανω που θα παρεις..το ποιντ μ ειναι τσιλαρετε δεν ειναι το εξωτερικο ο παραδεισος που θα παιρνουμε 5000 και θα κανουμε ζωαρα με πλασμα κλπ..απλα δε θα ειναι τοση η ανεχεια

Επεξ/σία από christospvl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, totem_lost είπε

Εγώ: ελεύθερος επαγγελματίας στο Amsterdam με MSc, 31 χρονών δουλεύω σαν data engineer και πληρώνομαι με την ώρα. Ένα πολύ average ημερομίσθιο στον τομέα είναι ~450-500 καθαρά για ένα 8ωρο. Το προτείνω σε όλους τους κομπιουτεράδες φίλους μου σε Ολλανδία Αγγλία Βέλγιο κοκ, μην σας πιάνουν μαλάκες, αποκτήστε αυτοπεποίθηση και ύφος και κάντε στροφή στο freelancing. Και διακοπές όσες θέλεις (απλήρωτες εννοείται).

Οπότε βγάζεις 500×5×4=10.000 τον μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NT1G είπε

Οπότε βγάζεις 500×5×4=10.000 τον μήνα;

Πολυ ενδιαφερον ακουγεται..για μενα που ξερω απο υπολογιστες αλλα ειμαι ασχετος με το συγκεκριμενο επαγγελμα τι ακριβως κανεις? το googlara αλλα δεν εβγαλα ακρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Health, Safety and Environment Coordinator σε μια απο τις πιο γνωστες εταιρειες του πλανητη που δε θελω να κατονομασω (για αυτους που δε γνωριζουν, επειδη ειναι αγνωστο το αντικειμενο στην Ελλαδα, ασχολουμαι με την υγεια και ασφαλεια των εργαζομενων κατα την εργασια τους, προληψη εργατικων ατυχηματων δηλαδη και ταυτοχρονα και με περιβαλλοντικη διαχειριση και διαχειριση αποβλητων)
  • 24 χρονων με 3 χρονια προυπηρεσια στο ιδιο αντικειμενο στην Ελλαδα σε επισης τεραστια πολυεθνικη εταιρεια (φυσικα το αντικειμενο ουδεμια σχεση ειχε στην πραξη) 
  • Πτυχιο ΤΕΙ απο Ελλαδα, μεταπτυχιακο στην Υγεια και Ασφαλεια στην εργασια απο τοπ 3 πανεπιστημιο της Αγγλιας και συνεχιζω να διαβαζω και να βελτιωνω τις γνωσεις μου οσο μπορω
  • Ελλαδα ημουν λιγο πανω απο το βασικο μισθο κατω των 24 ενω Αγγλια στα 5πλασια με το καλημερα (δε μενω Λονδινο και μενει ενα πολυ καλο ποσο καθε μηνα στην ακρη, φυσικα με ολες τις ανεσεις σπιτι δικο μου χωρις συγκατοικους, αυτοκινητο κλπ)
  • 8 ωρο απαράβατο, απλα έχει τύχει να δουλεψω 1 φορα απογευμα αντι πρωι, εννοειται παλι 8ωρο μονο
  • λαπτοπ, επιδοτουμενο γευμα, πληρωμενες εκπαιδευσεις στο αντικειμενο σου, πληρωμενα ταξιδια σε αλλα υποκαταστηματα της εταιρειας για site tours κλπ

    Να προσθεσω τις αμετρητες και ατελειωτες ευκαιριες για καριερα που σου δινει το εξωτερικο, κατι που στην Ελλαδα δε θα γινοταν ποτε ειδικα με το αντικειμενο που ακολουθω εγω, την σταθεροτητα, την αυτοβελτιωση κλπ. Πλεον δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις περιουσια και εκατομμυρια στο εξωτερικο οπως γινοταν παλια, πλεον ο κοσμος παει στο εξωτερικο γιατι εχει φιλοδοξιες, θελει να ασχοληθει σοβαρα με αυτο που σπουδασε και αυτο που του αρεσει και να ζησει μια αξιοπρεπη ζωη και η Ελλαδα δυστυχως δε προσφερει τιποτα απο ολα τα παραπανω την δεδομενη στιγμη.
Επεξ/σία από merkon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ψιτ είπε

Δεν είναι για όλους το freelancing, και είναι πολλοί οι παραγοντες που το κάνουν θελκτικό ή μη. 

Είναι τοσο θέμα προσωπικότητας όσο και θέμα καταστάσεων. Ξέρω μανατζερς σε εταιρείες που πρέπει να "πουλήσουν", αλλά είναι ανίκανοι να πουλησουν νερό στην ερημο, αλλά είναι εξαιρετικοί στο να χτίζουν ομάδες. Ή κάποιος που έχει mortage, student loan, car loan και 2 παιδιά, δεν μπορεί να βασίζεται στο freelancing αποκλειστικά. 

Προσωπικά, πάντα είχα κάποια "μόνιμη" δουλειά και κάνω freelancing όταν με ενδιαφέρει κάποιο πρότζεκτ (ή όταν πληρώνουν αδικαιολόγητα πολλά) , αλλά κάποια στιγμή έφτασα να δουλεύω 16 ώρες την ημέρα και 2 ώρες στο αυτοκίνητο, και κάπου εκεί αποφάσισα πως έπρεπε να διαλέξω μεταξύ των δύο και ελάττωσα σημαντικά τα εξωτερικά συμβόλαια (και είμαι αρκετά πάνω από 30 ετών). 

Κοίτα συμφωνώ οτι χάνεις το αίσθημα μονιμότητας σε κάποια δουλειά και πρέπει συνεχώς να αποδίδεις καλά. Φυσικά αν το κάνεις λογικές ώρες όπως Ολλανδία που είναι 36-40 ωρο την εβδομάδα και ούτε λεπτό παραπάνω. 

Εάν κάνεις freelancing σε μέρος που υπάρχει τρομερή ζήτηση (tnx brexit) και μπορείς να βρεις επόμενο project άμεσα, δεν έχει ουσιαστικά κανένα τρομερό ρίσκο. Αν έχεις student loan το ξεπληρώνεις γρηγορότερα, άμεσα περισσότερα savings για το μέλλον κοκ. Και πάνε τα πράγματα τόσο σκατά, απλά ξαναπάς internal.

Και βέβαια έχει σημασία και το επάγγελμα! Στο IT είναι θετικό (και γαμάτο) να κινείσαι και να μαθαίνεις νέα skills τα οποία θα μπορείς να κοστολογείς ακριβά. Τώρα δεν ξέρω κιόλας, μπορείς όσο μεγαλώνεις να σκέφτεσαι οτι θες να γίνεις manager για να περνάς το χρόνο σου κάνοντας μπλα μπλα σε meeting rooms με άλλους managers. 🤣😝

 

Επεξ/σία από totem_lost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 ετών, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΕΜΠ με 8 χρόνια εμπειρία (1 καθαρά σε ερευνητικό και 7 στη ναυτιλιακη βιομηχανία στην Ελλάδα παράλληλα εργασία και έρευνα) και διδακτορικό στα ηλεκτρονικά ισχύος με ειδίκευση στα δίκτυα ισχύος/αυτοματισμού και στις διεργασίες πλοίων. Τον τελευταίο χρονο ειμαι στα 110k μεικτά με πολλές μέρες εκτός έδρας βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, merkon είπε
  • Health, Safety and Environment Coordinator σε μια απο τις πιο γνωστες εταιρειες του πλανητη που δε θελω να κατονομασω (για αυτους που δε γνωριζουν, επειδη ειναι αγνωστο το αντικειμενο στην Ελλαδα, ασχολουμαι με την υγεια και ασφαλεια των εργαζομενων κατα την εργασια τους, προληψη εργατικων ατυχηματων δηλαδη και ταυτοχρονα και με περιβαλλοντικη διαχειριση και διαχειριση αποβλητων)
  • 24 χρονων με 3 χρονια προυπηρεσια στο ιδιο αντικειμενο στην Ελλαδα σε επισης τεραστια πολυεθνικη εταιρεια (φυσικα το αντικειμενο ουδεμια σχεση ειχε στην πραξη) 
  • Πτυχιο ΤΕΙ απο Ελλαδα, μεταπτυχιακο στην Υγεια και Ασφαλεια στην εργασια απο τοπ 3 πανεπιστημιο της Αγγλιας και συνεχιζω να διαβαζω και να βελτιωνω τις γνωσεις μου οσο μπορω
  • Ελλαδα ημουν λιγο πανω απο το βασικο μισθο κατω των 24 ενω Αγγλια στα 5πλασια με το καλημερα (δε μενω Λονδινο και μενει ενα πολυ καλο ποσο καθε μηνα στην ακρη, φυσικα με ολες τις ανεσεις σπιτι δικο μου χωρις συγκατοικους, αυτοκινητο κλπ)
  • 8 ωρο απαράβατο, απλα έχει τύχει να δουλεψω 1 φορα απογευμα αντι πρωι, εννοειται παλι 8ωρο μονο
  • λαπτοπ, επιδοτουμενο γευμα, πληρωμενες εκπαιδευσεις στο αντικειμενο σου, πληρωμενα ταξιδια σε αλλα υποκαταστηματα της εταιρειας για site tours κλπ

    Να προσθεσω τις αμετρητες και ατελειωτες ευκαιριες για καριερα που σου δινει το εξωτερικο, κατι που στην Ελλαδα δε θα γινοταν ποτε ειδικα με το αντικειμενο που ακολουθω εγω, την σταθεροτητα, την αυτοβελτιωση κλπ. Πλεον δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις περιουσια και εκατομμυρια στο εξωτερικο οπως γινοταν παλια, πλεον ο κοσμος παει στο εξωτερικο γιατι εχει φιλοδοξιες, θελει να ασχοληθει σοβαρα με αυτο που σπουδασε και αυτο που του αρεσει και να ζησει μια αξιοπρεπη ζωη και η Ελλαδα δυστυχως δε προσφερει τιποτα απο ολα τα παραπανω την δεδομενη στιγμη.

HS&E ξεκίνησε η κοπέλα μου πριν λίγες μέρες σε πολυεθνική, 24 κι αυτή, ωστόσο ΧημΜηχ ΕΜΠ, 900€

Προσωπικά 25, με 1 χρόνο προϋπηρεσία (τώρα τον χτίζω xD), μηχανικός ΤΕΙ παίρνω 750€ κι αυτό γιατί δεν ζήτησα μισθό, τον έδωσε η εταιρία, ίσως να μπορούσα να πάρω και 800 με 800+. 

Επεξ/σία από Ola150
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο επισημάνσεις και από μένα που είμαι προγραμματιστής. Γράφτηκε ότι κάποιες μεγάλες εταιρείες του χώρου, πλέον έχουν 8ώρο και ότι πέφτει κυνήγι από την επιθεώρηση εργασίας. Το δεύτερο όντως ισχύει και μέχρι πριν τα Χριστούγεννα τουλάχιστον, είχανε γίνει πολλές "έφοδοι" και είχαν πέσει αρκετά προστίματα. Ωστόσο οι Ελληνάρες βρήκαν σαν λύση, να παρουσιάζουν συμβάσεις με 9ωρο που όμως περιλαμβάνει και μια ώρα διάλειμμα. Οπότε οι υπερωρίες ναι μεν μειώθηκαν κάπως αλλά τα γνωστά κάτεργα παραμένουν απτόητα.
Έχω πολλούς φίλους και γνωστούς στον ΙΤ τομέα, συμφοιτητές μου κυρίως που είναι στο εξωτερικό. Οι μισθοί είναι πολύ μεγαλύτεροι από δω αλλά και τα έξοδα είναι επίσης πολλά. Υψηλά ενοίκια, ακριβό φαγητό, ποσοστά φορολογίας που μόνο χαμηλά δεν είναι....Και επίσης είσαι ξένος και ρατσισμός δεν υπάρχει μόνο στην Ελλάδα... Χώρια το κλίμα που σε πολλές βορειοευρωπαϊκές χώρες δεν παλεύεται. Για μένα, ισχύει ότι αν είσαι στο ΙΤ και είσαι τουλάχιστον αξιοπρεπής σε ικανότητες, θα πληρώνεσαι καλά είτε μένεις Ελλάδα είτε εξωτερικό. Και άπαξ και πληρώνεσαι καλά, κάνεις και καλή ζωή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν εχει σχεσγ με το αρχικο θεμα, εχει σχεση και με την κουβεντα που γινεται. Αρκετοι δεν ειμαστε απο Αθηνα/θεσσαλονικη/(Πατρα??) ωστε να εχουμε επιλογες πανω στο it. Αρα αν εισαι απο μικρη πολη και δεν σου αρεσει η ζωη στην Αθηνα, ο δρομος στο εξωτερικο ειναι η αμεσως πιο λογικη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2019 στις 11:58 ΜΜ, hellojim είπε

Αυτο ειναι υπερωρια in disguise! Μην το παρουσιαζεις ως φυσιολογικο. Ο μονος λογος να εχεις "δουλεια στο σπιτι" είναι να εισαι C level manager, τοτε η δουλεια σε κυνηγαει ακομα και στην τουαλετα γιατι χωρις εσενα χανονται. Απο εκει και περα, αν σου αναθετουν tasks που δεν βγαινουν στο 8ωρο και πρεπει ειτε να τα παρεις μαζι ειτε να τα κανεις εκει καθοντας παραπανω (και στις 2 των περιπτωσεων ειναι υπερωρια) τοτε σημαινει οτι υπαρχει κακο management ή ταζουν deadlines που δεν ειναι εφικτα και τα τρωει στη μουρη ο υπαλληλος.

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι λογω του οτι πρεπει με τα νεα δεδομενα απο τον σεπτμεβριο να εχεις δηλωσει τις υπερωριες, τους αναγκαζουν να φυγουν στο 8ωρο απο το γραφειο αλλα τους πιεζουν ευθεως και εμμεσα να βγαλουν τα διαφορα tasks on time.

Προφανως ειναι κακη διαχειρηση και ακρως υποκριτικο.

Και αναφερομαι σε πολυεθνικη, που την ξερει ολος ο κοσμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2019 στις 6:49 ΜΜ, l337 είπε

Εσύ που είσαι υπέρ της φοροδοαφυγής (αλλά και της φοροαποφυγής) και κατά της νομιμότητας και κουνάς και το δάκτυλο κιόλας, δεν θα μου φανεί περίεργο να τους πληρώνεις και μαύρα. Κατά τ' αλλα (όπως και αν τους πληρώνεις) σου φταίει το (όποιο) δημόσιο και οι "ηλίθιοι" και όχι ο εαυτός σου ο παρτάκιας.

Και on topic, αυτό που περιγράφεις είναι το "μαγαζί του Κυρ Μήτσου". Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό βέβαιαν από άτομα του λόγου σου..

Και ομως φιλε μου εχει δικιο,επειδη τυχαινει να γνωριζω αρκετα παιδακια με πτυχια και απο οικογενειες που τυγχανονυν να εχουν και λεφτα τα πηραν πληρωνοντας.Γνωριζω ακομα και κοπελες αποφοιτες φιλολογιας και δε γνωριζουν ορθογραφια,ουτε καν σωστη γραμματικη.Ενα τυχαιο παραδειγμα σου ειπα.Εχει απολυτο δικιο για την ακριβεια,σκεψου οτι υπαρχουν περιπτωσεις που τα χερια μου πιανουν καλυτερα απο εναν ηλεκτρονικο.Αρα μετραει η ικανοτητα και οχι η χαρτουρα.

11 ώρες πριν, UnrealSP είπε

30 ετών, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΕΜΠ με 8 χρόνια εμπειρία (1 καθαρά σε ερευνητικό και 7 στη ναυτιλιακη βιομηχανία στην Ελλάδα παράλληλα εργασία και έρευνα) και διδακτορικό στα ηλεκτρονικά ισχύος με ειδίκευση στα δίκτυα ισχύος/αυτοματισμού και στις διεργασίες πλοίων. Τον τελευταίο χρονο ειμαι στα 110k μεικτά με πολλές μέρες εκτός έδρας βέβαια.

Εσυ φιλε μου επιασες και το επαγγελμα που ειναι και δυσκολο και δυσευρετο.Μετραει και αυτο,γιατι αλλιως ειναι 500 αποφοιτοι τεχνικοι υπολογιστων και αλλιως 10 Ηλεκτρολογοι Μηχανικοι.Η καθε εργασια κοστολογειται αναλογα με το τι προσφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...