Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Κάνω την καλύτερη δουλειά απο όλους σας.Την απολαμβάνω,πληρώνομαι καλά και πάω όποτε μου κα@@@σει.Χωρίς προυπηρεσία και χωρίς πτυχίο.

αργοσχολος φυγοπονος δημοσιος υπαλληλος με βυσμα τυπε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 minutes ago, opcorsa said:

αργοσχολος φυγοπονος δημοσιος υπαλληλος με βυσμα τυπε?

Σαν να περιγράφει την δουλειά βουλευτή μου φαίνεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

1600 αλλα  δουλευω απο το 1994. λιγα παιρνω αλλα δεν υπαρχει και κατι αλλο ελλαδα 

Ενταξει αλλα εισαι στην Teleperformance. Καλυτερα απο τον εργασιακο μεσαιωνα Βρετανιας, Γερμανιας ή Ολλανδιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ενταξει αλλα εισαι στην Teleperformance. Καλυτερα απο τον εργασιακο μεσαιωνα Βρετανιας, Γερμανιας ή Ολλανδιας. 

Αλλού είμαι τώρα 

Άτομα σε τελελερφορμανσε που ξέρω χτυπάνε 2500 καθαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2019 στις 12:20 ΜΜ, jimakos234 είπε

Προγραμματιστης(απο ΑΕΙ) στην Αθηνα, ξεκινησα περιπου πριν 1.5 χρονο(στα 24 μετα τον στρατο) στα 700 καθαρα και τωρα ειμαι στα 950 καθαρα + ticket restaurant (που και αυτα λεφτα ειναι).
Να προσθεσω οτι υπαρχουν αντιστοιχα μεταπτυχιακοι στην εταιρεια 2-3 χρονια μεγαλυτεροι και οι μισθοι ειναι παρομοιοι σε αντιστοιχες περιπτωσεις  (ιδια προϋπηρεσια και χρονος εργασιας στην εταιρεια)

Στην ηλικία μου 44 θα βγάζεις 2500+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/1/2019 στις 7:32 ΠΜ, Fortistis είπε

Αρκετοί προσπεράσανε τα παραπάνω και επέλεξαν τις προσωπικές επιθέσεις στον poster του quoted text. 

Εμπειρικά μιλώντας, έχω διαμορφώσει την άποψη ότι οι περισσότεροι που τελειώνουν μία σχολή δεν γνωρίζουν πού πάνε τα τέσσερα. Αναλόγως την σχολή, είτε θα μάθουν στην δουλειά επειδή το αντικείμενό τους τούς προσφέρει εργασία στον δημόσιο τομέα (π.χ. γιατροί στην ειδικότητα), είτε θα πάνε για ένα μεταπτυχιακό για να πάρουν ένα χαρτί που θα καλύψει την αρχική άρνηση των εργοδοτών να τους προσλάβουν (αφού δεν ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα). Αυτό έχει οδηγήσει στην απαξίωση **και των** μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών. 

Για κάποιο περίεργο λόγο έχει δημιουργηθεί η άποψη ότι γνωρίζει-δεν γνωρίζει κανείς, ένας εργοδότης οφείλει να τον προσλάβει και να τον πληρώνει επειδή έχει ένα, δύο ή x μεταπτυχιακά. Δεν υποστηρίζω ότι δεν θα πρέπει να πληρώνονται τα τυπικά προσόντα (δηλαδή, τα πτυχία). Όμως, πλέον νομίζω ότι η επικρατούσα αντίληψη έχει πάει στο άκρο και οι περισσότεροι θεωρούν πως οι εργοδότες οφείλουν να τους προσλάβουν **μόνο και μόνο** επειδή έχουν κάποια πτυχία/μεταπτυχιακά. 

Σωστά αυτά που λες. Δεν γίνεται τελειώνοντας την σχολή να ξέρεις τα πάντα και να έχει την απαίτηση αυτή ο εργοδότης (που ναι πάρα πολλοι στην Ελλάδα την έχουν καθώς ψάχνουν κάτι σε φάση, νάναι νέος ώστε να του δώσω λίγα αλλά παράλληλα να έχει προυηπηρεσία ήδη ή έστω να ξέρει καλά την δουλειά) ή λόγω ύπαρξης πτυχίου οπωσδήποτε να έχεις την απαίτηση να σε προσλάβουν, άλλωστε πολλοί έχουν πλέον. Είναι ίσως και απόρροια παλιότερων εποχών που ένα πτυχίο οδηγούσε και σε επαγγελματική αποκατάσταση, συχνά στο Δημόσιο κιόλας. Κάτι που ήταν αληθεια αλλά μόνο επειδή δεν υπήρχαν αρκετοί πτυχιούχοι. Κάποτε μέχρι και απόφοιτοι Λυκείου δεν υπήρχαν πολλοί και όσοι το είχαν διορίζονταν στο Δημόσιο δίχως καν να βάλουν μέσο, τίποτα απολύτως μιλάμε. Έχω και προσωπικά παραδείγματα, πχ θεία μου πρωην υπάλληλος του Υπουργείου Δημοσιας Τάξης είιχε τελειώσει Λύκειο (τελη 60 ή αρχες 70), εδωσε Πανελλήνιες, δεν μπηκε Παιδαγωγικη Ακαδημια για 4 μόρια και μια μερα ειδε σε εφημερίδα πως ζητούσαν διοικητικους υπαλληλους στο Υπουργειο αυτο. Εστειλε αιτηση και την πηραν. Διχως διαμεσολαβηση βουλευτή. Οταν την καλωσορισαν της ειπαν Ειναι δυνατον να μην σε παίρναμε? Εδω εχουμε και ενα σωρο ατομα Γυμνασίου και Δημοτικού. Ή πχ γνωστός μας απ το χωριό σήμερα 65-70 χρονών καπου εκει, όταν ήταν νεαρός ήταν απ τους πρώτους που σπούδασαν. Οικονομικά ΑΣΣΟΕ. Διορίστηκε μετα την σχολή πολύ γρήγορα στο Υπουργειο Οικονομικών. Μέσο εβαλε μόνο μια φορά όταν ηθελε κατι σαν μετάθεση σε μια αλλη Υπηρεσία εντός Υπουργείου ή κάπως έτσι.....Ε κάτι τέτοια παγιώθηκαν στην ελληνική αντίληψη. Καμία σχέση σήμερα. Βγάζει το Δημόσιο πχ πρόσφατα προκυρξη για 165 νέους υπαλληλους στα ΚΕΠ της χώρας και σίγουρα έχουν στειλει αιτηση στον ΑΣΕΠ χιλιάδες πτυχιούχοι. Με λίγα λόγια βασίζεσαι καθαρά στην τύχη πλέον για να μπεις σε θέση Δημοσίου. Το μέσον σε βοηθάει μόνο, (και πρεπει πλεον ναναι πολυ υψηλο) σε μεταθέσεις ή σε κάτι λίγες θεσεις στο ευρυτερο Δημοσιο που ειναι με ορισμένη χρονική διάρκεια και δεν παρεμβαίνει το ΑΣΕΠ όπως γραμματέας σε Πρεσβη, Ειδικος Συμβουλος κάποιου Δήμου ή της Διευθυνσης μια Κρατικης Εταιριας, Υπαλληλος σε γραφειο βουλευτη ή υπουργου. Τετοια πραγματα. 

Εγω πάντως αυτό που έχω να πω, σε πολλά επαγγέλματα κάθε χώρου έχουν πολύ μεγάλες απαιτήσεις οι εργοδότες, στα πρήζουν και δεν προσφερουν τα αντίστοιχα λεφτά. Και ακομα και όταν δεν βρίσκουν, δεν χαμηλώνουν τις απαιτήσεις τους. Ασε που δεν ειναι κανενας διατεθειμενος να σου δειξει την δουλειά όπως ισως γινονταν καποτε. Αυτη η προυπρεσια παντού δυσκολευει πολυ την νέα γενιά. Καπου διαβασα πως η προυπηρεσια νικάει τις σπουδές. Νομιζω εσυ το ειπες σε επομενη σελιδα ή και όχι....Το προσυπογράφω. Και ισχυει οχι μονο σε Ελλάδα αλλά και εξωτερικό. Απλώς στην Ελλάδα το παρακάνουν. Καλά τα λες εσυ για τους πτυχιούχους να μην περιμενουν κοκκινο χαλί κτλπ αλλά να ρωτήσω κάτι.....εαν κανένας δεν δοκιμάσει να σε πάρει μία φορά ρε παιδι μου, τότε πως στο καλό θα την αποκτήσεις αυτή τη διαολο προυπηρεσια???? Κάποτε πρεπει και απο καπου να ξεκινησεις ωστε να α[ποτησεις μια στοιχειώδη ιδεα για το που πανε τα τεσσερα.... Αυτά βεβαια ειναι θεματα που απασχολουν τους πολυ νεους περισσοτερο. Η πλειοψηφια εδω περα βλεπω εχει προυπηρεσία και στην ουσια συζητάνε απλως τους μισθούς και τις λοιπες παροχές, που ειναι καλυτερα κτλπ και οχι το εαν καταρχας βρισκουν δουλειά ή αν αυτη ιεναι οσο ο κατώτατος μισθός δλδ 550 ευρώ πλέον (πολυ θετικο να πω εδω που καταργηθηκηε η αδικη διακριση που υπηρχε και εφυγε ο υποκάτωτοτατος που ηταν απαραδεκτος). 

Στις 25/1/2019 στις 9:48 ΠΜ, j2k είπε

Στην ελλαδα σημερα αμα εχεις τα ματια σου ανοιχτα και εχεις ορεξη

εχει πολυ μεγαλες ευκαιριες να βγαζεις πολλα χρηματα...

Δεν ειναι σαν την αμερικη αλλα δεν ειμαστε και σε εμπολεμη κατασταση...

Παντως γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει η μεταναστευση και εδω κανεις ανετα προκοπη...

Αρκει να εχεις μυαλο ορεξη και υγεια...

Οπως? Μερικα συγκεκριμενα παραδειγματα γιατι η γενικη αποψη άλλα λεει...

Και ναι φυσικα και υπαρχουν ευκαιριες ή τροποι, δεν ειναι όλα τοσο μαυρα οσο παρουσιαζονται. Η Ελλάδα εχει περάσει και πολύ χειρότερες περιόδους, ας ρωτήσουμε και κάναν παππού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 25/1/2019 στις 3:07 ΜΜ, hexenlord είπε

ωραίος φίλε, θα το πω στον φιλο μου. Δε μου λες όμως πόσες ώρες τη μέρα δουλεύει ο ταβερνιαρης. 25? Και τι κοινωνική αναγνώριση έχει?του ταβερνιαρη?

ξεκαθαριζω πριν μου γράψεις SJW εξυπνάδες: Καμια δουλεια δεν είναι ντροπή, αλλα άλλη κοινωνική καταξίωση έχει ένας επιστήμονας και άλλη ένας ταβερνιαρης. Δεν κάνω εγώ κουμάντο στις κοινωνικές τάξεις και αρχές.  its the way it is. 

Δεν κανεις κουμαντο εσυ στις κοινωνικες ταξεις και αρχες αλλα μια χαρα τις συμμεριζεσαι, οποτε κι εσυ μαλακιες ασπαζεσαι. Αν ο καθε ταβερνιαρης και σκουπιδιαρης ερθει και μου μιλησει πιο ηθικα πιο χωρις-διακρισεις απ ο,τι μιλας εσυ, προφανως και θα θεωρησω εκεινον μαγκα και εσενα... καταλαβες. Και στ @@ μου το ντουμπαι και τα λεφτα του καθενος που νομιζει οτι ειναι προεκταση του πεους του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Επισκέπτης

εγώ ψάχνω δουλειά εδώ και  μήνες. 3 μεταπτυχιακά. βρήκα ως τηλεφωνήτρια μόνο (νοου, δεν κάνω πλάκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kourkoumpini είπε

εγώ ψάχνω δουλειά εδώ και  μήνες. 3 μεταπτυχιακά. βρήκα ως τηλεφωνήτρια μόνο (νοου, δεν κάνω πλάκα)

Τι εχεις σπουδάσει και τι μεταπτυχιακά εχεις αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταπτυχιακά δε λένε τίποτα απο μόνα τους. Δεν ισχύει το «όσο περισσότερα, τόσο το καλύτερο». Άμα κανεις σε αντικείμενα που δεν έχουν ζήτηση, και διψήφιο νούμερο να φτάσεις δεν θα βρεις τη δουλειά που περιμένεις. Εκτός αν μαζεύει κάποιος χαρτιά για να πάρει μόρια, αυτο ειναι μια άλλη ιστορία. Και δυστυχώς πολύς κόσμος εχει πέσει στην «παγίδα» του «κάνω μεταπτυχιακό ίσα για να κάνω μεταπτυχιακό» και φτάνει σε μια, ας πούμε, ώριμη ηλικία και εχει εργαστεί σύνολο κανα 6μηνο όλη τη του ζωή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, flienky είπε

Τι εχεις σπουδάσει και τι μεταπτυχιακά εχεις αν επιτρέπεται;

έχω πρώτο πτυχίο διεθνων και ευρωπαικων, ενα mba, msc finance & msc computer science

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...