Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, greekbusters είπε

Καλά για Αγγλία και συγκεκριμένα Λονδίνο έχω ακούσει τα καλύτερα . Φίλος μου ρεσεψιονίστ σε ξενοδοχείο παίρνει τα διπλάσια από εδώ Ελλάδα. Μου τα έλεγε προ 2-3 ημερών και είχα μείνει. Στην δική μου δε  χειρονακτική τεχνική εργασία μου έλεγε παίρνουν μέχρι και 4 φορές τα λεφτά και πραγματικά το σκέφτομαι ( παράδειγμα 150 λίρες εργατικά για αλλαγή κλειδαριάς εσωτερικού χώρου; wtf)

Το κόστος ζωής είναι το ίδιο ;

39 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

κανεισ λαθος

πλεον σε ολεσ τησ μεγαλες εταιριες ibm,τραπεζες,νοκια ,accenture klp παιζει αυστηρο 8ωρο 

Εδώ και ένα χρόνο παίζει σχεδόν παντού οκτάωρο 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, Μπάμιας είπε

Τα είχα γράψει σε άλλο θέμα, εδώ αλλά δυστυχώς κλειδώθηκε και δε μπόρεσα να απαντήσω.

Ειδικά στον εξυπνάκια που προσπάθησε να μου την πει.

Γράφω ακόμα μια φορά, τα μεταπτυχιακά πλέον δεν έχουν νόημα μιας και οι περισσότεροι τα κάνουν απλά για να έχουν ένα επιπλέον χαρτί.

Και το χειρότερο είναι ότι με βάση το χαρτί αυτό (κουρελόχαρτο) απαιτούν μισθό. Γελάνε και οι πέτρες.

Ακούς τη φράση:

-το παιδί μου με 2 μεταπτυχιακά και παίρνει 500€, το εκμεταλλεύονται.

Το παιδί σου όμως φίλε μου είναι ποιο ηλίθιο και από τις μύγες, γι αυτό παίρνει 500€.

Κι εδώ βλέπω ότι το κριτήριο σας είναι το μεταπτυχιακό. Έχω μεταπτυχιακό και παίρνω τόσα, εσύ δεν έχεις και παίρνεις περισσότερα.

Και να μιλήσω σαν εργοδότης,

δε με ενδιαφέρει αν έχεις μεταπτυχιακό, δε με ενδιαφέρει το πτυχίο σου (εκτός κάποιων ειδικών περιπτώσεων). Με ενδιαφέρει να καταφέρεις να κανεις αυτό που σου ζητάω, να φέρεις πελάτες, να φέρεις χρήματα.

Το να σε πληρώνω μόνο και μόνο επειδή έχεις ένα μεταπτυχιακό χωρίς να ξέρεις που πάνε τα 3 δε παίζει ούτε στο ποιο τρελό σου όνειρο. Αυτά γίνονται στο δημόσιο που όσο περισσότερα χαρτιά έχεις τόσο περισσότερο πληρώνεσαι και είδαμε τα χάλια του.

Και αυτά τα λεώ επειδή έχω δει άτομα που έχουν έρθει για δουλειά με χαρτιά να μην έχουν ιδέα στο αντικείμενο που θεωρητικά έπρεπε να πετούσαν.

Να δούμε λίγο και την άλλη πλευρά γιατί έχω βαρεθεί να ακούω παράπονα του στυλ "δε βρίσκω δουλειά κι έχω τόσα πτυχία, κι αν βρω παίρνω ψίχουλα".

Λογικό να παίρνετε ψίχουλα γιατί πολλοί δεν έχετε τις γνώσεις και τα χαρτια που έχετε είναι άχρηστα.

δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα, θα επιστρέψω όμως

δηλαδη εσυ με ποιο κρητιριο θα προσλαβεις τον αλλον? αμα σου κανει στο ματι?

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostakis81 said:

Καλά ρε φίλε πήρες phd και χαραμίζεις τον εαυτό σου στο δημόσιο ?

Υπάρχει και χαλαρός ιδιωτικός τομέας δεν είναι κάτεργα

Kάτεργα δεν είναι, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση. Δεν είναι μόνο τα χρήματα. Ισως στις μεγάλες εταιρίες, σε εξειδικευμένες θέσεις κλειδιά και με σημαντικά προσόντα στο βιογραφικό αλλά και προϋπηρεσία να έχεις οικονομικές απολαβές αντίστοιχες ή λίγο καλύτερες του δημοσίου.

Ωστόσο υπάρχουν κι άλλα σημαντικά κριτήρια που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου: ωράριο (στο δημόσιο δεν παίζει υπερωρία ο κόσμος να χαλάσει), σιγουριά, σταθερότητα (το αντίθετο του ΙΤ δηλαδή) και ψυχική ηρεμία.

Είναι πολλά τα πλεονεκτήματα του ΔΤ, δεν είναι τόσο απλή απόφαση να τον αφήσεις για μια έστω και πολύ καλή θέση σε μεγάλη εταιρία. Προσωπικά δε θα το έκανα ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Το κόστος ζωής είναι το ίδιο ;

Εδώ και ένα χρόνο παίζει σχεδόν παντού οκτάωρο 

Αν μιλαμε για Λονδινο... εξαρταται. Εννοειται πως ολα ειναι πανακριβα, αλλα αμοιβεσαι αντιστοιχα. Κ παλι, εξαρταται τι δουλεια κανεις, θεση κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Alexandros7474 said:

Το κόστος ζωής είναι το ίδιο ;

Εδώ και ένα χρόνο παίζει σχεδόν παντού οκτάωρο 

Οχι παντού. Μόνο σε πολύ μαγάλες εταιρίες, που ουσιαστικά αποτελούν ειδικές περιπτώσεις και είναι στόχοι ελέγχου.

Επίσης δεν ξέρουμε για πόσο ακόμη θα είναι έτσι τα πράγματα, αφού η ένταση αυτών των ελέγχων έγινε από την παρούσα κυβέρνηση. Είναι πιθανό η επόμενη να τους "χαλαρώσει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βλεπετε μονο τον μισθο. Συμπεριλαβετε και το κοστος ζωης. Τι να το κανω αν παιρνω 5000 και δινω 3000 για ενοικιο ή μενω στο ιδιο σπιτι με αλλους 3 (βλεπε Λονδινο).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GBorb είπε

Μην βλεπετε μονο τον μισθο. Συμπεριλαβετε και το κοστος ζωης. Τι να το κανω αν παιρνω 5000 και δινω 3000 για ενοικιο ή μενω στο ιδιο σπιτι με αλλους 3 (βλεπε Λονδινο).

Πολλοι που ερχονται εδω, νομιζουν πως η Αγγλια ειναι μονο το Λονδινο. ΜΕΓΑ λαθος. Υπαρχουν τοσες αλλες μεγαλες πολεις, αλλα καποιοι θελουν να λενε πως μενουν Λονδινο. Κι ας δινουν 1k για ενα studio 30sq.

Btw, υπαρχουν πολλες ζωνες στο Λονδινο για να μεινει καποιος. Αλλα αν βαλεις τα μεταφορικα για transport, καλα κρασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Guys παίζει ρόλο με τι ασχολείσαι . Διαφορετικό πχ. να είσαι technical lead σε banking implementation με πολλαπλά περιφερειακά συστήματα και διαφορετικό να φτιάχνεις site σε wordpress ...

Συνήθως τα λεφτά τα δίνουν σε high exposure έργα - πολλών εκατομμυρίων - και κυρίως σε θέσεις ευθύνης . Δεν ειναι ευκολο να ανέβεις στην Ελλάδα πάνω απο 2000 καθαρά ως developer με τυπικές αρμοδιότητες developer.  Πρέπει να παίξεις ως architect/ lead προιόντων και έργων . 

 

 

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλές φόρες σκέφτομαι πολύ για εξωτερικό με ότι διαβάζω και ότι βλέπω....  --> εργοδότες που σε θέλουνε  για υπηρέτρια, μάγειρα. και νταντά.. με το βασικό μισθό.  και το καλύτερο ακόμα λίγο θα τους πληρώνουμε για να τους δουλεύουμε ("για απόκτηση εμπειρίας" )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Οχι παντού. Μόνο σε πολύ μαγάλες εταιρίες, που ουσιαστικά αποτελούν ειδικές περιπτώσεις και είναι στόχοι ελέγχου.

Επίσης δεν ξέρουμε για πόσο ακόμη θα είναι έτσι τα πράγματα, αφού η ένταση αυτών των ελέγχων έγινε από την παρούσα κυβέρνηση. Είναι πιθανό η επόμενη να τους "χαλαρώσει".

 Είναι πιθανό αν δουλεύεις σε ένα μικρό μαζί σε συνοικία να μην γίνει έλεγχος .

Τα δεδομένα όμως σε σχέση με το παρελθόν είναι τα εξής

Προστιμο 10.000 € / εργαζόμενο . 

Αν γίνει έστω και ανώνυμη καταγγελία αυτή ελέγχεται σοβαρά 

Οποία κυβέρνηση και να έρθει δεν θα αλλάξει γιατί κατάλαβαν επιτέλους ότι είναι ένα μέτρο καταπολέμησης της ανεργίας 

και παράλληλα ένα πολύ καλο μέτρο να μαζέψουν χρήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Μπάμιας είπε

Τα είχα γράψει σε άλλο θέμα, εδώ αλλά δυστυχώς κλειδώθηκε και δε μπόρεσα να απαντήσω.

Ειδικά στον εξυπνάκια που προσπάθησε να μου την πει.

Γράφω ακόμα μια φορά, τα μεταπτυχιακά πλέον δεν έχουν νόημα μιας και οι περισσότεροι τα κάνουν απλά για να έχουν ένα επιπλέον χαρτί.

Και το χειρότερο είναι ότι με βάση το χαρτί αυτό (κουρελόχαρτο) απαιτούν μισθό. Γελάνε και οι πέτρες.

Ακούς τη φράση:

-το παιδί μου με 2 μεταπτυχιακά και παίρνει 500€, το εκμεταλλεύονται.

Το παιδί σου όμως φίλε μου είναι ποιο ηλίθιο και από τις μύγες, γι αυτό παίρνει 500€.

Κι εδώ βλέπω ότι το κριτήριο σας είναι το μεταπτυχιακό. Έχω μεταπτυχιακό και παίρνω τόσα, εσύ δεν έχεις και παίρνεις περισσότερα.

Και να μιλήσω σαν εργοδότης,

δε με ενδιαφέρει αν έχεις μεταπτυχιακό, δε με ενδιαφέρει το πτυχίο σου (εκτός κάποιων ειδικών περιπτώσεων). Με ενδιαφέρει να καταφέρεις να κανεις αυτό που σου ζητάω, να φέρεις πελάτες, να φέρεις χρήματα.

Το να σε πληρώνω μόνο και μόνο επειδή έχεις ένα μεταπτυχιακό χωρίς να ξέρεις που πάνε τα 3 δε παίζει ούτε στο ποιο τρελό σου όνειρο. Αυτά γίνονται στο δημόσιο που όσο περισσότερα χαρτιά έχεις τόσο περισσότερο πληρώνεσαι και είδαμε τα χάλια του.

Και αυτά τα λεώ επειδή έχω δει άτομα που έχουν έρθει για δουλειά με χαρτιά να μην έχουν ιδέα στο αντικείμενο που θεωρητικά έπρεπε να πετούσαν.

Να δούμε λίγο και την άλλη πλευρά γιατί έχω βαρεθεί να ακούω παράπονα του στυλ "δε βρίσκω δουλειά κι έχω τόσα πτυχία, κι αν βρω παίρνω ψίχουλα".

Λογικό να παίρνετε ψίχουλα γιατί πολλοί δεν έχετε τις γνώσεις και τα χαρτια που έχετε είναι άχρηστα.

δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα, θα επιστρέψω όμως

Εσύ που είσαι υπέρ της φοροδοαφυγής (αλλά και της φοροαποφυγής) και κατά της νομιμότητας και κουνάς και το δάκτυλο κιόλας, δεν θα μου φανεί περίεργο να τους πληρώνεις και μαύρα. Κατά τ' αλλα (όπως και αν τους πληρώνεις) σου φταίει το (όποιο) δημόσιο και οι "ηλίθιοι" και όχι ο εαυτός σου ο παρτάκιας.

Και on topic, αυτό που περιγράφεις είναι το "μαγαζί του Κυρ Μήτσου". Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό βέβαιαν από άτομα του λόγου σου..

Επεξ/σία από l337
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξιτζης...αχρηστος χωρις να εχω τελειωσει λυκειο ενα χιλιαρικο και βριζω καθε πρωι που ξυπναω.Ειτε εχεις πτυχιο ειτε οχι ειναι σε ποιον θα πας να δουλεψεις.Πλεον ολοι εκμεταλλευονται.Οσοι παιρνετε πανω απο 1000 να κανετε το σταυρο σας.Αν ειστε πιτσιρικαδες καντε την απο δω οσο ειναι νωρις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Billdana είπε

Ερώτηση προς τα άτομα που έκαναν μεταπτυχιακό.

Είμαι  με πτυχίο λογιστικής και μεταπτυχιακό βαρβάτο ΜΒΑ δυστυχώς ένσημα δεν έχω καθώς δούλευα για να πληρώσω το μεταπτυχιακό κλπ σερβιτόρος μαύρα. Σαν λογιστής δεν έχω δουλέψει ποτέ και το μεταπτυχιακό το έκαναν ως πασπαρτού για πιθανή αλλαγή καριέρας. Όπου πάω μου ζητάν  χρόνια προυπηρεσία και όσοι δεν ζητάνε λένε για πρακτική κλπ δηλαδή σχεδόν τσάμπα. Τι λέτε υπάρχει κάποια εναλλακτική σε πρώτο στάδιο για Ελλάδα για αυτά τα πτυχία;

Πρώτα διευκρίνησε τι εννοείς "βαρβάτο ΜΒΑ". Άλλο να έχεις ΜΒΑ από το LBS ή το HEC Paris και άλλο από το πανεπιστήμιο Β. Αιγαίου. Κι αυτό γιατί το ΜΒΑ έχει την ιδιαιτερότητα το ίδρυμα που το παρέχει να έχει μεγαλύτερη αξία από την ουσία του μεταπτυχιακού. 

Απο κει κι έπειτα για να χρησιμοποιήσεις σαν ατού το ΜΒΑ (όχι απλά σαν έξτρα χαρτί σα να δίνεις διαγωνισμό στον ΑΣΕΠ) θα πρέπει να κοιτάς σε μεγάλες εταιρείες, είτε αποκλειστικά accounting φάση big 4, είτε πολυεθνικές με αρκετά μεγάλο προσωπικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...