Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Billdana είπε

Από το ΟΠΑ το διεθνές ΜΒΑ. Είμαι στα 27 δεν με ενδιαφέρει να πάω σε πολυεθνική διότι σε προσλαμβάνουν και πιστεύουν ότι χωρίς να έχεις δουλέψει παρά μόνο σε θεωρητικό επίπεδο θα ξέρεις τα πάντα...π.χ. που να ξέρω το πρόγραμμα ΕRP πως λειτουργεί  αν δεν έχω δουλέψει; 

Χωρίς να ξέρω τα του τομέα: Κάτι δεν μου κολλάει εδώ πέρα.. 

Στα του θέματος πιστεύω σημαντικό ρόλο παίζει πέρα από την τωρινή κατάσταση και η ανέλιξη. Τι να το κάνω να παίρνω 1200 ευρώ αλλά να είναι ταβάνι (όχι μόνο μισθολογικά). Καλώς ή κακώς στο εξωτερικό υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες ανέλιξης για κάποιον που θέλει να δουλέψει.

Για Λονδίνο που είπε κάποιος με βασικό δεν ζεις. Επιβιώνεις. Άμα κάποιος σκέφτεται να πάει για τον βασικό ας μην πάει Λονδίνο γιατί στο εξάμηνο θα είναι πίσω. Για κάποιον με γνώσεις είναι αλλιώς τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Μπάμιας είπε

Τα είχα γράψει σε άλλο θέμα, εδώ αλλά δυστυχώς κλειδώθηκε και δε μπόρεσα να απαντήσω.

Ειδικά στον εξυπνάκια που προσπάθησε να μου την πει.

Γράφω ακόμα μια φορά, τα μεταπτυχιακά πλέον δεν έχουν νόημα μιας και οι περισσότεροι τα κάνουν απλά για να έχουν ένα επιπλέον χαρτί.

Και το χειρότερο είναι ότι με βάση το χαρτί αυτό (κουρελόχαρτο) απαιτούν μισθό. Γελάνε και οι πέτρες.

Ακούς τη φράση:

-το παιδί μου με 2 μεταπτυχιακά και παίρνει 500€, το εκμεταλλεύονται.

Το παιδί σου όμως φίλε μου είναι ποιο ηλίθιο και από τις μύγες, γι αυτό παίρνει 500€.

Κι εδώ βλέπω ότι το κριτήριο σας είναι το μεταπτυχιακό. Έχω μεταπτυχιακό και παίρνω τόσα, εσύ δεν έχεις και παίρνεις περισσότερα.

Και να μιλήσω σαν εργοδότης,

δε με ενδιαφέρει αν έχεις μεταπτυχιακό, δε με ενδιαφέρει το πτυχίο σου (εκτός κάποιων ειδικών περιπτώσεων). Με ενδιαφέρει να καταφέρεις να κανεις αυτό που σου ζητάω, να φέρεις πελάτες, να φέρεις χρήματα.

Το να σε πληρώνω μόνο και μόνο επειδή έχεις ένα μεταπτυχιακό χωρίς να ξέρεις που πάνε τα 3 δε παίζει ούτε στο ποιο τρελό σου όνειρο. Αυτά γίνονται στο δημόσιο που όσο περισσότερα χαρτιά έχεις τόσο περισσότερο πληρώνεσαι και είδαμε τα χάλια του.

Και αυτά τα λεώ επειδή έχω δει άτομα που έχουν έρθει για δουλειά με χαρτιά να μην έχουν ιδέα στο αντικείμενο που θεωρητικά έπρεπε να πετούσαν.

Να δούμε λίγο και την άλλη πλευρά γιατί έχω βαρεθεί να ακούω παράπονα του στυλ "δε βρίσκω δουλειά κι έχω τόσα πτυχία, κι αν βρω παίρνω ψίχουλα".

Λογικό να παίρνετε ψίχουλα γιατί πολλοί δεν έχετε τις γνώσεις και τα χαρτια που έχετε είναι άχρηστα.

δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα, θα επιστρέψω όμως

Θα συμφωνησω μαζι σου οσο δεν παει. Το χαρτι δεν παιζει κανεναν ρολο απο την στιγμη που το εχεις αλλα δεν ξερεις τπτ πανω σε αυτο που τελειωσες. Ο κολλητος μου δουλευει σε μια μικρη επιχειρηση επισκευης ηλεκτρονικων σε ιστιοπλοικα. Εχει μονο απολυτηριο λυκειου και αυτο και πολυ. μετριο βαθμο. Αλλα πραγματικα αν δειτε πως πιανουν τα χερια του θα παθετε πλακα, εγω προσωπικα του βγαζω το καπελο. Εχει και εναν βοηθο αποφοιτο τει ηλεκτρολογιας που χωρις την βοηθεια του πρωτου δεν μπορει να επισκευασει ουτε μια πλακετα. Καθαρες απολαβες μηνιαιως ανω των 1500 στην ηλικια των 25

Επεξ/σία από Μάκαρος
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στην Αγγλία μην νομίζετε ότι τα χαρίζουν τα λεφτά.  Δεν παίρνουν όλοι μισθούς 50-100.000.

Αλλά προφανώς είναι πολύ καλύτερα από το να είσαι άνεργος στην Ελλάδα.

Εκτός Λονδίνου όπως αναφέρθηκε είναι πολύ πιο χαμηλό το κόστος ζωής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostakis81 είπε

Εγω ξέρω πολλούς χωρίς μεταπτυχιακά που χτυπάμε ένα 3000 μεικτό

Μιλάμε για 30ρηδες κι όχι για τύπους που μπήκαν στην αγορά εργασίας προ κρίσης και επειδή πέτυχαν το τζόκερ βγάζουν τόσα.

3 ώρες πριν, kostakis81 είπε

Ενας υπάλληλος έμαθε καλό hadoobe και κάνει mass penetration στο web για συλλογή πληροφοριών

Μάλλον εννοείς hadoop ?

2 ώρες πριν, kostakis81 είπε

μην μου πεισ για loyalitty και ιστοριες ειναι καθηκον σου 

loyalty το πέτυχες.

2 ώρες πριν, Μπάμιας είπε

Τα είχα γράψει σε άλλο θέμα, εδώ αλλά δυστυχώς κλειδώθηκε και δε μπόρεσα να απαντήσω.

Ειδικά στον εξυπνάκια που προσπάθησε να μου την πει.

Γράφω ακόμα μια φορά, τα μεταπτυχιακά πλέον δεν έχουν νόημα μιας και οι περισσότεροι τα κάνουν απλά για να έχουν ένα επιπλέον χαρτί.

Και το χειρότερο είναι ότι με βάση το χαρτί αυτό (κουρελόχαρτο) απαιτούν μισθό. Γελάνε και οι πέτρες.

Ακούς τη φράση:

-το παιδί μου με 2 μεταπτυχιακά και παίρνει 500€, το εκμεταλλεύονται.

Το παιδί σου όμως φίλε μου είναι ποιο ηλίθιο και από τις μύγες, γι αυτό παίρνει 500€.

Κι εδώ βλέπω ότι το κριτήριο σας είναι το μεταπτυχιακό. Έχω μεταπτυχιακό και παίρνω τόσα, εσύ δεν έχεις και παίρνεις περισσότερα.

Και να μιλήσω σαν εργοδότης,

δε με ενδιαφέρει αν έχεις μεταπτυχιακό, δε με ενδιαφέρει το πτυχίο σου (εκτός κάποιων ειδικών περιπτώσεων). Με ενδιαφέρει να καταφέρεις να κανεις αυτό που σου ζητάω, να φέρεις πελάτες, να φέρεις χρήματα.

Το να σε πληρώνω μόνο και μόνο επειδή έχεις ένα μεταπτυχιακό χωρίς να ξέρεις που πάνε τα 3 δε παίζει ούτε στο ποιο τρελό σου όνειρο. Αυτά γίνονται στο δημόσιο που όσο περισσότερα χαρτιά έχεις τόσο περισσότερο πληρώνεσαι και είδαμε τα χάλια του.

Και αυτά τα λεώ επειδή έχω δει άτομα που έχουν έρθει για δουλειά με χαρτιά να μην έχουν ιδέα στο αντικείμενο που θεωρητικά έπρεπε να πετούσαν.

Να δούμε λίγο και την άλλη πλευρά γιατί έχω βαρεθεί να ακούω παράπονα του στυλ "δε βρίσκω δουλειά κι έχω τόσα πτυχία, κι αν βρω παίρνω ψίχουλα".

Λογικό να παίρνετε ψίχουλα γιατί πολλοί δεν έχετε τις γνώσεις και τα χαρτια που έχετε είναι άχρηστα.

δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα, θα επιστρέψω όμως

Τρικυμία εν κρανίω. Κλασσικός ελληναρας επιχειρηματίας λίγο πριν την πτώχευση που θα αναρωτιέται τι πήγε στραβά.

 

Επεξ/σία από geo7geg
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Θα συμφωνησω μαζι σου οσο δεν παει. Το χαρτι δεν παιζει κανεναν ρολο απο την στιγμη που το εχεις αλλα δεν ξερεις τπτ πανω σε αυτο που τελειωσες. Ο κολλητος μου δουλευει σε μια μικρη επιχειρηση επισκευης ηλεκτρονικων σε ιστιοπλοικα. Εχει μονο απολυτηριο λυκειου και αυτο και πολυ. μετριο βαθμο. Αλλα πραγματικα αν δειτε πως πιανουν τα χερια του θα παθετε πλακα, εγω προσωπικα του βγαζω το καπελο. Εχει και εναν βοηθο αποφοιτο τει ηλεκτρολογιας που χωρις την βοηθεια του πρωτου δεν μπορει να επισκευασει ουτε μια πλακετα. Καθαρες απολαβες μηνιαιως ανω των 1500 στην ηλικια των 25

Υπάρχει μεγάλο κόμπλεξ για τις πιο τεχνικές/χειρονακτικές εργασίες.

Αντιθέτως, νομίζουν ότι θα πάρουν ένα πτυχίο  και ότι θα πρέπει να τους δίνουν βασικό 1000+ για να κάθονται σε ένα γραφείο..

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 5
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Υπάρχει μεγάλο κόμπλεξ για τις πιο τεχνικές/χειρονακτικές εργασίες.

Αντιθέτως, νομίζουν ότι θα πάρουν ένα πτυχίο  και ότι θα πρέπει να τους δίνουν βασικό 1000+ για να κάθονται σε ένα γραφείο..

Να τα παρουν τα 1000 δεν διαφωνω, αλλα να τα παρουν απο τη στιγμη που θα αποδειξουν οτι τα αξιζουν και οχι μονο και μονο επειδη εχουν ενα χαρτι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Υπάρχει μεγάλο κόμπλεξ για τις πιο τεχνικές/χειρονακτικές εργασίες.

Αντιθέτως, νομίζουν ότι θα πάρουν ένα πτυχίο  και ότι θα πρέπει να τους δίνουν βασικό 1000+ για να κάθονται σε ένα γραφείο..

Όχι φιλαράκι μου το αντίθετο ισχύει στα κόμπλεξ.

Εσύ που έχεις χειρονακτική εργασία, δεν έχεις ιδέα τι σχεδιάζει και τι παράγει αυτός που είναι στο γραφείο κι επειδή δεν χύνει ιδρώτα όπως εσύ, νομίζεις πως κάθεται.

Ο άλλος που κάθεται στο γραφειάκι του έχει φάει το κεφάλι του και διάβαζε να περάσει πόσα μαθήματα όσο εσύ μάθαινες να κάνεις κάποια τέχνη και να ... κατσαβιδώνεις.

Σε λίγο θα εξισώσετε και τις επιστήμες με τους σωλήνες και τα τούβλα. Έλα σε παρακαλώ.

 

  • Like 12
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, Alexandros7474 said:

 Είναι πιθανό αν δουλεύεις σε ένα μικρό μαζί σε συνοικία να μην γίνει έλεγχος .

Τα δεδομένα όμως σε σχέση με το παρελθόν είναι τα εξής

Προστιμο 10.000 € / εργαζόμενο . 

Αν γίνει έστω και ανώνυμη καταγγελία αυτή ελέγχεται σοβαρά 

Οποία κυβέρνηση και να έρθει δεν θα αλλάξει γιατί κατάλαβαν επιτέλους ότι είναι ένα μέτρο καταπολέμησης της ανεργίας 

και παράλληλα ένα πολύ καλο μέτρο να μαζέψουν χρήματα 

Mακάρι να είναι έτσι τα πράγματα. Δυστυχώς συνεχίζω να ακούω από το μεγαλύτερο ποσοστό του κύκλου μου (που απασχολείται στον ΙΤ) για ανυπαρξία ωραρίου, πιεστικές συνθήκες με τρελά deadlines και κάθε ιδέα για παροχή, αντιστάθμισμα (σε ρεπό, άδεια ή χρήματα) περίπου ως ανέκδοτο.

Ισως αυτό που λες να αφορά λίγες "καλές" εταιρίες, σίγουρα όμως δεν αφορά το μεγαλύτερο μέρος των θέσεων εργασίας ΙΤ - ο οποίος αποτελείται σε τελική ανάλυση από χιλιάδες "ανεξέλεγκτες" μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

Και γράφω ανεξέλεγκτες, διότι ούτε καταγγελίες γίνονται (υπό το φόβο αντιποίνων - απολύσεις, περικοπές), ούτε ουσιαστικός έλεγχος και τιμωρία για τις παρανομίες των εργοδοτών υπάρχει εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων - που δεν ξέρουμε και τι αντίκτυπο είχε για τους εργαζόμενους στη συνέχεια (ακόμη κι αν πρόκειται για εργαζόμενους με μεταπτυχιακό).

Επαναλαμβάνω, μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα παντού, δυστυχώς όμως δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απόφοιτος ΣΕΜΦΕ (master equivalent)
  • Ηλικία: 30
  • Προυπηρεσία: 5 χρόνια και 2 εταιρείες μετά
  • QA Engineer
  • 1350 καθαρά
  • Εταιρικό laptop (μόνο για δουλειά, χιλιοκλειδωμένο), κανένα άλλο benefit (αμάξι, κινητό κλπ)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, geo7geg είπε

Όχι φιλαράκι μου το αντίθετο ισχύει στα κόμπλεξ.

Εσύ που έχεις χειρονακτική εργασία, δεν έχεις ιδέα τι σχεδιάζει και τι παράγει αυτός που είναι στο γραφείο κι επειδή δεν χύνει ιδρώτα όπως εσύ, νομίζεις πως κάθεται.

Ο άλλος που κάθεται στο γραφειάκι του έχει φάει το κεφάλι του και διάβαζε να περάσει πόσα μαθήματα όσο εσύ μάθαινες να κάνεις κάποια τέχνη και να ... κατσαβιδώνεις.

Σε λίγο θα εξισώσετε και τις επιστήμες με τους σωλήνες και τα τούβλα. Έλα σε παρακαλώ.

Κανεις δεν εξισωνει τπτ. Αλλα οταν εσυ (οχι εσυ συγκεκριμενα, γενικα μιλωντας :ρ) μπαινεις σε ενα ΑΕΙ/ΤΕΙ, τελειωνεις στα 8 χρονια αντι για τα 4-5 γτ κωλοβαρας και οταν εν τελει τελειωνεις και πιανεις μια δουλεια στο αντικειμενο σου και δεν μπορεις να εφαρμοσεις ουτε τα μισα απο αυτα που σου διδαξαν, τοτε πως απαιτεις να πληρωθεις ? 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Κανεις δεν εξισωνει τπτ. Αλλα οταν εσυ (οχι εσυ συγκεκριμενα, γενικα μιλωντας :ρ) μπαινεις σε ενα ΑΕΙ/ΤΕΙ, τελειωνεις στα 8 χρονια αντι για τα 4-5 γτ κωλοβαρας και οταν εν τελει τελειωνεις και πιανεις μια δουλεια στο αντικειμενο σου και δεν μπορεις να εφαρμοσεις ουτε τα μισα απο αυτα που σου διδαξαν, τοτε πως απαιτεις να πληρωθεις ? 

Φίλε μου τι λες ποιος σου μίλησε για 8-10 χρόνια ? Η συζήτηση έγινε καθαρά για πτυχία και μεταπτυχιακό ότι είναι ένα χαρτί μόνο.

Αυτά τα παραδείγματα που δίνεις εννοείται πως δεν μπορούν να κλαίγονται για τις αμοιβές τους. Μιλάμε για normal περιπτώσεις τώρα. 

Feel the room.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ΜπάμιαςΕισαι (με όλο το σεβασμό) άλλη μια κλασσική περίπτωση "Ελληνάρα" επιχειρηματία. Να σου πω τα εξής

1. Το δημόσιο δε χρεωκόπησε γιατί προσέλαβε πολλούς ανθρώπους με μεταπτυχιακά. Χρεωκόπησε για τον ακριβώς αντίθετο λόγο.

2. Ενας άνθρωπος που μπήκε στη διαδικασία να στρωθεί άπειρες ώρες στο διάβασμα έχει αποδείξει ότι μπορεί να πειθαρχήσει και να πετύχει τους στόχους που έθεσε. Για να μπορέσει αυτός ο άνθρωπος να αποδώσει πρέπει να τον εκπαιδεύσεις πάνω στο αντικείμενο της επιχείρησης σου. Αυτό κάνουν ΟΛΕΣ οι σοβαρές και επιτυχημένες επιχειρήσεις.

3. Δε γνωρίζεις απο διαχείριση ανθρωπίνου δυναμικού. Πρέπει σε μια συνέντευξη να εισαι σε θέση να αξιολογήσεις τον άνθρωπο ΠΡΙΝ τον προσλάβεις αν σου κάνει. Μπορεί να γίνουν λάθη στις προσλήψεις αλλά αυτό δεν ειναι ο κανόνας. 

4. Η αποτυχία σου να εκτελέσεις το (3) σωστά οδηγεί στο ακόλουθο συμπέρασμα: "Οι γνώσεις του πολύ απλά μπορεί να μην ταιριάζουν με το αντικείμενο της επιχείρησης σου". Το ότι εσύ εισαι αποτυχημένος στην επιλογή προσωπικού, δε σημαίνει ότι τα πτυχία του ειναι κουρέλια. Εισαι απλά αποτυχημένος.

5. Για να μπορέσεις να αυξησεις τις πωλήσεις, τι κινήσεις έκανες εσυ απο τη μεριά σου. Προσέλαβες τον ειδικο για αυτό (και τον πλήρωσες κατάλληλα) ή ακολουθείς τη λογική "θέλω ένα παιδί για όλες τις δουλειές; (να έχει και 🛵🦆)" γιατι απλά αυτό δεν υπάρχει.

Υπάρχουν πολλά που μπορώ να πω αλλά δεν έχω χρόνο.

 

Επεξ/σία από BTL
  • Like 13
  • Thanks 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, The_Judas said:

Υπάρχει μεγάλο κόμπλεξ για τις πιο τεχνικές/χειρονακτικές εργασίες.

Αντιθέτως, νομίζουν ότι θα πάρουν ένα πτυχίο  και ότι θα πρέπει να τους δίνουν βασικό 1000+ για να κάθονται σε ένα γραφείο..

H άποψη μου για τις χειρωνακτικές εργασίες έναντι των εργασιών γραφείου είναι απλή: ο καθένας επιλέγει με βάση τις προσωπικές του προτιμήσεις. Είναι αλήθεια πως στην Ελλάδα υπάρχει ένα απωθημένο με τις δουλειές γραφείου - και σε αυτό οφείλεται η "αίσθηση" (που είναι απολύτως λαθεμένη) πως οι "γραφειάδες" δεν κάνουν τίποτα.

Θα είμαι ειλικρινής: πάντα προτιμούσα τις εργασίες γραφείου έναντι των χειρωνακτικών. Εχω δοκιμάσει αμφότερα τα είδη. Οι λόγοι είναι προσωπικοί κι έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα μου και τις προσωπικές μου προτιμήσεις. Οταν επέλεγα λοιπόν εργασία κινήθηκα και με βάση αυτό το κριτήριο. Εχω συναντήσει όμως στην επαγγελματική κι όχι μόνο πορεία μου, άτομα τα οποία ήταν φανατικοί χειρώνακτες: δεν άντεχαν στιγμή σε γραφείο κι ο χειρότερος εφιάλτης τους θα ήταν να τοποθετηθούν μόνιμα σε μια εντελώς θεωρητικής εργασίας θέση γραφείου.

Οσον αφορά τις αμοιβές: όλα εξαρτώνται από το ποιες είναι οι αρμοδιότητες της κάθε θέσης καθώς και τι πρόβλεψη έχει κάνει ο εργοδότης ή το (ειδικό ή γενικό) μισθολόγιο αν πρόκειται για ΔΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, geo7geg είπε

Όχι φιλαράκι μου το αντίθετο ισχύει στα κόμπλεξ.

Εσύ που έχεις χειρονακτική εργασία, δεν έχεις ιδέα τι σχεδιάζει και τι παράγει αυτός που είναι στο γραφείο κι επειδή δεν χύνει ιδρώτα όπως εσύ, νομίζεις πως κάθεται.

Ο άλλος που κάθεται στο γραφειάκι του έχει φάει το κεφάλι του και διάβαζε να περάσει πόσα μαθήματα όσο εσύ μάθαινες να κάνεις κάποια τέχνη και να ... κατσαβιδώνεις.

Σε λίγο θα εξισώσετε και τις επιστήμες με τους σωλήνες και τα τούβλα. Έλα σε παρακαλώ.

μεταπτυχιακό έχω, δεν κάνω χειρονακτική εργασία, απλά δεν είμαι κομπλεξικός με αυτούς που επιτυγχάνουν σε κάτι.

Οταν στην Ελλάδα υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες πτυχιούχοι, προφανώς και δεν μιλάμε για πανεπιστήμονες. Επιστημονικό έργο πολύ λίγοι κάνουν.

Το ότι πέρασε κάποιος σε ένα πανεπιστήμιο και πήρε πτυχίο σε 7-8 χρόνια με αντιγραφές (που γίνεται ακόμη και σε καλές σχολές) δεν σημαίνει και τίποτα. Γι' αυτό και τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν ανήκουν στην κορυφή (με εξαίρεση 2-3 σχολές).

Εδώ έγινε επανάσταση επειδή ήθελαν να βάλουν όριο στα χρόνια σπουδών και επειδή ήθελαν να βγάλουν τα γραφεία των κομμάτων εκτός. Κανένας δεν ενδιαφέρθηκε για την ποιότητα των παρεχόμενων γνώσεων.

Αν κάποιος είναι κακός στην δουλειά του αποτυγχάνει ανεξαρτήτως πτυχίου. Υπάρχουν γιατροί στην Αγγλία που τους έχουν διαγράψει διά παντώς λόγω malpractice. Στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...