Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, BTL said:

@ΜπάμιαςΕισαι (με όλο το σεβασμό) άλλη μια κλασσική περίπτωση "Ελληνάρα" επιχειρηματία. Να σου πω τα εξής

1. Το δημόσιο δε χρεωκόπησε γιατί προσέλαβε πολλούς ανθρώπους με μεταπτυχιακά. Χρεωκόπησε για τον ακριβώς αντίθετο λόγο.

2. Ενας άνθρωπος που μπήκε στη διαδικασία να στρωθεί άπειρες ώρες στο διάβασμα έχει αποδείξει ότι μπορεί να πειθαρχήσει και να πετύχει τους στόχους που έθεσε. Για να μπορέσει αυτός ο άνθρωπος να αποδώσει πρέπει να τον εκπαιδεύσεις πάνω στο αντικείμενο της επιχείρησης σου. Αυτό κάνουν ΟΛΕΣ οι σοβαρές και επιτυχημένες επιχειρήσεις.

3. Δε γνωρίζεις απο διαχείριση ανθρωπίνου δυναμικού. Πρέπει σε μια συνέντευξη να εισαι σε θέση να αξιολογήσεις τον άνθρωπο ΠΡΙΝ τον προσλάβεις αν σου κάνει. Μπορεί να γίνουν λάθη στις προσλήψεις αλλά αυτό δεν ειναι ο κανόνας. 

4. Η αποτυχία σου να εκτελέσεις το (3) σωστά οδηγεί στο ακόλουθο συμπέρασμα: "Οι γνώσεις του πολύ απλά μπορεί να μην ταιριάζουν με το αντικείμενο της επιχείρησης σου". Το ότι εσύ εισαι αποτυχημένος στην επιλογή προσωπικού, δε σημαίνει ότι τα πτυχία του ειναι κουρέλια. Εισαι απλά αποτυχημένος.

5. Για να μπορέσεις να αυξησεις τις πωλήσεις, τι κινήσεις έκανες εσυ απο τη μεριά σου. Προσέλαβες τον ειδικο για αυτό (και τον πλήρωσες κατάλληλα) ή ακολουθείς τη λογική "θέλω ένα παιδί για όλες τις δουλειές;" γιατι απλά αυτό δεν υπάρχει.

Υπάρχουν πολλά που μπορώ να πω αλλά δεν έχω χρόνο.

Σωστές και ορθολογικές παρατηρήσεις γενικά.

Να επισημάνω βέβαια πως υπάρχουν και στο Δημόσιο πολλές θέσεις που δεν χρειάζονται μεταπτυχιακό για να υποστηριχθούν σωστά. Διοικητικές ή γραμματειακές, ακόμη και τεχνικές, καλύπτονται άριστα από υπαλλήλους με σχετική προϋπηρεσία και διάθεση για εργασία. Μεταπτυχιακό απαιτείται σε λίγες, ιδιαίτερες θέσεις ειδικών αρμοδιοτήτων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Την προηγούμενη φορά που έγραψα διάβαζα μόνο κατάρες για αρκετή ώρα. Αν δεν παράγεις τίποτα ότι και αν κάνεις θα είναι κακοπληρωμένο. Στο δια ταύτα, υπάρχουν καλές εταιρείες και κακές εταιρείες , η χειρότερη εταιρία όμως λέγεται Ελληνική Βουλή και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giotis1982 είπε

Την προηγούμενη φορά που έγραψα διάβαζα μόνο κατάρες για αρκετή ώρα. Αν δεν παράγεις τίποτα ότι και αν κάνεις θα είναι κακοπληρωμένο. Στο δια ταύτα, υπάρχουν καλές εταιρείες και κακές εταιρείες , η χειρότερη εταιρία όμως λέγεται Ελληνική Βουλή και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. 

Ειναι απλά ενα Αντιπροσωπευτικό Σώμα του μέσου Νεοέλληνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μπάμιας είπε

Τα είχα γράψει σε άλλο θέμα, εδώ αλλά δυστυχώς κλειδώθηκε και δε μπόρεσα να απαντήσω.

Ειδικά στον εξυπνάκια που προσπάθησε να μου την πει.

Γράφω ακόμα μια φορά, τα μεταπτυχιακά πλέον δεν έχουν νόημα μιας και οι περισσότεροι τα κάνουν απλά για να έχουν ένα επιπλέον χαρτί.

Και το χειρότερο είναι ότι με βάση το χαρτί αυτό (κουρελόχαρτο) απαιτούν μισθό. Γελάνε και οι πέτρες.

Ακούς τη φράση:

-το παιδί μου με 2 μεταπτυχιακά και παίρνει 500€, το εκμεταλλεύονται.

Το παιδί σου όμως φίλε μου είναι ποιο ηλίθιο και από τις μύγες, γι αυτό παίρνει 500€.

Κι εδώ βλέπω ότι το κριτήριο σας είναι το μεταπτυχιακό. Έχω μεταπτυχιακό και παίρνω τόσα, εσύ δεν έχεις και παίρνεις περισσότερα.

Και να μιλήσω σαν εργοδότης,

δε με ενδιαφέρει αν έχεις μεταπτυχιακό, δε με ενδιαφέρει το πτυχίο σου (εκτός κάποιων ειδικών περιπτώσεων). Με ενδιαφέρει να καταφέρεις να κανεις αυτό που σου ζητάω, να φέρεις πελάτες, να φέρεις χρήματα.

Το να σε πληρώνω μόνο και μόνο επειδή έχεις ένα μεταπτυχιακό χωρίς να ξέρεις που πάνε τα 3 δε παίζει ούτε στο ποιο τρελό σου όνειρο. Αυτά γίνονται στο δημόσιο που όσο περισσότερα χαρτιά έχεις τόσο περισσότερο πληρώνεσαι και είδαμε τα χάλια του.

Και αυτά τα λεώ επειδή έχω δει άτομα που έχουν έρθει για δουλειά με χαρτιά να μην έχουν ιδέα στο αντικείμενο που θεωρητικά έπρεπε να πετούσαν.

Να δούμε λίγο και την άλλη πλευρά γιατί έχω βαρεθεί να ακούω παράπονα του στυλ "δε βρίσκω δουλειά κι έχω τόσα πτυχία, κι αν βρω παίρνω ψίχουλα".

Λογικό να παίρνετε ψίχουλα γιατί πολλοί δεν έχετε τις γνώσεις και τα χαρτια που έχετε είναι άχρηστα.

δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα, θα επιστρέψω όμως

πρόσεξε τώρα εδώ τι γίνεται...εσύ από την πλευρά του εργοδότη καλά λες πως δεν σε νοιάζει το πτυχίο του υπαλλήλου. με νοιάζει το να φέρει χρήματα στην εταιρεία...
αυτός είναι ο άμεσος και εύκολος στόχος της επιχείρησης...

ΑΝ όμως θεωρητικά ακολουθήσουμε ΟΛΟΙ οι νέοι υποψήφιοι υπάλληλοι το "μοντέλο" σου τότε σωστά μαντεύεις ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα επένδυε στις μακροχρόνιες σπουδές-έρευνες-μελέτες κλπ...Δηλαδή θα είχαμε όλοι εργάτες και καθόλου επιστημονικό προσωπικό..γιατί όσο και να μην θες να το χωνέψεις αυτός που έχει ένα πτυχίο (έστω η μειοψηφία) έχει μοχθήσει για αυτό. έχει φάει τα μάτια σου στα βιβλία και τις οθόνες. τι σημαίνει αυτό για σένα? βραχυπρόθεσμα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. μακροπρόθεσμα όμως (ΑΝ το εχεις και εσυ σαν εργοδότης) θα μπορείς να τον πλάσεις, να τον εκπαιδεύσεις, να του δείξεις και να τον κάνεις κορυφαίο. ΑΝ γινει αυτός κορυφαίος, ΘΑ γινεις και εσύ ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ. και πίστεψε με θα έχεις λιγότερο κόστος να κάνεις έναν πτυχιούχο κορυφαίο παρά έναν χωρίς σπουδές...

Οι υπάλληλοι μιας εταιρείας είναι Η ΙΔΙΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ και οι υπηρεσίες που προσφέρει...

Αντίστοιχα με την Ελλάδα που είμαστε εμείς οι ίδιοι...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙ, ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chill είπε

Δεν παίζει πάνω από 8ωρο σε μεγάλη εταιρία αν δεν έχει δηλωθεί εργάνη. Είχα κάτσει μια δυο φορές 9ωρο 10ωρο γιατί ήθελα να τελειώσω κάτι πράγματα να μην τα έχω την επόμενη και μου έγινε σύσταση. Μάλιστα μετά το ανωτέρω συμβάν τα time sheets μου πήγαιναν στον διευθυντή του ΑΔ για έλεγχο. 

Ντάξει παιδιά δεν ξανακαθομαι αδηλωτη και απλήρωτη υπερωρία :lol:

Εισαι απο τους τυχερους.

1 ώρα πριν, Alexandros7474 είπε

 Είναι πιθανό αν δουλεύεις σε ένα μικρό μαζί σε συνοικία να μην γίνει έλεγχος .

Τα δεδομένα όμως σε σχέση με το παρελθόν είναι τα εξής

Προστιμο 10.000 € / εργαζόμενο . 

Αν γίνει έστω και ανώνυμη καταγγελία αυτή ελέγχεται σοβαρά 

Οποία κυβέρνηση και να έρθει δεν θα αλλάξει γιατί κατάλαβαν επιτέλους ότι είναι ένα μέτρο καταπολέμησης της ανεργίας 

και παράλληλα ένα πολύ καλο μέτρο να μαζέψουν χρήματα 

10500 ευρω (για τον καθε εργαζομενο) ειναι το προστιμο στην περιπτωση που ο εργαζομενος είναι ανασφαλιστος, και οχι το προστιμο αν δουλευει ο υπαλληλος εκτος δηλωμενου ωραριου (το προστιμο για αυτο ειναι 2-3 κατοσταρικα, το πολυ). 

Μπορει κατω στην Αθηνα για καποιες (μπορει και αρκετες) μεγαλες εταιριες να ισχυει αυτο που λες, αλλα σιγουρα δεν ισχυει για ολες τις μεγαλες κατω στην Αθηνα, και φυσικα ουτε λογος για τις μικρες κατω στην Αθηνα και επουδενη ουτε λογος για την υπολοιπη Ελλαδα (ειδικα σε καποιες πολεις γινεται ακομα τρελο παρτι, θανατος εργαζομενου να υπαρξει λογο συνθηκων ασφαλειας και δεν ανοιγει ρουθουνι).

ΥΓ. Ναι το δεκαχιλιαρο προστιμο (το οποιο δεν μειωνεται) βοηθησε πολυ στο να μειωθει δραματικα η αδηλωτη εργασια, και σιγουρα απεφερε καποια εσοδα στα ταμεια, αλλα μεχρι εκει, για την υποδηλωμενη εργασια, την απληρωτη υπερεργασια και υπερωρια, τις εκβιαστικες επιστροφες δωρων κλπ δεν εχει γινει σχεδον τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Εισαι απο τους τυχερους.

10500 ευρω (για τον καθε εργαζομενο) ειναι το προστιμο στην περιπτωση που ο εργαζομενος είναι ανασφαλιστος, και οχι το προστιμο αν δουλευει ο υπαλληλος εκτος δηλωμενου ωραριου (το προστιμο για αυτο ειναι 2-3 κατοσταρικα, το πολυ). 

Μπορει κατω στην Αθηνα για καποιες (μπορει και αρκετες) μεγαλες εταιριες να ισχυει αυτο που λες, αλλα σιγουρα δεν ισχυει για ολες τις μεγαλες κατω στην Αθηνα, και φυσικα ουτε λογος για τις μικρες κατω στην Αθηνα και επουδενη ουτε λογος για την υπολοιπη Ελλαδα (ειδικα σε καποιες πολεις γινεται ακομα τρελο παρτι, θανατος εργαζομενου να υπαρξει λογο συνθηκων ασφαλειας και δεν ανοιγει ρουθουνι).

ΥΓ. Ναι το δεκαχιλιαρο προστιμο (το οποιο δεν μειωνεται) βοηθησε πολυ στο να μειωθει δραματικα η αδηλωτη εργασια, και σιγουρα απεφερε καποια εσοδα στα ταμεια, αλλα μεχρι εκει, για την υποδηλωμενη εργασια, την απληρωτη υπερεργασια και υπερωρια, τις εκβιαστικες επιστροφες δωρων κλπ δεν εχει γινει σχεδον τιποτα.

Είναι 10.000 € το πρόστιμο . Πηγαινε στο ergatika.gr . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pananton είπε

πρόσεξε τώρα εδώ τι γίνεται...εσύ από την πλευρά του εργοδότη καλά λες πως δεν σε νοιάζει το πτυχίο του υπαλλήλου. με νοιάζει το να φέρει χρήματα στην εταιρεία...
αυτός είναι ο άμεσος και εύκολος στόχος της επιχείρησης...

 ΑΝ όμως θεωρητικά ακολουθήσουμε ΟΛΟΙ οι νέοι υποψήφιοι υπάλληλοι το "μοντέλο" σου τότε σωστά μαντεύεις ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα επένδυε στις μακροχρόνιες σπουδές-έρευνες-μελέτες κλπ...Δηλαδή θα είχαμε όλοι εργάτες και καθόλου επιστημονικό προσωπικό..γιατί όσο και να μην θες να το χωνέψεις αυτός που έχει ένα πτυχίο (έστω η μειοψηφία) έχει μοχθήσει για αυτό. έχει φάει τα μάτια σου στα βιβλία και τις οθόνες. τι σημαίνει αυτό για σένα? βραχυπρόθεσμα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. μακροπρόθεσμα όμως (ΑΝ το εχεις και εσυ σαν εργοδότης) θα μπορείς να τον πλάσεις, να τον εκπαιδεύσεις, να του δείξεις και να τον κάνεις κορυφαίο. ΑΝ γινει αυτός κορυφαίος, ΘΑ γινεις και εσύ ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ. και πίστεψε με θα έχεις λιγότερο κόστος να κάνεις έναν πτυχιούχο κορυφαίο παρά έναν χωρίς σπουδές...

 Οι υπάλληλοι μιας εταιρείας είναι Η ΙΔΙΑ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ και οι υπηρεσίες που προσφέρει...

Αντίστοιχα με την Ελλάδα που είμαστε εμείς οι ίδιοι...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙ, ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ...

ακριβως, η χωρα μας ειναι για ερευνες και μελετες χααχααχχα ρε το καταλαβαινετε οτι ειμαστε σε επιπεδα αλβανιας?? και οσοι πραγματικα εχουν ταλεντο φευγουν τρεχοντας απο δω

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, takjar είπε
  • Απόφοιτος ΣΕΜΦΕ (master equivalent)
  • Ηλικία: 30
  • Προυπηρεσία: 5 χρόνια και 2 εταιρείες μετά
  • QA Engineer
  • 1350 καθαρά
  • Εταιρικό laptop (μόνο για δουλειά, χιλιοκλειδωμένο), κανένα άλλο benefit (αμάξι, κινητό κλπ)

Συγχαρητήρια!

Μια ερώτηση, πως γινεται να παιρνεις τοσα πολλα(!); Πως σου κάθισε τέτοια δουλεια και μολις με 5 χρονια προυπηρεσια, εχεις τοσες απολαβες. Αν δεν κανω λαθος, το QA ειναι εκτος του ΣΕΜΦΕ, ή εχετε και τέτοια μαθηματα; 

Συγχαρητήρια παντως!

Επεξ/σία από flienky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ερώτημα στο topic θα έπρεπε να ήταν " Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί(χωρίς προϋπηρεσία),εργάζεστε πουθενά?"

Επεξ/σία από tasinho
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Σωστές και ορθολογικές παρατηρήσεις γενικά.

Να επισημάνω βέβαια πως υπάρχουν και στο Δημόσιο πολλές θέσεις που δεν χρειάζονται μεταπτυχιακό για να υποστηριχθούν σωστά. Διοικητικές ή γραμματειακές, ακόμη και τεχνικές, καλύπτονται άριστα από υπαλλήλους με σχετική προϋπηρεσία και διάθεση για εργασία. Μεταπτυχιακό απαιτείται σε λίγες, ιδιαίτερες θέσεις ειδικών αρμοδιοτήτων.

Εχεις δικιο. Και υπαρχουν και αλλα πιο βαθια προβληματα.

Καταρχην, ο τροπος με τον οποιο προσλαμβανει το δημοσιο ειναι λανθασμενος. Οταν το κριτηριο για να παρεις τη θεση ειναι τα μορια, τα οποια παιρνεις απο τα πτυχια και τις ξενες γλωσσες χωρις καν να υπαρχει ενα στοιχειωδες job description της θεσης (τοσο κατα την προσληψη οσο και μετα) ειναι λογικο να προσελκυει και αναλογο κοσμο.

Αυτος που σπουδασε γιατι "επρεπε" και πηρε και τα χαρτια του και το proficiency και οτι αλλο αλλα κατα βαθος ηθελε απλα ενα σιγουρο μισθο ειναι ακριβως αυτος που θα κυνηγησει μια θεση στην οποια μπορει να πληρωνεται σιγουρα και (εφοσον γουσταρει) να αποφευγει να κανει και ουσιαστικη δουλεια.

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι ολοι ετσι. Υπαρχει πολυς φιλοτιμος κοσμος μεσα στο δημοσιο (περισσοτεροι απ'οσο νομιζουν οι πιο πολλοι), αλλα σιγουρα δεν υπολοιπονται υπαλληλοι υψηλων (εντος και εκτος "") προσοντων. Απλα η παραγωγικοτητα του καθε υπαλληλου εχει μικρη συσχετιση με τα τυπικα του προσοντα στην πραξη.

Αυτο δεν θα αλλαξει προσλαμβανοντας περισσοτερους διδακτορικους (για να καταληξουν σε θεσεις διοικητικου η οτιδηποτε αλλο τους κατσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, tsipakis said:

χωρις πτυχια και περγαμηνες  , ΙΔ υπαλληλος πληροφορικης , απο το σπιτι δε παω καπου , 1250 καθαρα

Aκούγεται ιδιαίτερη θέση, ειδικά εφ' όσον πρόκειται για τηλεεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Εχω πτυχιο Νοσηλευτικης, αλλα για λογους υγειας δεν μπορω να εξασκησω το επαγγελμα.

Παντα ειχα σαν χομπυ να ασχολουμαι με υπολογιστες, να μαθαινω μονη μου κτλ, οποτε οταν ηρθα Αγγλια ξεκινησα σαν τεχνικος, χαμηλα, κ σιγα σιγα πηρα κι αλλες πιστοποιησεις, κ καμποσα χρονια μετα εχω μια πολυ καλη θεση σαν IT/AV Engineer, μου παρεχεται συνεχομενη εκπαιδευση, και οκ, πολυ καλος μισθος.

giphy.gif

Καπως ετσι;; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...