Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Ringo106 είπε

Ε σεις δεν κοιμάστε ... αλλά ροχαλίζετε...
Ολη η κλαδική του Σφιριζα εδω ειναι ?
Για δες Τραπεζες και ασφαλιστικές τα τρελά 12ωρα 
Πέσαν για αρχη κατι 10.000χίλιαρα και τωρα παλι τα ιδια ειναι...
wake up

Φίλε τι δουλειά κανείς ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, cwn13 είπε

Φιλε πες καμια εταιρεια που δινει αυτα τα λεφτα στη γραφιστικη να στειλουμε κανα βιογραφικο,

γιατι η γυναικα μου που ειναι γραφιστρια κ εχει κ μια 5ετια προϋπηρεσια ειναι κολλημενη στα 650!:(

Εισαι τρολ κ φαινεσαι!!:D

οχι δεν ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικός για Ηλεκτρονικά γέφυρας πλοίων 2000-4000€ τον μήνα , ανάλογα πόσες μέρες λείπεις σε ταξίδι στο εξωτερικό (150~200€ την μέρα). Κινητο και λαπτοπ στο παρέχει η εταιρία. Ωραριο δεν υπαρχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, project.breeze είπε
  • Μηχανολόγος/Μηχανικός 
  • 35 ετών
  • Προϋπηρεσία στην Αγγλία πάνω στο research (technical reporting, validation,simulation, proposal writing)
  • Προϋπηρεσία στην Ελλάδα σε project management στον κατασκευαστικό τομέα
  • Τωρινός μισθός 950 καθαρά
  • Κινητό
  • Λάπτοπ
  • 50% χρηματοδότηση του μεταπτυχιακού που κάνω τώρα (Project and Programme Management, περίπου 3.500€)

Edit: Για να έχετε μία τάξη μεγέθους, στην Αγγλία στο Peterborough που εργαζόμουν ως contractor, έπαιρνα περίπου στις 2.300GBP το μήνα καθαρά. Amazon Prime και παραγγελίες κάθε μέρα. Ας όψεται το brexit.

Συγνώμη για το offtopic, αλλά πώς σε επηρέασε το μπρεξιτ τόσο γρήγορα? Έχασες την δουλειά ή προτίμησες την "ασφαλή" οδό?

Απο όσους ξέρω, κανείς δεν έχει επιρεαστεί ως τώρα. (ίσως βέβαια να γίνει μετά το μπρέξιτ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το μεταπτυχιακό είναι μια επένδυση με αποσβεση σε βάθος χρόνου εαν μελετηθει σωστά η αποκτηση του, ωστοσο αυτό που βλέπω είναι μια απαξιωση προς τους άλλους πτυχιουχους από τους εργοδότες , είναι αδιανόητο πχ σε μια θέση πχ καθηγητή σε ιδιωτικο σχολείο δημοτικού να ζητά διδακτορικο ως επιπρόσθετα προσόν ( αληθινό γεγονός όταν πηγα σε interview με το πρώτο μου πτυχίο σε ιδιωτικο σχολείο και μου παν ότι έχουν και δοκτορα στους υποψηφιους και ότι το διδακτορικο είναι επιπρόσθετα προσόν ) .Ουσιαστικά βλέπω μισθους που θα πρέπε να δινονται σε πτυχιουχους απλους να μετακυλουνται σε μεταπτυχιακους και ανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Μπάμιας είπε

Τα είχα γράψει σε άλλο θέμα, εδώ αλλά δυστυχώς κλειδώθηκε και δε μπόρεσα να απαντήσω.

Ειδικά στον εξυπνάκια που προσπάθησε να μου την πει.

Γράφω ακόμα μια φορά, τα μεταπτυχιακά πλέον δεν έχουν νόημα μιας και οι περισσότεροι τα κάνουν απλά για να έχουν ένα επιπλέον χαρτί.

Και το χειρότερο είναι ότι με βάση το χαρτί αυτό (κουρελόχαρτο) απαιτούν μισθό. Γελάνε και οι πέτρες.

Ακούς τη φράση:

-το παιδί μου με 2 μεταπτυχιακά και παίρνει 500€, το εκμεταλλεύονται.

Το παιδί σου όμως φίλε μου είναι ποιο ηλίθιο και από τις μύγες, γι αυτό παίρνει 500€.

Κι εδώ βλέπω ότι το κριτήριο σας είναι το μεταπτυχιακό. Έχω μεταπτυχιακό και παίρνω τόσα, εσύ δεν έχεις και παίρνεις περισσότερα.

Και να μιλήσω σαν εργοδότης,

δε με ενδιαφέρει αν έχεις μεταπτυχιακό, δε με ενδιαφέρει το πτυχίο σου (εκτός κάποιων ειδικών περιπτώσεων). Με ενδιαφέρει να καταφέρεις να κανεις αυτό που σου ζητάω, να φέρεις πελάτες, να φέρεις χρήματα.

Το να σε πληρώνω μόνο και μόνο επειδή έχεις ένα μεταπτυχιακό χωρίς να ξέρεις που πάνε τα 3 δε παίζει ούτε στο ποιο τρελό σου όνειρο. Αυτά γίνονται στο δημόσιο που όσο περισσότερα χαρτιά έχεις τόσο περισσότερο πληρώνεσαι και είδαμε τα χάλια του.

Και αυτά τα λεώ επειδή έχω δει άτομα που έχουν έρθει για δουλειά με χαρτιά να μην έχουν ιδέα στο αντικείμενο που θεωρητικά έπρεπε να πετούσαν.

Να δούμε λίγο και την άλλη πλευρά γιατί έχω βαρεθεί να ακούω παράπονα του στυλ "δε βρίσκω δουλειά κι έχω τόσα πτυχία, κι αν βρω παίρνω ψίχουλα".

Λογικό να παίρνετε ψίχουλα γιατί πολλοί δεν έχετε τις γνώσεις και τα χαρτια που έχετε είναι άχρηστα.

δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα, θα επιστρέψω όμως

Έγραψε ο εργοδότης - που έβαλε φέσι στην εφορία - και τράβηξε κατά το δάσος πηδώντας από κλαδάκι σε κλαδάκι...

Ρε τι διαβάζουμε εδώ Παρασκευιάτικα.:lol:

 

Στο θέμα μας τώρα:

Με MSc + PhD βγάζω...αρκετά λιγότερα από ότι θα ήθελα, αλλά η δουλειά είναι κάτι που απολαμβάνω ιδιαίτερα δίχως να σκοτώνομαι με τις κασκαρίκες του R&D...

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, forgotten είπε

Προφανώς το μεταπτυχιακό είναι μια επένδυση με αποσβεση σε βάθος χρόνου εαν μελετηθει σωστά η αποκτηση του, ωστοσο αυτό που βλέπω είναι μια απαξιωση προς τους άλλους πτυχιουχους από τους εργοδότες , είναι αδιανόητο πχ σε μια θέση πχ καθηγητή σε ιδιωτικο σχολείο δημοτικού να ζητά διδακτορικο ως επιπρόσθετα προσόν ( αληθινό γεγονός όταν πηγα σε interview με το πρώτο μου πτυχίο σε ιδιωτικο σχολείο και μου παν ότι έχουν και δοκτορα στους υποψηφιους και ότι το διδακτορικο είναι επιπρόσθετα προσόν ) .Ουσιαστικά βλέπω μισθους που θα πρέπε να δινονται σε πτυχιουχους απλους να μετακυλουνται σε μεταπτυχιακους και ανω.

Δασκαλος ή καποια απο τις λιγες αλλες ειδικοτητες που εχουν ωρες στην πρωτοβαθμια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Δασκαλος ή καποια απο τις λιγες αλλες ειδικοτητες που εχουν ωρες στην πρωτοβαθμια;

Ελληνική φιλολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, forgotten είπε

Ελληνική φιλολογια.

ΠΕ 02 δεν ειστε εσεις; πως πηγες για θεση ΠΕ 70; ή μηπως εσεις οι ΠΕ 02 εχετε καποιες ωρες στο δημοτικο (απο οσο ξερω δεν εχετε για αυτο ρωταω);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βάθος χρόνου αυτό που μετράει περισσότερο είναι η εμπειρία και τα skills. Για Entry/Junior θέσεις όμως (τουλάχιστον στην Ολλανδία) πολλές θέσεις απαιτούν MSc/PhD. Το ίδιο ισχύει και για πολλά Graduate Programs/Traineeships

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθενας παιρνει αυτα που αξιζει η εργασια που κανει.. η αγορα ειναι απιστευτα αξιοκρατικη.

Ειναι προσφορα και ζητηση αν κανεις κατι χρησιμο και δεν μπορουνε να το κανουνε αλλοι θα

παρεις παρα πολλα και ας μην εχεις οχι μεταπτυχιακο αλλα καθολου πτυχιο ας μην εχεις παει καθολου σχολειο.

Δεν πανε οι αποδοχες βαση πτυχιων αυτα μονο στο ελληνικο δημοσιο γινονται..

Στην ελευθερη αγορα οι αποδοχες πανε βαση ορεξης για δουλεια/ικανοτητων κτλπ δεν πανε βαση πτυχιων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Μπάμιας είπε

Γράφω ακόμα μια φορά, τα μεταπτυχιακά πλέον δεν έχουν νόημα μιας και οι περισσότεροι τα κάνουν απλά για να έχουν ένα επιπλέον χαρτί.

Και το χειρότερο είναι ότι με βάση το χαρτί αυτό (κουρελόχαρτο) απαιτούν μισθό. Γελάνε και οι πέτρες.

Ακούς τη φράση:

-το παιδί μου με 2 μεταπτυχιακά και παίρνει 500€, το εκμεταλλεύονται.

Το παιδί σου όμως φίλε μου είναι ποιο ηλίθιο και από τις μύγες, γι αυτό παίρνει 500€.

Κι εδώ βλέπω ότι το κριτήριο σας είναι το μεταπτυχιακό. Έχω μεταπτυχιακό και παίρνω τόσα, εσύ δεν έχεις και παίρνεις περισσότερα.

Αρκετοί προσπεράσανε τα παραπάνω και επέλεξαν τις προσωπικές επιθέσεις στον poster του quoted text. 

Εμπειρικά μιλώντας, έχω διαμορφώσει την άποψη ότι οι περισσότεροι που τελειώνουν μία σχολή δεν γνωρίζουν πού πάνε τα τέσσερα. Αναλόγως την σχολή, είτε θα μάθουν στην δουλειά επειδή το αντικείμενό τους τούς προσφέρει εργασία στον δημόσιο τομέα (π.χ. γιατροί στην ειδικότητα), είτε θα πάνε για ένα μεταπτυχιακό για να πάρουν ένα χαρτί που θα καλύψει την αρχική άρνηση των εργοδοτών να τους προσλάβουν (αφού δεν ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα). Αυτό έχει οδηγήσει στην απαξίωση **και των** μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών. 

Για κάποιο περίεργο λόγο έχει δημιουργηθεί η άποψη ότι γνωρίζει-δεν γνωρίζει κανείς, ένας εργοδότης οφείλει να τον προσλάβει και να τον πληρώνει επειδή έχει ένα, δύο ή x μεταπτυχιακά. Δεν υποστηρίζω ότι δεν θα πρέπει να πληρώνονται τα τυπικά προσόντα (δηλαδή, τα πτυχία). Όμως, πλέον νομίζω ότι η επικρατούσα αντίληψη έχει πάει στο άκρο και οι περισσότεροι θεωρούν πως οι εργοδότες οφείλουν να τους προσλάβουν **μόνο και μόνο** επειδή έχουν κάποια πτυχία/μεταπτυχιακά. 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

ΠΕ 02 δεν ειστε εσεις; πως πηγες για θεση ΠΕ 70; ή μηπως εσεις οι ΠΕ 02 εχετε καποιες ωρες στο δημοτικο (απο οσο ξερω δεν εχετε για αυτο ρωταω);

ειναι ιδιωτικο σχολειο στη κυπρο στην οποια βρισκομαι και ανακοινωση ειχε για φιλολογια για νεα ελληνικα σε δημοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, j2k said:

Καθενας παιρνει αυτα που αξιζει η εργασια που κανει.. η αγορα ειναι απιστευτα αξιοκρατικη.

Ειναι προσφορα και ζητηση αν κανεις κατι χρησιμο και δεν μπορουνε να το κανουνε αλλοι θα

παρεις παρα πολλα και ας μην εχεις οχι μεταπτυχιακο αλλα καθολου πτυχιο ας μην εχεις παει καθολου σχολειο.

Δεν πανε οι αποδοχες βαση πτυχιων αυτα μονο στο ελληνικο δημοσιο γινονται..

Στην ελευθερη αγορα οι αποδοχες πανε βαση ορεξης για δουλεια/ικανοτητων κτλπ δεν πανε βαση πτυχιων.

Ότι πιο σωστό διάβασα εδώ μέσα. Όλοι πλέον έχουν πτυχία και μεταπτυχιακά.

Αυτό που βλέπω να μετράει ακόμη περισσότερο στο άμεσο μέλλον είναι η γνώση ξένων γλωσσών, γιατί τα λεφτά είναι στους τομείς εκείνους που ασχολούνται με το εξωτερικό.

Κι όταν λέω γνώση εννοώ άπταιστα προφορικά και γραπτά, όχι πήρα ένα lower και λέω ότι ξέρω αγγλικά π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, shadowlike είπε

για comission ελευθερος ειδικευμένος επαγγελματίας στις Βρυξέλες ξέρω ότι παίζει 400e τη μέρα. Οπότε άστο μη το ψάχνετε για εδώ, βουρ για έξω.

Με την φορολογια 50%+ στις Βρυξελες και τα ενοικια που ειναι, χρειαζεσαι να παιζεις στα 400E την μερα ;)

Οσον αφορα το εισοδημα 30αρη+ με Master, εξαρταται απο την θεση σου. Ο απλος κανονας ειναι, για οσα περισσοτερα εχεις ευθυνη, τοσα ανεβαινουν οι παροχες. Προσωπικα ξερω αρκετα ατομα που χτυπανε και 2000++ τον μηνα (30αρηδες παντα).

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...