Προς το περιεχόμενο

Τριαντάρηδες μεταπτυχιακοί, τι μισθό παίρνετε καθαρά?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, j2k είπε

Καθενας παιρνει αυτα που αξιζει η εργασια που κανει.. η αγορα ειναι απιστευτα αξιοκρατικη.

Ειναι προσφορα και ζητηση αν κανεις κατι χρησιμο και δεν μπορουνε να το κανουνε αλλοι θα

παρεις παρα πολλα και ας μην εχεις οχι μεταπτυχιακο αλλα καθολου πτυχιο ας μην εχεις παει καθολου σχολειο.

Δεν πανε οι αποδοχες βαση πτυχιων αυτα μονο στο ελληνικο δημοσιο γινονται..

Στην ελευθερη αγορα οι αποδοχες πανε βαση ορεξης για δουλεια/ικανοτητων κτλπ δεν πανε βαση πτυχιων.

Μέγα λάθος 

Όπως πολύ σωστά γράφτηκε πιο πίσω, παίζει τεράστιο ρόλο η εταιρία που δουλεύεις 

Εγώ π.χ. μπορεί να παίρνω Α χρήματα και να αποδίδω Χ έργο

Σίγουρα υπάρχει κάποιος αντίστοιχος με εμένα που παίρνει 1.5Α και αποδίδει λιγότερο από , σίγουρα θα υπάρχει και κάποιος που παίρνει λιγότερα και αποδίδει περισσότερο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μέγα λάθος 

Όπως πολύ σωστά γράφτηκε πιο πίσω, παίζει τεράστιο ρόλο η εταιρία που δουλεύεις 

Εγώ π.χ. μπορεί να παίρνω Α χρήματα και να αποδίδω Χ έργο

Σίγουρα υπάρχει κάποιος αντίστοιχος με εμένα που παίρνει 1.5Α και αποδίδει λιγότερο από , σίγουρα θα υπάρχει και κάποιος που παίρνει λιγότερα και αποδίδει περισσότερο 

Η αγορα αξιολογει το εργο οχι εσυ...

Οποιος παιρνει λιγα φευγει.. και παει στη θεση του αλλου που περνει τα περισσοτερα αν μπορει να τον αντικαταστησει.

Εσυ που παιρνεις τα λιγοτερα χρηματα μπορεις να πας στο αφεντικο του αλλου και να του πεις οτι μπορω να κανω καλυτερα αυτο που κανει ο αλλος

στα ιδια η λιγοτερα χρηματα... Αν οντως μπορεις να το κανεις τοτε θα του παρεις τη θεση..

Οταν μιλαμε για λεφτα ο καθενας κοιταζει την ποιο συμφερουσα λυση απο ολες τις αποψεις..

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, j2k είπε

Η αγορα αξιολογει το εργο οχι εσυ...

Οποιος παιρνει λιγα φευγει.. και παει στη θεση του αλλου που περνει τα περισσοτερα αν μπορει να τον αντικαταστησει.

 Εσυ που παιρνεις τα λιγοτερα χρηματα μπορεις να πας στο αφεντικο του αλλου και να του πεις οτι μπορω να κανω καλυτερα αυτο που κανει ο αλλος

 στα ιδια η λιγοτερα χρηματα... Αν οντως μπορεις να το κανεις τοτε θα του παρεις τη θεση..

 Οταν μιλαμε για λεφτα ο καθενας κοιταζει την ποιο συμφερουσα λυση απο ολες τις αποψεις..

Δεν ξέρω αν μιλάς αποκλειστικά για έναν κλάδο (γιατί βλέπω ότι οι περισσότεροι σχετίζεστε με ΙΤ), αλλά δε νομίζω ότι ισχύει παντού αυτό που λες

Δεν έχει νόημα να μπούμε σε συγκεκριμένα παραδείγματα

Προφανώς όποιος παίρνει 500€ σηκώνεται και φεύγει αν βρει κάπου καλύτερα, δε μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις 

Μπορεί κάποιος να παίρνει 1200-1300, εν δυνάμει να μπορεί να πάρει παραπάνω, αλλά για Χ, Υ, Ζ λόγους να μη το κάνει, και ο αντίστοιχος εργαζόμενος σε άλλη εταιρία που κάνει την ίδια δουλειά  να παίρνει 30% πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fortistis είπε

οι περισσότεροι που τελειώνουν μία σχολή δεν γνωρίζουν πού πάνε τα τέσσερα

Κανένας βγαίνοντας από την οποιαδήποτε σχολή δεν ξέρει τι του γίνεται. Και δεν είναι δουλειά της σχολής να προσαρμοστεί ακριβώς στις ανάγκες του κάθε εργοδότη για να του δίνει υπάλληλο έτοιμο. Ο απόφοιτος νομικής δεν είναι έτοιμος την επόμενη μέρα να παραστεί σε δικαστήριο, ο πολιτικός μηχανικός δεν είναι έτοιμος να χτίσει, ο λογιστής να ανοίξει γραφείο κι ο γιατρός να αναλάβει χειρουργείο. Και στο "σκληρό" δημόσιο ακόμα, ο ανθυπολοχαγός της Ευελπίδων δεν είναι έτοιμος να διοικήσει ούτε λόχο. Για να μπορέσουν να δουλέψουν όλοι αυτοί πρέπει αφενός να κάτσουν να εξειδικευτούν στην καθημερινότητα της δουλειάς που θα κάνουν (άλλη η καθημερινότητα σε λογιστήριο εταιρείας και άλλη σε λογιστικό γραφείο, άλλη του δικηγόρου που ασχολείται με ποινικές υποθέσεις και άλλη του εργατολόγου, άλλη του πολ. μηχανικού που χτίζει γέφυρες κι άλλη αυτού που ασχολείται με νομιμοποίηση αυθαιρέτων), αφετέρου ο εργοδότης να καταλάβει ότι το πτυχίο το παίρνει για το μέλλον, όχι για να γλυτώσει κόστος με υπάλληλο που του τον ετοίμασε μια σχολή.

Τα ανωτέρω τα λέω για πτυχίο με αντίκρυσμα. Οι υπόλοιποι με τα βαλκανικά πληρωμένα, τα μέσω κομμάτων κλπ όπως έστρωσαν να κοιμηθούν, ανειδίκευτοι είναι.

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν ξέρω αν μιλάς αποκλειστικά για έναν κλάδο (γιατί βλέπω ότι οι περισσότεροι σχετίζεστε με ΙΤ)

Κι εγώ αυτό πιστεύω ότι γίνεται. Ο κλάδος δεν έχει κορεστεί, οπότε το ισοζύγιο προσφοράς - ζήτησης εργασίας κλίνει υπέρ του εργαζομένου.

 

Επεξ/σία από apostolispd
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, spyroskonst είπε

Συγνώμη για το offtopic, αλλά πώς σε επηρέασε το μπρεξιτ τόσο γρήγορα? Έχασες την δουλειά ή προτίμησες την "ασφαλή" οδό?

Απο όσους ξέρω, κανείς δεν έχει επιρεαστεί ως τώρα. (ίσως βέβαια να γίνει μετά το μπρέξιτ).

Ως contractor είχα 12μηνο συμβόλαιο με την εταιρεία στην οποία δούλευα. Η λήξη του συμβολαίου μου συνέπεσε με την ψήφιση του Brexit. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να "παγώσουν" όλες οι ανανεώσεις συμβολαίων για τους μη Βρετανούς και όχι άδικα. Κανείς δεν ήξερε τί ακριβώς θα γίνει με το Brexit και τί επιπτώσεις θα είχε στους expats οπότε όλες οι σοβαρές εταιρείες τηρούσαν στάση αναμονής στις ανανεώσεις συμβολαίων και στις προσλήψεις. Επειδή είχα κάνει καλή οικονομία και είχα κάποια λεφτά στην άκρη, σκεπτόμενος το αρνητικό κλίμα αποφάσισα να τα μαζέψω και να γυρίσω γιατί αλλιώς θα έτρωγα από τα έτοιμα και το αποτέλεσμα της αναζήτησης εργασίας θα ήταν αμφίβολο. Γυρνώντας στην Ελλάδα έμαθα για την θέση στην οποία είμαι τώρα, έκανα αίτηση και με πήρανε. Βέβαια το κεφάλαιο Μ. Βρετανία δεν έχει κλείσει για μένα, θέλω μόλις τελειώσω το μεταπτυχιακό να ξαναπάω προς τα έξω. Εκεί κατάλαβα πως είναι να εργάζεσαι με επαγγελματίες υψηλού επιπέδου σε τομείς που στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχουμε δυνατότητα να εργαστούμε.

Επεξ/σία από project.breeze
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, forgotten είπε

Προφανώς το μεταπτυχιακό είναι μια επένδυση με αποσβεση σε βάθος χρόνου εαν μελετηθει σωστά η αποκτηση του, ωστοσο αυτό που βλέπω είναι μια απαξιωση προς τους άλλους πτυχιουχους από τους εργοδότες , είναι αδιανόητο πχ σε μια θέση πχ καθηγητή σε ιδιωτικο σχολείο δημοτικού να ζητά διδακτορικο ως επιπρόσθετα προσόν ( αληθινό γεγονός όταν πηγα σε interview με το πρώτο μου πτυχίο σε ιδιωτικο σχολείο και μου παν ότι έχουν και δοκτορα στους υποψηφιους και ότι το διδακτορικο είναι επιπρόσθετα προσόν ) .Ουσιαστικά βλέπω μισθους που θα πρέπε να δινονται σε πτυχιουχους απλους να μετακυλουνται σε μεταπτυχιακους και ανω.

Καθόλου αδιανόητο τι στιγμη που το νέο νομοσχέδιο δίνει 40 μόρια στον κάτοχο διδακτορικού (κτλ κτλ, φαντάζομαι ως φιλόλογος τα γνωρίζεις), για προσληψη σαν αναπληρωτή ή σαν μονιμο εκπαιδευτικό.(και σαν μονιμος ξεκινάς με 630....να μη το ξεχνάμε αυτο :P )

Όταν πρώτο το δημόσιο βάζει τέτοιο προσοντολόγιο, ο ιδιώτης μπορει πλέον να ζητάει ότι του αρέσει

(να τα διαβάζουν βέβαια αυτά κάποιοι που πιστευουν οτι στο δημοσιο μπαίνεις με απολυτήριο δημοτικού και παίρνεις 3000 ευρω το μηνα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 χρονων, με μεταπτυχιακο στην πληροφορικη, δουλευω 2 χρονια τωρα, ξερω δεν ειναι πολλα, αργησα με τις σπουδες/στρατους/ανεργεια κ.τ.λ.π. Τωρα παιρνω 800 - 900 ευρω περιπου 8ωρο/5ημερο με εταιρικο κινητο και λαπτοπ. Δεν θα λεγα οτι ειμαι full ευχαριστημενος γιατι η ζωη στην Ελλαδα ειναι πανακριβη, δεν παλευεται. Ειναι και αυτο μια αρχη ομως. Δοξα το Θεο ομως κατι γινεται. Πιστη στον Θεο πανω απο ολα παιδια και ο Θεος δεν θα σας αφησει να πατε χαμενοι.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απορω γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια  ψαχνει μισθο...

Οποιος θελει πολλα χρηματα κανει δικη του δουλεια δεν παει εργατης σε αλλο..

γιατι σαν εργατης/υπαλληλος ειναι δεδομενο οτι θα σε εκμεταλευτε αυτος που σε εχει στη δουλεψη του...

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, j2k είπε

Εγω απορω γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια  ψαχνει μισθο...

Οποιος θελει πολλα χρηματα κανει δικη του δουλεια δεν παει εργατης σε αλλο..

γιατι σαν εργατης/υπαλληλος ειναι δεδομενο οτι θα σε εκμεταλευτε αυτος που σε εχει στη δουλεψη του...

Οι σοβαρές εταιρείες γνωρίζουν ότι το σημαντικότερό τους κεφάλαιο είναι τα στελέχη της, επενδύει σε αυτούς και φροντίζει για το καλό τους. Όσες εταιρείες έχουν την λογική που περιγράφεις απλά δεν είναι σοβαρές εταιρείες.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι μονο τα χρηματα οταν εχεις δικη σου δουλεια εχεις αλλη δημιουργικοτητα.

Οι σοβαρες εταιριες σαφως και ξερουνε οτι απο τα κοροιδα κονομανε

και σιγουρα φροντιζουνε για το καλο τους...

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys η αληθεια ειναι οτι τα πραγματα στην Ελλαδα ειναι πολυ σκατα αυτη την στιγμη. Υπαρχει τραγικη ανεργεια, χαμηλοι μισθοι και εκμεταλλευση. Τα ΜΜΕ φυσικα δεν λενε τετοια πραγματα γιαυτοι σκοπευουν να μας κρατανε σε καταστολη οχι να μας ξεσηκωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο πολλοί είμαστε στο κομμάτι του IT αν κατάλαβα καλα. Όσοι εργαζόμαστε σε μεγάλες πολυεθνικές(με έδρα βέβαια στο εξωτερικό) αμοιβόμαστε πολύ καλα(+benefits,laptop,κινητό,ticket restaurant) . Μιλάω πάντα για αυστηρό 8ωρο,χωρίς extra δουλειά σπίτι κλπ. 

Υπάρχουν περιθώρια ακόμα στην Ελλάδα και πάντα θα υπάρχουν.

Συμφωνώ με τον project.breeze για τις σοβαρές εταιρίες.

Απο εκεί και πέρα σίγουρα είναι δύσκολη η γενικότερη κατάσταση στην Ελλάδα για πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Guys η αληθεια ειναι οτι τα πραγματα στην Ελλαδα ειναι πολυ σκατα αυτη την στιγμη. Υπαρχει τραγικη ανεργεια, χαμηλοι μισθοι και εκμεταλλευση. Τα ΜΜΕ φυσικα δεν λενε τετοια πραγματα γιαυτοι σκοπευουν να μας κρατανε σε καταστολη οχι να μας ξεσηκωνουν.

Ετσι να πορευεσαι εσυ, να προσπαθεις να το ριξεις στα αφεντικα και στα ΜΜΕ, αντι να προσπαθησεις να κανεις κατι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ελλαδα σημερα αμα εχεις τα ματια σου ανοιχτα και εχεις ορεξη

εχει πολυ μεγαλες ευκαιριες να βγαζεις πολλα χρηματα...

Δεν ειναι σαν την αμερικη αλλα δεν ειμαστε και σε εμπολεμη κατασταση...

Παντως γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει η μεταναστευση και εδω κανεις ανετα προκοπη...

Αρκει να εχεις μυαλο ορεξη και υγεια...

 

 

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...