Προς το περιεχόμενο

προβλημα στο Pc


kasp123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει  2 μηνες περιπου που εφτιαξα το pc.Το τελευταιο καιρο παρατηρησα κατι κολληματα μεσα στο Game (pubg),μερικες φορες και τελειως freeze, αλλα και εκτος αυτου.

Ελεγξα την υγεια των 2 ssd και ειναι μια χαρα, ξαναεγκατεστησα τους drivers της καρτας με το DDU αλλα παλι τα ιδια.

Εχω ανοιχτο το task manager για να δω κατευθειναν τι γινεται,και το pubg εχει very high use στο power usage και 90 +-  gpu use,ειναι φυσιολογικα τα νουμερα??

amd ryzen 5 1600 gtx 1050 ti   8 gb ram

Επεξ/σία από kasp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίρνεις το pubg σαν παράδειγμα τεσταρισματος του pc σου. Είναι ένα παιχνίδι που δεν είναι τελείως σταθερό. Και είναι λογικά τα νούμερα γιατι το πισι σου είναι σχετικά "αδύναμο" για το pubg 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gpu usage ειναι φυσιολογικα αυξημενο,οταν φυσικα τρέχεις ενα παιχνιδι. ( συμφωνω με τον cazanova )  

Δεν ειναι καθολου stable . Τρεξε καποιο benchmark να δεις αν ειναι stable το μηχανημα σου . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι τα αποτελεσματα απο το benchmark  

UserBenchmarks: Game 42%, Desk 73%, Work 57%
CPU: AMD Ryzen 5 1600 - 80.4%
GPU: Nvidia GTX 1050-Ti - 38.9%
SSD:  INTENSO 128GB - 32.3%
SSD: Samsung 860 Evo 500GB - 114.4%
RAM: G.SKILL F4 DDR4 2800 C15 2x4GB - 79.1%
MBD: MSI B450M PRO-VDH (MS-7A38)
 

ειχε σε πορτοκαλι πλαισιο τη gpu και τον ssd  και ελεγε πως ηθελε βελτιωση

ετρεξα και το malwarebytes και μου βρηκε 32 threads απο τα αποια τα περισοοτερα σαν object type ηταν ετσι       Registry K....

νομιζω πως αυτα ειναι απο το kaspersky που εχω.Να τα σβησω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πορτοκαλι πλαισιο ειχε την gpu και τον ssd κατα την διαρκεια του bench ? 

και ποιο bench ετρεξες ?  

(και μια συμβουλη : επειδη σε βλεπω pubg lover , βαλε αλλα 8 gb ram και μια Rx 570 - 580 και θα εισαι κυριος,με λιγα φραγκακια ακομη ... φιλικα παντα 😋

Επεξ/σία από diaol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα threads απο malware τι ειδους αρχεια  ειναι ?

εχει καποιο  log , ή καποιο screenshot να στειλεις να το δουμε ? 

Επεξ/σία από diaol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη πιστευεις πως η 1050 ti δεν ειναι αρκετη για να τρεξει το Pubg??

μονο τα textures και το AA εχω στο high τα υπολοιπα ειναι medium low και very low

παιζω σε 720p οθονη και εχω 100+ Fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που σου εχει βγαλει δεν ξερω τι αρχεια ειναι να σου πω την αληθεια αλλα σου ζηταει να τ βαλεις καραντινα.  Σβηστα λοιπον . 

Οσον αφορα την 1050 ειναι μια πολυ μετρια καρτα γραφικων , αν σε καλυπτει αυτο που βλέπεις ομως  in game μην κανεις καμια αλλαγη τοτε . 

Και επισης το PUBG θελει min 8gb ram για να παιξει . Οποτε παιζεις λιγο οριο . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε αρχικα θα παρω αλλα 8 gb και βλεπουμε.Ομως το προβλημα ειναι πως βλεπω γενικως κολληματα οχι απαραιτητα οταν ειμαι σε game και δε μπορω να καταλαβω τι φταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κανεις μια καθαρη εγκατασταση windows 10 , drivers vga και τα απαραιτητα του συστηματος , χωρις να βαλεις προγραμματας προστασιας και αλλα που θα μπορουσανε να καθυστερησουνε την λειτουργια του μηχανηματος. 

Και αν θες την γνωμη μου και το defender καλο ειναι . 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2019 στις 2:52 ΜΜ, kasp123 είπε

αυτα ειναι τα αποτελεσματα απο το benchmark  

UserBenchmarks: Game 42%, Desk 73%, Work 57%
CPU: AMD Ryzen 5 1600 - 80.4%
GPU: Nvidia GTX 1050-Ti - 38.9%
SSD:  INTENSO 128GB - 32.3%
SSD: Samsung 860 Evo 500GB - 114.4%
RAM: G.SKILL F4 DDR4 2800 C15 2x4GB - 79.1%
MBD: MSI B450M PRO-VDH (MS-7A38)
 

ειχε σε πορτοκαλι πλαισιο τη gpu και τον ssd  και ελεγε πως ηθελε βελτιωση

ετρεξα και το malwarebytes και μου βρηκε 32 threads απο τα αποια τα περισοοτερα σαν object type ηταν ετσι       Registry K....

νομιζω πως αυτα ειναι απο το kaspersky που εχω.Να τα σβησω??

To userbenchmark δεν δείχνει προβλήματα, δείχνει παγκόσμια κατάταξη του συστήματος, σου λέει απλά ότι ssd και gpu είναι μέτρια σε σύγκριση με την βάση δεδομένων του, τώρα όσο αφορά τα pup είναι αρχικά για πιθανώς ανεπιθύμητα προγράμματα (Potentialy.Unwanted.Programs) δεν είναι επικίνδυνα προγράμματα.

Το pc σου δεν έχει πρόβλημα, απλά το pubg είναι κακοφτιαγμένο με φτωχό optimazation, βάλε επιπλέον μνήμη και ανώτερη gpu και τα προβλήματα θα φύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενας απο τους 2 ssd οπου εχω και τα windows (ο INTENSO) συχνα αλλαζει απο μονος του το διαθεσιμο χωρο.Μπορει σημερα να εχω διαθεσιμα 71 gb και αυριο 50

Παντως το hdsensinel δειχνει μια χαρα την υγεια του,τοσο καιρο δε μπηκα στη διαδικασια να τα περασω στο καινουριο,μηπως τα κολληματα εκτος παιχνιδιου προερχονται απο αυτον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...