Προς το περιεχόμενο

H Κινέζικη ΒΟΕ ξεπέρασε την LG και είναι πια ο βασικός προμηθευτής οθονών AMOLED για το Huawei Mate 20 Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Tο κόστος τις samσung μπορεί να είναι και 20 euro, και το εννοώ. Mιας που έχει 100 εργοστάσια oled οθονών. Tο θέμα είναι πως εσένα και εμενα και ολονών μας. Mia oled screen κάνει γύρο στα 200+ euro. Kαι av παρεις και ναυαρχίδα καινούργια και σπάσεις την oled τις. Τότε εκεί θα πας στα 300 με 350 euro. Η samsung καλός η κακός έχει μονοπώλιο.  Οσες εταιρίες oled και να ξεφυτρώσουν. Καμια δεν έχει την τεχνολογία τις samsung. Μακάρι βρεθεί καπια εταιρία να έχει και αυτή τεχνολογία. Και τότε θα πέσει και η τιμή. 

Τόσο έχει για σένα. Οι εταιρείες τις αγοράζουν κοντά στο κόστος που σου είπα. Υπήρξαν τηλέφωνα πολύ φθηνά με φοβερή oled. Το lumia 730/735 πχ το οποίο είχε απίστευτη οθόνη με φοβερά χρώματα, χωρίς να μπλεδιζει υπό γωνία όπως κάνουν πολλές oled. Η οθόνη έχει στο AliExpress retail 45$. Και δεν υπάρχει μονοπώλιο αυτή την στιγμή στις χαμηλές τιμές. Μπορεί οποίος θέλει τοπ να πάει στην samsung, αλλά για φθηνά τηλέφωνα υπάρχουν πολλές. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια για τις lcd στο μέλλον. Οι oled ειναι πιο λεπτές, λιγότερο ενεργοβορες, μπορούν να είναι always on, εύκαμπτες, καλύτερα χρώματα κτλ Οσο θα βελτιώνουν η lg και η boe (έρχεται και η sharp νομίζω) τόσο θα πέφτουν τιμές και οι κατασκευαστές θα έχουν επιλογές.. 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τόσο έχει για σένα. Οι εταιρείες τις αγοράζουν κοντά στο κόστος που σου είπα. Υπήρξαν τηλέφωνα πολύ φθηνά με φοβερή oled. Το lumia 730/735 πχ το οποίο είχε απίστευτη οθόνη με φοβερά χρώματα, χωρίς να μπλεδιζει υπό γωνία όπως κάνουν πολλές oled. Η οθόνη έχει στο AliExpress retail 45$. Και δεν υπάρχει μονοπώλιο αυτή την στιγμή στις χαμηλές τιμές. Μπορεί οποίος θέλει τοπ να πάει στην samsung, αλλά για φθηνά τηλέφωνα υπάρχουν πολλές. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια για τις lcd στο μέλλον. Οι oled ειναι πιο λεπτές, λιγότερο ενεργοβορες, μπορούν να είναι always on, εύκαμπτες, καλύτερα χρώματα κτλ Οσο θα βελτιώνουν η lg και η boe (έρχεται και η sharp νομίζω) τόσο θα πέφτουν τιμές και οι κατασκευαστές θα έχουν επιλογές.. 

Tο lumnia με το 1gb ram? η οθόνη του ήταν σαν lcd με contrast και η μπαταρία του είναι για πέταμα. Και χωρητικότητα επίσης. Τουλάχιστον δεν είχε lag γιατί ήταν windows. H εταιρίες όπως apple,huawei που βάζαν τις top oled τις samsung. Tις αγόραζαν στο τριπλάσιο. H samsung τις πουλάει στο τριπλάσιο στις άλλες εταιρίες. Η apple έδωσε μια περιουσια για τις oled. Δεν τις πουλάει στις τιμές που νομίζεις. Γιατί είναι το δυνατό τις σημείο για να βγάλει λεφτά. Γιαυτο σταμάτησαν κιόλας να περνούν από την samsung η apple και η huawei. Και ξέπεσαν στην lg. Στα mid range η μονη oled που θα μπει θα είναι oled τριτοκοσμικής δυνατότητας. Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν και άλλες oled, απλα η oled τις samsung είναι μοναδικές. Μακάρι να βγει μια εταιρία να έχει τις oled που θα έχει το s10 και το note 10, και καλύτερες ακόμα. Oι oled τις lg δεν είναι ούτε σαν του Note 8, ας ελπίσουμε στις boe.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makridis είπε

Διαφωνώ κάθετα. Έχω mate 20 pro με lg και boe. Ουδεμία διαφορά. ΟΥΔΕΜΙΑ.

Πολύ καλο αυτό για σένα ως κάτοχο. Εγώ τα λίγα Mate20 pro που έχω δει (και από όσα διάβασα σε γνωστό forum) μου έχουν δείξει το αντίθετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, asdfaster είπε

Tο lumnia με το 1gb ram? η οθόνη του ήταν σαν lcd με contrast και η μπαταρία του είναι για πέταμα. Και χωρητικότητα επίσης. Τουλάχιστον δεν είχε lag γιατί ήταν windows. H εταιρίες όπως apple,huawei που βάζαν τις top oled τις samsung. Tις αγόραζαν στο τριπλάσιο. H samsung τις πουλάει στο τριπλάσιο στις άλλες εταιρίες. Η apple έδωσε μια περιουσια για τις oled. Δεν τις πουλάει στις τιμές που νομίζεις. Γιατί είναι το δυνατό τις σημείο για να βγάλει λεφτά. Γιαυτο σταμάτησαν κιόλας να περνούν από την samsung η apple και η huawei. Και ξέπεσαν στην lg. Στα mid range η μονη oled που θα μπει θα είναι oled τριτοκοσμικής δυνατότητας. Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν και άλλες oled, απλα η oled τις samsung είναι μοναδικές. Μακάρι να βγει μια εταιρία να έχει τις oled που θα έχει το s10 και το note 10, και καλύτερες ακόμα. Oι oled τις lg δεν είναι ούτε σαν του Note 8, ας ελπίσουμε στις boe.

Η οθόνη ήταν τοπ. Το είχα το κινητό. Και η oled από τι ξέρω samsung. Δεν υπήρχε και κάτι άλλο τότε..

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panagi0tisgr είπε

Τόσο ωραίες τηλεοράσεις η LG και τόσο χάλια πάνελ στα κινητά 

Μια χαρά οθόνη είναι , για το πρόβλημα με το  mate 20 pro , μάλλον φταίει το calibration που έκανε η huawei. 

To ίδιο πανελ πήρε η sony και το έβαλε στο xz3 και είναι από τις καλύτερες , αν όχι η καλύτερη , οθόνες της χρονιάς . 

Και πέρσυ στο pixel 2 xl  τα ίδια , όταν βγήκε το κινητό είχαμε το περίφημο blue tint , στις πρώτες παρτίδες . 

όταν η google άλλαξε το calibration η οθονη έστρωσε (εχώ δει από κοντά και τις δύο ).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Agony είπε

Ασε να μαντεψω δεν στην αλλάξαν ε?  Για πείσε με ποιο μοντελο ειχες ? στειλε μου φωτο σειριακο να το δω... Σε ολη την Ελλαδα ζητημα να εχουν επιστραφει 20 OLED και βαζω όλα τα μοντελα μεσα και τα πολύ παλια από B6 πχ  , όταν εχουν πουληθεί χιλιαδες αυτό είναι πολύ μικρο νουμερο σε σχεση με τις επιστροφες των VA ,IPS panel.

Οκ και μονο ότι ειπες  Ότι μετα την OLED LG, Πηγες σε ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΗ  SONY LCD  καταλαβα ……  Να υποθεσω ΔΕΝ ξερεις ότι οι SONY τα καλα μοντελα τις είναι OLED AF series …. 

Ρε παιδια ΔΛΔ οκ ημαρτον κάθε φορα δεν βαρεθήκατε να θάβετε  ότι καινουργιο βγαινει και δεν το έχετε ?  Τα ιδια και μετα IPS monitor που οσοι ειχαν VA Ελεγαν ποσο μαπα είναι τα IPS με τα αθλια μαυρα  cloud image retention Κτλ κτλ και τελικα ολοι Πλεον εχουν IPS panel σε μόνιτορ μεχρι να βγουν τα OLED προσιτα.

Οκ ειπαμε κανενα πανελ δεν είναι τελειο όλα εχουν ελατωματα ,όμως πως να το κανουμε τωρα… τα OLED είναι ανωτερα , Όταν βγουν τα Microled βλέπουμε ….

Είναι σαν να παρεις Ferrari Και να την πας σε χωματοδρομο, ε πως θα γινει τωρα , τα παλια μοντελα OLED Που δεν εχουν τις προστασιες που πρεπει, δεν πρεπει να εχουν πανω από 4 ωρες στατικες εικονες και πρεπει να είναι παντα σε energy save όταν κλίνουν. Αυτά είναι τα αντίτιμα , Διαφορετικα παρτε VA με μετρια μαυρα,  Lag, χρωματα για κλαματα , η IPS με καλα χρωματα και μαυρα που είναι γκρι , για να  μην πω τα προβλήματα με κολλημένα πιξελς που 1 στα 100 πανελ εχουν σιγουρα καπου σε καποιο σημειο.   

Πάρε τώρα και ένα review από εμένα που τα έσκασα από τη τσεπουλα μου.

Περιμένω να παραδεχτείς το λάθος σου όσον αφορά εμένα.

 

Συνέχισε να διαβαζεις το παρακάτω θέμα να δεις πόσοι ξεπετάγονται με προβλήματα όσο περνάνε οι σελίδες του θέματος. 

Επεξ/σία από efo355
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, efo355 είπε

Πάρε τώρα και ένα review από εμένα που τα έσκασα από τη τσεπουλα μου.

Περιμένω να παραδεχτείς το λάθος σου όσον αφορά εμένα.

 

Συνέχισε να διαβαζεις το παρακάτω θέμα να δεις πόσοι ξεπετάγονται με προβλήματα όσο περνάνε οι σελίδες του θέματος. 

Δεν υπάρχει πιο ψυχοφθορο πραγμα απο το να σου καει η πανάκριβη οθονη και να έχεις να κάνεις με τους γνωστούς εμπορους παλιατσους στην 🍌 μπανανια Ελλάδα να σου λενε οτι το burn in ΔΕΝ αναγνωρίζεται ως πρόβλημα της τηλεόρασης. 

 

Δε λεω καλες χρυσες οι oled tv αλλα thanks but no thanks 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2019 στις 4:19 ΜΜ, Istros είπε

LG και είναι πολύ καλή η οθόνη του XZ3

Στο XZ1;

Τώρα μάλιστα μαθαίνουμε ότι ξεπέρασε την LG και έγινε ο βασικός προμηθευτής οθονών AMOLED για τη ναυαρχίδα της Huawei (τα πάνελ της LG δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην Huawei με το P2O Pro, ενώ εκείνα της BOE όχι

Εχει προβλήματα στην οθόνη το P20 Pro;Μόνο στο Mate 20 Pro δεν υπάρχουν;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Στο XZ1;

Τώρα μάλιστα μαθαίνουμε ότι ξεπέρασε την LG και έγινε ο βασικός προμηθευτής οθονών AMOLED για τη ναυαρχίδα της Huawei (τα πάνελ της LG δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην Huawei με το P2O Pro, ενώ εκείνα της BOE όχι

Εχει προβλήματα στην οθόνη το P20 Pro;Μόνο στο Mate 20 Pro δεν υπάρχουν;

Σωστά στο mate 20 pro.Ισως είναι λάθος του άρθρου.Μαλλον mate 20 pro ήθελε να γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...