Προς το περιεχόμενο

προταση για Ωτοασπίδες


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/4/2020 στις 12:12 ΜΜ, archer100 είπε

Ξέρει κανείς αν αυτές οι ωτοασπίδες βοηθούν στην απομόνωση ήχου και σε τι βαθμό;

https://www.kouretas.gr/product.php?id=7058&skr_prm=WyI1NTVhMzkzNi1mNWI5LTQ4OWQtODQzMy0yNGI1ZDkyOGJiNzAiLDE1ODc4OTA5Mjg3NzUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0#.XqVKt2gza00

Δεν τις έχω ιδιαίτερη ανάγκη, ψάχνω κυρίως κάτι για να έχω περισσότερη ησυχία και να μην αποσπώμαι από θορύβους (μηχανάκια, θόρυβους γειτόνων, κλπ) όταν δουλεύω στον υπολογιστή και δε θέλω να ακούω μουσική 

Επισης, επειδη διαβασα για κινδυνους απο τις in ear ωτοασπιδες, ξερει κανεις αν αυτοι ισχυουν και για τα in ear ακουστικα; 

Φίλε μου αυτές δεν κάνουν για την χρήση που θες ..... θα είναι σαν να μην φοράς τίποτα. για να καταλάβεις απλα αυτές περιορίζουν τον θόρυβο, και ειδικά τον έντονο (βιομηχανικό). μόνο in ear οπως αναφέρεις απλα πειραματισου τι σε βολεύει σφουγγαράκι, σιλικόνη, Άποψη μου μακριά απο 3Μ ειναι σκληρές και ενοχλητικές......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι in ear ΔΕΝ κανουνε τιποτα... οι καλυτερες in ear

δεν μπορουνε με τιποτα να κοψουνε τα dB που κοβουνε οι εξωτερικες peltor X5A.

Οι in ear οχι μονο ειναι ποιο επικυνδινες αλλα κοβουνε σημαντικα λιγοτερο

απο τις εξωτερικες...

Το μονο πλεονεκτημα που εχουνε ειναι οτι λογω μικρης μαζας εχουνε

μικροτερη αδρανεια και χτυπανε πολυ λιγοτερο οταν τρεχεις γρηγορα.

Αυτοι που γραψανε παραπανω για την υπερευαισθησια στους ηχους

εχουνε θεμα στην ακοη  η νευρολογικο ασχετα με το δειχνει ο

ακουολογικος ελεγχος. Ο ακουλογικος ελεγχος (τονικο ακοογραμμα)

ελεγχει μονο τον ουδο ακοης και οχι τη δυναμικη περιοχη που

ειναι η ποιο κρισιμη μετρηση.Η δυναμικη περιοχη δειχνει την υγεια του

ακουστικου συστηματος.

Υπαρχει αλλου τυπου test που λεγεται LDL(loudness discomfort levels)

για τον ελεγχο του βαθμου υπερακουσιας.

Οι μουσικη που εχουνε υπερακουσια ειναι κυριως λογω βλαβης στο

ακουστικο συστημα απο την υπερεκθεση σε ηχους μετριας-μεγαλης εντασης

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, j2k είπε

Οι in ear ΔΕΝ κανουνε τιποτα... οι καλυτερες in ear

δεν μπορουνε με τιποτα να κοψουνε τα dB που κοβουνε οι εξωτερικες peltor X5A.

Οι in ear οχι μονο ειναι ποιο επικυνδινες αλλα κοβουνε σημαντικα λιγοτερο

απο τις εξωτερικες...

Το μονο πλεονεκτημα που εχουνε ειναι οτι λογω μικρης μαζας εχουνε

μικροτερη αδρανεια και χτυπανε πολυ λιγοτερο οταν τρεχεις γρηγορα.

Αυτοι που γραψανε παραπανω για την υπερευαισθησια στους ηχους

εχουνε θεμα στην ακοη  η νευρολογικο ασχετα με το δειχνει ο

ακουολογικος ελεγχος. Ο ακουλογικος ελεγχος (τονικο ακοογραμμα)

ελεγχει μονο τον ουδο ακοης και οχι τη δυναμικη περιοχη που

ειναι η ποιο κρισιμη μετρηση.Η δυναμικη περιοχη δειχνει την υγεια του

ακουστικου συστηματος.

Υπαρχει αλλου τυπου test που λεγεται LDL(loudness discomfort levels)

για τον ελεγχο του βαθμου υπερακουσιας.

Οι μουσικη που εχουνε υπερακουσια ειναι κυριως λογω βλαβης στο

ακουστικο συστημα απο την υπερεκθεση σε ηχους μετριας-μεγαλης εντασης

Γνωρίζεις αν οι παρακάτω είναι εξίσου αξιόλογες με τις Χ5Α; Λέει ότι κόβουν 35db σε σχέση με τα 37db των X5A, αλλά είναι στη μισή τιμή. 

Ποιες θεωρείς από τις 2 περισσότερο value for money;

https://www.techstores.gr/hearing-protection-peltor-optime-iii-h540a-35-db-black.html?skr_prm=WyI1NTVhMzkzNi1mNWI5LTQ4OWQtODQzMy0yNGI1ZDkyOGJiNzAiLDE1ODgzMzYxMDE3NTgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Εδώ οι Χ5Α που ανέφερες

https://www.stereotiki.gr/store4/3m-peltor-x5a-otoaspides-37db.html?skr_prm=WyI1NTVhMzkzNi1mNWI5LTQ4OWQtODQzMy0yNGI1ZDkyOGJiNzAiLDE1ODgzMzYwNTY3OTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω και τις 2 που δειχνεις οι H540A ειναι ποιο ελαφριες αλλα δεν κοβουνε οσο οι X5A ειναι ποιο ανετες ομως στο φορεμα σαν ποιο ελαφιες.

Οι X5A εισαι οτι καλυτερο κυκλοφορει παγκοσμιως. Κοβουνε ποιο πολυ απο καθε μοντελο.

Αν δεν εισαι παρανοικος με την ηχομονωση παρε τις H540A.

Θεωρω ολοι πρεπει να εχουνε αυτες τις ωτοσπιδες για προστασια απο διαφορες καταστασεις.

Πχ θορυβωδη εργαλεια μηχανακια αεροπλανα εκρηκτικα οπλα μηχανηματα μουσικες κτλπ

Ειναι επενδυση ζωης και ειναι απο τα λιγα πραματα που αξιζουνε ολα τα λεφτα τους με το παραπανω.

Εγω ειμαι τοσο ευχαριστημενος που εχω παρει πολλες ωστε να εχω σε διαφορα σημεια ενα ζευγαρι

και να ειμαι παντα καλυμενος οποτε χρειαστει.

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά.

Δουλεύω σε εργοστάσιο και επειδή έχει φουλ φασαρία ψάχνω καλές ωτοασπιδες. Επειδή θα τις φοράω ώρες, θέλω να είναι άνετες και εννοείται να κόβουν πολύ θόρυβο. Δυστυχώς στο σκρουτζ δεν έχει αξιολογήσεις για να επιλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 9 μήνες μετά...
Στις 27/1/2019 στις 7:52 ΜΜ, doctor_667 είπε

Δεν χρησιμοποιώ στον ύπνο αλλά επειδή έχω tinnitus και χρησιμοποιώ σε συναυλίες, μπαρ κλπ, παίρνω πάντα της alpine hearing protection. Νομίζω έχουν και ειδικές για τον ύπνο 

Συγγνώμη αν είμαι λίγο εκτός θέματος του thread. Έχει ο σύζυγός μου και πρόσφατα πήρε κι αυτός Alpine ωτοασπιδες για χρήση σε περιβάλλον club/συναυλίες κλπ. Ακόμα δεν το έχει δοκιμάσει και υπάρχει αρκετός φόβος, ποια είναι η δική σου εμπειρία; Σε προστάτεψαν οι Alpine τόσο ώστε να μη χειροτερέψει το θέμα με τις εμβοές;

Καταλαβαίνω ότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, από τη φύση του tinnitus που έχει ο καθένας, τα dB στο περιβάλλον κλπ, απλώς ήθελα να ρωτήσω για τη δική σου εμπειρία.

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων για την απάντηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/1/2019 στις 7:54 ΜΜ, Lakou είπε

Έχω χρησιμοποίηση πολλές λόγω δουλειές αλλά όταν ξεκίνησα να τις χρησιμοποιώ για ύπνο πλέον έγινα ποιο προσεκτικός... σιλικόνης δεν τις μπόρεσα ποτέ 3Μ είναι λίγο σκληρές για μένα με ενοχλούν στο μαξιλάρι και πονάνε τα αυτιά μου όταν σηκώνομαι..., κατέληξα όπως είπαν και άλλοι φίλοι πιο πάνω σε αυτές 816C27CA-8090-4954-9597-D18A3ACF3886.jpeg.aa12d01b033e45c6a67c9143aed84dbf.jpegείναι πολλή βολικές μαλακές και δεν χρειάζεται παρά πολύ συχνή αλλαγή χωρίς να προσβάλουμε κανέναν απλή υγιεινή είναι εγώ τις κρατάω μια εβδομάδα άνετα όταν τις βγάζω τις βάζω σε κουτάκι και τις ξανά χρησιμοποιώ. Δεν φιλτράρουν τα πάντα αλλά είναι πολύ καλές εφόσον τοποθετηθούν σωστά....

για τους απαιτητικούς σε κάθε συσκευασία αναγράφεται και για ποσά ντισιμπελ είναι.

και γω ήμουν μια χαρά με αυτές μέχρι που απέκτησα εμβοές!! πήγα σε 3 ΩΡΛ όλοι μου είπαν ότι το έπαθα από δυνατό κρότο μου απέκλεισαν ωτασπίδες-μουσική αλλά εγώ δεν κόβω το χέρι μου

 

το έπαθα από θορυβώδη γείτονα

 

τσακώθηκα μαζί του και έβγαλα τις ωτασπίδες αλλά με τις εμβοές λίγο δύσκολα τα πράγματα!

 

 

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, VanVanVan είπε

Συγγνώμη αν είμαι λίγο εκτός θέματος του thread. Έχει ο σύζυγός μου και πρόσφατα πήρε κι αυτός Alpine ωτοασπιδες για χρήση σε περιβάλλον club/συναυλίες κλπ. Ακόμα δεν το έχει δοκιμάσει και υπάρχει αρκετός φόβος, ποια είναι η δική σου εμπειρία; Σε προστάτεψαν οι Alpine τόσο ώστε να μη χειροτερέψει το θέμα με τις εμβοές;

Καταλαβαίνω ότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, από τη φύση του tinnitus που έχει ο καθένας, τα dB στο περιβάλλον κλπ, απλώς ήθελα να ρωτήσω για τη δική σου εμπειρία.

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων για την απάντηση! 

Εντάξει, λογικό είναι να υπάρχει λίγο φόβος στην αρχή, φαντάζομαι για να μην τις έχει χρησιμοποιήσει είναι κάτι καινούργιο στη ζωή του. Την πρώτη φορά που πήγα σε λάιβ μετά τις εμβοές θυμάμαι έβγαινα ανά 20 λεπτά από το χώρο γιατί είχα αγχωθεί αλλά η αλήθεια είναι ότι οι ωτασπίδες κάνουν τη δουλειά τους και δεν έγινε χειρότερο ή κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα νομίζω δεν τις έχω καν πια και τις ακούω πολύ σπάνια χωρίς να σταματήσω ποτέ να πηγαίνω σε μέρη με δυνατή μουσική κλπ. 

Ίσως το καλύτερο είναι να το πάρει χαλαρά και να τις δοκιμάσει πρώτα σε ένα περιβάλλον με μέτριο θόρυβο να σιγουρευτεί ότι είναι ασφαλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2021 στις 9:02 ΜΜ, doctor_667 είπε

Εντάξει, λογικό είναι να υπάρχει λίγο φόβος στην αρχή, φαντάζομαι για να μην τις έχει χρησιμοποιήσει είναι κάτι καινούργιο στη ζωή του. Την πρώτη φορά που πήγα σε λάιβ μετά τις εμβοές θυμάμαι έβγαινα ανά 20 λεπτά από το χώρο γιατί είχα αγχωθεί αλλά η αλήθεια είναι ότι οι ωτασπίδες κάνουν τη δουλειά τους και δεν έγινε χειρότερο ή κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα νομίζω δεν τις έχω καν πια και τις ακούω πολύ σπάνια χωρίς να σταματήσω ποτέ να πηγαίνω σε μέρη με δυνατή μουσική κλπ. 

Ίσως το καλύτερο είναι να το πάρει χαλαρά και να τις δοκιμάσει πρώτα σε ένα περιβάλλον με μέτριο θόρυβο να σιγουρευτεί ότι είναι ασφαλής.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, καλά Χριστούγεννα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μένω Αγία Βαρβάρα σε μια πολύ δύσκολη γειτονιά, περιτριγυρισμένος από αθίγγανους 

Σχεδόν κάθε βράδυ καβγάδες και νταούλια,

Hansaplast Ωτοασπίδες 6τμχ πάνε σε Σκλαβενίτη ούτε 2€ !!!

Είχα δοκιμάσει αρκετές οι περισσότερες μου πλήγιαζαν το αυτί, αυτές ειναι πολύ μαλακές  

Να τις αλλάζεις συχνά και θα εισαι μια χαρά !!! 

Hansaplast Ωτοασπίδες 6τμχ σε Μπεζ Χρώμα

Επεξ/σία από @zouve@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Σκεφτομαι κι εγω να τις ξεκινησω.

Στο σπιτι υπαρχει ανημπορος ανθρωπος (δυσκολη κατασταση, για τον ιδιον και για ολους γυρω...), που οταν αρχιζει να βηχει, ειδικα τη νυχτα, δεν λεει να σταματησει. Κλεινω πορτες, κανω οτι μπορω, τιποτε. Μεχρι και ατομα μειωμενης ακοης στο σπιτι, ακουγανε το δυνατο βηχα-σκεψου τι γινεται...απαλευτη κατασταση, οταν την αλλη μερα πρεπει να εισαι ξεκουρατος και νορμαλ για να μπορεις να δουλεψεις και τη νυχτα εκανες αναγκαστικη αγρυπνια...

Σκεφτομαι λοιπον οτι μαλλον ειναι λυση. Ο ενδοιασμος μου για το ξυπνητηρι μαλλον δεν ευσταθει, γιατι διαβασα σχολια αλλου οτι το ξυπνητηρι κοντα σου οντως το ακους. Αν μου κοβει ομως τους σοβαρους θορυβους, νομιζω οτι θα μπορω επιτελους να κοιμηθω σαν ανθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mindreader είπε

Σκεφτομαι κι εγω να τις ξεκινησω.

Στο σπιτι υπαρχει ανημπορος ανθρωπος (δυσκολη κατασταση, για τον ιδιον και για ολους γυρω...), που οταν αρχιζει να βηχει, ειδικα τη νυχτα, δεν λεει να σταματησει. Κλεινω πορτες, κανω οτι μπορω, τιποτε. Μεχρι και ατομα μειωμενης ακοης στο σπιτι, ακουγανε το δυνατο βηχα-σκεψου τι γινεται...απαλευτη κατασταση, οταν την αλλη μερα πρεπει να εισαι ξεκουρατος και νορμαλ για να μπορεις να δουλεψεις και τη νυχτα εκανες αναγκαστικη αγρυπνια...

Σκεφτομαι λοιπον οτι μαλλον ειναι λυση. Ο ενδοιασμος μου για το ξυπνητηρι μαλλον δεν ευσταθει, γιατι διαβασα σχολια αλλου οτι το ξυπνητηρι κοντα σου οντως το ακους. Αν μου κοβει ομως τους σοβαρους θορυβους, νομιζω οτι θα μπορω επιτελους να κοιμηθω σαν ανθρωπος.

μιας που εγινε το ''bump'' να ενημερωσω πως εγω εδω και 2 μηνες περιπου εχω ανεβασει επιπεδο στη ποιοτητα του υπνου μου..καθως η γυναικα ξυπναει αλλες ωρες και εγω αλλη ωρα,κανει εστω λιγο θορυβο και με ξυπναει απο τοτε που τις πηρα δεν εχω θεμα! και το ξυπνητηρι το ακουω,βαθια μεν, αλλα το ακουω.

 

googlαρετε το: loop earplugs. νομιζω γερμανια ειναι αλλα αξιζει 100% με paypal αγόρασα εγω και ηρθαν σε λιγοτερο απο 3 βδομαδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2023 στις 1:19 ΜΜ, mindreader είπε

loop earplugs ειναι απλως καλες ποιοτικες ωτασπιδες, ή εχουν και κανενα πολυ ιδιαιτερο feature;

Google-αρα αλλα δεν βλεπω κατι ιδιαιτερα εντυπωσιακο.

Είναι πολύ ποιοτικές και πολύ "βολικές". Είμαι side sleeper οπότε το αφτί που ακουμπάει το μαξιλάρι σε οποιαδήποτε ωτοασπιδα έβαζα στο παρελθόν ενοχλούσε, τωρα οι συγκεκριμένες κάθονται τέλεια! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...