Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμένα Lego


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο γιος μου εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο έχει τρελαθεί με τα lego και με τα Puzzle. Σε όποιο μαγαζί και να πάμε κάτι θα κοιτάξει , κάτι θα πάρει κάποιες φορές. Γενικά με έχει βολέψει από άποψης κόστους το Jumbo Μιας και τα puzzle Που έχει είναι αρκετά φτηνά. 

Θα μου πεις κόστος είναι και τα Puzzle αλλά το προτιμώ από tablet/pc 

Τι γίνεται όμως το θέμα των lego? Κατά πρώτον είναι ακριβά , κατά δεύτερον βρήκα κάποια μεταχειρισμένα σε sites αγγελιών στο 1/5 της κανονικής τιμής τους αλλά θα είναι όλα τα κομμάτια?

Έχει κανείς καμία άκρη? 

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι οτι μέσα σε 2-3 ώρες έχει φτιάξει μεγάλα lego των 300 κομματιών . Τα puzzle των 500 σε 2 απογεύματα τα έχει τελειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κονσεπτ με τα λέγκο δεν είναι "φτιάχνεται μία φορά". Υποτίθεται πως με τα λέγκο που ήδη έχει βάζει το μυαλό του να δουλεύει και φτιάχνει πολλά και διάφορα από την φαντασία του. Αν τα φτιάχνει μία φορά και τα παρατάει, τότε δεν συμφέρει ούτε έχει νόημα να του παίρνεις λέγκο γιατί είναι και ακριβά όπως λες.

Εγώ μικρός είχα μετρημένα στα δάχτυλα λέγκο σετ και ασχολουμουν ατελείωτες ώρες φτιάχνοντας ότι να ναι με τα ίδια κομμάτια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο aliexpress και στο ebay τα κινέζικα lego-style building blocks.
Μία μάρκα που έχω πάρει αρκετές φορές είναι η Lepin η οποία είναι αρκετά ποιοτική και στο ίδιο μέγεθος με τα αυθεντικά lego.
Η τιμή τους είναι περίπου μισή απο τα αυθεντικά με μόνο μείονέκτημα τον χρόνο αναμονής μέχρι να σου έρθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα μία παρόμοια φάση με τους 2 γιούς μου.
Καταρχήν τα LEGO είναι πανάκριβα οπουδήποτε και αν τα ψάξεις στην Ευρώπη αλλά η ποιότητα τους είναι απαρράμιλη σε σχέση με άλλες προτάσεις.

Ευτυχώς, από την μία οι δικοί μου μόλις έφτιαχναν ένα μοντέλο μετά από λίγες μέρες το διέλυαν και έκαναν κάτι καινούργιο οπότε είχαν κάτι να ασχολούνται συνεχώς.
Δυστυχώς όμως, με αυτόν τον τρόπο καταλήξαμε μετά από λίγο καιρό να έχουμε μία τεράστια κούτα με χιλιάδες διάσπαρτα κομμάτια χύμα και ανακατεμένα χωρίς δυνατότητα να συνθέσουμε τίποτα από τα αρχικά μοντέλλα. :(
Το μόνο που επέζησε είναι ένα Technics που όταν φτιάχθηκε το βάλαμε κάπου ψηλά και δεν τους άφηνα να το πειράξουν.

Κάποια παιδιά έτσι είναι, οπότε ή θα δώσεις την ευκαιρεία στον δικό σου να διαλύσει ότι στήνει και με την φαντασία του να δημιουργεί νέα ή αναγκαστικά ότι φτιάχνει θα το αφήνει στην άκρη με αποτέλεσμα να πρέπει να του αγοράζεις συνέχεια καινούργια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, ΜΑΝΩΛΗΣ1 said:

Ο γιος μου εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο έχει τρελαθεί με τα lego και με τα Puzzle. Σε όποιο μαγαζί και να πάμε κάτι θα κοιτάξει , κάτι θα πάρει κάποιες φορές. Γενικά με έχει βολέψει από άποψης κόστους το Jumbo Μιας και τα puzzle Που έχει είναι αρκετά φτηνά. 

Θα μου πεις κόστος είναι και τα Puzzle αλλά το προτιμώ από tablet/pc 

Τι γίνεται όμως το θέμα των lego? Κατά πρώτον είναι ακριβά , κατά δεύτερον βρήκα κάποια μεταχειρισμένα σε sites αγγελιών στο 1/5 της κανονικής τιμής τους αλλά θα είναι όλα τα κομμάτια?

Έχει κανείς καμία άκρη? 

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι οτι μέσα σε 2-3 ώρες έχει φτιάξει μεγάλα lego των 300 κομματιών . Τα puzzle των 500 σε 2 απογεύματα τα έχει τελειώσει.

Ή θα πάρεις μεταχειρισμένα ή θα πάρεις βαλιτσάκια που έχουν μέσα διάφορα τουβλάκια και το παιδί θα πρέπει να χρησιμοποιήσει την φαντασία του για να φτιάχνει πραγματάκια ξανά και ξανά. Να του έχεις και μερικά base plates ώστε να μπορεί να φτιάξει σπίτια κλπ.

1919315-normal.jpg?lm=060F0F10F0D91972D7image-normal.jpg?lm=33827EC57D5DF246A829

Για ρώτα και τον @mclein που ξέρει απ'αυτά!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, e-tic είπε

Ψάξε στο aliexpress και στο ebay τα κινέζικα lego-style building blocks.
Μία μάρκα που έχω πάρει αρκετές φορές είναι η Lepin η οποία είναι αρκετά ποιοτική και στο ίδιο μέγεθος με τα αυθεντικά lego.
Η τιμή τους είναι περίπου μισή απο τα αυθεντικά με μόνο μείονέκτημα τον χρόνο αναμονής μέχρι να σου έρθουν.

+1 για τα lepin, ίδια ποιότητα ίδιες φιγούρες με τγ μόνη διαφορά μια παράφραση στο όνομα πχ Bathero αντί για batman 

Κάθε φορά που πάω Κίνα η μια βαλίτσα πάντα έχει καμία 10αρια κουτιά για τον ανηψιο μου και τα μαγαζιά εκεί τα πουλάνε ακόμα φθηνότερα σε σχέση με το Ali και πάντα με το σχετικό παζαρι τα βρίσκεις μέχρι και στο 1/4 της τιμης του γνήσιου lego. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μωρέ ωθείτε τα παιδιά στα Lego. Μπελάς ειναι. Χάνονται, χαλάνε τα κομμάτια ευκολα και τα ξαναφτιάχνεις. Άσε που ειναι κακά και συνεχως συνομωτουν να βρισκονται κάτω από τη πατούσα σου. Μονο playmobil λέμε :P

Λοιπόν τα Max βγάζουν προσφορές πολλές φορές, οι οποίες συμφέρουν. Κάνε μια βόλτα αφου τα γουστάρει το παιδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Mansora είπε

+1 για τα lepin, ίδια ποιότητα ίδιες φιγούρες με τγ μόνη διαφορά μια παράφραση στο όνομα πχ Bathero αντί για batman 

Κάθε φορά που πάω Κίνα η μια βαλίτσα πάντα έχει καμία 10αρια κουτιά για τον ανηψιο μου και τα μαγαζιά εκεί τα πουλάνε ακόμα φθηνότερα σε σχέση με το Ali και πάντα με το σχετικό παζαρι τα βρίσκεις μέχρι και στο 1/4 της τιμης του γνήσιου lego. 

μονο στη φαντασια σου ειναι ιδια η ποιοτητα.

συγγνωμη αλλα ως συλλεκτης lego & ταυτοχρονα φτωχος (οικονομικα) δεν υπαρχει καμια συγκριση στις κινεζιες με τα δανεζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

56 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Άσε που ειναι κακά και συνεχως συνομωτουν να βρισκονται κάτω από τη πατούσα σου.

Τιποτα χειρότερο από το να σηκώνεσαι για κατούρημα 3 το πρωί και να συμπίπτει η πατούσα σου με έστω και ένα (αλλά καίρια τοποθετημένο πάνω στη βέλτιστη διαδρομή προς την τουαλέτα) τέτοιο τουβλάκι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Γιατι μωρέ ωθείτε τα παιδιά στα Lego. Μπελάς ειναι. Χάνονται, χαλάνε τα κομμάτια ευκολα και τα ξαναφτιάχνεις. Άσε που ειναι κακά και συνεχως συνομωτουν να βρισκονται κάτω από τη πατούσα σου. Μονο playmobil λέμε :P

Λοιπόν τα Max βγάζουν προσφορές πολλές φορές, οι οποίες συμφέρουν. Κάνε μια βόλτα αφου τα γουστάρει το παιδί.

το gamescom εχει τα περισσοτερα λεγκο μονιμα στην καλυτερη τιμη που παιζει στην αττικη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτείνω να πάρετε μεταχειρισμένα κομμάτια lego αν βρείτε σωστό πωλητή και σε καλή τιμή.
Υπάρχουν πολλά site που μπορείτε να βρείτε οδηγίες και λεπτομέρειες για τα τεμάχια αν
έχετε απορίες στη συναρμολόγηση. Π.χ. ας πούμε από τη σειρά Lego Star Wars του 2017 τον
κωδικό 75164 που είναι το  Rebel Trooper Battle Pack...
lego.com
toysperiod
brickinstructions.com     κτλ κτλ
Εμείς με αυτό το τρόπο διορθώνουμε τώρα όλα τα lego που καταστράφηκαν πριν την ώρα τους. :rolleyes:
Επίσης είχαμε την τύχη να μας δώσουν φίλοι μια τεράστια σακούλα με κομμάτια  Lego  Bionicle
χρονολογίας 2004-08. Μέχρι στιγμής έχουμε συναρμολογήσει με τους μικρούς, φιγούρες Bionicle
κόστος άνω των 250 ευρώ(αξία αγοράς τους τότε) και συνεχίζουμε. Συν ότι αυτοσχεδιάζουμε...

Επεξ/σία από agrio.imeros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Τιποτα χειρότερο από το να σηκώνεσαι για κατούρημα 3 το πρωί και να συμπίπτει η πατούσα σου με έστω και ένα (αλλά καίρια τοποθετημένο πάνω στη βέλτιστη διαδρομή προς την τουαλέτα) τέτοιο τουβλάκι...

lego-bricks-military-tactics-plan-to-att

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein είπε

μονο στη φαντασια σου ειναι ιδια η ποιοτητα.

συγγνωμη αλλα ως συλλεκτης lego & ταυτοχρονα φτωχος (οικονομικα) δεν υπαρχει καμια συγκριση στις κινεζιες με τα δανεζικα.

Εσύ μιλάς σαν συλλέκτης εγώ μιλάω σαν θείος ενός κακομαθημένου 7 χρόνου κανιβαλου που με την ίδια ευκολία που έκανε φυτίλια τα γνήσια Ninjago και Star Wars των 200€ έκαστος κάνει και τα κινεζικά που με 100-120$ παίρνω 7 κουτιά 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Mansora είπε

Εσύ μιλάς σαν συλλέκτης εγώ μιλάω σαν θείος ενός κακομαθημένου 7 χρόνου κανιβαλου που με την ίδια ευκολία που έκανε φυτίλια τα γνήσια Ninjago και Star Wars των 200€ έκαστος κάνει και τα κινεζικά που με 100-120$ παίρνω 7 κουτιά 😛 

πασο !

απ'οσο θυμαμαι τα ακριβα κομματια (100€+) ειναι για ηλικιες πανω απο 10 ετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...