Προς το περιεχόμενο

Mail Client για 10. Τι προτείνετε?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να εγκαταστήσω επιτέλους τα 10 σε ενα PC στην δουλειά και να δουλεύω κυρίως σε αυτό. Έχω βέβαια αλλα 2-3 για δοκιμές αλλά το κύριο θέλω να είναι αυτό.

office δεν δουλεύω κάθε μέρα όποτε εγκατέστησα το Openoffice αλλά το σημαντικότερο είναι το Mail .

Επί χρόνια δούλευα και Outlook και thunderbird μέχρις ότου εγκατέστησα τον thunder σε 7άρια και μετέφερα τα pst από outlook 2003 Που είχα. Κινέζικα , κωδικόποιηση προβληματική, ότι και να δοκίμασα δεν έπαιξε και μετά που διάβασα και για τρομερά προβλήματα και κολλήματα στα 10 είπα να μην το δοκιμάσω

Τι προτείνετε για 10άρια? Έχω 3 accounts , μεταφορά από Outlook 2003 θα γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Office 365 με κόστος 8,25€ τον μήνα και είσαι υπερπλήρης. Εχεις office (word, excel, powerpoint, outlook κτλ) πάντα updated στην τελευταία έκδοση, 1TB στο Onedrive και 60 λεπτά κάθε μήνα για Skype Calls. Σε περίπτωση που δεν τα έχεις δουλέψει, να  σε ενημερώσω οτι τα office με το onedrive και το 365, δουλεύουν άψογα! Δημιουργείς καινούργιο έγγραφο στο word, αποθηκεύεται αυτόματα στο onedrive μεσα στον φάκελο documents, συνεχίζεις το edit απο κινητό/tablet/laptop άστο σου λέω δουλεύει άψογα!

Επίσης μπορείς να δώσεις ακριβώς τα ίδια σε άλλα 6 άτομα. Οπότε υπάρχει η δυνατότητα να εχει και ο αδερφός σου, ενας συνάδελφος κτλ. 

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Office 365 με κόστος 8,25€ τον μήνα και είσαι υπερπλήρης. Εχεις office (word, excel, powerpoint, outlook κτλ) πάντα updated στην τελευταία έκδοση, 1TB στο Onedrive και 60 λεπτά κάθε μήνα για Skype Calls. Σε περίπτωση που δεν τα έχεις δουλέψει, να  σε ενημερώσω οτι τα office με το onedrive και το 365, δουλεύουν άψογα! Δημιουργείς καινούργιο έγγραφο στο word, αποθηκεύεται αυτόματα στο onedrive μεσα στον φάκελο documents, συνεχίζεις το edit απο κινητό/tablet/laptop άστο σου λέω δουλεύει άψογα!

Επίσης μπορείς να δώσεις ακριβώς τα ίδια σε άλλα 6 άτομα. Οπότε υπάρχει η δυνατότητα να εχει και ο αδερφός σου, ενας συνάδελφος κτλ. 

Βασικά το είδα το 365 αλλά μου είπε ένας πωλητής μας ότι πιο πολύ συμφέρει να πάρουμε κανονική άδεια office . Το κόστος είναι 280 ευρώ απότι ειδα για εταιρίες

 

Για εξηγήστε μου το παρακάτω

Μπορώ σαν χρήστης να εγκαταστήσω το 365 σε 5 υπολογιστές πχ της εταιρίας με τον ίδιο κωδικό? Και να δουλεύει ο καθένας ανεξάρτητα? 

Υπάρχει δυνατότητα τοπικής αποθήκευσης των αρχείων η μόνο cloud ?

Τα προγράμματα για να λειτουργήσουν θέλουν cloud η τα εγκαθιστάς τοπικά?

Δηλαδή να το ενεργοποιήσω πχ με ένα Mail [email protected] και να εγκαταστήσω τα προγράμματα σε 5 pc με τα ίδια credentials. Ο καθένας θα έχει τον δικό του φάκελο και θα αποθηκεύει σε cloud τα δικά του αρχεία πχ. 

 

 

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Είπα να εγκαταστήσω επιτέλους τα 10 σε ενα PC στην δουλειά και να δουλεύω κυρίως σε αυτό. Έχω βέβαια αλλα 2-3 για δοκιμές αλλά το κύριο θέλω να είναι αυτό.

office δεν δουλεύω κάθε μέρα όποτε εγκατέστησα το Openoffice αλλά το σημαντικότερο είναι το Mail .

Επί χρόνια δούλευα και Outlook και thunderbird μέχρις ότου εγκατέστησα τον thunder σε 7άρια και μετέφερα τα pst από outlook 2003 Που είχα. Κινέζικα , κωδικόποιηση προβληματική, ότι και να δοκίμασα δεν έπαιξε και μετά που διάβασα και για τρομερά προβλήματα και κολλήματα στα 10 είπα να μην το δοκιμάσω

Τι προτείνετε για 10άρια? Έχω 3 accounts , μεταφορά από Outlook 2003 θα γίνει

Το thunderbird  παίζει πολύ καλά σε 10 👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το Opera Mail.
Βέβαια η χρήση που έκανα μάλλον ήταν πολύ λίγη σε σχέση με αυτό που θέλεις.

Μιλάμε ότι έπαιρνα καμιά 20αριά emails την ημέρα και απαντούσα σε αυτά.
Αλλά πέρα από ξεχωριστά φακελάκια για κάθε πελάτη και συνεργάτη δεν ήθελα κάτι άλλο... 

Σημαντικό επίσης ήταν και το πόσο εύκολο ήταν να βάλω HTML signature σε Thunderbird & Opera mail σε σχέση με το Outlook όπου πάντα μου έβγαζε την παναγία..! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thunderbird δούλευα πάρα πολύ στον Πύργο όταν ήμουν. Κατα τα άλλα παιδι του outlook είμαι κυρίως με 2003 και 2007. Δεν θέλω κάτι παραπάνω. 

Και εγώ καμιά 20αριά mail την μέρα παίρνω και απαντάω πέρα από κάποιες εξαίρετες περιπτώσεις. Φακελάκια πάντα για να ξέρω τι μου γίνεται και υπογραφή. Δεν δουλευω ουτε ημερολογια πλεον ουτε τιποτα.

Βασικά σκέφτομαι να σπάσω το pst αύριο και να φτιαξω ένα ξεχωριστό για το 2018 .Να το δοκιμάσω στον opera να δούμε

Δεν θα μου που οχι τα αφεντικα αν τους ζητήσω να παρω office αλλά κάνω μια χαρά την δουλεια μου με το Openoffice .Μονο excel δουλευω και word. Δεν θέλω κάτι άλλο. Παλιά δουλευα access, visio, sharepoint αλλα τωρα δεν εχω την ανάγκη αυτη

Θα δοκιμάσω αύριο και opera mail. Υποστηριζει ssl απ'οτι είδα...

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Βασικά το είδα το 365 αλλά μου είπε ένας πωλητής μας ότι πιο πολύ συμφέρει να πάρουμε κανονική άδεια office . Το κόστος είναι 280 ευρώ απότι ειδα για εταιρίες

Για εξηγήστε μου το παρακάτω

Μπορώ σαν χρήστης να εγκαταστήσω το 365 σε 5 υπολογιστές πχ της εταιρίας με τον ίδιο κωδικό? Και να δουλεύει ο καθένας ανεξάρτητα? 

Υπάρχει δυνατότητα τοπικής αποθήκευσης των αρχείων η μόνο cloud ?

Τα προγράμματα για να λειτουργήσουν θέλουν cloud η τα εγκαθιστάς τοπικά?

Δηλαδή να το ενεργοποιήσω πχ με ένα Mail [email protected] και να εγκαταστήσω τα προγράμματα σε 5 pc με τα ίδια credentials. Ο καθένας θα έχει τον δικό του φάκελο και θα αποθηκεύει σε cloud τα δικά του αρχεία πχ. 

Λοιπόν: Κάνεις έγγραφη στο Office365 (έχει και ενα μήνα δωρεάν trial), και επιλέγεις για οικιακή χρήση (δες εδω).  Κατεβάζεις το Office στον υπολογιστή σου και αυτό αντικαθιστά τα πάντα με το καινούργιο office (π.χ αν τώρα έχεις το Outlook 2007, όταν ολοκληρωθεί το installation, θα ανοίξεις το καινούργιο Outlook και θα είναι όλα ίδια φάκελοι, κανόνες κλτ). Το ίδιο εννοείται και για τα υπόλοιπα (word, excel κτλ). Εννοείται έχεις δυνατότητα για αποθήκευση αρχείων και τοπικά και στο cloud, αλλα φυσικά είναι καλύτερα στο cloud!

Απο κει και πέρα είπαμε έχεις και 1TB στο Onedrive και 60 λεπτά στο Skype.  Μπορείς επίσης απο οπουδήποτε και να είσαι, να μπείς office365.com, να κάνεις Login και να χρησημοποιήσεις το "web office", το οποίο είναι όπως στην φώτο που επισσυνάπτω: 

office365.png.b84cb78dd58393f5ed42b575955fca49.png

 

Μέσω του web office, αν εχεις αποηθηκεύσει τα αρχεία σου στο cloud, μπορείς να τα κάνεις edit απο οπουδήποτε και να είσαι. Δηλαδή ξεκινάς ενα αρχειο word στο γραφείο, το αποθηκεύεις στο cloud, ανοίγεις απο το σπιτι το office 365 και συνεχίζεις το ίδιο έγγραφο. Τέλος μέσα απο το "Web office" αν πας στο My Account έχεις την επιλογή να κάνεις invite άλλα 6 άτομα! Αυτό τι σημαίνει:  κάνεις invite τον αδερφό σου πχ, και μπορεί και αυτός (με το δικό του outlook email) να κατεβάσει το office στο PC του, και να έχει και πρόσβαση στο office365.  Το ίδιο ισχύει για άλλα 5 άτομα! 


Προτείνω να κάνεις το trial για ένα μήνα, να δεις αν σε βολεύει!

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...