Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό bug επιτρέπει σε χρήστες iPhone να κρυφακούν άλλους μέσω FaceTime


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δε διαφώνησαμε πουθενά σε αυτό για να αντιπαρελθω πέρα από το ότι αφορά μόνο το location tracking που είναι από default ενεργοποιημενο αλλά και πάλι δίνει την επιλογή αν θες να το σταματήσεις. Δεν είναι ξεκάθαρα εμφανες γιατί είναι Google αλλά υπάρχει. 

To ότι εκλεινες το WiFi από το toggle στο ios αλλά. Αυτο έμενε ενεργο γιατί αυτό βόλευε το σύστημα να λειτουργήσει καλύτερα, γιατί το αποδέχτηκες και δεν κυκλοφορούσες με πανό " η apple κλέβει τα δεδομένα μας";  ίσως επειδή πράγματι έκανε το σύστημα να δουλεύει καλύτερα; Και δε το έκανε η Google? 

 Τελος αν δε υπερασπιζοσουν τον αρχικό ομιλητή, το "στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί" γιατί εμφανίστηκε; λάθος του κορεκτορα;  Δεν έκανα καμία αναφορά σε ios απλά διόρθωσα μια λανθασμένη τοποθετηση που διάβασα. Είναι και αυτό εχθρική ενέργεια εις βάρος της Apple; 

Κανένας δεν αμφιβάλει ότι τον τελευταίο χρόνο, έχουν γίνει major cock-ups απο μεριάς Apple στον κώδικα που βγαίνει απο το Cupertino (βλέπε Mac OS guest account open by default - το τωρινό παράδειγμα etc.)

και σίγουρα κάτι δεν πάει καλά στο βασίλειο της Δανιμαρκίας

Αλλά μην μπερδεύουμε την π---α με την βούρτσα και δη σε κάτι που υστερεί σοβαρά το ένα στρατόπεδο από το άλλο

Bug και feature είναι εκ διαμέτρου διαφορετικά πράγματα ε ;)

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιτέλους οι τόσοι πολλοί φαν μου θα έχουν ένα άλλο τρόπο να με παρακολουθούν όποτε θέλουν. 

Γιατί όλοι σας έχετε τόσο πρόβλημα με την ζωή σας και φοβάστε ότι θα σας παρακολουθούν, δλδ όλοι οι άλλοι γύρω σας σκέφτονται πως θα παρακολουθήσουν τον καθένα σας Μπάμπη, Γιάννη και Δημήτρη; 

Μην σας πιάνει τρέλα εδώ μας κάνουν ότι θέλουν εδώ και πολλά χρόνια πριν τα κινητά αμάν πια όλοι με την ιδιωτική ζωή σας, η δικιά μου είναι σκατα ελάτε να με παρακολουθήσετε όσο θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ενδιαφέρον στοιχείο βέβαια θα ήταν να είχαμε κάποια στατιστικά σχετικά με το πόσοι από τους χρήστες που διάβασαν αυτή την είδηση, κατάλαβαν ακριβώς τι έγινε. Πόσοι δηλαδή έχουν επαφή με iphone & ios, πόσοι ξέρουν τι είναι το facetime και σε τι διαφέρει από τις υπόλοιπες κλήσεις κλπ κλπ.

Φαντάζομαι τα ποσοστά είναι ίδια με τους χρηστες που ανέφερα πριν πως δεν δίνουν σημασία στις επιλογές που έχουν στις συσκευές τους και πατάνε "ναι σε όλα". Άρα εκτιμώ πως η πλειοψηφία κατάλαβε πως: αν έχεις iphone μπορεί ο καθένας να σε καλέσει χωρίς να το ξέρεις και να ακούσει τι λες όσο είσαι κοντά στο τηλέφωνο. 

Φυσιολογικό είναι βέβαια, αλλά έχει ενδιαφέρον! 😛 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε τον ****

τόσο κόπο έκανα με 2 καλωδιάκια από καφάο του οτε και ένα ακουστικό να ακούω, τώρα το κάναν Voip οι μπαγλαμάδες.

τώρα αυτός, κάνει εξπόουζ το μπάγκ αντί να το πουλήσει στη μαύρη για μερικά Bitcoin.

Αλλά όχι, είμαι σεκιούρ τώρα, έχω μπλάκμπερι μπίτσιζ ! 😎

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JIMYB3 είπε

Επιτέλους οι τόσοι πολλοί φαν μου θα έχουν ένα άλλο τρόπο να με παρακολουθούν όποτε θέλουν. 

Γιατί όλοι σας έχετε τόσο πρόβλημα με την ζωή σας και φοβάστε ότι θα σας παρακολουθούν, δλδ όλοι οι άλλοι γύρω σας σκέφτονται πως θα παρακολουθήσουν τον καθένα σας Μπάμπη, Γιάννη και Δημήτρη; 

Μην σας πιάνει τρέλα εδώ μας κάνουν ότι θέλουν εδώ και πολλά χρόνια πριν τα κινητά αμάν πια όλοι με την ιδιωτική ζωή σας, η δικιά μου είναι σκατα ελάτε να με παρακολουθήσετε όσο θέλετε.

Τα λες αυτά γιατί δεν έχεις τεχνοδοσία και τι πραγματικά σημαίνει να έχεις ιδιωτικότητα, αφορά και σένα , μην τα παίρνεις τόσο ελαφρά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsakfot είπε

Κανένας δεν αμφιβάλει ότι τον τελευταίο χρόνο, έχουν γίνει major cock-ups απο μεριάς Apple στον κώδικα που βγαίνει απο το Cupertino (βλέπε Mac OS guest account open by default - το τωρινό παράδειγμα etc.)

και σίγουρα κάτι δεν πάει καλά στο βασίλειο της Δανιμαρκίας

Αλλά μην μπερδεύουμε την π---α με την βούρτσα και δη σε κάτι που υστερεί σοβαρά το ένα στρατόπεδο από το άλλο

Χαχαχα ρε συ μανία καταδίωξης έχεις; Δεν είπα εγώ ότι η Apple κακως έκανε το ένα ή το άλλο. Και τη μεγαλύτερη μπάμια που έκανε η Apple δηλαδή το slowdown στα κινητά με ταλαιπωρημενη μπαταρία, έχω ξαναπεί ότι καλά έκανε, το κακό ήταν ότι το έκανε χωρίς να ειδοποιεί κανέναν.

Δεν έχω τίποτα να χωρίσω με την Apple,πέρα από καμιά πλακιτσα, σε ανθρώπινα πλαίσια ούτε υπέρμαχομαι της Google, απλά διάβασα αναληθές σχόλιο και το διόρθωσα. Το οτι οι εφαρμογες δε ζητάνε άδειες για να εγκατααταθουν δε σημαίνει ότι η Google δε πουλάει τα δεδομένα μου. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Πάρε μια ανάσα καταρχήν . Σου προτείνω να βάζεις σε αυτά που γράφεις και το ΔΙΑΔΩΣΤΑΙΙΙ!.!.!!! στο τέλος της πρότασης

Θα γίνουν πιο legit τα λεγόμενα σου. Άσε που θα προσφέρεις και άφθονο γέλια στους φίλους που παρακολουθούν το thread ;) 

Βασικα παρε εσυ μια ανασα γιατι σε εχει πνιξει η εκάστοτε εταιρία, ομαδα, αίρεση, πες το οπως θελεις, στην παπατζα οτι εισαι ασφαλης. Οταν κατανοησεις οτι δεν εισαι, ελα να κανουμε διαλογο. Προς το παρον, αναμασηστε οτι σας λεει ο CEO σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, billdanos said:

Στην Αμερική το FaceTime χρησιμοποιείται πάρα πολύ! 

Facetime και iMessage είναι δύο features μεταξύ άλλων (handoff, continuity, etc) που χρησιμοποιώ ανελλιπώς και ένας από τους βασικούς λόγους που δεν αλλάζω πλατφόρμα! Για την ακρίβεια με όποιον έχει iPhone χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο αυτά τα δύο, σε φάση που αν με καλέσει απο πχ, messenger του το κλείνω, τον κάνω block και τον καλώ από facetime!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το ενδιαφέρον στοιχείο βέβαια θα ήταν να είχαμε κάποια στατιστικά σχετικά με το πόσοι από τους χρήστες που διάβασαν αυτή την είδηση, κατάλαβαν ακριβώς τι έγινε. Πόσοι δηλαδή έχουν επαφή με iphone & ios, πόσοι ξέρουν τι είναι το facetime και σε τι διαφέρει από τις υπόλοιπες κλήσεις κλπ κλπ.

Φαντάζομαι τα ποσοστά είναι ίδια με τους χρηστες που ανέφερα πριν πως δεν δίνουν σημασία στις επιλογές που έχουν στις συσκευές τους και πατάνε "ναι σε όλα". Άρα εκτιμώ πως η πλειοψηφία κατάλαβε πως: αν έχεις iphone μπορεί ο καθένας να σε καλέσει χωρίς να το ξέρεις και να ακούσει τι λες όσο είσαι κοντά στο τηλέφωνο. 

Φυσιολογικό είναι βέβαια, αλλά έχει ενδιαφέρον! 😛 

Εγώ δεν ξέρω πόσοι χρησιμοποιούν facetime γενικότερα. Εγώ ποτέ δεν το χρησιμοποίησα καθώς είχα συνηθίσει αυτό που ξέρει και ο περισσότερος κόσμος ασχέτως πλατφόρμας... δηλαδή skype. Είχα ασχοληθεί λίγο παλιά όταν πρωτοβγήκε και μετά το παράτησα για πάντα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, JIMYB3 είπε

Επιτέλους οι τόσοι πολλοί φαν μου θα έχουν ένα άλλο τρόπο να με παρακολουθούν όποτε θέλουν. 

Γιατί όλοι σας έχετε τόσο πρόβλημα με την ζωή σας και φοβάστε ότι θα σας παρακολουθούν, δλδ όλοι οι άλλοι γύρω σας σκέφτονται πως θα παρακολουθήσουν τον καθένα σας Μπάμπη, Γιάννη και Δημήτρη; 

Μην σας πιάνει τρέλα εδώ μας κάνουν ότι θέλουν εδώ και πολλά χρόνια πριν τα κινητά αμάν πια όλοι με την ιδιωτική ζωή σας, η δικιά μου είναι σκατα ελάτε να με παρακολουθήσετε όσο θέλετε.

οι Ολλανδοί πριν τον Β παγκόσμιο πόλεμο, χρησιμοποίησαν ΙΒΜ μηχανές μηχανοργάνωσης με καρτέλες, ένα πράγμα που κατέγραφαν ήταν και η θρησκεία των πολιτών, με αποτέλεσμα όταν πήραν οι ναζί τα δεδομένα να είχαν όλες τις πληροφορίες για τους εβραίους αλλά και όσους ήθελαν να εξοντώσουν, πάνω από το 90% των εβραίων σφάχτηκαν

σε αντίθεση με την Γαλλία που δεν είχε καταγράψει επίσημα πληροφορίες που το ποσοστό ήταν 50%

αν δεν μπορείς να διαβάσεις τίποτα απο αυτή την ιστορία τότε είσαι αναγκασμένος να τη ξαναζήσεις στον επόμενο ολοκληρωτισμό

αυτό θα μας κάνει φοβικούς με την τεχνολογία; όχι, αλλά δεν μπορώ να το παίρνω και αψήφιστα όπως εσύ

αυτό γιατί προχτές ήταν και ήμερα μνήμης ολοκαυτώματος

Επεξ/σία από mouziko
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PillShovel είπε

Βασικα παρε εσυ μια ανασα γιατι σε εχει πνιξει η εκάστοτε εταιρία, ομαδα, αίρεση, πες το οπως θελεις, στην παπατζα οτι εισαι ασφαλης. Οταν κατανοησεις οτι δεν εισαι, ελα να κανουμε διαλογο. Προς το παρον, αναμασηστε οτι σας λεει ο CEO σας.

Ο διάλογος φαντάζομαι θα ξεκινάει με κραυγές , μπεεεε και πρόβατα ; 

Το θέμα με το autocorrect και τους τόνους ακόμα να το λύσει το Android ; Άσχετο αλλά δεν άντεξα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Dr.Fuzzy said:

Facetime και iMessage είναι δύο features μεταξύ άλλων (handoff, continuity, etc) που χρησιμοποιώ ανελλιπώς και ένας από τους βασικούς λόγους που δεν αλλάζω πλατφόρμα! Για την ακρίβεια με όποιον έχει iPhone χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο αυτά τα δύο, σε φάση που αν με καλέσει απο πχ, messenger του το κλείνω, τον κάνω block και τον καλώ από facetime!

Οι κλήσεις όμως μέσω facetime είναι κάτι άλλο από το να απαντάς στις κλήσεις που έρχονται στο κινητό σου από το mac κλπ. Το bug είχε να κάνει με τις κλήσεις που γινόταν αποκλειστικά μέσω facetime και όχι με τη διαχείριση των κλήσεων από το δίκτυο κινητής που απλά προωθούνται στο mac σου μέσα από το facetime app. 

Και γω χρησιμοποιώ μόνο imessage με τις περισσότερες επαφές, καθώς και το handoff και το continuity στο mac αλλά δεν έχουν καμία σχέση με το συγκεκριμένο bug. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, billdanos said:

Οι κλήσεις όμως μέσω facetime είναι κάτι άλλο από το να απαντάς στις κλήσεις που έρχονται στο κινητό σου από το mac κλπ. Το bug είχε να κάνει με τις κλήσεις που γινόταν αποκλειστικά μέσω facetime και όχι με τη διαχείριση των κλήσεων από το δίκτυο κινητής που απλά προωθούνται στο mac σου μέσα από το facetime app.  

Και γω χρησιμοποιώ μόνο imessage με τις περισσότερες επαφές, καθώς και το handoff και το continuity στο mac αλλά δεν έχουν καμία σχέση με το συγκεκριμένο bug. 

Ναι το γνωρίζω προφανώς! Όχι μιλάω για τις κλήσεις που είναι αποκλειστικά μέσω FaceTime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...