Προς το περιεχόμενο

Εντοπιση κλεμμενου κινητου


matheostsik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μου εκλεψαν το android κινητο μου εχθες,μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος εκτος απο το find my device της google να το εντοπισω αποτελεσματικο.(εννοειται πως εχω IMEI κλπ).Ευχαριστω.

Να πω οτι ειχα κλειστη τισ πληροφοριες τοποθεσιας ,ανοιχτα δεδεμενα και το κινητο τωρα ειναι κλειστο οταν το καλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβή τοποθεσία δεν μπορείς ποτέ να δεις. Μόνο στο περίπου με βάση κεραία, wifi και άλλα σημεία που τραβάει το κινητό σου. Να πας στην αστυνομία να δηλώσεις την κλοπή και να πας με την βεβαίωση στον πάροχο σου για να μπλοκάρουν το ιμει. Έτσι το κινητό είναι άχρηστο για μεταπώληση αλλά εσύ δυστυχως δεν θα μπορείς να το πάρεις πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.....κ εγώ που είχα ανοικτό τον εντοπισμό, τι κατάφερα??(τπτ!). Μου είχαν σπάσει το αμάξι απο το οποίο έλειπε το κινητό κ ενα άρωμα (τα είχα στο ντουλαπάκι-το κινητό λόγω άδειας μπαταρίας ήταν κλειστό).

Έγινε δήλωση κ μήνυση στην αστυνομία. Προσπαθούσα για λίγες μέρες να το εντοπίσω... ώσπου ένα μεσημέρι (λέω μπας κ....μπανω στον εντοπισμό απο το laptop) ....Το βλέπω ενεργό, σε μία γειτονιά, λίγα χιλιόμετρα απο το σημείο που είχαν σπάσει το αμάξι....το σημείο, μια διασταύρωση στο κέντρο επαρχιακής πόλης, λιγάκι άσχετο για μένα προσωπικά, χωρίς κάτι ιδιαίτερο παρα μόνο πολυκατοικίες.  

   To σύστημα με ενημέρωσε ότι έχει μπει νέα sim (μάλιστα μου έδωσε carrier/voda κ serial number της νέας sim!) Πάω στην αστυνομία με τα νέα στοιχεία... αφού τα δέχτηκαν, με διαβεβαιώνουν ότι εφόσον έχω κάνει μήνυση, έχουν γίνει αυτά που πρέπει να γίνουν κ να περιμένω.

 Επικοινωνώ με τηλ. και με συστημένη επιστολή με την voda (επισυνάπτω ακριβές θεωρημένο αντίγραφο της μηνυτήριας αναφοράς) ώστε να προωθήσει τα στοιχεία κατόχου της sim στο αστυνομικό τμήμα κ στο υπεύθυνο όργανο το οποίο είχε αναλάβει την υπόθεση. Η απάντηση ήταν πως μόνο με εισαγγελική παρέμβαση αίτηση, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ... κατόπιν ενεργειών του αστυνομικού τμήματος μόνο δλδ.

Μετά απο αλλεπάλληλες οχλήσεις στο αστυνομικό τμήμα (διαρκώς λάμβανα την απάντηση, ουδέν νεότερον) πέρασαν μέρες, μήνες, χρόνια...lg nexus 4 δεν είδα ποτέ!

Φυσικά είχα επιλέξει διαγραφή δεδομένων κ κλείδωμα της συσκευής, το έκανα αρκετές φορές.. ελπίζω κάποια απο αυτές να έπιανε τόπο (περιείχε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα καθώς κ πρόσβαση σε αυτά μέσω των συνδεδεμένων λογαριασμών).

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, matheostsik είπε

Καλησπερα μου εκλεψαν το android κινητο μου εχθες,μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος εκτος απο το find my device της google να το εντοπισω αποτελεσματικο.(εννοειται πως εχω IMEI κλπ).Ευχαριστω.

Να πω οτι ειχα κλειστη τισ πληροφοριες τοποθεσιας ,ανοιχτα δεδεμενα και το κινητο τωρα ειναι κλειστο οταν το καλω.

     Δυστυχώς ....... μιας και το έχω δει το έργο ........ μαζί με το κουτί , όπου φαίνεται το IMEI της συσκευής , πρέπει αρχικά να κάνετε δήλωση κλοπής στην Αστυνομία και με το αντίγραφο που θα πάρετε να πάτε στην συνέχεια στην εταιρεία κινητής όπου με αυτή την βεβαίωση θα κλειδώσουν το IMEI ...... φυσικά να έχετε κατά νου ότι το IMEI αλλάζει ....... αν η συσκευή είναι κάποιας αξίας ίσως εμφανιστεί σύντομα στις αγγελίες προς πώληση ....... βρέθηκε θα λένε κάπου πεταμένη κλπ  ..... 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, matheostsik είπε

Καλησπερα μου εκλεψαν το android κινητο μου εχθες,μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος εκτος απο το find my device της google να το εντοπισω αποτελεσματικο.(εννοειται πως εχω IMEI κλπ).Ευχαριστω.

Να πω οτι ειχα κλειστη τισ πληροφοριες τοποθεσιας ,ανοιχτα δεδεμενα και το κινητο τωρα ειναι κλειστο οταν το καλω.

Το παν είναι να είσαι προσεκτικός για να μην στο κλέψουν η το χάσεις.Ειδικά αν η συσκευή είναι ακριβή.

Μόνο σε περίπτωση που σου την πέσουν δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Τι κινητό ήταν;Ούτως ή άλλως με περασμένο Google account θα ζητήσει τα στοιχεία του account όταν γίνει reset.Την διαγραφή αρχείων την κάνεις φυσικά για να μην πάρει ο άλλος τα αρχεία σου.Ομως μπορεί να δει τα αρχεία της micro sd,εκτός αν την έχεις κρυπτογραφημένη.

Είχες βάλει κωδικό ασφαλείας στην micro sd;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Το παν είναι να είσαι προσεκτικός για να μην στο κλέψουν η το χάσεις.Ειδικά αν η συσκευή είναι ακριβή.

Μόνο σε περίπτωση που σου την πέσουν δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Τι κινητό ήταν;Ούτως ή άλλως με περασμένο Google account θα ζητήσει τα στοιχεία του account όταν γίνει reset.Την διαγραφή αρχείων την κάνεις φυσικά για να μην πάρει ο άλλος τα αρχεία σου.Ομως μπορεί να δει τα αρχεία της micro sd,εκτός αν την έχεις κρυπτογραφημένη.

Είχες βάλει κωδικό ασφαλείας στην micro sd;

Πως βάζουμε κωδικό ασφαλείας στην micro sd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Το παν είναι να είσαι προσεκτικός για να μην στο κλέψουν η το χάσεις.Ειδικά αν η συσκευή είναι ακριβή.

Μόνο σε περίπτωση που σου την πέσουν δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Τι κινητό ήταν;Ούτως ή άλλως με περασμένο Google account θα ζητήσει τα στοιχεία του account όταν γίνει reset.Την διαγραφή αρχείων την κάνεις φυσικά για να μην πάρει ο άλλος τα αρχεία σου.Ομως μπορεί να δει τα αρχεία της micro sd,εκτός αν την έχεις κρυπτογραφημένη.

Είχες βάλει κωδικό ασφαλείας στην micro sd;

Οχι δεν ειχα κατα sd.Huawei Μαρκα ηταν το κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tinapo είπε

Πως βάζουμε κωδικό ασφαλείας στην micro sd;

Σε android 9 πας ρυθμίσεις-Σύστημα- Σύνθετες-Αντίγραφα ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AntiCambeR είπε

Σε android 9 πας ρυθμίσεις-Σύστημα- Σύνθετες-Αντίγραφα ασφαλείας.

Χωρις το πιν κλπ μπορει να δει αρχεια μου καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tinapo είπε

Δυστυχώς έχω android 7 ( Redmi 4X ) και δεν βρήκα κάτι

Στις ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου μήπως;Η στην ασφάλεια;Μάλλον δεν υπάρχει στην 7.

Ισως εμένα να το έχει βάλει η Sony στο λειτουργικό της και να μην υπάρχει σε συσκευές άλλων κατασκευαστών με Android 9.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Στις ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου μήπως;Η στην ασφάλεια;Μάλλον δεν υπάρχει στην 7.

Ισως εμένα να το έχει βάλει η Sony στο λειτουργικό της και να μην υπάρχει σε συσκευές άλλων κατασκευαστών με Android 9.

Ψάχνοντας στο Internet βρήκα για κρυπτογράφηση γενικά που δείχνει όμως δύσχρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...