Προς το περιεχόμενο

Ισχύς μπαταρίας σε λάπτοπ


elnec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Γεια σας, θα ήθελα μια άποψη σχετικά με ένα λάπτοπ που παρήγγειλα. Πρόκειται για ένα λάπτοπ Lenovo. Ήρθε η παραγγελία μου χθες, αλλά η μπαταρία ήταν 2 κελιών λιθίου, ενώ στο site έγραφε 4. Όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ήταν εντάξει κι επειδή ψάχνω λάπτοπ κανένα εξάμηνο, μου φάνηκε πολύ καλή αγορά. Δεν το πήρα, ωστόσο, και περιμένει στο κατάστημα για λίγο μέχρι να αποφασίσω. Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που γνωρίζει, επειδή δεν είχα ποτέ λάπτοπ μέχρι τώρα. Από μικρή πάντα δούλευα με υπολογιστές γραφείου. Πρόκειται για αυτό το λάπτοπ. LENOVO 330 15.6'' FHD INTEL CORE I3-6006U 4GB 1TB.
https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-330-81dc00mrrm-156-fhd-intel-core-i3-6006u-4gb-1tb-free-dos-p-PER.913747
Το ερώτημά μου είναι κατά πόσο η μπαταρία θα αντέχει δεδομένου ότι το θέλω για πολύωρη χρήση
Επεξ/σία από elnec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι μπαταριες στα λαπτοπ ειναι πονεμενη υποθεση.σιγουρα τον πρωτο καιρο θα σου κρατα οσο δινει ο κατασκευαστης αλλα μετα απο καποιο διαστημα χανουν σε αποδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στο σιτε λεει 

Τύπος Μπαταρίας: 2 κελιών.

 

τι  δεν καταλαβα ?

Και στο επίσημο σιτε γράφει Up to 6 hours*; Rapid Charge (Charge 15 minutes for up to 2 hours use**)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bill27  Δεν γράφουν πόσες ώρες κρατάει και σίγουρα είναι ανάλογα με τη χρήση. Εγώ το θέλω για βίντεο, ταινίες και σειρές. Μερικά παιχνίδια και πλοήγηση. Και το θέλω για όλη τη μέρα.

 

 

@sstratos Το διόρθωσαν σήμερα.  Έλεγε 4. Ο υπάλληλος επικοινώνησε με τα κεντρικά και το άλλαξαν. Είπε ότι ήταν "τυπογραφικό", αλλά τα συνηθίζουν τα λαθάκια κι αν δεν προσέχεις, την πατάς.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ψάξεις πολύ, θα βρεις laptop που κρατάνε με την μπαταρία τους μέχρι και 12 ώρες. Αλλά: ή (α) θα είναι πολύ πιο ακριβά ή (β) θα έχουν επεξεργαστή με πολύ μικρή επεξεργαστική ισχύ. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Διαφορετικά θα κουβαλάς όπου πηγαίνεις και τον φορτιστή σου. Δεν είναι τραγικό, ανάλογα βέβαια με τους χώρους στους οποίους κινείσαι. Εσύ ξέρεις καλύτερα.

Επεξ/σία από fujitsuA530
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα τον χρησιμοποιώ εκτός σπιτιού σχεδόν καθόλου. Θα έχω και τον υπολογιστή γραφείου για δεύτερο. Λέω να τον αγοράσω γιατί 6 μήνες που ψάχνω, καλύτερο δεν έχω βρει. Θα ψάξω για να μάθω για σωστή συντήρηση της μπαταρίας -γιατί όπως είπα δεν γνωρίζω από λάπτοπ- και θα δω. Απ' ότι είδα τώρα που έψαξα σε διάφορα άρθρα,  οι μπαταρίες στα λάπτοπ αλλάζουν αν χαλάσουν. Δεν το γνώριζα, γιατί όταν χάλασε η μπαταρία του τάμπλετ μου δεν γινόταν να αλλάξει. Μέχρι το μεσημέρι πρέπει να έχω αποφασίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιπλεκεσαι σε ένα θέμα τό οποίο είναι χωρίς νόημα, αφού θα το έχεις σπίτι συνέχεια θα το έχεις πάνω στην πρίζα έτσι η μπαταρία λειτουργεί και ως ups.Μην φοβάσαι δεν παθαίνει κάτι ή μπαταρία όταν είναι το λάπτοπ στην πρίζα αρκεί να το κάνεις 2-3 φορτισεις -εκφορτησεις το μηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα ταμπλετ αλλαζουν και αλλαζαν παντα οι μπαταριες, ανεξάρτητα αν σε καποια ταμπλετ είναι σχετικα "δυσκολη" η αλλαγη μπαταριας σε σχεση με καποια αλλα που είναι πιο "ευκολη". Απλα τωρα αρχισανε και βαζουνε και στους φορητούς υπολογιστες ενσωματωμενη μπαταρια, που είναι φυσικα πιο δυσκολη η αλλαγη της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@bill27  Περιπλέκομαι γιατί δεν έχω καμία εμπειρία από λάπτοπ. Μόνο όσα διαβάζω θεωρητικά τους τελευταίους μήνες.  Σπίτι θα το έχω κατά κύριο λόγο (εκτός από περιπτώσεις κάποιου ταξιδιού), αλλά δε θέλω να είμαι συνέχεια και δίπλα στην πρίζα. 6 ώρες έχει μέγιστη διάρκεια έγραψε πιο πάνω ένα άλλο μέλος. Άρα θα πρέπει να το φορτίζω μια δυο φορές τη μέρα ή να το έχω στην πρίζα. Κατά τ' άλλα έχει όλα όσα ήθελα το λάπτοπ εκτός ίσως από ένα dvd αλλά κι αυτό είναι μικρό αρνητικό. 

Επεξ/σία από elnec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να εχεις κατά νου ότι το ως 6 ωρες που γραφει για την χρηση η μπαταρια συνηθως δεν ισχυει όταν το παιρνουμε και κανουμε τη δικη μας χρηση, απλα στο λεω για να το εχεις υπ οψιν σου, μη βρεθεις προς εκπλήξεως μετα, γιατι η μπαταρια είναι μικρη που εχει, να υπολογιζεις το 4ωρο για να εισαι μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αγοράσω και με τον καιρό χαλάσει κι αποφασίσω να αλλάξω μπαταρία, μπορώ να βάλω μεγαλύτερης ισχύος ή παίρνει μόνο με την ίδια ισχύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elnec είπε

Αν το αγοράσω και με τον καιρό χαλάσει κι αποφασίσω να αλλάξω μπαταρία, μπορώ να βάλω μεγαλύτερης ισχύος ή παίρνει μόνο με την ίδια ισχύ;

Χωρητικότητα(mAh) εννοείς και φυσικά μπορείς,αρκεί να υπαρχει διαθεσιμη για το μοντέλο  σου.Η ισχυς μπαταρίας είναι άλλο πράγμα.

 

Επίσης ελπίζω να προσεξες ότι το λάπτοπ δεν έχει λειτουργικό,είναι με αγγλικό πληκτρολόγιο και η εγγύηση είναι του eshop και όχι της ελληνικής αντιπροσωπείας.Με λίγο παραπάνω πας από την επίσημη εταιρεία https://www.e-lenovo.gr/index.php?_route_=lenovo-ideapad-330-15-platinum-fullhd-i3-4gb-500gb-w10.html

Επεξ/σία από chsam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chsam Ναι, το ξέρω ότι δεν έχει λειτουργικό. Θα το πάω να του βάλουν τα windows 10. Αυτό που μου έβαλες είναι με μισό σκληρό δίσκο από αυτό του e-shop. Αυτό με την εγγύηση είναι πολύ κακό, λες; Δεν έχω αγοράσει κάτι που να χρειαστεί να τους το γυρίσω -ελπίζω να μη χρειαστεί ούτε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα η εγγυηση είναι του eshop κι όχι της αντιπροσωπειας, (λογω ότι είναι εισαγωγης δικης του) απλα αν παθει κατι θα το επιδιορθωσει το τεχνικο τμημα του eshop κι όχι η αντιπροσωπεια. (δεν είναι και τοσο τρομερο αυτό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...