Προς το περιεχόμενο

Μέτρηση εσωτερικής διαμέτρου βύσματος


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά ψάχνω ένα καλό παχύμετρο ψηφιακό για να μετράω εξωτερική διάσταση βυσμάτων τροφοδοσίας κυρίως. Το θέμα είναι όμως τι παίζει με την εσωτερική διάσταση η οποία μπορεί να είναι πχ το λιγότερο 1,7mm . Αυτήν πως μπορείς να την μετρήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παχύμετρα έχουν από την απέναντι πλευρά δύο μυτερές ακίδες ειδικά για εσωτερική μέτρηση.Το βύσμα που θέλεις δεν έχει ορατή τρύπα να βάλεις το παχύμετρο;;;;

https://www.skroutz.gr/s/12839179/F-F-Group-Ψηφιακό-Παχύμετρο-με-Θήκη-23031.html

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παχύμετρο του Lidl είναι δοκιμασμένο και πολύ καλό γενικά μιλώντας. Για τα λεφτά του ειδικά είναι σούπερ. Για να βρεις παχύμετρο με καλύτερη ακρίβεια και αξιοπιστία θα πρέπει να δώσεις πολλά λεφτά, οπότε από το να πάρεις ανώτερο, παίρνεις κατευθείαν μικρόμετρο για τις περιπτώσεις που θες τεράστια ακρίβεια.

Πάμε τώρα στο πρόβλημά σου. Για αρχή δώσε περισσότερες πληροφορίες για το τι ακριβώς θες να κάνεις.

Τα παχύμετρα πάντως με τις σιαγώνες που έχουν για εσωτερικό μέτρημα δύσκολα χωράνε σε τόσο μικρές τρύπες, και αν χωρέσουν ίσα ίσα οι άκρες πιθανότατα να μην έχεις αξιόπιστη ένδειξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλαιότερα είχα δει κάτι παχύμετρα με μυτερές ακίδες που εξείχαν αρκετά (σαν καρφίτσες ένα πράγμα) αλλά δεν βρίσκω κάτι τέτοιο τώρα

Βασικά θέλω να μετράω εξωτερική διάσταση βύσματος τροφοδοσίας και εσωτερική. Μόνο αυτό

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα βέβαια δεν λες τι ακριβώς θέλεις οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω πιο συγκεκριμένα.

Τι βύσμα είναι αυτό, τι εύρος εσωτερικού μεγέθους θέλεις, τι ακρίβεια στην μέτρηση, αν πρόκειται για αναγνώριση ή για διαφορετικά μεγέθη κάθε φορά και για τι δουλειά προορίζονται οι μετρήσεις.

Μπορεί να χρειαστείς όργανο αρκετών χρημάτων ή μπορεί να γίνουν και πατέντες πολύ φτηνές ανάλογα με τις παραπάνω λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ακόμα βέβαια δεν λες τι ακριβώς θέλεις οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω πιο συγκεκριμένα.

Θελει να μετράει αυτές τις διαστάσεις με ακρίβεια

M5.jpg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sstratos είπε

Θελει να μετράει αυτές τις διαστάσεις με ακρίβεια

M5.jpg.jpg

Λογικά είναι τυποποιημένα αυτά τα βύσματα. Πόσα διαφορετικά υπάρχουν?

Η λύση αν είναι έτσι, είναι απλή. Βρίσκεις κάποιες ακίδες - πίρους που εφαρμόζουν ακριβώς στην εσωτερική διάμετρο, και τις δοκιμάζεις πάνω στο άγνωστο βύσμα. ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το βύσμα στο οποίο κουμπώνει, το οποίο ξέρεις από πριν ποιο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού διάβασα ολο το παρακάτω

https://electronics.stackexchange.com/questions/59595/how-can-i-tell-the-size-of-a-barrel-power-connector

αποφάσισα να παω καλυτερα σε ενα παχύμετρο . Έτσι και αλλιώς τα βύσματα ειναι τυποποιημένα. αν μετρήσω εξωτερικά αντε να εχω 2-3 διαφορετικές εσωτερικες διαμέτρους που μπορεί να ταιριάζουν στο ολο βύσμα.

Γιατι τα παχύμετρα δεν είναι για αυτήν την δουλειά? Εχω ενα στυλο/παχύμετρο της πλάκας /διαφημιστικό το οποίο εχει απόκλιση βέβαια από το κανονικό παχύμετρο αλλά υπολογίζω στο περίπου μέχρι στιγμής. απλά θέλω να πάρω κατι αξιοπιστο

Παχύμετρο εχω δουλεψει κυρίως σε σίδερα και λαμαρίνες οταν δουλευα σε μια τέτοια εταιρία.

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παχύμετρο για τα εσωτερικά αυτά δεν βολεύει.

Πάρε ένα να μετράς τις εξωτερικές και θα είσαι εντάξει.

Την λύση για τα εσωτερικά στην είπα πριν πάντως. Παίρνεις αξονάκια και έτοιμος, ή με τα αντίστοιχα βύσματα. Δεν ξέρω γιατί κάνεις τα απλά δύσκολα. Ειδικά αφού είναι δύο -τρία τυποποιημένα μεγέθη η διαδικασία είναι πολύ straightforward

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...