Προς το περιεχόμενο

Η Samsung δημιουργεί το πρώτο 1TB eUFS 2.1 flash για smartphones


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, JcD είπε

Α υπαρχει καταταξη λοιπον, δεν ειναι ολες ιδιες! Κοιταξε εγω απο την συζητηση μας αποκομισα και εμαθα αρκετά, όπως κι εσύ αφού προφανώς όταν έλεγες ότι δεν υπάρχουν διαφορές έλεγες ότι σου κατέβει (Καλό το googling). Μην προσπαθείς να μπερδέψεις τον κόσμο γραφοντας σεντόνια μόνο και μόνο για να βγεις ότι έχεις δίκιο. Έχουν διαφορά τεχνολογικα οι οθόνες των s9 από τις των iPhone και αυτό είναι κάτι που είπες εσύ, τα υπόλοιπα είναι μπαρμπουτσαλα για να μην παραδεχτείς ότι είπες μια κοτσάνα αρχικά. Ακόμα και η κατάταξη που δίνεις (Τρίτο το note 9 κλπ) ακυρώνει τα περί καμίας διαφοράς που έλεγες στην πρώτη ανάρτηση.

Αυτο που ειπα στην αρχικη αναρτηση ισχυει. Οι Super amoled που φορανε τα Samsung δεν εχουν καμια διαφορα απο τις oled των αλλων. Ειναι marketing της Samsung. Το ηξερα ηδη γιατι ειχα πετυχει παρομοια συζητηση στο παρελθον και ειχα διαβασει σχετικα. Προφανως και εψαξα στο google να βρω τα καταλληλα links να σε πεισω και εννοειτε εμαθα πραγματα σχετικα με τις Y-OCTA.

Οπως και να'χει το συμπερασμα ειναι το ιδιο. Οι γνωστοι αγνωστοι που κατηγορουν τους χρηστες Apple ως ασχετους γιατι ψαρωνουν απο το marketing (βλ. Retina), καταπινουν αμασητο το marketing ιδιου τυπου απο τις αγαπημενες τους εταιριες (βλ. Super Amoled) νομιζοντας οτι ειναι καποια μοναδικη τεχνολογια.

Το αστειο ειναι οτι δεν εχω δει καποιον Apple user να λεει οτι η Retina ειναι ειδικη τεχνολογια γιατί ξερουν οτι ειναι brand ορος.  Παρολο που οι οθονες τις Apple ηταν ανεκαθεν κορυφαιες. Απο την αλλη παρα πολλοι χρηστες Samsung θεωρουν και γραφουν οτι ο ορος S Amoled αφορα ειδικη τεχνολογια ενω δεν ειναι. Παρολο που οι οθονες της Samsung ηταν επισης ανεκαθεν κορυφαιες. Και ειναι συνηθως οι ιδιοι που κοροιδευουν τους πρωτους για θυματα του marketing.

Σημειωση: Με τα παραπανω δεν λεω οτι οι οθονες της Samsung Display δεν ειναι απο τις καλυτερες ή οτι δεν εχουν πολυ υψηλη τεχνολογια πανω τους.

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα τα πανελς είναι ολόιδια. Η κατάταξη αλλάζει από το calibration που κάνει η κάθε εταιρεία...

Δεν ειναι ιδια σύμφωνα με τον Χούλιο, που είναι  ίδια σύμφωνα με τον Χούλιο.  Η κατάταξη όντως αλλάζει ένεκα calibration, το iPhone είναι πάνω από το note επειδή βγήκε αργότερα, αλλά τα πάνελ των δύο εταιριών θα είναι ίδια στην επόμενη γενιά, σε αυτήν την γενια σύμφωνα με τον Χούλιο είναι διαφορετικά στον τρόπο ενσωμάτωσης του touch panel ο οποίος θα υιοθετηθεί από τη apple στην επόμενη γενιά όταν η Samsung πιθανώς θα πουλάει οθόνη με άλλη τεχνολογική εξέλιξη στα δικά της τηλέφωνα για να μπορεί να πουλήσει κάτι διαφορετικό. Τσάμπα συζητάμε, υπάρχουν διαφορές στα πάνελ της Samsung, ατυχές σχόλιο ήταν το πρώτο του φίλου.

Επεξ/σία από JcD
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν ειναι ιδια σύμφωνα με τον Χούλιο, που είναι  ίδια σύμφωνα με τον Χούλιο.  Η κατάταξη όντως αλλάζει ένεκα calibration, το iPhone είναι πάνω από το note επειδή βγήκε αργότερα, αλλά τα πάνελ των δύο εταιριών θα είναι ίδια στην επόμενη γενιά, σε αυτήν την γενια σύμφωνα με τον Χούλιο είναι διαφορετικά στον τρόπο ενσωμάτωσης του touch panel ο οποίος θα υιοθετηθεί από τη apple στην επόμενη γενιά όταν η Samsung πιθανώς θα πουλάει οθόνη με άλλη τεχνολογική εξέλιξη στα δικά της τηλέφωνα για να μπορεί μα.πιλησρι κάτι διαφορετικό. Τσάμπα συζητάμε, υπάρχουν διαφορές στα πάνελ της Samsung, ατυχές σχόλιο ήταν το πρώτο του φίλου.

Το πρωτο σχολιο μου ηταν οτι ο ορος S Amoled ειναι εμπορικος ορος και οι s amoled δεν εχουν καμια διαφορα απο τις oled των αλλων.  Πραγμα που οπως αποδειχτηκε απο την συζητηση μας ισχυει.

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Choulio είπε

Το πρωτο σχολιο μου ηταν οτι ο ορος S Amoled ειναι εμπορικος ορος και οι s amoled δεν εχουν καμια διαφορα απο τις oled των αλλων.  Πραγμα που οπως αποδειχτηκε απο την συζητηση μας ισχυει.

Ρε μάστορα θα πάθω εγκεφαλικό, δεν γίνεται να ειναι y octa και να μην έχουν διαφορά. Οι sAmoled της σαμυ έχουν διαφορά από τις oled των λοιπόν κατασκευαστών, εσύ μας το είπες το κέρατο μου μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JcD είπε

το iPhone είναι πάνω από το note επειδή βγήκε αργότερα

Προφανως δεν εχει καμια σχεση αυτο που γραφεις.Το οτι βγηκε ενα κινητο αργοτερα δεν σημαινει οτι εχει χειροτερη οθονη.

Και το mate 20pro βγηκε μετα το note και το iphone αλλα εχει χειροτερη οθονη και απο τα δυο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JcD είπε

Ρε μάστορα θα πάθω εγκεφαλικό, δεν γίνεται να ειναι y octa και να μην έχουν διαφορά. Οι sAmoled της σαμυ έχουν διαφορά από τις oled των λοιπόν κατασκευαστών, εσύ μας το είπες το κέρατο μου μέσα!

Ποτε το ειπα αυτο; Οι s amoled ειναι αλλο πραγμα απο τις Y-OCTA αλλο thread διαβάζεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Προφανως δεν εχει καμια σχεση αυτο που γραφεις.Το οτι βγηκε ενα κινητο αργοτερα δεν σημαινει οτι εχει χειροτερη οθονη.

Και το mate 20pro βγηκε μετα το note και το iphone αλλα εχει χειροτερη οθονη και απο τα δυο....

Μια χαρά σχέσει έχει όταν οι οθόνες προέρχονται από τον ίδιο κατασκευαστή

 

2 λεπτά πριν, Choulio είπε

Ποτε το ειπα αυτο; Οι s amoled ειναι αλλο πραγμα απο τις Y-OCTA αλλο thread διαβάζεις

Α συγγνώμη νόμιζα ότι η σαμυ πουλάει τις καινούργιες οθόνες σαν samoled, ενώ υπάρχει ένα σήμα στα κουτιά των s9 που γράφει y octa! Τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, JcD είπε

Α συγγνώμη νόμιζα ότι η σαμυ πουλάει τις καινούργιες οθόνες σαν samoled, ενώ υπάρχει ένα σήμα στα κουτιά των s9 που γράφει y octa! Τι λες?

Ναι σου ξαναλεω το s Amoled ειναι ενα εμπορικος ορος του marketing και τίποτα αλλο.

Αν το παμε με αυτη την λογικη σου και οι Super Retina HD της Apple ειναι τεχνολογια καλυτερη απο την s amoled και την Y-OCTA (συμφωνα με Displaymate). Κατι τετοιο δεν ισχυει επειδη ουτε οι s Amoled ουτε η Retina ειναι τεχνολογια αλλα brand οροι ( αντιθετα η Y-OCTA ειναι οντως τεχνολογια).

Ο καθενας απο τους 2 εμπορικους ορους ενσωματωνει καποιες τεχνολογιες εννοειτε αλλα οι οροι ειναι εμπορικοι. Απο τους 2 εμπορικους ορους εχουμε πολλες φορες καποιους να κοροιδευουν το Retina ως marketing (παρολο που ενσωματωνει πολυ υψηλες τεχνολογιες) ενω οι ιδιοι εξαιρουν τον marketing ορο Super Amoled ως υψηλη τεχνολογια (και εννοειται τα προιοντα που υπαγονται σε αυτο το brand επισης ενσωματωνουν υψηλες τεχνολογιες).

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2019 στις 4:30 ΜΜ, Choulio είπε

Τα Galaxy φορανε Super Amoled. Και μαντεψε τι διαφορα εχει η Super Amoled των Galaxy με την OLED των iPhone. Οτι διαφορα εχει η απλη LCD με την Liquid Retina του XR. Καμια απολυτως. 

Αυτο είπες, δεν ισχύει και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JcD είπε

Αυτο είπες, δεν ισχύει και τέλος.

Ναι οντως οι oled των iPhone ειναι καλυτερες. Κανε προς το παρον γαργαρα το marketing S Amoled σαν ειδικη τεχνολογια και οταν ανεβει το επομενο θεμα σχετικα με τα XR πηγαινε και κοροιδευε την Liquid Retina ή αν δεν σου παει η καρδια μετα απο ολο αυτο κανε κανενα like σε οποιον το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Choulio είπε

Ναι οντως οι oled των iPhone ειναι καλυτερες. Κανε προς το παρον γαργαρα το marketing S Amoled σαν ειδικη τεχνολογια και οταν ανεβει το επομενο θεμα σχετικα με τα XR πηγαινε και κοροιδευε την Liquid Retina ή αν δεν σου παει η καρδια μετα απο ολο αυτο κανε κανενα like σε οποιον το κανει.

Βασικά ειναι γκαζόζα η ιστορία για εσένα διότι σε κάθε ευκαιρία θα σου κάνω παράθεση τα περί y octa που μου έγραψες 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, JcD είπε

Βασικά ειναι γκαζόζα η ιστορία για εσένα διότι σε κάθε ευκαιρία θα σου κάνω παράθεση τα περί y octa που μου έγραψες 😆

χαχαχαχα ok κανε οτι θες ολα ειναι γραμμενα ευτυχως, δεν εχω γραψει κατι που δεν ισχυει

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 @Choulio και @JcD με την επική διαφωνία σας η οποία ανάθεμα αν ξέρετε που διαφωνείτε μας μπέρδεψε.Ισως πρέπει να συμφωνήσετε οτι διαφωνείτε. 😄

Ας ρωτήσω κάτι στο οποίο ελπίζω να μην διαφωνήσετε και γεμίσουμε άλλες 6 σελίδες VS.

Γιατί σε 1 S4 mini Plus του 2015 που έχω έχει μια χαρά ζωντανά χρώματα με βαθύ μαύρο αλλά το άσπρο το δείχνει κιτρινωπό;Απο τις ρυθμίσεις δεν φτιάχνει γιατί έχει μόνο 3 διαφορετικά modes αλλά οχι ρύθμιση για την ισορροπία λευκού,ούτε καν default modes,όπου θα μπορούσα να μειώσω το κόκκινο,να αυξήσω το μπλέ για να γίνει ψυχρό το WB και να μειωθεί η κιτρινίλα.

Στο J5 2017 του αδερφού μου είναι λιγότερο κιτρινωπό.

Ποιός ο λόγος διαφοράς ανάμεσά τους,διαφορετικό panel η calibration;Η κάτι άλλο;

ΥΓ:Πήρα άλλο κινητό με οθόνη IPS και είδα πραγματικό λευκό,επίσης έχω την δυνατότητα να αλλάξω το WB σε default modes η manual.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

 @Choulio και @JcD με την επική διαφωνία σας η οποία ανάθεμα αν ξέρετε που διαφωνείτε μας μπέρδεψε.Ισως πρέπει να συμφωνήσετε οτι διαφωνείτε. 😄

Ας ρωτήσω κάτι στο οποίο ελπίζω να μην διαφωνήσετε και γεμίσουμε άλλες 6 σελίδες VS.

Γιατί σε 1 S4 mini Plus του 2015 που έχω έχει μια χαρά ζωντανά χρώματα με βαθύ μαύρο αλλά το άσπρο το δείχνει κιτρινωπό;Απο τις ρυθμίσεις δεν φτιάχνει γιατί έχει μόνο 3 διαφορετικά modes αλλά οχι ρύθμιση για την ισορροπία λευκού,ούτε καν default modes,όπου θα μπορούσα να μειώσω το κόκκινο,να αυξήσω το μπλέ για να γίνει ψυχρό το WB και να μειωθεί η κιτρινίλα.

Στο J5 2017 του αδερφού μου είναι λιγότερο κιτρινωπό.

Ποιός ο λόγος διαφοράς ανάμεσά τους,διαφορετικό panel η calibration;Η κάτι άλλο;

ΥΓ:Πήρα άλλο κινητό με οθόνη IPS και είδα πραγματικό λευκό,επίσης έχω την δυνατότητα να αλλάξω το WB σε default modes η manual.

Πρώτον αν έκατσες και διάβασες τα ποστ μεταξύ εμού και χούλιο πρέπει να σε δει ψυχίατρος άμεσα!😂

Δεύτερον είναι χαρακτηριστικό των amoled να κιτρινίζουν ή να μπλεδίζουν ανάλογα με το καλιμπράρισμα. Γιαυτό υπάρχουν ρυθμίσεις για την θερμοκρασία του χρώματος στα τελευταία κινητά, αλλά ενίοτε είναι και το τι θα σου κάτσει. Μπορεί δηλαδή να βάλεις δίπλα στο s4 σου ένα άλλο s4 και να δείχνει ελαφρός θερμότερη ή ψυχρότερη η οθόνη. Πιθανότατα η διαφορά μεταξύ s4-j5 έχει να κάνει με επιλογή της εταιρίας να δείχνει ποιο ψυχρά το j5 από το εργοστάσιο, αν δεν βάλεις όμως δύο τρία κινητά ίδιου μοντέλου δίπλα δίπλα δεν θα βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Με την ips μπορεί να είδες πραγματικό λευκό αλλά δεν ξέρω τι μαύρο βλέπεις! Γούστα είναι αυτά, κιτρινίλα πάντως υπάρχει και στα τελευταία μοντέλα, και να προσπαθήσεις να το ρυθμίσεις απλά μπλεδίζει μετά.! Εδώ έχω μπροστά μου το Note 9 με την ελαφριά κιτρινίλα του, επιλέγω  blue light filter και γίνεται ροζ το display 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JcD είπε

Πρώτον αν έκατσες και διάβασες τα ποστ μεταξύ εμού και χούλιο πρέπει να σε δει ψυχίατρος άμεσα!😂

Δεύτερον είναι χαρακτηριστικό των amoled να κιτρινίζουν ή να μπλεδίζουν ανάλογα με το καλιμπράρισμα. Γιαυτό υπάρχουν ρυθμίσεις για την θερμοκρασία του χρώματος στα τελευταία κινητά, αλλά ενίοτε είναι και το τι θα σου κάτσει. Μπορεί δηλαδή να βάλεις δίπλα στο s4 σου ένα άλλο s4 και να δείχνει ελαφρός θερμότερη ή ψυχρότερη η οθόνη. Πιθανότατα η διαφορά μεταξύ s4-j5 έχει να κάνει με επιλογή της εταιρίας να δείχνει ποιο ψυχρά το j5 από το εργοστάσιο, αν δεν βάλεις όμως δύο τρία κινητά ίδιου μοντέλου δίπλα δίπλα δεν θα βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Με την ips μπορεί να είδες πραγματικό λευκό αλλά δεν ξέρω τι μαύρο βλέπεις! Γούστα είναι αυτά, κιτρινίλα πάντως υπάρχει και στα τελευταία μοντέλα, και να προσπαθήσεις να το ρυθμίσεις απλά μπλεδίζει μετά.! Εδώ έχω μπροστά μου το Note 9 με την ελαφριά κιτρινίλα του, επιλέγω  blue light filter και γίνεται ροζ το display 😂

Εχω διαβάσει όλο το θέμα απο την αρχή γιατί με ενδιαφέρουν οι συζητήσεις για smartphones και περνάει το 8ωρο πιο εύκολα. 😊

Προτιμώ την IPS γιατί δείχνει τα χρώματα ρεαλιστικά.Δεν έχει το βαθύ μαύρο της Amoled,αλλά αν αλλάξω το "Γκάμα χρωμάτων και αντίθεσης" σε "Πολύ ζωντανή λειτουργία" δείχνει όλα τα χρώματα συν το μαύρο αρκετά πιο έντονα.Οι άλλες 2 επιλογές επαγγελματική και τυπική λειτουργία τα δείχνουν πιο άτονα.Πάντως το WB το βάζω στο ψυχρό γιατί στο τυπικό έχει λίγο κιτρινίλα.Στο θερμό είναι χάλια.Η το προσαρμόζω manual προς ψυχρό.

Αυτά στο XZ1 που έχει καλή IPS,σε άλλα κινητά πιο φθηνά μάλλον είναι χειρότερα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...