Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s 265 ευρώ στο Γερμανό. ΈΛΗΞΕ


sxbruno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες εδώ στα τεχνικά χαρακτηριστικά: https://www.lenovo.com/gr/el/laptops/ideapad/300-series/Ideapad-330S-15-Intel/p/88IP30S0988

αυτό στο video είναι 14''

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Δες εδώ στα τεχνικά χαρακτηριστικά: https://www.lenovo.com/gr/el/laptops/ideapad/300-series/Ideapad-330S-15-Intel/p/88IP30S0988

αυτό στο video είναι 14''

Σωστος, δεν το ειδα ότι είναι 14αρι, παντως οποιος παρελαβε ας επιβεβαιωσει ότι εχει ips panel καλου κακου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τις προδιαγραφές, υπάρχει μόνο ένα FHD panel, κι είναι IPS...

πάντως είναι λίγο προβληματικές οι πληροφορίες για την αποθήκευση, πχ

  • 256 GB PCIe SSD
  • 128 GB PCIe SSD
  • 128 GB PCIe SSD + 1 TB SATA HDD
  • 2 TB SATA HDD
  • 1 TB SATA HDD

Κι εδώ και στο εγχειρίδιο γράφει ότι υποστηρίζει m.2 nvme μέχρι 256GB και 2.5" sata μέχρι 2ΤΒ...αλλά όταν χρησιμοποιείς και τις δύο θύρες ταυτόχρονα, M.2 + SATA, τότε δείχνει πως περιορίζεται η υποστήριξη στη χωρητικότητα, μόλις 128GB για τον Μ.2 και 1ΤΒ για τον SATA 2.5".

Ισχύουν αυτά στη πράξη; Μπορεί κάποιος που το έχει να αναφέρει εμπειρίες;

Επίσης και η υποστήριξη μνήμης φαίνεται περίεργη...ενώ ο επεξεργαστής, σύμφωνα με την Intel, υποστηρίζει 32GB, η Lenovo εμφανίζει ως υποστηριζόμενους μόνο τους ακόλουθους συνδυασμούς:

  • 4 GB onboard DDR4 + 8 GB SODIMM
  • 4 GB onboard DDR4 + 4 GB SODIMM
  • 4 GB onboard DDR4 + 2 GB SODIMM
  • 4 GB onboard DDR4
  • 16 GB Intel®Optane™ (προαιρετικά)

Δηλαδή 8 + 8 δεν υποστηρίζονται;

Συχνά γράφονται τέτοιοι περιορισμοί, αλλά δεν ισχύουν στη πράξη πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί είναι περιορισμοί, ή απλά διαφορετικοί συνδυασμοί με τους οποίους το μοντέλο αυτό κυκλοφορεί σε διάφορες εκδόσεις και χώρες; Το 2ο λογικά, δε νομίζω να αναφέρεται εδώ σε πιθανές αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ssof είπε
  • Το πήρα εγώ σήμερα από το mall. Τσαντα είχε εξαντληθεί ,και χάνεται 

φεύγοντας απο το μαγαζί, θυμήθηκα την τσάντα και γύρισα πίσω. Οι πωλητές ήταν ανήξεροι. Επέμεινα και την πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, UltimaGriever είπε

Μόλις μου ήρθε sms ότι έφυγαν από την αποθήκη και τα 2 που παράγγειλα. Αρα υπήρχε διαθεσιμότητα.

Και εδώ το ίδιο, άραγε θα βάλουν και την τσαντούλα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vgiozo είπε

Σύμφωνα με τις προδιαγραφές, υπάρχει μόνο ένα FHD panel, κι είναι IPS...

πάντως είναι λίγο προβληματικές οι πληροφορίες για την αποθήκευση, πχ

  • 256 GB PCIe SSD
  • 128 GB PCIe SSD
  • 128 GB PCIe SSD + 1 TB SATA HDD
  • 2 TB SATA HDD
  • 1 TB SATA HDD

Κι εδώ και στο εγχειρίδιο γράφει ότι υποστηρίζει m.2 nvme μέχρι 256GB και 2.5" sata μέχρι 2ΤΒ...αλλά όταν χρησιμοποιείς και τις δύο θύρες ταυτόχρονα, M.2 + SATA, τότε δείχνει πως περιορίζεται η υποστήριξη στη χωρητικότητα, μόλις 128GB για τον Μ.2 και 1ΤΒ για τον SATA 2.5".

Ισχύουν αυτά στη πράξη; Μπορεί κάποιος που το έχει να αναφέρει εμπειρίες;

Επίσης και η υποστήριξη μνήμης φαίνεται περίεργη...ενώ ο επεξεργαστής, σύμφωνα με την Intel, υποστηρίζει 32GB, η Lenovo εμφανίζει ως υποστηριζόμενους μόνο τους ακόλουθους συνδυασμούς:

  • 4 GB onboard DDR4 + 8 GB SODIMM
  • 4 GB onboard DDR4 + 4 GB SODIMM
  • 4 GB onboard DDR4 + 2 GB SODIMM
  • 4 GB onboard DDR4
  • 16 GB Intel®Optane™ (προαιρετικά)

Δηλαδή 8 + 8 δεν υποστηρίζονται;

Συχνά γράφονται τέτοιοι περιορισμοί, αλλά δεν ισχύουν στη πράξη πάντα.

8+8 δεν γίνεται γιατί τα 4gb είναι ενσωματωμένα και έχει ένα ελεύθερο slot για ram άρα λογικά το ανώτερο είναι 4 + 16.

Επεξ/σία από xaralas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Themos3 είπε

Ευτυχώς τέλειωσε πριν δω το θέμα και δε θα έχω ακόμα ένα λαπτοπ να κάθεται γύρω μου :D

Ε κρίμα ρε συ, πες κανένα που δεν το θέλει να το πάρεις εσύ 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xaralas είπε

8+8 δεν γίνεται γιατί τα 4gb είναι ενσωματωμένα και έχει ένα ελεύθερο slot για ram άρα λογικά το ανώτερο είναι 4 + 16.

Είναι κολλημένο / soldered δηλαδή στη μητρική;

2 ώρες πριν, xaralas είπε

8+8 δεν γίνεται γιατί τα 4gb είναι ενσωματωμένα και έχει ένα ελεύθερο slot για ram άρα λογικά το ανώτερο είναι 4 + 16.

Πιθανό κι αυτό, αλλά επειδή ένας κάτοχος πριν ανέφερε ιδιοσυγκρασίες στην υποστήριξη δίσκων στο M.2 γι αυτό παρέθεσα εδώ τις προδιαγραφές για την αποθήκευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vgiozo είπε

Είναι κολλημένο / soldered δηλαδή στη μητρική;

Πιθανό κι αυτό, αλλά επειδή ένας κάτοχος πριν ανέφερε ιδιοσυγκρασίες στην υποστήριξη δίσκων στο M.2 γι αυτό παρέθεσα εδώ τις προδιαγραφές για την αποθήκευση

Δεν το εχω ανοιξει ακομα αλλα απο βιντεο που ειδα ναι, μονο στο ενα σλοτ εχεις προσβαση.

1 ώρα πριν, qwerty99 είπε

Εχει καμερα ? Δεν το βλεπω στα specs

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα κατά την 1 (!) σήμερα το πρωί SMS πως η παραγγελία μου δόθηκε στην courier. Σήμερα (μόλις τώρα, 11 παρά) παρέλαβα το λάπτοπ. Λέτε οι τύποι στον Γερμανό να τρέχαν μέσα στα μεσάνυχτα να παραδίνουν παραγγελίες; :P

Πήρα το μοντέλο με τον i3 στα 265. To κουτί πάνω γράφει πως η οθόνη είναι IPS (δεν το έχω ανοίξει ακόμα, θα το δω το απόγευμα).

Εκτός αυτού, ρώτησα και χθες αλλά δεν έτυχε να απαντήσει κάποιος, οπότε ξαναρωτάω μήπως και ξέρει κανείς. Οι πόντοι Go4more περίπου (και θεωρητικά) πότε πιστώνονται; (πλήρωσα κανονικά στο eshop με κατάλληλη κάρτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...