Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s 265 ευρώ στο Γερμανό. ΈΛΗΞΕ


sxbruno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις το παρελαβα απο καταστημα στα 213ευρω με τιμολογιο, παρα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, παρολο που ειναι λεπτο με ελαχιστα περιθωρια ειναι στιβαρο(στα 2κιλα περιπου) λιγο που το ανοιξα να η οθονη ειναι αξιοπρεπεστατη, πολυ καλυτερη απο ενα dell με tn panel που ειχα.

Απο τις πιο τιμιες αγορες που εχω κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Το άνοιξα πριν από λίγο. Δεν έχω τρέξει κάποιο πρόγραμμα ή γενικά να κάνω browsing μιας και θέλω να βάλω πρώτα έναν SSD και να κάνω clean install τα Windows (οπότε από εβδομάδα αυτό). Οι παρακάτω εμπειρίες αφορούν επομένως το "φαίνεσθαι" του λάπτοπ.

1) Η πάνω μεριά στο "σασί", δηλαδή το πίσω μέρος της οθόνης είναι από αλουμίνιο (το περίμενα όλο πλαστικό, ευχάριστη έκπληξη).
2) Πολύ όμορφη κατασκευή, σε σχέση με όλα τα λάπτοπ που έχουν περάσει από τα χέρια μου (5-6 συνολικά, από low μέχρι high range) είναι το πιο "κομψό". Πανάλαφρο και πολύ λεπτό.
3) Η οθόνη είναι φοβερή. IPS 15.6' σε 1080p είναι άλλη εμπειρία, προβλέπω πως για ταινίες on the go θα είναι φοβερό.
4) Τα bezels είναι σχεδόν ανύπαρκτα (εκτός του κάτω μέρους που είναι πιο "παχύ"). Η κάμερα μάλιστα που υπάρχει στην πάνω μεριά της οθόνης ίσα που γίνεται αντιληπτή.
5) Το λαπτοπ δεν έχει CD/DVD drive (το γνωρίζαμε ήδη από τα specs εννοείται) και αυτό είναι που το κάνει πολύ λεπτό και ελαφρύ (σε αντίθεση με το 330 μοντέλο που έχει drive). Απο θύρες, έχει 1*USB-C/ 2*USB / 1*HDMI/ 1*SD Card reader / 1*audio jack.

Γενικά, θεωρώ πως για αυτά τα λεφτά (265ε και αν γίνει και ή επιστροφή 10% του go4more πάει στα 240ε) πρόκειται για εξαιρετικό value for money. Η κατασκευή είναι φοβερή. Δεν πήρα το μοντέλο με τον i5 (και ανέλυσα παραπάνω γιατί) και με την διαφορά στην τιμή σκοπεύω να βάλω έναν SSD (ακόμα και ένας 120άρης θα κάνει εύκολα την δουλειά για την χρήση που το θέλω).

Πες μας αν παίρνει ΚΑΙ ssd ή πρέπει να βγει ο HDD και να μπει ο ssd στη θέση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, papafigos84 είπε

Φιλε μου, ο m.2 ηταν pci ή sata;

Ο m.2 ήταν pci nvme, θεωρώ ήταν θέμα συμβατότητας.. Ούτε στο bios δεν έμπαινε όταν κουμπωνα και το hdd.. Άλλαξα και το hdd με έναν άδειο και πάλι τα ίδια, μαύρη οθόνη και αδύνατη πρόσβαση στο bios. 

Επειδή δεν γίνεται να παραγγέλνω m.2 μέχρι να βρω τον κατάλληλο άλλαξα τον hdd με ssd

Υ.γ. Στο bios έκανα κάθε δυνατό συνδυασμό πριν τους κουμπωσω και άκρη δεν βρηκα

Επεξ/σία από simoszol
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, simoszol είπε

Ο m.2 ήταν pci nvme, θεωρώ ήταν θέμα συμβατότητας.. Ούτε στο bios δεν έμπαινε όταν κουμπωνα και το hdd.. Άλλαξα και το hdd με έναν άδειο και πάλι τα ίδια, μαύρη οθόνη και αδύνατη πρόσβαση στο bios. 

Επειδή δεν γίνεται να παραγγέλνω m.2 μέχρι να βρω τον κατάλληλο αλλά τον hdd με ssd

Υ.γ. Στο bios έκανα κάθε δυνατό συνδυασμό πριν τους κουμπωσω και άκρη δεν βρηκα

Σ ευχαριστω.  Αυτα ειχα σκοπο να κανω κι εγω οποτε με γλιτωνεις απο κοπο και χρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, simoszol είπε

Ο m.2 ήταν pci nvme, θεωρώ ήταν θέμα συμβατότητας.. Ούτε στο bios δεν έμπαινε όταν κουμπωνα και το hdd.. Άλλαξα και το hdd με έναν άδειο και πάλι τα ίδια, μαύρη οθόνη και αδύνατη πρόσβαση στο bios. 

Επειδή δεν γίνεται να παραγγέλνω m.2 μέχρι να βρω τον κατάλληλο αλλά τον hdd με ssd

Υ.γ. Στο bios έκανα κάθε δυνατό συνδυασμό πριν τους κουμπωσω και άκρη δεν βρηκα

ποιος δίσκος ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ChrisN.S. είπε

ποιος δίσκος ήταν;

https://www.e-shop.gr/ssd-plextor-px-128m8seg-128gb-m2-2280-pcie-gen-3-x4-nvme-with-heat-sink-p-PER.325706 

Αυτός εδώ... 

Μέχρι και μετατροπή σε mbr έκανα αλλά δεν γινόταν τίποτα. 

Υ.γ. Όταν έβγαζα τον hdd δούλευε κανονικά ο m.2, έκανα και εγκατάσταση των Windows 

Επεξ/σία από simoszol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papafigos84 είπε

Σ ευχαριστω.  Αυτα ειχα σκοπο να κανω κι εγω οποτε με γλιτωνεις απο κοπο και χρημα.

Εχει βγει και νεωτερο bios παντως, μπορει να διευθετει τετοια θέματα συμβατοτητας.

Αν επιμενουν ομως τοτε για μενα, που θελω να εχω δυο δισκους, δεν αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vgiozo είπε

Εχει βγει και νεωτερο bios παντως, μπορει να διευθετει τετοια θέματα συμβατοτητας.

Αν επιμενουν ομως τοτε για μενα, που θελω να εχω δυο δισκους, δεν αξιζει

Ειναι πιθανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vgiozo είπε

Εχει βγει και νεωτερο bios παντως, μπορει να διευθετει τετοια θέματα συμβατοτητας.

Αν επιμενουν ομως τοτε για μενα, που θελω να εχω δυο δισκους, δεν αξιζει

Έχω κάνει αναβάθμιση πριν την τοποθέτηση του m.2

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mic2mic είπε

H οθόνη του 330/i5 γράφει ότι είναι antiglare. Η οθόνη του 330S /i3 είναι glossy; 

Οχι mat ειναι.Εγω παρελαβα σημερα το μεσημερι

1 λεπτό πριν, supphol είπε

Το συγκεκριμενο 330s εχει φωτιζομενο keyboard?

οχι δεν εχει

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...