Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s 265 ευρώ στο Γερμανό. ΈΛΗΞΕ


sxbruno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, anestis3 είπε

παρήγγειλα ήδη τον i3 και το σκέφτομαι μήπως πάρω τον i5 και επιστρέψω τον άλλο.τι λετε;

καλύτερη οθόνη,bezels και ελαφρύτερο το i3 υπερισχύουν της ανωτερότητας του επεξεργαστή...;

Δυσκολα. Και θα φανει σε βαθος χρονου η διαφορα. Παρηγγειλα τον i5..

Με τις καρτες/ποντους ποση εκπτωση παιζει?

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anestis3 είπε

παρήγγειλα ήδη τον i3 και το σκέφτομαι μήπως πάρω τον i5 και επιστρέψω τον άλλο.τι λετε;

καλύτερη οθόνη,bezels και ελαφρύτερο το i3 υπερισχύουν της ανωτερότητας του επεξεργαστή...;

 

1 λεπτό πριν, 9-11 είπε

Έχω την ίδια ακριβώς απορία...

Παιδιά ουσιαστικά μιλάμε για τον ίδιο επεξεργαστή με μικροσκοπική διαφορά στους χρονισμούς. Μην το σκέφτεστε, το i3 είναι πολύ καλύτερη επιλογή για λάπτοπ βασικής χρήσης (ταινίες, office, κτλ). Ελαφρύτερο, μικρότερο και πιο όμορφο.

Είχα αγοράσει λάπτοπ πριν μερικά χρόνια με i7 επεξεργαστή αντί του μοντέλου με τον i3 θεωρώντας πως προφανώς θα είναι πολύ καλύτερο. Τελικά και τα 2 μοντέλα ήταν 2πύρηνα με παρόμοια specs (το έμαθα αργότερα όταν άρχισα να ασχολούμαι περισσότερο με hardware) και έτσι πλήρωσα ένα "premium" για αέρα κοπανιστό μιας και με τον i3 την ίδια δουλειά θα έκανα με σχεδόν ολόιδιες επιδόσεις.

Η intel παίζει με τα ονόματα επεξεργαστών laptop (τα μοντέλα U) ώστε να δικαιολογεί τις πολύ υψηλότερες τιμές. Οι αγοραστές, που "δικαίως" πηγαίνουν με την λογική πως όπως στα PC ο i5 είναι πολύ ισχυρότερος από τον i3, επιλέγουν τον "ανώτερο" i5 ή i7 που όμως δεν αξίζει τα παραπάνω λεφτά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγχωρεστε με αλλα θελω να κανω μια χαζη ερωτηση απλα για να ειμαι σιγουρος μιας και ειναι η πρωτη φορα που παραγγελνω απο γερμανο. Εκανα 2 παραγγελιες τον 330 και τον 330s και λεω να μην ακυρωσω καμια απο τις δυο γιατι το πιθανοτερο ειναι να παρω τελικα και τους δυο (με την προυποθεση φυσικα να φτασουν και οι 2 στο καταστημα). Στην περιπτωση ομως που θελω τελικα να κρατησω μονο τον ενα υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο θεμα με την παραλαβη? Να μου πουν δηλαδη εχετε 2 παραγγελιες σε αυτο το ονομα οποτε δεν μπορειτε να παρετε μονο τον εναν.

Επεξ/σία από Android
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά στο Passmark μεταξύ i3 και i5 είναι 3500 vs 4600. Τώρα πόσο εμφανές θα είναι αυτό στην πράξη, φαντάζομαι εξαρτάται από την χρήση που κάνει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Android είπε

Συγχωρεστε με αλλα θελω να κανω μια χαζη ερωτηση απλα για να ειμαι σιγουρος μιας και ειναι η πρωτη φορα που παραγγελνω απο γερμανο. Εκανα 2 παραγγελιες τον 300 και τον 300s και λεω να μην ακυρωσω καμια απο τις δυο γιατι το πιθανοτερο ειναι να παρω τελικα και τους δυο (με την προυποθεση φυσικα να φτασουν και οι 2 στο καταστημα). Στην περιπτωση ομως που θελω τελικα να κρατησω μονο τον ενα υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο θεμα με την παραλαβη? Να μου πουν δηλαδη εχετε 2 παραγγελιες σε αυτο το ονομα οποτε δεν μπορειτε να παρετε μονο τον εναν.

Δεν νομίζω. Και εγώ 2 έχω κάνει, μία σε κατάστημα (χωρίς πληρωμή) και μία που πλήρωσα με παραλαβή στο σπίτι. Επειδή τον ξέρουμε τον Γερμανό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ρίξει άκυρα λόγο "έλλειψης stock", οπότε για να έχω μεγαλύτερες πιθανότητες για παραλαβή το έκανα έτσι. Δεν νομίζω να έχεις θέμα, θα πας στο κατάστημα και θα παραλάβεις αυτήν που θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σακίδιο, όταν πας να βάλεις κάποιο προϊόν στο καλάθι σου βγάζει ειδοποίηση ότι εξαντλήθηκε και για να προχωρήσεις πρέπει να πατήσεις συνέχεια. Έτσι ολοκληρώνεις τη παραγγελία χωρίς το δώρο - σακίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης λογικά το σασί του 330s με τον i3 έχει και πολύ καλύτερη οθόνη σε σχέση με τον 330..

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα απο ενα καταστημα και πηρα τον 330s με τον i-3. Μικρο, σχετικα ελαφρυ, η οθονη του μου φαινεται αψογη για τα λεφτα αυτα. Τελικη τιμη 213€ (τιμολογιο), ακομα δεν το πολυ πιστευω😂

Επειδή εχω καιρο να ασχοληθω, η διαδικασια cloning στον ssd ειναι ευκολη διαδικασια ή να παω για καθαρη εγκατασταση;

Επεξ/σία από xaralas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση τώρα.

Έκανα 2 παραγγελίες όπως είπα (μία με παραλαβή και πληρωμή σε κατάστημα και μία που πλήρωσα και θα έρθει -αν έρθει- με κούριερ σπίτι).

Την παραγγελία με κούριερ την πλήρωσα με κάρτα Cosmote Prepaid που συμμετάσχει το Go4more (την είχα ενεργοποιήσει μέσα από το πρόγραμμα κλπ). Οι πόντοι δεν έχουν πιστωθεί ακόμα. Γνωρίζω από το ιστορικό του Γερμανού (όπως και άλλων καταστημάτων) πως τα των επιστροφών δεν είναι να τα μιλάς πολύ γιατί τα γρουσουζεύεις, αλλά θεωρητικά πότε πρέπει να πιστωθούν οι πόντοι στον λογαριασμό; Η παραγγελία έχει επιβεβαιωθεί και τα λεφτά έχουν αφαιρεθεί κανονικά από την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makhs5 είπε

παιδια σορρυ αλλα μη λετε ότι θελετε, η διαφορα φαινεται ι3 - ι5 μιλαμε για 1000 ποντους στο passmark

Φαινεται σε office, excel και κανενα Netflix, ταινια? Γιατι κάποιος που θα δωσει 260 ευρω για λαπτοπ προφανως το παιρνει να κανει καποιες πολυ βασικες δουλειες δεν το παιρνει για προγραμματισμο ή επεξεργασια 4Κ βιντεο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...