Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s 265 ευρώ στο Γερμανό. ΈΛΗΞΕ


sxbruno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, xaralas είπε

Πηγα απο ενα καταστημα και πηρα τον 330s με τον i-3. Μικρο, σχετικα ελαφρυ, η οθονη του μου φαινεται αψογη για τα λεφτα αυτα. Τελικη τιμη 213€ (τιμολογιο), ακομα δεν το πολυ πιστευω😂

Σου στείλαν καποιο μήνυμα ή απλά πήγες εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, james9tito είπε

Φαινεται σε office, excel και κανενα Netflix, ταινια? Γιατι κάποιος που θα δωσει 260 ευρω για λαπτοπ προφανως το παιρνει να κανει καποιες πολυ βασικες δουλειες δεν το παιρνει για προγραμματισμο ή επεξεργασια 4Κ βιντεο. 

Φαινεται σε ολες τις εργασιες. Και πχ ένα τεστακι πιο ευκολο? Βαλτε ένα pes 2019 και συγκρινεται το lag. εχει εμφανεστατη διαφορα. Ασε που πχ στο pes τον ι3 θα στον γραψει στις ρυθμισεις (Κακος επεξεργαστης) ενώ στον ι5 όχι.

Η καλυτερη αγορα "κατ εμε" ηταν αυτή και με καλυτερο επεξεργαστη και με "ξεχωριστη καρτα γραφικων" AMD RADEON 530  και πιο φθηνο ακομη, αλλα εξαντληθηκε https://www.germanos.gr/product/hp-laptop-15-db0047nv/20375556/ Edit" ChrisN.S παράδειγμα εδωσα για το πως τσεκάρεται μια διαφορα, δε χρειαζεται να γελας. Αν ηταν ετσι δεν θα επαιρνε κανεις ι5 ολοι ι3 θα παιρνανε.

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xristoslet είπε

Σου στείλαν καποιο μήνυμα ή απλά πήγες εκεί;

Οχι δεν εκανα online παραγγελια, πηγα κατευθειαν σε καταστημα και ειχαν μεινει 2 κομματια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Φαινεται σε ολες τις εργασιες. Και πχ ένα τεστακι πιο ευκολο? Βαλτε ένα pes 2019 και συγκρινεται το lag. εχει εμφανεστατη διαφορα. Ασε που πχ στο pes τον ι3 θα στον γραψει στις ρυθμισεις (Κακος επεξεργαστης) ενώ στον ι5 όχι.

Η καλυτερη αγορα "κατ εμε" ηταν αυτή και με καλυτερο επεξεργαστη και με "ξεχωριστη καρτα γραφικων" AMD RADEON 530  και πιο φθηνο ακομη, αλλα εξαντληθηκε https://www.germanos.gr/product/hp-laptop-15-db0047nv/20375556/

Η διαφορά θα είναι αμελητέα, ακόμα και στο PES (μιλάμε για intel 620 graphics και στα δύο). Πόσο μάλλον αν με την διαφορά στην τιμών (30-40ε) πας και βάλεις έναν extra ssd (ή μία ram) και φορτώσεις εκεί το λειτουργικό και τα προγράμματα σου. Δυστυχώς δεν βρίσκω βίντεο που να συγκρίνουν τους 2 επεξεργαστές σε αυτό το θέμα, μιλάω όμως βάσει της εμπειρίας που ανέφερα παραπάνω. Είχα μοντέλο με i7 και φίλος μου πήρε αυτό με τον i3 (100-200ε διαφορά στην τιμή), και τα 2 είχαν την ίδια "ξεχωριστή" κάρτα γραφικών, σε παιχνίδια είχαμε πάνω κάτω ίδιες επιδόσεις -με διαφορά ελάχιστα fps. Για τα 100-200ε που έδωσα παραπάνω, απλά το μετάνιωσα. Και στην τελική δεν είχα το λάπτοπ για να παίζω κυρίως παιχνίδια :P

Όσο για το HP, άνετα σε ισχύ πατάει τα άλλα 2 αλλά έχει 1 χρόνο εγγύηση αντί για 2 (και για εμένα HP και 1 χρόνος εγγύησης σημαίνει πως στους 13-14 μήνες θα σου καεί η μητρική και θα θες καινούριο λάπτοπ - όποιος το αγόρασε καλό είναι να πάρει βάση cooler και να το προσέχει πολύ :P).

Επεξ/σία από JoannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Η διαφορά θα είναι αμελητέα, ακόμα και στο PES (μιλάμε για intel 620 graphics και στα δύο). Πόσο μάλλον αν με την διαφορά στην τιμών (30-40ε) πας και βάλεις έναν extra ssd (ή μία ram) και φορτώσεις εκεί το λειτουργικό και τα προγράμματα σου. Δυστυχώς δεν βρίσκω βίντεο που να συγκρίνουν τους 2 επεξεργαστές σε αυτό το θέμα, μιλάω όμως βάσει της εμπειρίας που ανέφερα παραπάνω. Είχα μοντέλο με i7 και φίλος μου πήρε αυτό με τον i3 (100-200ε διαφορά στην τιμή), και τα 2 είχαν την ίδια κάρτα "ξεχωριστή" κάρτα γραφικών, σε παιχνίδια είχαμε πάνω κάτω ίδιες επιδόσεις με διαφορά ελάχιστα fps. Για τα 100-200ε που έδωσα παραπάνω, απλά το μετάνιωσα. Και στην τελική δεν είχα το λάπτοπ για να παίζω κυρίως παιχνίδια :P

Όσο για το HP, άνετα σε ισχύ πατάει τα άλλα 2 αλλά έχει 1 χρόνο εγγύηση αντί για 2 (και για εμένα HP και 1 χρόνος εγγύησης σημαίνει πως στους 13-14 μήνες θα σου καεί η μητρική και θα θες καινούριο λάπτοπ).

Για διαφορα επεξεργαστη μιλησα, όχι για τη διαφορα της καρτας γραφικων. Παιζει και ο επεξεργαστης ρολο σημαντικο, επισεις για την hp όπως ολες οι εταιριες, είναι τι θα σου κατσει, εχω ατομο με hp που εχει βγει σκυλι 9 χρονια τωρα, και απ τα φθηνα της μοντελα.

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε τι τύπο ραμ και μεχρι πόσα GB παίρνει το λαπτοπ του θέματος? 

https://www.germanos.gr/product/lenovo-laptop-ideapad-330s-15-6-fhd-i3-7020u-4gb-1tb/20373929/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makhs5 είπε

Για διαφορα επεξεργαστη μιλησα, όχι για τη διαφορα της καρτας γραφικων. Παιζει και ο επεξεργαστης ρολο σημαντικο, επισεις για την hp όπως ολες οι εταιριες, είναι τι θα σου κατσει, εχω ατομο που εχει βγει σκυλι 9 χρονια τωρα, και απ τα φθηνα της μοντελα.

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από τα δύο.

1) Σε ένα λάπτοπ αυτού του range δύσκολα θα φανεί διαφορά σε οτιδήποτε με αυτούς τους 2 επεξεργαστές. Καλύτερα με την διαφορά στην τιμή να βάλεις επιπλέον ραμ η SSD και εκεί θα δεις πραγματικά μεγάλη διαφορά.

2) Στις ηλεκτρονικές συσκευές μπορεί να σου κάτσει από DOA μέχρι σκυλί και να κρατήσει 3 φορές παραπάνω από τον εκτιμώμενο χρόνο ζωής. Ωστόσο συγκεκριμένα με την HP τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω ακούω συνεχώς κακές εμπειρίες και έζησα και εγώ μαζί με έναν συγγενή πριν από 2 χρόνια όταν προσπαθούσα να βγάλω άκρη για το λάπτοπ του (mid range, 600-700ε) που του κάηκε η μητρική μερικούς μήνες αφού έληξε η εγγύηση (1 έτος). Δεν ξέρω τι επιλογές κάνουν στα υλικά τους, αλλά αξίζει να αναρωτηθεί κανείς γιατί ενώ άλλες εταιρείες όπως DELL και lenovo δίνουν 2+ έτη εγγύηση η HP δίνει μόνο 1 (στην πλειοψηφία των low-mid range επιλογών). Το laptop του Γερμανού όντως είναι πολύ καλή φάση, 2200u + discrete GPU σε τιμή χώμα (μαζί με την επιστροφή και το δώρο βγαίνει 210-220ε), τα παραπάνω δεδομένα όμως δεν είναι κακό να τα λάβει κάποιος υπόψη (μπορεί να κάνει και μια βόλτα σε άλλα theads του insomnia και να διαβάσει για εμπειρίες χρηστών με την HP).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από τα δύο.

1) Σε ένα λάπτοπ αυτού του range δύσκολα θα φανεί διαφορά σε οτιδήποτε με αυτούς τους 2 επεξεργαστές. Καλύτερα με την διαφορά στην τιμή να βάλεις επιπλέον ραμ η SSD και εκεί θα δεις πραγματικά μεγάλη διαφορά.

2) Στις ηλεκτρονικές συσκευές μπορεί να σου κάτσει από DOA μέχρι σκυλί και να κρατήσει 3 φορές παραπάνω από τον εκτιμώμενο χρόνο ζωής. Ωστόσο συγκεκριμένα με την HP τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω ακούω συνεχώς κακές εμπειρίες και έζησα και εγώ μαζί με έναν συγγενή πριν από 2 χρόνια όταν προσπαθούσα να βγάλω άκρη για το λάπτοπ του (mid range, 600-700ε) που του κάηκε η μητρική μερικούς μήνες αφού έληξε η εγγύηση (1 έτος). Δεν ξέρω τι επιλογές κάνουν στα υλικά τους, αλλά αξίζει να αναρωτηθεί κανείς γιατί ενώ άλλες εταιρείες όπως DELL και lenovo δίνουν 2+ έτη εγγύηση η HP δίνει μόνο 1 (στην πλειοψηφία των low-mid range επιλογών). Το laptop του Γερμανού όντως είναι πολύ καλή φάση, 2200u + discrete GPU σε τιμή χώμα (μαζί με την επιστροφή και το δώρο βγαίνει 210-220ε), τα παραπάνω δεδομένα όμως δεν είναι κακό να τα λάβει κάποιος υπόψη (μπορεί να κάνει και μια βόλτα σε άλλα theads του insomnia και να διαβάσει για εμπειρίες χρηστών με την HP).

Τυχαινουν φιλε μου αυτά, και μη ξεχνας και το βασικο, συνηθως γραφουν αυτοι που τους βγαζουν πρόβλημα, όχι αυτοι που δεν εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω το 330s κανα δίμηνο ας πω τις εντυπώσεις μου. 

*Πολύ όμορφο σασι

* Τρομερη οθόνη σε αυτά τα χρήματα 

* Για δουλειά γραφειου και Netflix με καλύπτει απόλυτα 

* έχει κενό slot για Ραμ ddr4

* παίρνει m2 αλλά έχει συγκεκριμένα μοντέλα συμβατά, ένα plextor που δοκίμασα μόλις τον κούμπωμα μαζί με το hdd δεν με άφηνε να μπω ούτε στο bios.  Οταν ήταν μόνο ο m2 δούλευε κανονικά. Με την εταιρεία που μίλησα μου είπαν ασυμβατότητα. Μου έστειλαν τα συμβατά αλλά δε βρήκα κανένα στην Ελλάδα επομένως κατέληξα σε αντικατάσταση του hdd με 500αρι ssd. 

Ελπίζω να βοήθησα 

Επεξ/σία από simoszol
  • Like 1
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mic2mic είπε

Νομίζω το βασικό ερώτημα είναι το πόσο καλύτερη είναι η οθόνη του i3 σε σχέση μ'αυτή του i5.

Μονο και μονο σε αυτή την ερωτηση είναι σαφως καλυτερη η οθονη του ι3 (ips).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Rm.Geko είπε

Γνωρίζουμε τι τύπο ραμ και μεχρι πόσα GB παίρνει το λαπτοπ του θέματος? 

https://www.germanos.gr/product/lenovo-laptop-ideapad-330s-15-6-fhd-i3-7020u-4gb-1tb/20373929/

https://www.lenovo.com/gr/el/laptops/ideapad/300-series/Ideapad-330S-15-Intel/p/88IP30S0988

Εδω λεει μπορει ναπαρει αλλα 8 gb + τα 4gb που ειναι πανω στη μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...