Προς το περιεχόμενο

Ελαστικά για Hyundai i20, για αρκετά χιλιόμετρα


kyanokranos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Ψάχνω να αντικαταστήσω τα υπάρχοντα ελαστικά (Pirelli Cinturato P6) του αυτοκινήτου, διάστασης 185/60R15. Το αυτοκίνητο κάνει, σχεδόν, καθημερινά 80 km (14km σε πόλη και τα υπόλοιπα σε μεγάλες λεωφόρους και ΕΟ). Τα τωρινά τα έβαλα πριν από 2 χρόνια (μέσα Φλεβάρη του '17) και έχουν κάνει 50.000 km. Τελευταία έχω συναντήσει σπινιάρισμα σε νωπό οδόστρωμα. Λόγω των χιλιομέτρων, θεωρώ, πως καλύτερη επιλογή θα είναι ελαστικά με σκληρή γόμα. Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε αυτά:

  • Falken Ziex ZE310 Ecorun 185/60R15 84H (Fuel: E, Wet: A)

  • Yokohama BluEarth-ES ES32 185/60R15 84H (Fuel: C, Wet: C)

  • Bridgestone Turanza T005 185/60R15 84H (Fuel: B, Wet: A)

  • Pirelli Cinturato P1 Verde 185/60R15 84H (Fuel: C Wet: Β)

Οποιαδήποτε πληροφορία/συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paylidis said:

Από εμένα τα Bridgestone 

Και γω έκλεινα από την αρχή σε Bridgestone,  αλλά θα αποφασίσω μεταξύ αυτών και των Goodyear, που αναφέρθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, sstratos said:

συμφωνώ , πήρα τετράδα 195/70 R14 με 310 ευρώ και δεν μετάνιωσα... 

Διαβάζω στο skroutz ότι έχει μαλακά πλαϊνά τοιχώματα και ότι δημιουργούνται φουσκάλες και φθείρονται εύκολα· έχεις αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο; Δεν ανεβαίνω πεζοδρόμια, αλλά μιλάμε για ελληνικούς δρόμους (εμένα, ίσως, με βοηθάει ότι κυκλοφορώ σε "καλής" ποιότητας δρόμους, χωρίς πολλές λακκούβες).

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν πάθει κάτι τέτοιο, βέβαια τα σταυρωνω κάθε 6 μήνες (Μάιο για το καλοκαίρι και Οκτώβριο για χειμώνα)  και μια φορά το χρόνο κάνω και ευθυγραμμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sstratos είπε

συμφωνώ , πήρα τετράδα 195/70 R14 με 310 ευρώ και δεν μετάνιωσα... 

Εμάς είχαν φαγωθεί πολυ γρηγορα. Αλλά όντως ήταν αρκετά καλό λάστιχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Pirelli Cinturato P1 Verde εδώ και δυο χρόνια σε i20 και το αμάξι δεν έχει ξεκολλήσει πότε από τον δρόμο, ενώ φθείρονται αργά καθώς έχουν σκληρή γόμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, AkisAnthraX said:

Έχω Pirelli Cinturato P1 Verde εδώ και δυο χρόνια σε i20 και το αμάξι δεν έχει ξεκολλήσει πότε από τον δρόμο, ενώ φθείρονται αργά καθώς έχουν σκληρή γόμα.

Εμένα μου είχαν πει το αντίθετο περί αντοχής, ότι λόγω μαλακοτερης γομας πετυχαίνει καλύτερη κατανάλωση καυσίμου σε σχέση με τα p6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kyanokranos είπε

Εμένα μου είχαν πει το αντίθετο περί αντοχής, ότι λόγω μαλακοτερης γομας πετυχαίνει καλύτερη κατανάλωση καυσίμου σε σχέση με τα p6.

Είχα Ρ6 και πράγματι τα Ρ1 πετυχαίνουν καλύτερη κατανάλωση.

Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται σε μαλακότερη γόμα αλλά τα Pirelli όπως και τα Bridgestone θεωρούνται γενικά σκληρά ελαστικά.

Οπτικά τα δικά μου φθείρονται με πολύ αργούς ρυθμούς χωρίς να χάνουν σε απόδοση μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τι λένε οι ειδικοί του insomnia και δες τον δείκτη treadwear που έχουν τα λάστιχα που θες να αγοράσεις.

 

Όσο ποιο μεγάλο είναι το τριψήφιο νούμερο τόσο ποιο πολλά χλμ βγάζουν.. κάτι πάνω από 320 είναι πολύ ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, amagawd said:

Άσε τι λένε οι ειδικοί του insomnia και δες τον δείκτη treadwear που έχουν τα λάστιχα που θες να αγοράσεις.

Όσο ποιο μεγάλο είναι το τριψήφιο νούμερο τόσο ποιο πολλά χλμ βγάζουν.. κάτι πάνω από 320 είναι πολύ ΟΚ

Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο site ή μόνο αν περάσω από κάποιο βουλκανιζατέρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...