Προς το περιεχόμενο

Ελαστικά για Hyundai i20, για αρκετά χιλιόμετρα


kyanokranos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, kyanokranos είπε

Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο site ή μόνο αν περάσω από κάποιο βουλκανιζατέρ;

Απίθανο... Βάση χαρακτηριστικών και τιμής κανε τη πρώτη διαλογή και ψάξε στο net τα 3-4 μοντέλα που θα καταλήξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Contipremium contact 5 ...MONO..θα με θυμηθείς..40 χρονια φουρναρης.(οχι ΔΕΝ εχω βουλκανιζατερ..ΑΠΛΑ ΣΤΡΙΒΩ ...

Επεξ/σία από Z953rr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον κάνεις χιλιόμετρα γιατί δε κοιτάς το δείκτη κατανάλωσης; Στις διαστάσεις αυτές θα βρεις και Α κατανάλωση και Α σε βρεγμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και τα Michelin energy saver. Αντέχει αρκετά χιλιόμετρα με χαμηλό θόρυβο και χαμηλή κατανάλωση. Μειονεκτήματα το πολύ μαλακό πλαϊνό τους (μαγουλιαζει για πλάκα) καθώς και η περίεργη συμπεριφορά που παρατηρώ ορισμένες φορές (σαν να μην δουλεύουν λόγω θερμοκρασίας). Προσωπικά δεν πιστεύω να τα ξαναβάλω γιατί δεν με νοιάζει τόσο η αντοχή όσο το σκληρό πλαϊνό και η καλύτερη πληροφόρηση στο τιμόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα PremiumConctact, μαζι με τα Michelin δεν έχουν ικανοποιητικό δείκτη κατανάλωσης. Τα μόνα που βρίσκω και με του δύο δείκτες να  έχουν τιμή Α, είναι τα EcoContact 6. Θα κάνω μια βόλτα από βδομάδα για να μαζέψω γνώμες για τα EcoContact, Turanza και EfficientGrip. Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις/υποδείξεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ προσωπικά σε αυτά τα 3 κοιτάω + το dunlop sport blueresponse με 67db θορυβο, το πιο αθόρυβο από όλα. Από goodyear κοίτα μονο το efficientgrip performance, τα efficient compact και efficientgrip  σκέτο είναι υποδεέστερα οπότε τα αφήνεις και προσοχή μην μπερδεύεις και σου δώσουν κάποιο από αυτα. Από conti κοιτάς να είναι της σειράς 6 που είναι το καινούριο μοντέλο. Είτε το ecocontact 6 ή το premium contact 6. Το αρνητικό σε αυτά είναι ότι θόρυβο έχουν 70db και θα ήθελα κάτι πιο αθόρυβο. 

Από άποψη κατανάλωσης η διαφορά μεταξύ Α και Β είναι πολύ μικρή μην σε προβληματίζει τόσο και απορρίπτεις μοντέλα. Νομίζω ότι η διαφορά μεταξύ Α και Ε είναι 5%. Οπότε για τα Β θα είναι 1%.

 

 

Επεξ/σία από teddy71
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω τα efficientGrip από τον Σεπτεμβριο του 18. Εχω ακουμπησει πεζοδρομιο πολλες φορες και δεν εχω παρατηρησει φουσκάλες κτλπ. Ισα ισα μου ειχαν πει ότι επειδή είναι μαλακα δεν θα εμφανίζονται τετοια συμπτώματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Αλεξανδρος A.92 said:

Εχω τα efficientGrip από τον Σεπτεμβριο του 18. Εχω ακουμπησει πεζοδρομιο πολλες φορες και δεν εχω παρατηρησει φουσκάλες κτλπ. Ισα ισα μου ειχαν πει ότι επειδή είναι μαλακα δεν θα εμφανίζονται τετοια συμπτώματα.

 

58 minutes ago, kyanokranos said:

Κατέληξα τελικά στα EfficientGrip• θα τα βάλω από βδομάδα.

δειτε τα efficient grip performance.

φοβερες αξιολογησεις.

στο www.tyrereviews.co.uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostakiss είπε

δειτε τα efficient grip performance.

φοβερες αξιολογησεις.

στο www.tyrereviews.co.uk

Δεν ανοιγει το Site. 
Από το google Όμως βλεπω 81-84 της εκατο αξιολογήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Αλεξανδρος A.92 said:

Δεν ανοιγει το Site. 
Από το google Όμως βλεπω 81-84 της εκατο αξιολογήσεις. 

 

1 hour ago, kostakiss said:

δειτε τα efficient grip performance.

φοβερες αξιολογησεις.

στο www.tyrereviews.co.uk

Ναι, αυτά εννοούσα.

https://www.goodyear.eu/el_gr/consumer/tires/efficientgrip_performance/185-60-15-84-H-5452000655561.html

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/EfficientGrip-Performance.htm

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω για τα συγκεκριμένα λάστιχα απλώς κρατάω μια επιφύλαξη στα τεστ των συγκεκριμένων sites επειδή οι δοκιμές γίνονται σε άλλες χώρες με άλλες κλιματολογικές συνθήκες και το κυριότερο με πολύ καλύτερη άσφαλτο από την δική μας οπότε δεν υπάρχει πλήρης αντιστοιχία με την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, giogeo είπε

Δεν αντιλέγω για τα συγκεκριμένα λάστιχα απλώς κρατάω μια επιφύλαξη στα τεστ των συγκεκριμένων sites επειδή οι δοκιμές γίνονται σε άλλες χώρες με άλλες κλιματολογικές συνθήκες και το κυριότερο με πολύ καλύτερη άσφαλτο από την δική μας οπότε δεν υπάρχει πλήρης αντιστοιχία με την Ελλάδα.

αυτό το παιρνεις σαν κοινο παρανομαστη για όλα τα λάστιχα όμως. Ειτε ένα εχει 5αστερια ειτε 3 αστερια...Οποτε δεν το σκέφτεσαι καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/2/2019 στις 9:05 ΠΜ, kyanokranos είπε

Καλημέρα,

Ψάχνω να αντικαταστήσω τα υπάρχοντα ελαστικά (Pirelli Cinturato P6) του αυτοκινήτου, διάστασης 185/60R15. Το αυτοκίνητο κάνει, σχεδόν, καθημερινά 80 km (14km σε πόλη και τα υπόλοιπα σε μεγάλες λεωφόρους και ΕΟ). Τα τωρινά τα έβαλα πριν από 2 χρόνια (μέσα Φλεβάρη του '17) και έχουν κάνει 50.000 km. Τελευταία έχω συναντήσει σπινιάρισμα σε νωπό οδόστρωμα. Λόγω των χιλιομέτρων, θεωρώ, πως καλύτερη επιλογή θα είναι ελαστικά με σκληρή γόμα. Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε αυτά:

  • Falken Ziex ZE310 Ecorun 185/60R15 84H (Fuel: E, Wet: A)

  • Yokohama BluEarth-ES ES32 185/60R15 84H (Fuel: C, Wet: C)

  • Bridgestone Turanza T005 185/60R15 84H (Fuel: B, Wet: A)

  • Pirelli Cinturato P1 Verde 185/60R15 84H (Fuel: C Wet: Β)

Οποιαδήποτε πληροφορία/συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Φιλαράκι μου τα falken σίγουρα τα ξεχνάς, όπως ξεχνάς κάθε ελαστικό eco, blu κλπ.. τα μαλακά ελαστικά δεν θα βγάλουν πολλά χιλιόμετρα

Αν θες ανθεκτικά ελαστικά θα πας σε κάποιο καλό Κινέζο οπως GT radial αλλά και σε ΤΟΥΟ είτε σε πιο επώνυμο ένα conti η από Bridgestone τα potenza

Μακριά από kormoran, falken, dayton, sava , είναι για πέταμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...