Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με σημα wi-fi στο σπιτι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω 50αρα γραμμη ote vdsl με το εργοστασιακο Modem - Router ,δεν εχω κανενα θεμα με τις ταχυτητες και αποσυνδεσεις.Εχω ομως τεραστιο θεμα γιατι σε ενα σπιτι 80 τ.μ δεν πιανει το wifi απο το δωματιο στο σαλονι ουτε 10 μετρα αποσταση .Τι πρεπει να κανω σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.

Οι σκέψεις που πρέπει να σου περασουν Από το μυαλό η θα σου έχουν περάσει ήδη , είναι:

1) Το Repeater , wireless μετάδοση αλλά και κάποια που δουλεύουν μέσω της ηλεκτρικής εγκατάστασης(powerline) του σπιτιού.

2) Νεο Ρουτερ,  λύση που εγώ σκέφτομαι και είναι καθαρά εμπειρικη, είναι ότι τα κοινά ρουτερ του παρόχου που πιθανών να έχουμε τα ίδια γιατί και εγώ στην 50 άρα του οτε είμαι, δν είναι τόσο δυνατά ώστε να περάσουν κάποια ντουβαρια παραπάνω..

Αν μας πεις κάποια στοιχεία παραπάνω ,οπως Εγώ ,ότι είναι ενιαίος ο χωρος και δεν μπορείς μετακινήσεις το ρουτερ πιο κεντρικά στο σπίτι, κάνε μια απλη αλλαγή Ρουτερ.

Αλλιώς ακούμε απόψεις...

 

Επεξ/σία από giorgos athens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 8/11/2020 στις 11:06 ΠΜ, butters είπε

Τελικά τι λύση βρήκατε; Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Εχω ακριβως το ιδιο πρόβλημα κι εγω...  Το ρουτερ είναι σε τετοιο σημειο που δεν πιάνει στην κρεβατοκαμαρα. Περναει απο 4 τοίχους συν μια μεγαλη ντουλαπα που βρίσκεται στο δωματιο.  Ενω ακριβως διπλα στην ντουλαπα εχει 5 γραμμες, 4 μετρα μπροστα,  στον αλλο τοίχο που βρίσκεται κ το προσκεφαλο του κρεβατιου πιανει 1 γραμμη.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα το παρακάτω powerline της TP-Link: TL-PA4010P. Φαίνεται να κάνει τη δουλειά που θέλω, αλλά το έχω λιγότερο από 1 μέρα... 

Επεξ/σία από butters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τίποτα παραπάνω δεν είναι τόσο αξιόπιστο όσο mesh router. Διάβασε τι είναι mesh συστήματα και WiFi6 τότε μπορεί να σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημα που έχεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω Powerline TP LINK 3-4 χρόνια τώρα. Μου φέρνουν το σήμα στο δωμάτιο αλλά με τεράστια απώλεια. Ενώ δηλαδή δίπλα από το ρούτερ έχω 27, εκεί που έχω το Power line έχω 7-9.

H λύση του repeater δεν μου φαίνεται και τόσο καλή. Πιάνει το σήμα του ρούτερ το οποίο μέχρι να φτάσει εκεί έχει εξασθενήσει λίγο και το στέλνει παραπέρα, εννοείται ακόμα πιο εξασθενημένο και πρέπει να έχεις και πρίζα κάπου στο ενδιάμεσο.

Ψάχνω κι εγώ για άλλη λύση.

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/12/2020 at 09:21, mkougis said:

Εχω Powerline TP LINK 3-4 χρόνια τώρα. Μου φέρνουν το σήμα στο δωμάτιο αλλά με τεράστια απώλεια. Ενώ δηλαδή δίπλα από το ρούτερ έχω 27, εκεί που έχω το Power line έχω 7-9.

H λύση του repeater δεν μου φαίνεται και τόσο καλή. Πιάνει το σήμα του ρούτερ το οποίο μέχρι να φτάσει εκεί έχει εξασθενήσει λίγο και το στέλνει παραπέρα, εννοείται ακόμα πιο εξασθενημένο και πρέπει να έχεις και πρίζα κάπου στο ενδιάμεσο.

Ψάχνω κι εγώ για άλλη λύση.

καλωδιο ethernet, πιο καινουρια  powerline,repeater mesh και να εχουν 5ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...