Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φόρτιση μπαταρίας


Brashida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω είναι λίγο χαζό αυτό.Σημερα αγόρασα ένα xiaomi redmi note 6a το άνοιξα είναι όλα εντάξει το ρύθμισα μια χαρά η μπαταρία του είναι στο 78% (περιπου δεν θυμάμαι)αλλα το δούλεψα λίγη ώρα και έφτασε στο 71 να το βάλω να φορτιστεί πλήρως για πρώτη φορά η όχι και να περιμένω να πέσει μέχρι 15-20% για να το φορτίσω τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Brashida είπε

Ξέρω είναι λίγο χαζό αυτό.Σημερα αγόρασα ένα xiaomi redmi note 6a το άνοιξα είναι όλα εντάξει το ρύθμισα μια χαρά η μπαταρία του είναι στο 78% (περιπου δεν θυμάμαι)αλλα το δούλεψα λίγη ώρα και έφτασε στο 71 να το βάλω να φορτιστεί πλήρως για πρώτη φορά η όχι και να περιμένω να πέσει μέχρι 15-20% για να το φορτίσω τι να κάνω?

Θ το δουλέψεις λίγο κ μόλις πάει η μπαταρία 15 με 20% τότε το φορτίζεις !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Brashida είπε

Ξέρω είναι λίγο χαζό αυτό.Σημερα αγόρασα ένα xiaomi redmi note 6a το άνοιξα είναι όλα εντάξει το ρύθμισα μια χαρά η μπαταρία του είναι στο 78% (περιπου δεν θυμάμαι)αλλα το δούλεψα λίγη ώρα και έφτασε στο 71 να το βάλω να φορτιστεί πλήρως για πρώτη φορά η όχι και να περιμένω να πέσει μέχρι 15-20% για να το φορτίσω τι να κάνω?

Το αφήνεις να ξεφορτίση εντελώς τουλάχιστον μία με δύο φορές για να κάνει πλήρη κύκλο φόρτισης.

Μετά από εκεί και πέρα όταν το κάνεις να πηγαίνει στο 15% και το φορτίζεις.

Καλό θα είναι να μην πηγαίνει στο 100%.

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πλέον το μόνο που πρέπει να προσέχεις πλέον με την μπαταρία του κινητού είναι να μην την εξαντλεις ΠΟΤΕ! Δηλαδή δεν την αφήνουμε να αποφορτιζει πλήρως και να κλείνει το κινητό. 

Ιδανικά αν θυμάμαι καλά είναι να το φορτίζεις όταν πέφτει στο 30 με 35%. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι πιο σίγουρο με χαρά να το μάθουμε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ εχω διαβασει και εγω οτι θελει σοβαρη μεταχειρηση για να εχεις το καλυτερο δυνατον.Συμφωνω και με τα ποσοστα που λετε αν και εγω απο οτι διαβαζω κυμαινονται στο 15-20% εως 75-80% αντε μεχρι 85-90%..Προς το παρων δεν το εχω βαλει ακομα να φορτιστει περιμενω να πεσει μεχρι 20% και θα το βαλω να φορτιστει.την αλλη φορα  που θα ξαναχρειαστει να το φορτισω θα το αφησω να πεσει παλι σε ποσοστο 20-25%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν υπάρχουν στάνταρ νούμερα και είναι λίγο ξεπερασμένα αυτά περί πρώτης φόρτισης κτλ. Απλά πρέπει η μπαταρία να κάνει σωστούς κύκλους για να μείνει και υγιής, δηλαδή να αδειάζει και να φορτίζει είτε είναι 20 είτε 5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cazanova είπε

Νομίζω πως δεν υπάρχουν στάνταρ νούμερα και είναι λίγο ξεπερασμένα αυτά περί πρώτης φόρτισης κτλ. Απλά πρέπει η μπαταρία να κάνει σωστούς κύκλους για να μείνει και υγιής, δηλαδή να αδειάζει και να φορτίζει είτε είναι 20 είτε 5 

To ιδανικό για την μπαταρία είναι να βρίσκεται μεταξύ 80% και 40% φόρτιση. Αυτό που σίγουρα την φθείρει γρήγορα είναι κανείς να την αφήνει να πέσει κάτω από το 20%.

Παλαιότερα έπρεπε ανά τακτά διαστήματα (πχ. 1 φορά το μήνα) να κάνεις πλήρη αποφόρτιση για να καλιμπραριστεί, αλλά πλέον νομίζω αυτό δεν είναι πολύ σημαντικό.

Θα ήταν τέλειο αν υπήρχε εφαρμογή που να σου σταματάει την φόρτιση στο 80 ή 90%.

Ένα Ipad 2 του πατέρα μου που είχε τέτοιο μοτίβο φορτίσεων, με καθημερινή χρήση στην 5ετία το battery health ήταν στο ~80%. Μόνο τον τελευταίο χρόνο άρχισε τα περίεργα και η μπαταρία αλλάχτηκε στα ~6.5 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις θα φροντισω και θα προσπαθησω να μην ξεφωρτιζεται εντελως αλλα και να υπαρχει ενα επιθυμητο οριο κατα την φορτιση απο αυτα που ειδα..Το κινητο το δουλευω ακομα παρολο που δεν ειναι δικο μου το εχω σετταρει και ψαχνομαι,βλεπω το ιστορικο μπαταριας εδω και ωρα ειναι πολυ καλα πιστευω σε 3 ωρες περιπου εχει κατεβει 12-14% προς το παρων εχει 51% δεν ξερω αν πρεπει να το βαλω να φορτιστει σημερα διοτι δεν τελιωνει και ευκολα η μπαταρια και δεν γινεται υπερβολικη χρηση..Παρατηρησα οτι αργει στο σκρολαρισμα κυριως πχ στις ρυθμισεις η στην εφαρμογη facebook,youtube κ.λ.π δεν κολλαει απλα δεν ειναι τοσο smooth..Δοκιμασα να απενεργοποιησω τα animations αφου εγινα "προγραμματιστης" πριν λιγο :),,,αλλα και παλι παρατηρω οτι μενει ιδιο δεν ξερω τι συμβαινει πιστευω οτι πρεπει να φορτιστει η μπαταρια καλα και μετα απο λιγες μερες στρωσει λιγο ισως ειναι απο την μπαταρια που δεν εχει φορτιστει ακομα οπως ειπα αλλα θα το αφησω να πεσει μεχρι 20-25% και μετα θα το φορτισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 φορά άφησέ το να ξεφορτίσει τελείως και μετά άσε το να φορτίσει στο 100% και μάλιστα αστο και ένα 2ωρο ακόμα στο φορτιστή αφού έχει φτάσει το 100% (πχ. άφησέ το βράδυ).

Από εκεί και πέρα, κάτω από το 40% αν έχεις δυνατότητα φορτίζεις. Πάνω από 70% αν δεν σου είναι απαραίτητο δεν φορτίζεις.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nickolas είπε

To ιδανικό για την μπαταρία είναι να βρίσκεται μεταξύ 80% και 40% φόρτιση. Αυτό που σίγουρα την φθείρει γρήγορα είναι κανείς να την αφήνει να πέσει κάτω από το 20%.

Παλαιότερα έπρεπε ανά τακτά διαστήματα (πχ. 1 φορά το μήνα) να κάνεις πλήρη αποφόρτιση για να καλιμπραριστεί, αλλά πλέον νομίζω αυτό δεν είναι πολύ σημαντικό.

Θα ήταν τέλειο αν υπήρχε εφαρμογή που να σου σταματάει την φόρτιση στο 80 ή 90%.

Ένα Ipad 2 του πατέρα μου που είχε τέτοιο μοτίβο φορτίσεων, με καθημερινή χρήση στην 5ετία το battery health ήταν στο ~80%. Μόνο τον τελευταίο χρόνο άρχισε τα περίεργα και η μπαταρία αλλάχτηκε στα ~6.5 χρόνια

Για ποιο λόγο να την φθειρει η χαμηλή φόρτιση; τι διαφορά έχει με τα 30 η 40%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθείρεται από την λειτουργία άδεια. Ας πούμε κάτω από το 20% ή 30%. Για αυτό άλλωστε σε χαμηλά επίπεδα φόρτισης πέφτει και η ταχύτητα που μπορεί να φορτίσει αλλά και η ενέργεια που μπορεί να δώσει.

Το γιατί με τεχνικούς όρους δεν μπορώ ακριβώς να σου το πω. Αλλά είναι γεγονός.

Στο Iphone μου ανά 100 κύκλους έχανα ένα 2-3% χωρητικότητας. Στους τελευταίους 100 κύκλους το προσέχω αυτό και από ότι βλέπω δεν έχω χάσει χωρητικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδανικο συμφωνα με ''ερευνες'' που εχουν γινει στο θεμα ειναι: 

1. Μην το αφηνεις να ξεφορτιζει τελειως ποτε

2. μην το αφηνεις να πεφτει κατω απο 20%

3. μην το αφηνεις να φορτιζει πανω απο 80%

Το πρωτο ειναι γεγονος γιατι οι μπαταριες λιθιου δεν εχουν το memory effect που ειχαν οι παλιες και δεν χρειαζονται πληρη αποφορτιση. Αντιθετα, οσο το αφηνεις να κλεινει απο μπαταρια, τοσο μεγαλυτερη ζημια κανεις στην μπαταρια του κινητου γιατι το ωθεις να κανει εναν ολοκληρο κυκλο φορτισης. Εαν υποθεσουμε οτι μια μπαταρια εχει συνολικη ζωη 400 κυκλων φορτισης, σημαινει οτι για αυτον που το αφηνει να κλεισει τελειως, η μπαταρια θα αντεξει για 400 φορτισεις. Αυτος που το φορτιζει οταν φτασει στο 20% θα κερδισει κυκλους φορτισης και η μπαταρια του θα αντεξει πχ.800 κυκλους. Αυτος που θα το φορτισει απο το 20-30% μεχρι το 70-80% θα εχει ζορισει ακομα λιγοτερο την μπαταρια του και θα εχει κερδισει κι αλλους κυκλους φορτισης και η μπαταρια του στο ιδιο τηλεφωνο με τους 2 προηγουμενους μπορει να ''πεθανει'' στους πχ.1000 κυκλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το αφήνω να πέσει το πολύ ως 20% και το φορτίζω ως 80-85%. Αν τύχει κάποιο ταξίδι η κάποια μεγάλη απόσταση το φορτίζω 100% άλλα αυτό γίνεται αρεά και που. Θα συμφωνήσω με αρκετούς παραπάνω στο οτι η πλήρης αποφόρτιση δεν είναι και ότι καλύτερο (το βλέπεις μακροπρόθεσμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν google-αρεις την ερωτηση σου , τοτε θα σου λυθουν ολες οι αποριες (γενικα δεν θελει να πηγαινει ουτε0 ουτε και 100 παρα μονο μια φορα το μηνα για το λεγομενο καλιμπραρισμα) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...