Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s (προσφορά από germanos.gr)


ChrisN.S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, d_gkal είπε

σε αυτο το μισαωρο που το διεγραψα, δε παρατηρησα καποιο σκαλωμα. 

ισως ετυχε, δε ξερω

οταν με το καλο ερθει ο ssd και τον τοποθετησω, τι αλλαγες χρειαζεται να κανω στο bios ωστε να ειναι ολα οκ;

Σχεδόν τίποτα. Όταν τελειώσεις με το cloning άλλαξε την σειρά που bootarei.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 583
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα παιδιά έχω και εγώ το λαπτοπ το μοντέλο 330s 15ARR με 4gb μνήμη και 1tr σκληρό. Πήρα τον SAMSUNG 970 EVO 250GB V-NAND NVMe και μια μνήμη Crucial 4GB DDR4-2400MHz. Τα έβαλα επάνω τη μνήμη την είδε αμέσως, έκανα clone με το Samsung Magician τα Windows πήγα στο bios άλλαξα τη σειρά που μπουταρει αλλά τίποτα μπουταρει ακόμα από τον 1tr. Τι κάνω λάθος μήπως πρέπει να σβήσω τα Windows από τον σκληρό που είχε τον 1 tr;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν πρόλαβα την προσφορά, απλά ακαδημαϊκά ρωτάω για να το έχω στο νου για το μέλλον:
Έχει δοκιμάσει κανείς να τρέξει Linux (επιδόσεις - συμβατότητα); Έστω και κάποια live διανομή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, karatzes είπε

Δυστυχώς δεν πρόλαβα την προσφορά, απλά ακαδημαϊκά ρωτάω για να το έχω στο νου για το μέλλον:
Έχει δοκιμάσει κανείς να τρέξει Linux (επιδόσεις - συμβατότητα); Έστω και κάποια live διανομή...

Έχω εγκαταστήσει Linux σε dual boot με Windows 10.  Απλά θέλει πρόσφατη διανομή και Kernel 4.18 και μεταγενέστερο. 

Από εκεί και πέρα δεν έχω ασυμβατότητες και είναι πολύ γρήγορο. 

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σε πραγματικη χρηση εδω και 4 μερες ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Excel , γρηγορο σερφαρισμα, ανοιχτα 3-4 tab, επαιξα και λιγο torchlight για χαλαρωση , πουλ γρηγορο για αυτες τις δουλειες. 

Η μπαταρια δεν κραταει καθολου βεβαια αλλα αυτο το ηξερα απο πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ducatileon είπε

Καλημέρα παιδιά έχω και εγώ το λαπτοπ το μοντέλο 330s 15ARR με 4gb μνήμη και 1tr σκληρό. Πήρα τον SAMSUNG 970 EVO 250GB V-NAND NVMe και μια μνήμη Crucial 4GB DDR4-2400MHz. Τα έβαλα επάνω τη μνήμη την είδε αμέσως, έκανα clone με το Samsung Magician τα Windows πήγα στο bios άλλαξα τη σειρά που μπουταρει αλλά τίποτα μπουταρει ακόμα από τον 1tr. Τι κάνω λάθος μήπως πρέπει να σβήσω τα Windows από τον σκληρό που είχε τον 1 tr;;; 

Δοκίμασε να βγάλεις τον 1τβ, να δεις αν μπουτάρει με τον NVMe μόνο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, james9tito είπε

Η μπαταρια δεν κραταει καθολου βεβαια αλλα αυτο το ηξερα απο πριν. 

Πόση ώρα σου κρατάει η μπαταρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MakisCE είπε

Δοκίμασε να βγάλεις τον 1τβ, να δεις αν μπουτάρει με τον NVMe μόνο του

Ευχαριστώ φίλε μου το πήγα σε ένα φίλο μου τεχνικό έκανε τα δικά του και είναι οκ. Απλά και πάλι θα περίμενα να μπουταρει πιο γρήγορα αλλά μου είπε ότι φταίει το λογισμικό της Lenovo. Τι να πω όλα καλά αν μου τη βαρέσει θα κάνω φορματ και εγκατάσταση από την αρχή χωρίς τα έξτρα της Lenovo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ducatileon είπε

Ευχαριστώ φίλε μου το πήγα σε ένα φίλο μου τεχνικό έκανε τα δικά του και είναι οκ. Απλά και πάλι θα περίμενα να μπουταρει πιο γρήγορα αλλά μου είπε ότι φταίει το λογισμικό της Lenovo. Τι να πω όλα καλά αν μου τη βαρέσει θα κάνω φορματ και εγκατάσταση από την αρχή χωρίς τα έξτρα της Lenovo. 

Κάνε ένα ρεστορ.

Και στο δικό μου μετά το κλόουν το περίμενα πολύ πιο γρήγορο. Μετά το ρεστορ άλλος υπολογιστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...