Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s (προσφορά από germanos.gr)


ChrisN.S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

δες μέσα από τα windows από τη διαχείριση δίσκων αν φαίνεται αρχικά

 

OK, τον Corsair τον είδαν τα windows μέσα από τη διαχείριση και έκανα assign name.

Από εκεί και πέρα όλα καλά, έκανα re-install τα windows από USB, πέρασα τα updates, και το Vantage.

Μόνο ένα πράγμα βλέπω πως λείπει, στη μπαταρία (μπάρα κάτω δεξιά) των windows δεν μου δίνει πλέον τη δυνατότητα να αλλάξω το brightness (φωτεινότητα) της οθόνης.

Καμιά ιδέα ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 583
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

No problem,τυχαίνουν αυτά , εν τω μεταξύ και μόνο με την επιπλέον μνήμη (για όποιον δεν έχει να διαθέσει για ssd) η διαφορά είναι αισθητή

Επεξ/σία από ssof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρουσιαζει σε κανεναν το παρακατω μηνυμα προσπαθωντας να κανει καθαρη εγκατασταση απο usb??

*solved

Δουλευει και σε εμενα κανονικα ο patriot.

 

Επεξ/σία από ducatirulez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δαβαζω οτι καποιοι βαλατε μνημη DDR4-2400, το συγκεκριμενο λαπτοπ, βαση του επεξεργαστη που εχει, δεν υποστηριζει αυτη τη ταχυτητα μνημης, και το λαπτοπ ειναι σιγουρο οτι πρεπει απο μαμα να εχει μνημη DDR4-2133. Δειτε και το φυλλο της intel του συγκεκριμενου επεξεργαστη που εχει το λαπτοπ i3-7020U:  https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/122590/intel-core-i3-7020u-processor-3m-cache-2-30-ghz.html . Επισεις ειδα σε δυο παιδια εδω μεσα οτι με το Speccy και με το cpu-z τους βγαζει 665 Mhz ταχυτητα, καποιο παιδι  εδω ειπε οτι ανεβαζει ταχυτητα στο load, παιδια η μνημη δεν ειναι επεξεργαστης ν ανεβαζει ταχυτητα οταν φορτωνεται, και ειδικα σε προγραμματα Speccy και cpu-z που βγαζουν παντα "τη πραγματικη ταχυτητα της μνημης που ειναι παντα μια". Μηπως εχει κανει κανενα κουλο η lenovo, και σας εχει βαλει μνημες 1333 Mhz (δηλ παμπαλαιες) σε καποιους, "μηπως τα λαπτοπ που πηρατε σε τιμη κοστους και αξιοπεριεργο που τα εδωσε ο γερμανος τοσο" εχουν τετοια περιεργα θεματα υλικων. Τσεκαρετε τα ολα τα υλικα hardware που εχουν μεσα τα λαπτοπ σας.

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και όμως, τρέξε μια ταινία 1080p και παράλληλα το cpuz, τότε θα δείς την πραγματική ταχύτητα. Επίσης από το πρόγραμμα aida βρήκα στο δικό μου τουλάχιστον ότι η 4gb ram που είναι soldered στη μητρική είναι samsung στα 2666 αλλά max σε load τρέχει στα 2400 με cl 17. Συγκεκριμένα 1197.4mhz που το κάνεις x2 για να βρεις την ταχύτητα. 

Επεξ/σία από summit1_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, summit1_1 είπε

Και όμως, τρέξε μια ταινία 1080p και παράλληλα το cpuz, τότε θα δείς την πραγματική ταχύτητα. Επίσης από το πρόγραμμα aida βρήκα στο δικό μου τουλάχιστον ότι η 4gb ram που είναι soldered στη μητρική είναι samsung στα 2666 αλλά max σε load τρέχει στα 2400 με cl 17. Συγκεκριμένα 1197.4mhz που το κάνεις x2 για να βρεις την ταχύτητα. 

Το εχω δοκιμασει σε 2 λαπτοπ αυτο που λες σε Acer Aspire 5 και ενα παλιο Lenovo B580 Και σε Load σε ταινια και οχι, και δεν αλλαζει τη Dram Frequency. Το ιδιο ποσοστο βγαζει σε Load και σε μη Load. Και αυτο ειναι και το σωστο να βγαζει. Πως γινεται στο δικο σου να γινεται, και σε μενα σε 2 λαπτοπ να μη γινεται. Δηλ Να μην αλλαζει. Φιλε μου, στα προγραμματα τα συγκεκριμενα δεν πρεπει ν αλλαζει η Dram Frequency. Εγω επιμενω ψαχτε τα ολοι "Εστω" χωρις Load τι σας δειχνει η Dram Frequency. Κατι παιζει εδω σε δυο ατομα να τους δειχνει 665MHZ δηλ 1330 Mhz. Οπως και να το σκεφτεις δεν βγαινει με το 2166 Mhz που πρεπει "Κανονικα" να ειναι. 665MHZ δηλ 1330 Mhz εχει το παλιο μου Lenovo B580 μοντελο του 2012 . Κοιταξε και εδω τις φωτο που εχουν ανεβασει τα παιδια nasosto και ballin95 που τους βγαζουν 665Mhz δηλ μνημη 1330Mhz τα προγραμματα: https://www.insomnia.gr/forums/topic/700261-lenovo-ideapad-330s-προσφορά-από-germanosgr/?page=11                              https://www.insomnia.gr/forums/topic/700261-lenovo-ideapad-330s-προσφορά-από-germanosgr/?page=14

 

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε μένα χωρίς load 665mhz δείχνει. Όταν δείχνει 665 τα clocks είναι πεσμένα όχι πχ 17cl που είναι κανονικά αλλά cl10. Στο cpuz τα βλέπεις αυτά. Τρέξτε το με μια ταινία να παίζει παράλληλα. 

Επεξ/σία από summit1_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsaftsif είπε

Από το ενημερωτικό pdf που παρέθεσε ο φίλος tsaftsif:

Chipset Memory

Intel SoC (System on Chip) platform

12GB max / 2133MHz or 2400MHz DDR4, dual-channel capable,

4GB soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM socket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...