Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s (προσφορά από germanos.gr)


ChrisN.S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Κατσε μισο, ουτε στο bios δε μπορεις να μπεις? Δηλ αν πατας το κουμπι που μπαινει στο bios, δεν σε βαζει? Κανε αυτο. Κλεισε το λαπτοπ, πατα το πληκτρο να εκινησει και πατα το συνεχομενα το πληκτρο που σε βαζει στο bios, κι ας μη βλεπεις τιποτα, δοκιμασε αυτο, το επαναλαμβανω, κι ας μη βλεπεις κατι στην οθονη.

oχι δεν μπαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 583
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δυσκολευει το πραγμα με τη διαγνωση. Δεν κανεις ενα δικο σου θεμα να παρεις ολη την διαθεσιμη βοηθεια, πιστεψε με δυσκολα θα μπει καποιος σε 31σελιδες τοπικ να σε βοηθησει.

Εφοσον δουλευει το λαπτοπ και δεν δινει σημα στην οθονη, το μπρικι ο ryzen πρεπει να εκαψε chipset. Δοκιμασε να βαλεις το hdmi να δεις εαν δειξει σημα στην εξωτερικη οθονη. Εαν δειξει τοτε εχει προβλημα η οθονη σου, εαν δεν δειξει εκαψε chipset-> εγγυηση.

Επειδη ειναι καινουργιο laptop, δε πηγε το μυαλο μου στο καψιμο vga/chipset.

 

Μια ζωη Μ@&*)^ιες η AMD, ενα σωστο cpu για laptop δεν μπορει να βγαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, splanis είπε

oχι δεν μπαινει

Δοκιμασε να το ανοιξεις τοτε και να αποσυνδεσεις την μπαταρια μηπως εφαγε κολλημα, αλλα δυστηχως η γνωμη μου ειναι οτι αφου δουλευει κανονικα το ανεμιστηρακι η μπαταρια δεν εχει θεμα, δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα πλεον πιθανον ειναι να εκαψε επεξεργαστη η την ενσωματωμενη του επεξεργαστη καρτα γραφικων. Μακαρι με την αποσυνδεση μπαταριας να φτιαξει αλλα δυσκολο το βλεπω, γιατι φιλε μου ρευμα δινει, αφου σου δουλευει το ανεμιστηρακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makhs5 είπε

Δοκιμασε να το ανοιξεις τοτε και να αποσυνδεσεις την μπαταρια μηπως εφαγε κολλημα, αλλα δυστηχως η γνωμη μου ειναι οτι αφου δουλευει κανονικα το ανεμιστηρακι η μπαταρια δεν εχει θεμα, δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα πλεον πιθανον ειναι να εκαψε επεξεργαστη η την ενσωματωμενη του επεξεργαστη καρτα γραφικων. Μακαρι με την αποσυνδεση μπαταριας να φτιαξει αλλα δυσκολο το βλεπω, γιατι φιλε μου ρευμα δινει, αφου σου δουλευει το ανεμιστηρακι

απιστευτο, ουτε 10 ωρες δεν το χω λειτουργησει 😣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alkis13 είπε

δυσκολευει το πραγμα με τη διαγνωση. Δεν κανεις ενα δικο σου θεμα να παρεις ολη την διαθεσιμη βοηθεια, πιστεψε με δυσκολα θα μπει καποιος σε 31σελιδες τοπικ να σε βοηθησει.

Εφοσον δουλευει το λαπτοπ και δεν δινει σημα στην οθονη, το μπρικι ο ryzen πρεπει να εκαψε chipset. Δοκιμασε να βαλεις το hdmi να δεις εαν δειξει σημα στην εξωτερικη οθονη. Εαν δειξει τοτε εχει προβλημα η οθονη σου, εαν δεν δειξει εκαψε chipset-> εγγυηση.

Επειδη ειναι καινουργιο laptop, δε πηγε το μυαλο μου στο καψιμο vga/chipset.

Μια ζωη Μ@&*)^ιες η AMD, ενα σωστο cpu για laptop δεν μπορει να βγαλει.

Αυτο ηθελα να γραψω κι εγω πριν, μεγαλη αποτυχια οι ryzen. Γενικα η Amd δεν το χει

2 λεπτά πριν, splanis είπε

απιστευτο, ουτε 10 ωρες δεν το χω λειτουργησει 😣

Φιλε μου ειλικρινα λυπαμαι, αλλα υπαρχουν στο εξωτερικο μεγαλα θεματα σε ολα τα λαπτοπ με τους ryzen επεξεργαστες, πολλα προβληματα

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makhs5 είπε

Αυτο ηθελα να γραψω κι εγω πριν, μεγαλη αποτυχια οι ryzen. Γενικα η Amd δεν το χει

Στα laptop, μην παρεξηγηθουμε για τα desktops. Θυμαμαι εποχες που οι αντιστοιχοι turion x64bit (dual core) εκαιγαν-ελιωναν τα παντα. Το τμημα της AMD, οπου φτιαχνει laptops cpus/apus, κάλλιστα μπορει να γινει και εταιρια κατασκευσης σομπών. Αι σιχτιρ. Και οχι τιποτα αλλο, εχει η Intel μονοπωλιο και βαραει στις τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alkis13 είπε

Στα laptop, μην παρεξηγηθουμε για τα desktops. Θυμαμαι εποχες που οι αντιστοιχοι turion x64bit (dual core) εκαιγαν-ελιωναν τα παντα. Το τμημα της AMD, οπου φτιαχνει laptops cpus/apus, κάλλιστα μπορει να γινει και εταιρια κατασκευσης σομπών. Αι σιχτιρ. Και οχι τιποτα αλλο, εχει η Intel μονοπωλιο και βαραει στις τιμες.

Για τα λαπτοπ λεω, μια ζωη σκατα τα εκανε η Amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ θυμαμαι, στις προσφορες cosmote-γερμανου, ειχε και με ryzen 2200U, και εκανα πλακα με ενα φιλο να τον παρω να αντικαταστήσω την σόμπα για τον χειμωνα, απο εμπειρια με turion. Ηλπιζα μεσα μου πως κατι αλλαξαν :P

7 λεπτά πριν, splanis είπε

απιστευτο, ουτε 10 ωρες δεν το χω λειτουργησει 😣

Shit happens, μη μασας, στειλε το εγγυηση (ακουγονται καλα λογια για το service).

Επεξ/σία από alkis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Εντωμεταξύ θυμαμαι, στις προσφορες cosmote-γερμανου, ειχε και με ryzen 2200U, και εκανα πλακα με ενα φιλο να τον παρω να αντικαταστήσω την σόμπα για τον χειμωνα, απο εμπειρια με turion. Ηλπιζα μεσα μου πως κατι αλλαξαν :P

Shit happens, μη μασας, στειλε το εγγυηση (ακουγονται καλα λογια για το service).

ανοιξα τοπικ. με αγχωνει λιγο και το γεγονος οτι το χω ανοιξει και του χω αλλαξει τον hdd με ssd, αν ειναι να το στειλω θα ξανακανω τηντραμπα και ελπιζω να μην με καταλαβουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, splanis είπε

ανοιξα τοπικ. με αγχωνει λιγο και το γεγονος οτι το χω ανοιξει και του χω αλλαξει τον hdd με ssd, αν ειναι να το στειλω θα ξανακανω τηντραμπα και ελπιζω να μην με καταλαβουν :P

Ειπες το εχεις δουλεψει 10 ωρες φιλε μου, απο που το αγορασες και ποτε? Μηπως εχεις ακομα DOA και μπορεις να παρεις αντικατασταση? 14 μερες ειναι το DOA πλεον να ξερεις. Απο την ημερομηνια αγορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makhs5 είπε

Ειπες το εχεις δουλεψει 10 ωρες φιλε μου, απο που το αγορασες και ποτε? Μηπως εχεις ακομα DOA και μπορεις να παρεις αντικατασταση? 14 μερες ειναι το DOA πλεον να ξερεις. Απο την ημερομηνια αγορας

οχι το εχω πανω απο μηνα απλα δεν το πολυλειτουργουσα , η συνεχεια -> https://www.insomnia.gr/forums/topic/703885-rip-laptop/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω παραλάβει αυτά:

1.Patriot Scorch 128gb m2 pcie

2.Mushkin Essential 8GB DDR4-2400MHz (MES4S240HF8G)

Και το Σ/Κ θα τα περάσω μαζί με φρέσκια εγκατάσταση windows. Πιστεύετε ότι μπορεί να έχω ασυμβατότητες;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...