Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s (προσφορά από germanos.gr)


ChrisN.S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 583
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα.

 

Εχω εγκαταστησει ssd δισκο (samsung 970 evo) καθως κολαγε πολυ σε απλα πραγματα, αλλα το laptop αρνειτε πεισματικα να κανει boot απο το usb ωστε να περασω τα windows ξανα. Το περιεργο ειναι οτι αφου διαλεγω να κανει legacy boot με priority και το usb σαν πρωτη επιλογη, οταν ξαναμπω στο bios βλεπω οτι το usb εχει παει στο τελος της λιστας προτεραιοτητας. Εντομεταξυ το security boot option δεν υπαρχει παρα μονο οταν πατησω F9 (περιεργο...), παρολο που το απενεργοπειω δεν βλεπω αποτελεσμα. Καμια ιδεα κανεις? Θα δοκιμασω να κανω και bios upgrade.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mats_ είπε

Καλησπερα.

Εχω εγκαταστησει ssd δισκο (samsung 970 evo) καθως κολαγε πολυ σε απλα πραγματα, αλλα το laptop αρνειτε πεισματικα να κανει boot απο το usb ωστε να περασω τα windows ξανα. Το περιεργο ειναι οτι αφου διαλεγω να κανει legacy boot με priority και το usb σαν πρωτη επιλογη, οταν ξαναμπω στο bios βλεπω οτι το usb εχει παει στο τελος της λιστας προτεραιοτητας. Εντομεταξυ το security boot option δεν υπαρχει παρα μονο οταν πατησω F9 (περιεργο...), παρολο που το απενεργοπειω δεν βλεπω αποτελεσμα. Καμια ιδεα κανεις? Θα δοκιμασω να κανω και bios upgrade.

Πάτα επανειλημμένα Fn+F12.. κατά τη διάρκεια του boot και επέλεξε το stickάκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Πάτα επανειλημμένα Fn+F12.. κατά τη διάρκεια του boot και επέλεξε το stickάκι σου.

Ευχαριστω Χρηστο. Μολις το καταφερα να bootαρει με usb με το novo button, για καποιο λογο το Fn+F12 δεν μου δουλευε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λόγο legacy? Χωρίς να κάνεις τίποτα κουμπώνεις ssd, βάζεις το pin για να σου πετάξει boot manager και βάζεις ωραία και καλά τα windows.

 

Έχω 1.2sec (αναφέρουν τα windows) boot time.και είμαι με έναν ssd του κιλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alkis13 είπε

Για πιο λόγο legacy? Χωρίς να κάνεις τίποτα κουμπώνεις ssd, βάζεις το pin για να σου πετάξει boot manager και βάζεις ωραία και καλά τα windows.

Έχω 1.2sec (αναφέρουν τα windows) boot time.και είμαι με έναν ssd του κιλού.

Ποιον ssd εβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ηχεία του είναι τραγικά σε ένταση;

Στο 100% είναι υπερβολικά χαμηλά.. Οκ, γενικά στα λάπτοπ δε βλέπεις ένταση, αλλά επειδή παραείναι, λέω μήπως έχει πρόβλημα το δικό μου ή είναι έτσι γενικά. Του βάζω usb ηχείο -όχι κάτι τρομερό, παρότι είμαι πολύ ευχαριστημένος μαζί τους, ένα turbox του 15αρικου- κ με το 10% της έντασης ακούγεται πολύ πιο δυνατά από ό,τι στο 100% των ηχείων του λάπτοπ.

Επεξ/σία από nikosdet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...