Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s (προσφορά από germanos.gr)


ChrisN.S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, nikosdet είπε

Τα ηχεία του είναι τραγικά σε ένταση;

Στο 100% είναι υπερβολικά χαμηλά.. Οκ, γενικά στα λάπτοπ δε βλέπεις ένταση, αλλά επειδή παραείναι, λέω μήπως έχει πρόβλημα το δικό μου ή είναι έτσι γενικά. Του βάζω usb ηχείο -όχι κάτι τρομερό, παρότι είμαι πολύ ευχαριστημένος μαζί τους, ένα turbox του 15αρικου- κ με το 10% της έντασης ακούγεται πολύ πιο δυνατά από ό,τι στο 100% των ηχείων του λάπτοπ.

μόνο με ενεργοποιημένο το dolby audio έχει σωστή ένταση, και όχι στο προφίλ Voice.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 583
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

μόνο με ενεργοποιημένο το dolby audio έχει σωστή ένταση, και όχι στο προφίλ Voice.

Καλημέρα...Πως ενεργοποιείται το Dolby audio;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο όμως είναι προς αγορά για headphones ή εναλλακτικά για εγκατάσταση home cinema, όχι; Έχω δει κάτι λάθος; Γιατί αυτές τις 2 επιλογές είδα χθες όταν διάβασα το μήνυμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια για να σταθεροποιήσετε τον m2 (patriot scorch) τι βίδα χρησιμοποιήσατε? Αυτές που έχει το κάλυμμα κάνουν ή θέλω πιο κοντή?

Επίσης από τον συγκεκριμένο ssd το αυτοκόλλητο με τις πληροφορίες το αφαιρέσατε ?

Και τέλος με ποιο συνδυασμό πλήκτρον μπαίνεις στο BIOS?

 

Επεξ/σία από rakeesh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rakeesh είπε

Παιδια για να σταθεροποιήσετε τον m2 (patriot scorch) τι βίδα χρησιμοποιήσατε? Αυτές που έχει το κάλυμμα κάνουν ή θέλω πιο κοντή?

Επίσης από τον συγκεκριμένο ssd το αυτοκόλλητο με τις πληροφορίες το αφαιρέσατε ?

Και τέλος με ποιο συνδυασμό πλήκτρον μπαίνεις στο BIOS?

1. Χρειάζεται μία πιο κοντή βίδα....   2.  Άνευ σημασίας.... 3. με το F2 και το F9.... Αν αυτά δεν δουλεύουν, χρησιμοποίησε το Novo button....

Καλημέρα παίδες. Έχω ένα θέμα με την οθόνη στο 330s, που κατά διαστήματα παρουσιάζει μία στιγμιαία ξαφνική λάμψη  ( μοιάζει σαν flash ).

Έχω ανοίξει σχετικό θέμα: https://www.insomnia.gr/forums/topic/705207-στιγμιαία-λάμψη-σε-οθόνη-laptop-περιστασιακάτι/

Μήπως το έχει παρατηρήσει και κάποιος από εσάς στο δικό του;;;

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε μου βλέπει το  flashακι. Στο boot order βρίσκω μόνο Windows boot manager. Να κάνω άλλο φλασακι?

Edit:Solved

Στο rufus κατά την διαμόρφωση του bootable usb αντί για την default επιλογή διαλέγουμε mbr partition scheme for uefi. 

Επίσης κρατώντας πατημένο το F12 κατά την εκκίνηση ανοίγει το boot manager για να διαλέξουμε το usb μας. Για το BIOS κρατάμε το F2. 

Επεξ/σία από rakeesh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.Το ανοιξα σημερα και του κουμπωσα εναν 850 evo που ειχα σφραγισμενο απο παλαιοτερη αγορα και μιας και ειναι ανοιχτος ευκαιρια ειπα να παραγγειλω και τη ram να του περασω να τελειωνω.Θα παω σε 8αρα αφου το σιγουρεψαμε οτι παιζει κανονικα σε dual αλλα θελω τη βοηθεια σας για το πια πρεπει να παρω.Στο CPU Z μου βγαζει τα παρακατω..Για τη Ram κοιταω 2400;To Cas μας ενδιαφερει;

 

Στιγμιότυπο οθόνης (5).png

Στιγμιότυπο οθόνης (2).png

 

ΥΓ. Με αυτη θα ειμαι ενταξει https://www.skroutz.gr/s/9915584/Kingston-ValueRAM-8GB-DDR4-2400MHz-KVR24S17S8-8.html ;

Επεξ/σία από Rm.Geko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rm.Geko είπε

Παιδια χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.Το ανοιξα σημερα και του κουμπωσα εναν 850 evo που ειχα σφραγισμενο απο παλαιοτερη αγορα και μιας και ειναι ανοιχτος ευκαιρια ειπα να παραγγειλω και τη ram να του περασω να τελειωνω.Θα παω σε 8αρα αφου το σιγουρεψαμε οτι παιζει κανονικα σε dual αλλα θελω τη βοηθεια σας για το πια πρεπει να παρω.Στο CPU Z μου βγαζει τα παρακατω..Για τη Ram κοιταω 2400;To Cas μας ενδιαφερει;

Στιγμιότυπο οθόνης (5).png

Στιγμιότυπο οθόνης (2).png

ΥΓ. Με αυτη θα ειμαι ενταξει https://www.skroutz.gr/s/9915584/Kingston-ValueRAM-8GB-DDR4-2400MHz-KVR24S17S8-8.html ;

Θα δουλεψει κανονικα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια εφαρμογή είναι που μπορείς να χρησιμοποιείς το λαπτοπ ενώ είναι στο ρεύμα χωρίς να φορτίζει; 

Επίσης αν έχει βρει κανένας, κάνα τρόπο να γίνεται αυτό στα Linux θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, splanis είπε

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια εφαρμογή είναι που μπορείς να χρησιμοποιείς το λαπτοπ ενώ είναι στο ρεύμα χωρίς να φορτίζει; 

Επίσης αν έχει βρει κανένας, κάνα τρόπο να γίνεται αυτό στα Linux θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστω 

 

Lenovo Vantage, αυτή τη ρυθμιση που γράφει Conservation Mode θες

Επεξ/σία από summit1_1
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, summit1_1 είπε

526694802_Screenshot2019-04-1216_53_05.png.fdf08a1d73d4a69159ecd126e6638445.png

Lenovo Vantage, αυτή τη ρυθμιση που γράφει Conservation Mode θες

αρα αν ειναι 100% και το χω στο ρευμα δεν καταστρεφει την μπαταρια ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως ειπωθηκε η λειτουργια ειναι το "conservation mode" που μπορεις να την πειραξεις στο προγραμματακι του lenovo , lenovo vantage.

Αν δεν εχεις windows , τοτε κανεις αυτο που αναγραφεται εδω , κατω κατω.Μετα τα 3 edit.Το εχω δοκιμασει σε lenovo και ισχυει ο,τι γραφει εκει.
Να ξερεις οτι το conservation mode "γραφεται" στην μπαταρια.Δηλαδη αν εχεις windows , το ενεργοποιησεις μεσω του lenovo vantage και φορμαρεις τον δισκο και βαλεις λινουξ , η μπαταρια θα συμπεριφερεται σαν να ειναι ενεργοποιημενο το conservation mode.Το αλλαζεις με τον τροπο που γραφει το λινκ.

3 λεπτά πριν, splanis είπε

αρα αν ειναι 100% και το χω στο ρευμα δεν καταστρεφει την μπαταρια ετσι;

Προφανως την καταστρεφει (τουλαχιστον πιο γρηγορα) απο ο,τι να ειναι στο ρευμα και να ΜΗΝ ειναι στο 100%.Για αυτο το conservation mode την κραταει στο 55-60%.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Οπως ειπωθηκε η λειτουργια ειναι το "conservation mode" που μπορεις να την πειραξεις στο προγραμματακι του lenovo , lenovo vantage.

Αν δεν εχεις windows , τοτε κανεις αυτο που αναγραφεται εδω , κατω κατω.Μετα τα 3 edit.Το εχω δοκιμασει σε lenovo και ισχυει οτι γραφει εκει.
Να ξερεις οτι το conservation mode "γραφεται" στην μπαταρια.Δηλαδη αν εχεις windows , το ενεργοποιησεις μεσω του lenovo vantage και φορμαρεις τον δισκο και βαλεις λινουξ , η μπαταρια θα συμπεριφερεται σαν να ειναι ενεργοποιημενο το conservation mode.Το αλλαζεις με τον τροπο που γραφει το λινκ.

Προφανως την καταστρεφει (τουλαχιστον πιο γρηγορα) απο ο,τι να ειναι στο ρευμα και να ΜΗΝ ειναι στο 100%.Για αυτο το conservation mode την κραταει στο 55-60%.

βασικα μαλλον δεν καταλαβα τι κανει αυτο, δεν υπαρχει κατι που να "σταματαει" την φορτιση και να το δουλευω ουσιαστικα μονο με ρευμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...