Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s (προσφορά από germanos.gr)


ChrisN.S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
Για να μην ανοιγω καινουριο thread, ρωτάω εδώ

έχουμε κάποιο mail επικοινωνίας με το service της lenovo στην ελλάδα? βρίσκω μόνο τηλεφωνο

Ψάχνω μια επίσημη απάντηση σε μια ερώτηση που έχω καιρό τώρα
Συγκεκριμένα έχω αγοράσει ένα yoga 530 (Ryzen 5) και θέλω να του αναβαθμίσω μόνος μου την Ram (έχει 4 θέλω να βάλω 16)
Σε κάποια forum λένε ότι δεν υπάρχει θέμα και δεν θα χάσω εγγύηση αν το κάνω μόνος μου και σε άλλα το αντίθετο (όπως και σε media markt, από όπου το πήρα)

Αν γνωρίζεται κανα mail ή έχετε επίσημη απάντηση, θα με βοηθούσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • Απαντ. 583
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα εχω βάλει απο εχθες τον παρακάτω m2 ssd της Toshiba στην θεση του Sammy 850 pro sata ssd που ειχα επι 1 χρόνο

 

 

Επειδη ειναι πολύ μικρο σε μέγεθος τον κούμπωσα χυμα στην υποδοχή αφου δεν υπάρχει τρόπος να τον στερεώσω και απλα εβαλα μεταξυ του δισκου και του καπάκι απο πανω ενα αντιστατικό χαρτί.

Πιστεύεται θα υπάρχει θεμα τωρα η μελλοντικά και αν ναι υπάρχει κάποια λύση στυλ adaptor ετσι ώστε να στερεωθεί σωστά η το αφήνω ετσι?

 

Το λαπτοπ παρεμπιπτόντως  το εχω μόνιμα σπιτι και ποτέ δεν ταξιδεύει για να υπάρχει καποιος κίνδυνος να φύγει απο τη θεση του με κάποια απότομη βίαιη κίνηση ας πουμε.

1350662379_solid-state-drives-toshiba-256gb-pcie-gen3-2l-nvme-kbg30zms256g.jpg

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alextrela172 είπε

Επειδη ειναι πολύ μικρο σε μέγεθος τον κούμπωσα χυμα στην υποδοχή αφου δεν υπάρχει τρόπος να τον στερεώσω και απλα εβαλα μεταξυ του δισκου και του καπάκι απο πανω ενα αντιστατικό χαρτί.

Συνηθως αυτοι οι δισκοι ερχονται μαζι με βιδα στην συσκευασια τους και βιδωνουν σε ειδικη υπερυψωμενη απο την μητρικη , υποδοχη. Φαινεται αλλωστε και η τρυπα στην ακρη που εχουν για αυτον τον σκοπο.Αν δεν βιδωθουν , συνηθως μενουν υπο κεκλιμενη γωνια και δεν ξερω ποσο ασφαλες ειναι να μεινουν ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mphxths είπε

Συνηθως αυτοι οι δισκοι ερχονται μαζι με βιδα στην συσκευασια τους και βιδωνουν σε ειδικη υπερυψωμενη απο την μητρικη , υποδοχη. Φαινεται αλλωστε και η τρυπα στην ακρη που εχουν για αυτον τον σκοπο.Αν δεν βιδωθουν , συνηθως μενουν υπο κεκλιμενη γωνια και δεν ξερω ποσο ασφαλες ειναι να μεινουν ετσι.

Δεν τον αγόρασα τον δίσκο καινούργιο απο γνωστό μου το πηρα που το ειχε σε ενα dell λαπτοπ μαμά.

Και ο ο ειδικος adaptor υποδοχή που εχει το dell οπου στερεωνόταν με ασφάλεια ο δισκος  δεν ειναι ο ίδιος με του Lenovo.

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alextrela172 είπε

Δεν τον αγόρασα τον δίσκο καινούργιο απο γνωστό μου το πηρα που το ειχε σε ενα dell λαπτοπ μαμά.

Και ο ο ειδικος adaptor υποδοχή που εχει το dell οπου στερεωνόταν με ασφάλεια ο δισκος  δεν ειναι ο ίδιος με του Lenovo.

Δεν έχει να λέει. Εκεί που τον εγκατέστησες υπάρχει λογικά υποδοχή να βιδωθεί. Βρες μια βίδα που θα ταιριάζει και είσαι κομπλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ξεθάβω, για να πω 2 διαπιστώσεις στους κατόχους

1) στο m2 slot παίρνει ΚΑΙ m2 SATA SSD  (όχι μόνο NVME),   μόλις δοκίμασα έναν και πάιζει κανονικά.

2) το patch για το coil whine (υψηλής συχνότητας σπαστικός ήχος) φαίνεται να δουλεύει!
το έχει γράψει φίλος δυο σελίδες πίσω
αλλά μάλλον ήθελε να τρέξω και το ΒΑΤ αρχείο που βάζει μέσα στο C:\Drivers\Radio Freq..
κατεβάζετε απο εδώ   https://pcsupport.lenovo.com/gr/en/products/laptops-and-netbooks/300-series/330-15ikb-type-81de/downloads/DS504375
Επιτέλους ήσυχο φορητό μετά από 1+ χρόνο!   Ποτέ δεν είναι αργά.

μιας και είμαι εδώ, βάζω και το λινκ στο support για το φορητό (drivers, κλπ)
https://pcsupport.lenovo.com/gr/en/products/laptops-and-netbooks/300-series/330s-15ikb/81f5/81f500atgm/yd05695t/downloads/driver-list

Επεξ/σία από MakisCE
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι χάνει γρήγορα την μπαταρία όταν δεν είναι στο ρεύμα, και το έχεις κλειστό. Είναι γνωστό πρόβλημα σε κάποια lenovo και παρόλο το διάβασμα σε φόρουμ δεν έχω βρει λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως φταίει το "USB charge" feature? (Αφήνει μια USB να μπορείς να φορτίσεις συσκευές ενώ είναι κλειστό)

Στην εφαρμογή Lenovo Vantage το ρυθμίζεις on/off (όπως και διάφορες άλλες μικρορυθμισεις)

Επεξ/σία από MakisCE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Παίδες καλημέρα,ερώτηση όσον αφορά το λάπτοπ γιατί σκέφτομαι να προσθέσω ραμ,επειδή ξαναδιάβασα τις σελίδες και χάθηκα ελαφρως οποίος έχει προσθέσει ας στείλει ένα λινκ ενδιαφέρομαι για 4αρα αλλά ίσως βάλω και 8αρα αν αξίζει η διαφορά....έχω μπερδεύτει με τα mhz την συμβατότητα κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα, αγορασμένο το συγκεκριμένο 15/5/19 και σήμερα διαπίστωσα ότι δεν φορτίζει ούτε ανοίγει από το κουμπί. Η Lenovo δεν το καλύπτει γιατί είναι πλέον εκτός εγγύησης.

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος φίλος εμπειρία από επισκευή εκτός εγγύησης ή αν μετά από 2+ χρόνια πλέον αξίζει να επισκευαστεί. Φαντάζομαι  ότι αν είναι πρόβλημα μητρικής δεν θα αξίζει λόγω κόστους, ευχαριστώ.

Επεξ/σία από kyprianos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλος με το ιδιο λαπτοτ ειχε το ιδιο πρόβλημα και τελικα αλλαχτηκε μητρικη εντός εγγύησης... Εν τω μεταξυ εχω και γω το ιδιο και με ζωνουν τα φίδια.. 

Υ. Γ. Για ποσες μερες δε στο καλύπτει;; στειλε ενα mail στη μαμά lenovo αν ειναι για λιγες μέρες ισως σε βοηθησουν

Επεξ/σία από simoszol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...