Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s (προσφορά από germanos.gr)


ChrisN.S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσον αφορά το Bios ...

Αν και δεν το έχω παραλάβει ακόμα , έχω το αδερφάκι του το 330s-15ARR .
Σε αυτό έχω εγκατεστημένο το Lenovo Vantage το οποίο κάνει τα πάντα και σωστά και εύκολα.

Επεξ/σία από tleonakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 583
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tleonakis είπε

Όσον αφορά το Bios ...

Αν και δεν το έχω παραλάβει ακόμα , έχω το αδερφάκι του το 330s-15ARR .
Σε αυτό έχω εγκατεστημένο το Lenovo Vintage το οποίο κάνει τα πάντα και σωστά και εύκολα.

Ναι στο vantage είδα και εγώ τις εκδόσεις που έχουν. Δεν μου έβγαλε όμως διαθέσιμη αναβάθμιση. Μόνος μου στο site την βρήκα. 

Εν τω μεταξύ τα έχω δίπλα δίπλα και βλέπω διαφορά στο panel. Το ένα έχει πιο κιτρινισμένο λευκό από το άλλο. Πιο warm

Και επίσης το ένα λέει ότι η εγγύηση λίγει σε 617 μέρες, το άλλο σε 810

Επεξ/σία από UltimaGriever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου ήρθε και εμένα πολυ ελαφρύς και μαζεμένος και πολύ ωραία οθόνη,έλεγα να βάλω τον ssd μου αλλά το αφήνω προς το παρόν έτσι μην αρχίσω από 1η μέρα τα χειρουργεία!για 265ευρο είναι απίθανο πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, UltimaGriever είπε

Ναι στο vantage είδα και εγώ τις εκδόσεις που έχουν. Δεν μου έβγαλε όμως διαθέσιμη αναβάθμιση. Μόνος μου στο site την βρήκα. 

Εν τω μεταξύ τα έχω δίπλα δίπλα και βλέπω διαφορά στο panel. Το ένα έχει πιο κιτρινισμένο λευκό από το άλλο. Πιο warm

Έκανα έναν έλεγχο και βλέπω ότι έχω την 7WCV33WW (Update μέσω Vantage πριν λίγες μέρες) ενώ στο site έχει την 7WCN30WW ( Πάντα για το 15ARR).
Θα εμπιστευόμουνα το vantage νομίζω.
 

 

13 λεπτά πριν, UltimaGriever είπε

Και επίσης το ένα λέει ότι η εγγύηση λίγει σε 617 μέρες, το άλλο σε 810

617 είναι λίγο
810 είναι ... πολύ (?)

Η απόδειξη είναι που μετράει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tleonakis είπε

Έκανα έναν έλεγχο και βλέπω ότι έχω την 7WCV33WW (Update μέσω Vantage πριν λίγες μέρες) ενώ στο site έχει την 7WCN30WW ( Πάντα για το 15ARR).
Θα εμπιστευόμουνα το vantage νομίζω.
 

Για το 15ARR, το 7WCV33WW δόθηκε πριν από λίγες μέρες και μέσω Windows update και περάστηκε έτσι στο δικό μου Laptop. Μέσω Windows update έδωσε επίσης και τον driver για τα γραφικά. 

Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό. Δεν έχω εγκαταστήσει το Vantage, ενώ στο site εδώ και μήνες έχει το 30.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις του πέρασα από την αρχή windows 10 με το creation tool και clean install.

Είναι σαφώς πιο γρήγορο από πριν που είχε το bloatware της Lenovo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, UltimaGriever είπε

Μόλις του πέρασα από την αρχή windows 10 με το creation tool και clean install.

Είναι σαφώς πιο γρήγορο από πριν που είχε το bloatware της Lenovo

ναι αλλά η Lenovo έχει χρήσιμο πρόγραμμα για την μπαταρία όπου μπορείς να την έχεις στο 60% χωρίς να φορτίζεται και το laptop να λειτουργεί μόνο με το ρεύμα. Με τον τρόπο αυτό επεκτείνεις τη ζωή της μπαταρίας κατά πολύ. Εκτός από μια δύο εφαρμογές δεν είδα πουθενά bloatware προσωπικά. Μόνο το McAfee έφαγε uninstall κατευθείαν.

Επεξ/σία από ChrisN.S.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

ναι αλλά η Lenovo έχει χρήσιμο πρόγραμμα για την μπαταρία όπου μπορείς να την έχεις στο 60% χωρίς να φορτίζεται και το laptop να λειτουργεί μόνο με το ρεύμα. Με τον τρόπο αυτό επεκτείνεις τη ζωή της μπαταρίας κατά πολύ. Εκτός από μια δύο εφαρμογές δεν είδα πουθενά bloatware προσωπικά. Μόνο το McAfee έφαγε uninstall κατευθείαν.

Το vantage ξανακατεβαίνει από το Microsoft store αν θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

ναι αλλά η Lenovo έχει χρήσιμο πρόγραμμα για την μπαταρία όπου μπορείς να την έχεις στο 60% χωρίς να φορτίζεται και το laptop να λειτουργεί μόνο με το ρεύμα. Με τον τρόπο αυτό επεκτείνεις τη ζωή της μπαταρίας κατά πολύ. Εκτός από μια δύο εφαρμογές δεν είδα πουθενά bloatware προσωπικά. Μόνο το McAfee έφαγε uninstall κατευθείαν.

Ποιο είναι αυτό το πρόγραμμα φίλε μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα και εγώ. Θέλω να το κάνω όσο πιο ελαφρύ γίνεται οπότε θέλω να βγάλω τον μαμά hdd και να βάλω στη θέση του ssd. O 860 Evo είναι οκ για αυτή τη δουλειά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, science είπε

Για ποιο λόγο να μη βάλεις nvme αφού δεν ξεφεύγει στην τιμή και θα έχεις και ελεύθερο slot για τυχόν hdd ή ssd στο μέλλον?

Κοίτα αν βάλω nvme δεν υπάρχει λόγος να αφαιρέσω τον hdd. Κανένα 75αρι είδα ότι κάνει ο 970. Τον δοκίμασε κανείς, μπαίνει το ίδιο εύκολα και τον αναγνωρίζει επίσης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

ναι αλλά η Lenovo έχει χρήσιμο πρόγραμμα για την μπαταρία όπου μπορείς να την έχεις στο 60% χωρίς να φορτίζεται και το laptop να λειτουργεί μόνο με το ρεύμα. Με τον τρόπο αυτό επεκτείνεις τη ζωή της μπαταρίας κατά πολύ. Εκτός από μια δύο εφαρμογές δεν είδα πουθενά bloatware προσωπικά. Μόνο το McAfee έφαγε uninstall κατευθείαν.

υπαρχει κανας τροπος να τρεξει κατι τετοιο σε linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

ναι αλλά η Lenovo έχει χρήσιμο πρόγραμμα για την μπαταρία όπου μπορείς να την έχεις στο 60% χωρίς να φορτίζεται και το laptop να λειτουργεί μόνο με το ρεύμα. Με τον τρόπο αυτό επεκτείνεις τη ζωή της μπαταρίας κατά πολύ. Εκτός από μια δύο εφαρμογές δεν είδα πουθενά bloatware προσωπικά. Μόνο το McAfee έφαγε uninstall κατευθείαν.

Chris με ποιο τρόπο ( ρύθμιση) με το Vantage μπορείς να διατηρείς την μπαταρία στο 60% χωρίς να φορτίζεται και το Laptop να λειτουργεί μόνο με το ρεύμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...