Προς το περιεχόμενο

Spotify: Σε συζητήσεις για την εξαγορά της εταιρείας podcasting Gimlet Media έναντι $200 εκατομμυρίων


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα Recode και την Wall Street Journal, η δημοφιλής εταιρεία music streaming Spotify βρίσκεται σε συζητήσεις για την εξαγορά της εταιρείας podcasting, Gimlet Media έναντι $200 εκατομμυρίων.

Αν το Spotify καταφέρει να ολοκληρώσει την εξαγορά, θα είναι η πρώτη φορά που έχει αγοράσει άλλη εταιρεία. Το Recode υποστηρίζει ότι οι διαπραγματεύσεις βρίσκονται στο τελικό στάδιο ωστόσο υπάρχουν ακόμα λεπτομέρειες που πρέπει να διευθετηθούν, και πως δεν είναι απίθανο οι συζητήσεις να φτάσουν και σε αδιέξοδο.

Η αξία της Gimlet εκτιμάται κοντά στα $70 εκατομμύρια μετά την εισροή κεφαλαίων το 2017. Είναι η εταιρεία πίσω από μερικά από τα πιο δημοφιλή podcast αφηγηματικού χαρακτήρα, συμπεριλαμβανομένης και της εκπομπής που περιστρέφεται γύρω από την ποπ κουλτούρα και την τεχνολογία, Reply All.

Εκτός από τις σταθερές εκπομπές podcast, υπάρχουν και ορισμένες που τρέχουν σε περιορισμένα «επεισόδια», όπως για παράδειγμα το ψυχολογικό θρίλερ Homecoming, που αργότερα έγινε τηλεοπτική σειρά στο Amazon Prime. Αν και το Spotify φιλοξενεί εδώ και καιρό προγράμματα audio, η εξαγορά θα σηματοδοτήσει τη μεγαλύτερη επέκταση του Spotify που σχετίζεται με podcasts.

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε το spotify να μην χαλασει γιατι ειναι η καλυτερη πλατφορμα για να ακουει καποιος μουσικη καθως εχει τα παντα κυριολεκτικα και το μεγαλυτερο + για εμενα ειναι πως μπορω να ακουω χωρις διαδικτυο οτι θελω.3 ευρω το μηνα τιποτα μπροστα σε αυτα που μου προσφερει αγαπαω spotify.Τωρα που θα γινει ακομη καλυτερο ποιος το πιανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν εξελίσσεται, χάνεται.

Ειδικά σε τέτοια μεγέθη, η στασιμότητα ισοβαθμεί με υποχώρηση.

Παρόλο που είμαι συνδρομητής του Deezer (λόγω ποιότητας), με μια τέτοια κίνηση θα σκεφτώ να επιστρέψω. 

Γι'αυτό οι ειδήσεις που βλέπουμε πως η Apple έχασε κάποιες από τις πωλήσεις, είναι πολύ πιο σημαντικές από όσο φαντάζονται εδώ μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Sootify καλό για ακροατές, μαύρο χαλί για μουσικούς 

5 λεπτά πριν, fytotech είπε

Όποιος δεν εξελίσσεται, χάνεται.

Ειδικά σε τέτοια μεγέθη, η στασιμότητα ισοβαθμεί με υποχώρηση.

Παρόλο που είμαι συνδρομητής του Deezer (λόγω ποιότητας), με μια τέτοια κίνηση θα σκεφτώ να επιστρέψω. 

Γι'αυτό οι ειδήσεις που βλέπουμε πως η Apple έχασε κάποιες από τις πωλήσεις, είναι πολύ πιο σημαντικές από όσο φαντάζονται εδώ μέσα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, torgar είπε

Sootify καλό για ακροατές, μαύρο χαλί για μουσικούς 

Δε θα το έλεγα.

Καταρχάς, οι περισσότεροι πριν το Spotify, ήταν στην πειρατεία. Οπότε είναι ψίχουλα μεν, σε σχέση με το μηδέν πριν δε.

Δεύτερον, πολλοί μουσικοί δε θα είχαν ποτέ τη δυνατότητα να κάνουν δίσκο και να το δώσουν σε τόσο ευρύ κοινό. Ειδικά για πιο εξεζητημένη μουσική, ήταν απίθανο να βρεθεί δισκογραφική.

Γενικά, προφανώς υπάρχει εκμετάλλευση. Είναι αναμενόμενο. Εταιρεία είναι. Αλλά είναι και λύση σε θέματα που υπήρχαν. Γι'αυτό κι έχει γίνει τόσο μεγάλη εταιρεία.

 

Ένας από τους λόγους που πήγα στο Deezer, είναι πως δίνει μεγαλύτερο ποσοστό στους καλλιτέχνες (εννοείται πάλι μικρό αλλά συγκριτικά μεγαλύτερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jerry banana είπε

μωρε το spotify να μην χαλασει γιατι ειναι η καλυτερη πλατφορμα για να ακουει καποιος μουσικη καθως εχει τα παντα κυριολεκτικα και το μεγαλυτερο + για εμενα ειναι πως μπορω να ακουω χωρις διαδικτυο οτι θελω.3 ευρω το μηνα τιποτα μπροστα σε αυτα που μου προσφερει αγαπαω spotify.Τωρα που θα γινει ακομη καλυτερο ποιος το πιανει.

Η καλύτερη πλατφόρμα για όσους δεν ακούν ηλεκτρονική μουσική. Εκεί έρχεται το Deezer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jerry banana είπε

μωρε το spotify να μην χαλασει γιατι ειναι η καλυτερη πλατφορμα για να ακουει καποιος μουσικη καθως εχει τα παντα κυριολεκτικα και το μεγαλυτερο + για εμενα ειναι πως μπορω να ακουω χωρις διαδικτυο οτι θελω.3 ευρω το μηνα τιποτα μπροστα σε αυτα που μου προσφερει αγαπαω spotify.Τωρα που θα γινει ακομη καλυτερο ποιος το πιανει.

3€ δεν υπάρχει συνδρομή. Μοιράζεσαι οικογενειακό πακέτο; Εγώ για το οικογενειακό μας, που είναι όντως οικογενειακό, πληρώνω 11€ το μήνα, που και πάλι λίγα είναι σε σχέση με αυτά που προσφέρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

3€ δεν υπάρχει συνδρομή. Μοιράζεσαι οικογενειακό πακέτο; Εγώ για το οικογενειακό μας, που είναι όντως οικογενειακό, πληρώνω 11€ το μήνα, που και πάλι λίγα είναι σε σχέση με αυτά που προσφέρει. 

Έχει φοιτητικό με 3,49€.

Πλάκα έχει. Δεν ακούω ποτέ podcasts, δεν το πιάνω το θέμα. Δεν πειράζει, μπορεί να φταίει που δεν ακούω ραδιόφωνο. Είμαι οπτικός τύπος, ίσως αυτό είναι η εξήγηση. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί δίνει 200 για μια εταιρεία που αποτιμάται 70.

Επίσης, για να το παίξω σωστός insomniac, ρε παλιό spotify, άσε τα podcasts και δώσε κάνα φράγκο για να βλέπω τα lyrics μέσα από το app γιατί έχω βαρεθεί να ψάχνω τρίτα προγράμματα που δεν δουλεύουν ακριβώς και κάθε τόσο χαλάνε γιατί ΠΑΛΙ άλλαξε το @#@@#@   API σου. Άντε να πούμε, μου έχεις ρουφήξει το αίμα και πρέπει να κάνω ταρζανιές όλη την ώρα.

Ε, καλά τα πήγα στην έκφραση και τη δομή του παραπόνου μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SilverCloak είπε

Έχει φοιτητικό με 3,49€.

Πλάκα έχει. Δεν ακούω ποτέ podcasts, δεν το πιάνω το θέμα. Δεν πειράζει, μπορεί να φταίει που δεν ακούω ραδιόφωνο. Είμαι οπτικός τύπος, ίσως αυτό είναι η εξήγηση. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί δίνει 200 για μια εταιρεία που αποτιμάται 70.

Επίσης, για να το παίξω σωστός insomniac, ρε παλιό spotify, άσε τα podcasts και δώσε κάνα φράγκο για να βλέπω τα lyrics μέσα από το app γιατί έχω βαρεθεί να ψάχνω τρίτα προγράμματα που δεν δουλεύουν ακριβώς και κάθε τόσο χαλάνε γιατί ΠΑΛΙ άλλαξε το @#@@#@   API σου. Άντε να πούμε, μου έχεις ρουφήξει το αίμα και πρέπει να κάνω ταρζανιές όλη την ώρα.

Ε, καλά τα πήγα στην έκφραση και τη δομή του παραπόνου μου;

Με το Musixmatch δεν κάνεις δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...