Προς το περιεχόμενο

Παραπονιάρης Γείτονας


karaflakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα boys and girls,

είπα να ζητήσω και τη δική σας γνώμη. Περίπου για ένα δίωρο τη φορά για 2-3 περίπου ημέρες την εβδομάδα, χρειάζομαι να κάνω practice τη μουσική μου ή νιώθω την ανάγκη να ακούσω μουσική λίγο πιο δυνατά από το συνηθισμένο (να ανεβάσω την ένταση στη μέση δηλαδή). Να τονίσω ότι το παραπάνω γίνεται στη συχνότητα που προανέφερα και όχι σε ώρες κοινής ησυχίας και δεν έχω κάποιο δυνατό ηχοσύστημα για να έχει τρέλα μπάσα ή ένταση! Ωστόσο ο γείτονας γκρινιάζει κάθε φορά, μια δεν μπορεί να κοιμηθεί, μια διαβάζει το παιδί του, μια τι χάλια είναι αυτά που ακούω, μια του χαλάω το φενγκ σούι! (Έχουν υπάρξει και άλλα περιστατικά με ανακαίνιση που και πάλι γκρίνιαζε.)

Είμαι πράγματι εγώ τόσο ενοχλητικός ή αυτός πολύ γκρινιάρης; Τι θα κάνατε στη θέση του, πώς θα αντιδρούσατε στη δική μου;

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

28 λεπτά πριν, filip123go είπε

Να αγοράσεις ένα ζευγάρι καλά ακουστικά και να ακούς όσο δυνατά γουστάρεις , χωρίς να ενοχλείς κανέναν.  Αν μπλέξεις νομικά κλπ , ποτέ δεν ξέρεις που θα καταλήξετε. Πάρε ένα ζευγάρι ακουστικά και άκου όσο δυνατά θέλεις και στις τρεις το βράδυ. Επίσης το ότι δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας, δεν σημαίνει πως μπορείς να κάνεις όση φασαρία θέλεις.

Παιδιά αντικειμενικά αν κλείσω την πόρτα του δωματίου και πάω στο σαλόνι δεν ακούγεται κιχ, δεν είναι δυνατά η μουσική. Δεν ξέρω πόσο διαφορετικά μπορεί να ακούγεται σε εκείνον επειδή μένει από κάτω, πάντως σε εμένα από δωμάτιο σε δωμάτιο δεν ακούω τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα σε τι φάση βρίσκεται ο καθένας, και εγώ αν και δεν έχω γκρινιαξει ποτέ σε κανέναν όταν ο δίπλα τρυπαγε τους τοίχους και είχα τα παιδιά μωρά και τα ξύπναγε ενώ μου είχε πάρει 3 ώρες να τα κοιμισω τα έπαιρνα στο κρανίο.

Από την άλλη τώρα που μεγάλωσαν τα κυνηγάω μην παίζουν με την μπάλα του μπάσκετ και ζαλίζουν τον κακομοίρη από κάτω.

Οπότε άσχετα πως το βλέπεις εσύ πρέπει να προσπαθήσεις να είσαι λίγο ποιο διακριτικός και ο γείτονας να χαλαρώσει λίγο γιατί πιθανόν το παιδί του να ενοχλεί αντίστοιχα τον απο κάτω.

Και οι 2 έχετε το δίκιο σας

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά τα θέματα δυστυχώς η ευτυχώς θα έπρεπε να είναι μαθηματικά. Σε ώρες μη κοινής ησυχίας στα επιτρεπόμενα db και τέλος. Αλλιώς δεν βγάζει πουθενά.

Επεξ/σία από thory
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εστω και αν δεν ειμαστε στα ορια της κοινης ησυχίας καλο είναι οσο μπορούμε να μην κανουμε φασαρια ..Είναι η καλυτερη λυση .Ολοι εχουμε προβλήματα και ας σεβαστούμε μεχρι καποιο οριο βεβαια παραξενιες αλλων .Ολο και κατι θα εχουμε κι εμεις .

Υπαρχουν ανθρωποι με διαφορετκικα ωραρια και κοιμουνται μερα .Αν τους γνωρίζουμε ας σεβαστούμε λιγο κι αυτους εστω κι αν είναι ημερα .

Φυσικα όχι ...μπουκετα με τιποτα

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω ότι φταις απαραίτητα (μπορεί όντως να έχεις περίεργο γείτονα), αλλά το ότι σε ακούει και σου έχει πει ότι ενοχλείς θα έπρεπε να είναι αρκετό. Δυστυχώς με τις προδιαγραφές που φτιάχνονται τα κτήρια στην Ελλάδα (ακούω τους από δίπλα μου και τους από κάτω όταν πάνε τουαλέτα) και την νοοτροπία του μέσου έλληνα, τέτοιες περιπτώσεις είναι καθημερινές.

 

Όπως πρότειναν παραπάνω, εφόσον δεν κάνεις φασαρία σε ώρες κοινής ησυχίας δεν πιστεύω ότι μπορεί να κάνει τίποτα (δηλαδή δεν μπορεί να φωνάξει αστυνομία), καλό όμως είναι να ακούς πιο χαμηλά τη μουσική σου ή και με ακουστικά. Επίσης προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν θα πρέπει να γίνεται εξάσκηση μουσικού οργάνου εντός πολυκατοικίας, όπως και να το κάνεις σε αντίθεση με τη μουσική που τη χαμηλώνεις, μερικά όργανα δεν χαμηλώνουν την έντασή τους.

 

Όλα είναι θέμα παιδείας. Μπορείς να τον αγνοήσεις και να κάνεις ό,τι θέλεις ή να δείξεις κατανόηση και να σεβαστείς ότι ο καθένας θέλει να γυρνάει στο σπίτι του και να έχει ηρεμία.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, ο πολύ δυνατός ήχος ενώ μοιάζει με δικαίωμα, στις πολυκατοικίες δεν είναι. Διότι δεν είμαστε μόνοι μας και τη φασαρία τη λούζονται όλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η μουσική μπορεί να είναι από ευχάριστη έως πολύ ενοχλητική ανεξαρτήτως ώρας. Θεωρώ καλύτερο και εγώ το να πάρεις ένα σετ ακουστικά. Μπορεί και ο άλλος να είναι λίγο περίεργος αλλά και εμένα πχ κάθε Κυριακή πρωί που έχω μια μέρα να ξεκουραστώ και ο από απέναντι που βάζει κονσέρβα Ελληνοφρένεια στο τέρμα και χαζογελαει με εκνευρίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ακους σκυλαδικα εχει δικιο ο γειτονας.Αν οχι , εχεις δικιο εσυ :D

Δεν βγαινει ακρη , η θα παρεις ακουστικα , για την μουσικη για τα ματς για τις ταινιες , για ολα, η απλα θα εισαι νομιμος (δηλαδη ωρες κοινης ησυχιας και καταλληλα db , οπως προαναφερθηκε ) και θα τον γραφεις κανονικα.

Για ψαξε και μια φθηνη μονοκατοικια, αν νοικιαζεις.

Επισης να ξερεις οτι η καλη γειτονια  ειναι υπερεκτιμημενη , ειδικα με τα νεοελληνικους τσιφτετελοπαρτακηδες που μας περιβαλλουν.

Προτεινω να μην μιλας σε κανεναν, να νην ακους κανενα, σαν να μην υπαρχουν δηλαδη.

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα θέμα οχι απλώς πολυσυζητημένο αλλά εξαντλημένο θα έλεγα. Θέλω μόνο να προσθέσω κάτι γιατί πολλές φορές μπορεί να μην γίνεται αντιληπτό. Αναλόγως το κτήριο πάντα που βρισκόμαστε, είναι δυνατόν να έχουμε χαμηλά σχετικά τα μπάσα (και ίσως να βοηθάει και η θέση τους) αλλά και πάλι να γίνεται συντονισμός και οι απο πάνω ή οι απο κάτω να νιώθουν και να ακούνε ενα συνεχές τρέμουλο/βοή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ όταν βάζω μουσική να ακούσω ακούγεται εσωτερικά σε όλη την πολυκατοικία (λόγω ηχομόνωσης gtp), αλλά κανείς δεν μου κάνει παρατήρηση.

Γιατί αναρωτιέστε;

Επειδή ούτε εγώ κάνω παρατήρηση στον διπλανό γείτονα όταν έχει καλεσμένους και έχει φωνές και μπαμ μπουμ την πόρτα, ούτε στον από πάνω όταν έχει μπουζούκια το μισό βράδυ επειδή βάπτισε το παιδί, ούτε όταν κλαίει το παιδί. Έχουμε όλοι στοιχειώδη κατανόηση πως κάποια στιγμή θα γίνει και φασαρία λόγω των περιστάσεων και σαν ώριμοι ενήλικες το ανεχόμαστε επειδή θα το κάνουμε κι εμείς κάποια άλλη στιγμή. 

Αλίμονο αν πέφτανε "ψιλές" για τέτοια άφορμη όπως υποστηρίζει ο τσάμπα μάγκας παραπάνω... 

Επεξ/σία από Narayan
  • Like 6
  • Thanks 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bluesattack είπε

Αν ακους σκυλαδικα εχει δικιο ο γειτονας.Αν οχι , εχεις δικιο εσυ :D

Δεν βγαινει ακρη , η θα παρεις ακουστικα , για την μουσικη για τα ματς για τις ταινιες , για ολα, η απλα θα εισαι νομιμος (δηλαδη ωρες κοινης ησυχιας και καταλληλα db , οπως προαναφερθηκε ) και θα τον γραφεις κανονικα.

Για ψαξε και μια φθηνη μονοκατοικια, αν νοικιαζεις.

Επισης να ξερεις οτι η καλη γειτονια  ειναι υπερεκτιμημενη , ειδικα με τα νεοελληνικους τσιφτετελοπαρτακηδες που μας περιβαλλουν.

Προτεινω να μην μιλας σε κανεναν, να νην ακους κανενα, σαν να μην υπαρχουν δηλαδη.

χαχαχα, τέλεια, έχω δίκιο εγώ λοιπόν :P 

3 ώρες πριν, katman2000 είπε

εγω αν επαιζα μουσικη και ερχοταν και μου λεγε συγκεκριμενα τι χαλια ειναι αυτα που ακουω θα εφευγε ενστικτωδος μπουκετο στα μουτρα χωρις πολλα πολλα

θέλω να πιστεύω ότι είναι κάποιου είδους χιούμορ και γι'αυτό γελάω, διαφορετικά είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι και τέτοιες βαρβαρότητες καλό είναι να μην είναι η default αντιμετώπιση μας στα προβλήματα!

2 ώρες πριν, Lacepo είπε

Να πας πισω στο χωριο σου, αυτο εχω εγω να σου πω και οτι καταλαβες.

Μάλλον μόνο εσύ κατάλαβες τι εννοείς and let's keep it that way!

3 ώρες πριν, thory είπε

Αυτά τα θέματα δυστυχώς η ευτυχώς θα έπρεπε να είναι μαθηματικά. Σε ώρες μη κοινής ησυχίας στα επιτρεπόμενα db και τέλος. Αλλιώς δεν βγάζει πουθενά.

Συμφωνώ, ωστόσο δεν γνωρίζω πως να τα μετρήσω. Έχω παραγγείλει ηχομονωτικό χαλί μήπως και στρώσει η κατάσταση. Πάντως για να μην ακούω από το ένα δωμάτιο στο άλλο, πόσο τραγική διαφορά μπορεί να έχει στον από κάτω όροφο;

Αναφορά σε κείμενο

Για τις εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε επαφή με κατοικημένα κτήρια, το ανώτατο όριο καθορίζεται σε 45 dB(A), ανεξαρτήτως της περιοχής που βρίσκεται η εγκατάσταση, μετρούμενο εντός του κατοικημένου κτίσματος με ανοιχτή πόρτα και παράθυρα.

 

Επεξ/σία από karaflakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, karaflakos είπε

 

Συμφωνώ, ωστόσο δεν γνωρίζω τα επιτρεπόμενα db ούτε και πως να τα μετρήσω. Έχω παραγγείλει ηχομονωτικό χαλί μήπως και στρώσει η κατάσταση. Πάντως για να μην ακούω από το ένα δωμάτιο στο άλλο, πόσο τραγική διαφορά μπορεί να έχει στον από κάτω όροφο;

Για δωσε link του χαλιου απο περιεργεια

Ελα μωρε σιγα την διαφορα.Απλα αναλογως την ψυχολογικη κατασταση και την ηλικια του καθενος , ο καθενας εχει διαφορετικες αντοχες.Μπορει η μουσικη , μπορει το σεξ, μπορει να τον ενοχλει και το καζανακι της τουαλετας 😆.Μπορει να κομιζει τα παιδια και να εχει την απαιτηση να κανεις ησυχια μεχρι να πανε φανταροι ξερω γω 😆

 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karaflakos είπε

χαχαχα, τέλεια, έχω δίκιο εγώ λοιπόν :P 

θέλω να πιστεύω ότι είναι κάποιου είδους χιούμορ και γι'αυτό γελάω, διαφορετικά είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι και τέτοιες βαρβαρότητες καλό είναι να μην είναι η default αντιμετώπιση μας στα προβλήματα!

Μάλλον μόνο εσύ κατάλαβες τι εννοείς and let's keep it that way!

Συμφωνώ, ωστόσο δεν γνωρίζω τα επιτρεπόμενα db ούτε και πως να τα μετρήσω. Έχω παραγγείλει ηχομονωτικό χαλί μήπως και στρώσει η κατάσταση. Πάντως για να μην ακούω από το ένα δωμάτιο στο άλλο, πόσο τραγική διαφορά μπορεί να έχει στον από κάτω όροφο;

Να μάθεις πόσα decibel είναι το όριο και να κάνεις μετά μια μέτρηση να ξέρεις που είσαι δεν είναι δύσκολο. Πάντως όπως προαναφέρθηκε, ειδικά οι χαμηλές συχνότητες μπορούν να μεταδοθούν με πολλούς τρόπους στα σπίτια. Ρώτησε τον τι ακριβώς τον ενοχλεί περισσότερο απ'τον μεταδιδόμενο ήχο να ξέρεις και συ πως να το μαζέψεις λίγο αν και αυτές οι δουλειές απαιτούν μελέτη,χρήμα και πολλά άλλα που δεν αξίζει να γίνουν σε νοικιαζομενο σπίτι ειδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...