Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση από intel σε AMD


Telumetar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Telumetar είπε

Διότι δεν βρίσκονται στο QVL της Tomahawk. Παρόλα αυτά στο site της g.skill υπάρχει συμβατότητα

http://www.gskill.com/en/configurator?manu=55&chip=3396&model=3441

Ευχαριστώ για την πρόταση.

Διάβασα πως τα QVL του κατασκευαστή της μνήμης είναι πιο ολοκληρωμένα απο της εταιρίας ΜΟΒΟ καθώς μπορεί η λίστα της μητρικής να είναι ξεπερασμένη ή μερικώς ελεγμένη και όχι στο σύνολο των υπαρχόντων μνημών. Πραγματικά έχω πελαγώσει 

Επειδη σε βλεπω και παιδευεσαι μερες τωρα ,αν σου αρεσουν και εχεις τα χρηματα απλα τις παιρνεις. ΔΕΝ υπαρχει καμια περιπτωση να μην δουλευουν σωστα περαν του να ειναι ελαττωματικες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Επειδη σε βλεπω και παιδευεσαι μερες τωρα ,αν σου αρεσουν και εχεις τα χρηματα απλα τις παιρνεις. ΔΕΝ υπαρχει καμια περιπτωση να μην δουλευουν σωστα περαν του να ειναι ελαττωματικες.

Τις βρίσκω πιο φτηνά και άμεσα εδώ

https://www.you.gr/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/mnimes-ram/mnimi-ram-g-skill-tridentz-rgb-16gb(2x8gb)-ddr4-32?ref=bestprice.gr

Βλέπω ότι ειναι συμβατή με τη tomahawk.

http://www.gskill.com/en/configurator?manu=55&chip=3396&model=3441

Πες μου οτι δεν κανω καποιο λάθος :P

EDIT: Τελικά έκανα λάθος . Στη λιστα αναγράφονται οι F4-3200C14D-16GTZRX

 

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αρχικά καλά πήγαινε και αρχίσανε τα κουραφέξαλα. Πάρε τις πρώτες που ήθελες απλα κοιτάς να έχει το X το σετάκι και τέλος.

https://www.skroutz.gr/s/15170483/G-Skill-Trident-Z-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZRX.html 

Η gskill τα μαρκάρει με X τα μοντέλα για  amd.  Στο λέει και στο link της ram
http://www.gskill.com/en/product/f4-3200c16d-16gtzrx 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnpopexi είπε

Μα αρχικά καλά πήγαινε και αρχίσανε τα κουραφέξαλα. Πάρε τις πρώτες που ήθελες απλα κοιτάς να έχει το X το σετάκι και τέλος.

https://www.skroutz.gr/s/15170483/G-Skill-Trident-Z-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZRX.html 

Η gskill τα μαρκάρει με X τα μοντέλα για  amd.  Στο λέει και στο link της ram
http://www.gskill.com/en/product/f4-3200c16d-16gtzrx 

Καταρχάς ευχαριστώ. Το έμαθα και εγω αυτο με το Χ στο τέλος με τα πολλά. Ναι αυτές είναι συμβατές αλλά εδώ τα παιδιά πρόταξαν αντιθέσεις. Γι αυτο και το μπέρδεμα. 

Παρεμπιπτόντως να 'στε καλα ολοι για την βοηθεια που δίνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Διότι δεν βρίσκονται στο QVL της Tomahawk. Παρόλα αυτά στο site της g.skill υπάρχει συμβατότητα

http://www.gskill.com/en/configurator?manu=55&chip=3396&model=3441

Ευχαριστώ για την πρόταση.

Διάβασα πως τα QVL του κατασκευαστή της μνήμης είναι πιο ολοκληρωμένα απο της εταιρίας ΜΟΒΟ καθώς μπορεί η λίστα της μητρικής να είναι ξεπερασμένη ή μερικώς ελεγμένη και όχι στο σύνολο των υπαρχόντων μνημών. Πραγματικά έχω πελαγώσει 

Αυτές πάντως που μου πρότεινες δεν ειναι ουτε στο qvl της gskill ουτε της msi

http://www.gskill.com/en/configurator?manu=55&chip=3396&model=3441

Είναι οι F4-3200C16D-16GVRB , οι GVKB είναι οι ίδιες σε μαύρο (οι άλλες σε κόκκινο). Είναι στο QVL με Ryzen 1XXX, δεν είναι με Ryzen 2XXX αλλά φυσικά και δουλεύουν και με 2ΧΧΧ, το ανάποδο δε θα ήταν σίγουρο. Επίσης δουλεύουν σίγουρα γιατί τις έχω βάλει εγώ σε MSI B450 Tomahawk.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπερίσχυσε η καγκουριά μου και αγόρασα τη σειρά x της G.skill με τα φωτάκια. Επίσης πήρα τον 2600x και την MSI Tomahwak. Θα μπουν σε ένα H500i με NZXT Kraken , 1080 gpu. 

Θα σας πω τα αποτελέσματα :) 

Σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς για την πολύτιμη βοήθεια και τις γνώσεις που πήρα μέσα από την κουβέντα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα . Συγνώμη που το επαναφέρω αλλά έχω απελπιστει

Τρώω random bsod με ένδειξη για clock watchdog . Το ζήτημα είναι πως ούτε drivers δεν προλαβαίνω να κατεβάσω ούτε windows update αν και κάποιες φορές το κάνει στα 5 και άλλες στα 25 λεπτά. Οι θερμοκρασία του επεξεργαστή σε idle κατάσταση είναι περιπιυ 30 βαθμούς. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση 

Windows 10. Έχω κάνει 3 clean install δίχως αποτέλεσμα. Τρώει CLOCK WATCHDOG σε διάφορες λειτουργίες.

Η μια μνήμη (έβγαλα τη 2η και τις έκανα εναλλαγή μπας και) δουλεύει στα 2400 και είναι qvl από τη μητρική. Το περίεργο είναι ότι για κάποιο λόγο την δίνει 2667. 

Πέρασα bios update αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Επόμενο βήμα είναι να περάσω iso με τα τελευταία windows update καθώς αυτό που έχω είναι 2 χρόνων. Διάβασα ότι είναι ένας τρόπος μείωσης των bsod

FB_IMG_1550005932392.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Telumetar είπε

Καλημέρα . Συγνώμη που το επαναφέρω αλλά έχω απελπιστει

Τρώω random bsod με ένδειξη για clock watchdog . Το ζήτημα είναι πως ούτε drivers δεν προλαβαίνω να κατεβάσω ούτε windows update αν και κάποιες φορές το κάνει στα 5 και άλλες στα 25 λεπτά. Οι θερμοκρασία του επεξεργαστή σε idle κατάσταση είναι περιπιυ 30 βαθμούς. 

Ευχαριστώ για την απάντηση 

Windows 10. Έχω κάνει 3 clean install δίχως αποτέλεσμα. Τρώει CLOCK WATCHDOG σε διάφορες λειτουργίες.

Η μια μνήμη (έβγαλα τη 2η και τις έκανα εναλλαγή μπας και) δουλεύει στα 2400 και είναι qvl από τη μητρική. Το περίεργο είναι ότι για κάποιο λόγο την δίνει 2667. 

Πέρασα bios update αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Επόμενο βήμα είναι να περάσω iso με τα τελευταία windows update καθώς αυτό που έχω είναι 2 χρόνων. Διάβασα ότι είναι ένας τρόπος μείωσης των bsod

FB_IMG_1550005932392.jpg

Δοκίμασε στα Xmp να βάλεις αθτο που σου λέει 2400..

Επίσης Ναι.. Καλό είναι να βάλεις το πιο πρόσφατο iso των windows..

Επεξ/σία από kostas7837aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Telumetar είπε

 

Επόμενο βήμα είναι να περάσω iso με τα τελευταία windows update καθώς αυτό που έχω είναι 2 χρόνων.

Κατέβασε το τελευταίο iso.

Σε ποιες θέσεις βάζεις τις μνήμες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμμ είδες που πήρες RAM μέσα από το qvl...Τώρα ΑΝ είναι προβληματική η RAM, δεν μπορεί να σου πει κανένας ότι δεν είναι συμβατή, κλπ! (αν και δεν κατάλαβα, η μια είναι διαφορετική από την άλλη;;; Και γιατί πήρες μόνο 2667και όχι 3200). Τέλος πάντων, βάλε την μνήμη στα 2400, βάλε όλα τα settings του BIOS στα default και δοκίμασε περνώντας φρέσκο iso όπως σωστά σκέφτηκες, και περνώντας τους drivers που δίνει η MSI. Μπορεί να είναι κι απ' το δίσκο, κανένα άλλο δίσκο δοκίμασες αν υπάρχει εύκαιρος;

Τελευταία πρόταση: Βάλε Linux! (εντάξει, τρελή ευκαιρία να τρολάρουμε τα Windows)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Telumetar είπε

Καλημέρα . Συγνώμη που το επαναφέρω αλλά έχω απελπιστει

Τρώω random bsod με ένδειξη για clock watchdog . Το ζήτημα είναι πως ούτε drivers δεν προλαβαίνω να κατεβάσω ούτε windows update αν και κάποιες φορές το κάνει στα 5 και άλλες στα 25 λεπτά. Οι θερμοκρασία του επεξεργαστή σε idle κατάσταση είναι περιπιυ 30 βαθμούς. 

Ευχαριστώ για την απάντηση 

Windows 10. Έχω κάνει 3 clean install δίχως αποτέλεσμα. Τρώει CLOCK WATCHDOG σε διάφορες λειτουργίες.

Η μια μνήμη (έβγαλα τη 2η και τις έκανα εναλλαγή μπας και) δουλεύει στα 2400 και είναι qvl από τη μητρική. Το περίεργο είναι ότι για κάποιο λόγο την δίνει 2667. 

Πέρασα bios update αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Επόμενο βήμα είναι να περάσω iso με τα τελευταία windows update καθώς αυτό που έχω είναι 2 χρόνων. Διάβασα ότι είναι ένας τρόπος μείωσης των bsod

FB_IMG_1550005932392.jpg

Σίγουρα φρέσκα windows. Και ξαναρώτα αν επιμένει.

 

 

5 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Κατέβασε το τελευταίο iso.

Σε ποιες θέσεις βάζεις τις μνήμες ? 


Απ οτι βλέπω στα σωστά σλοτς πρέπει να τις βάζει (Α2 Β2) .Τουλαχιστον το single stick στο bios screenshot φαίνεται στην Α2. 
Και είναι kingston άρα μάλλον 2133mhz( ?? τουλάχιστον τοσο τις ειπε στο 1ο ποστ) οι παλιές του.
 

Επεξ/σία από johnpopexi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Εμμμ είδες που πήρες RAM μέσα από το qvl...Τώρα ΑΝ είναι προβληματική η RAM, δεν μπορεί να σου πει κανένας ότι δεν είναι συμβατή, κλπ! (αν και δεν κατάλαβα, η μια είναι διαφορετική από την άλλη;;; Και γιατί πήρες μόνο 2667και όχι 3200). Τέλος πάντων, βάλε την μνήμη στα 2400, βάλε όλα τα settings του BIOS στα default και δοκίμασε περνώντας φρέσκο iso όπως σωστά σκέφτηκες, και περνώντας τους drivers που δίνει η MSI. Μπορεί να είναι κι απ' το δίσκο, κανένα άλλο δίσκο δοκίμασες αν υπάρχει εύκαιρος;

Τελευταία πρόταση: Βάλε Linux! (εντάξει, τρελή ευκαιρία να τρολάρουμε τα Windows)

Είναι οι παλιές RAM. Οι νέες έρχονται απο εβδομάδα.

 

UPDATE: 

Για όποιο φίλο έχει το ίδιο πρόβλημα Problem solved.

Ήταν ένας συνδιασμός του 2ου κιτ της μνήμης (που δεν ειναι στην qvl της μητρικής) και παλιου iso των windows 10 (10.0.5κατι). Βγάζοντας την και μένοντας με 8 gb RAM και περνώντας win 10 (1819) iso είμαι εδώ και κανένα 3ωρο stable. Κανονικα πρεπει να τρεξω και καποια stress tests αλλα τα δείγματα είναι θετικά. Επισης εκανα downgrade στη μνήμη από 2400 την εχω προσωρινά 2133. Θα την ανεβάσω αργότερα στο κανονικό αφού όλα βαίνουν (έως τωρα τουλάχιστον) οκευ.

Επεξ/σία από Telumetar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Telumetar είπε

Είναι οι παλιές RAM. Οι νέες έρχονται απο εβδομάδα.

UPDATE: 

Για όποιο φίλο έχει το ίδιο πρόβλημα Problem solved.

Ήταν ένας συνδιασμός του 2ου κιτ της μνήμης (που δεν ειναι στην qvl της μητρικής) και παλιου iso των windows 10 (10.0.5κατι). Βγάζοντας την και μένοντας με 8 gb RAM και περνώντας win 10 (1819) iso είμαι εδώ και κανένα 3ωρο stable. Κανονικα πρεπει να τρεξω και καποια stress tests αλλα τα δείγματα είναι θετικά. Επισης εκανα downgrade στη μνήμη από 2400 την εχω προσωρινά 2133. Θα την ανεβάσω αργότερα στο κανονικό αφού όλα βαίνουν (έως τωρα τουλάχιστον) οκευ. 

Ε πες έτσι και μας κοψοχόλιασες...Όλα καλά άντε με το καλό να έρθει το νέο κιτ που θα είναι και qvl να τρέχει ο Ryzen όπως πρέπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στρεσσαρω τον επεξεργαστή με κάποιο πρόγραμμα να δω αν όλα λειτουργούν οκευ η είναι πλεονασμός και να το κάνω μετα το overclock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...