Προς το περιεχόμενο

Η αγορά των smartphones στην Ελλάδα για το 2018


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Soulson είπε

Πώς φάνηκε ότι ο φτωχό-ελληνακος  έχει ψώνιο να κρατάει το μήλο στα χέρια του εν έτει 2018-19 ! 😂😂😂 6s ρε φίλε....... 6s....... 🤪🤪🤪😂

Κι όμως.. το πιο πιθανό είναι οτι αυτοί που πήραν το 6s το έκαναν γιατί όντως ήθελαν απλά vfm ios. Τα ψώνια δεν νομίζω να συμβιβάζονταν με το 6.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στοιχεία αφορούν πωλήσεις μόνο από τις επίσημες αντιπροσωπείες φαντάζομαι και δεν συμπεριλαμβάνουν παρεισαγωγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΖΕΡΒΟΥΔΆΚΗΣ? Γιατί τα κρύβετε? Η προπαγάνδα δεν θα περάσει, λουκέτο στο Insomnia και ισόβια στον αρθρογράφο ως ένδειξη παραδειγματισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζουμε από Ελλάδα ακόμα; Χμ οκ! Το μόνο θετικό είναι ότι μισό δις έπεσε πάλι στην αγορά... Κάποιοι όμως (λίγοι - πολλοί;) πλουτίσαμε τους ξένους... Κ πήραμε τρελή ισχύ και μαξ προδιαγραφές συνολικά, στη τιμή ενός Σαμυ Α_x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elessar86 είπε

Φυσικά η έρευνα έγινε στους επίσημους εισαγωγείς και στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων ένα τεράστιο ποσοστό ίσως και 50% που αγοράζει απο skroutzoμαγαζα είναι απ έξω.... αυτή την στιγμή πρώτη στην Ελλάδα είναι η Xiaomi, δεύτερη η Samsung, τρίτη η Huawei και τέταρτη η Apple...  η MLS ζήτημα είναι αν κατέχει ένα 3-4%....αν κάνουν τις έρευνες σε Γερμανούς Vodafone και Wind ε ναι εκεί η MLS μπορεί να βγει κ πρώτη! Οταν

1 ώρα πριν, elessar86 είπε

Φυσικά η έρευνα έγινε στους επίσημους εισαγωγείς και στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων ένα τεράστιο ποσοστό ίσως και 50% που αγοράζει απο skroutzoμαγαζα είναι απ έξω.... αυτή την στιγμή πρώτη στην Ελλάδα είναι η Xiaomi, δεύτερη η Samsung, τρίτη η Huawei και τέταρτη η Apple...  η MLS ζήτημα είναι αν κατέχει ένα 3-4%....αν κάνουν τις έρευνες σε Γερμανούς Vodafone και Wind ε ναι εκεί η MLS μπορεί να βγει κ πρώτη! 

Όταν είχα πάει πριν 2 μήνες στο Cosmote να πληρώσω έναν λογαριασμό τα πιο πολλά κινητά που πουλούσαν ήταν Huawei και λίγα Samsung, ουτε έναν δεν είδα να αγοράζει Mls

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπαν και οι προλαλησαντες το 6s δειχνει τη καταντια του ελληνικου καταναλωτικου κοινου που προτιμαει να αγορασει ενα κινητο παμπαλαιο και οχι κατι πιο καινουριο απλα επειδη ειναι μοδα και ποζα το να εχεις μηλο. Για ακομα μια φορα οι αριθμοι λενε την αληθεια και οι μηλαρακιδες θα πουνε τα δικα τους.

 

Εννοειτε οτι μιλαμε για επισημες αντιπροσωπειες και οχι για μαγαζια της πλακας που κανουν δικες τους εισαγωγες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσότεροι που θα αγοράσουν Xiaomi ή Huawei, θα το κάνουν μέσω παραεισαγωγής ή κατευθείαν μέσω Κίνας (κυρίως για τα Xiaomi). Οπότε θεωρώ πως αυτές οι 2 εταιρείες έχουν αρκετά μεγαλύτερα ποσοστά στην αγορά. Στον κύκλο μου, σχεδόν 1 στους 2 έχει Xiaomi. Και η πλάκα είναι όταν τους λες ότι έχεις 1+, σε ρωτάνε αν είναι κινέζικο του κιλού. :P 

Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που το "παμπάλαιο" κινητό δουλεύει πολύ καλύτερα από τα περισσότερα κινέζικα που στη διετία τα αλλάζουν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6s το 2018.   χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχχαχαχχαχχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχχαχαχαχαχααχχαχαχχαχαχαχαχχααχααχχαχα

 

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθει σεντονι αληθειας.

Επειδη παρατηρειται σημαντικος αριθμος σχολιων περι iPhone 6S και ως κατοχος SE (και γενικα iphone τα τελευταια 3 χρονια), το οποιο αγορασα κυριως με αφορμη το αγαπητο σε εμενα design αλλα κ επειδη δεν ηθελα να συμβαδιζω με την αγορα των 5.5+ ιντσων, θα ηθελα να πω πως κακως γελατε κ κακως ζειτε με αυτον το προβληματισμο περι Apple.

Καθως λοιπον εχω αποφασισει να δωσω το SE μου για να μετακινηθω σε κατι νεοτερο κ με την προσοχη μου στραμμενη στο Nokia 8.1 (λιγο το οτι ειναι Nokia, λιγο το οτι για καποιο λογο μου εκανε κλικ κλπ), εχω να πω οτι αν τελικως αποφασιζα να παραμεινω στο οικοσυστημα της Apple, φυσικα κ θα στοχευα το 6s.

Μα γιατι(?) θα ρωτησει καποιος. Απλη η απαντηση.

Το 7, παρουσιασε αρκετα προβληματα συνδεσιμοτητας κ ποιοτητας hardware, οποτε βγαινει απο την εξισωση.

Τα μοντελα απο 10 και μετα ειναι, κατα την ταπεινη μου γνωμη, ασχημα και υπερκοστολογημενα.

Οποτε οι επιλογες για εμενα, τον λιγο παραπανω απο μεσο χρηστη smartphone,  ο οποιος εχει μεινει ευχαριστημενος απο αυτα που προσφερει το iOS, ειναι τα 6s και 8.

Εφοσον λοιπον το 1ο κοστιζει ~300€ κ το 2ο ~500€, οπου στη συγκεκριμενη περιπτωση εχω την δυνατοτητα να τα διαθεσω, και εφοσον τοσο απο θεμα hardware οσο κ software το 1ο καλυπτει πληρως τις οποιεσδηποτε αναγκες του οποιουδηποτε, γιατι να δωσω τα παραπανω χρηματα?

Ουτε το design τα δικαιολογει αλλα ουτε κ το gap αποδοσης.

 

Σιγουρα αρκετοι θα τα παρουν για το ιματζ.

Αλλα κ το οτι ενα κινητο 4ετιας, μπορει να καλυψει ακομη κ αυτο το σαπιο κομματι της ψυχολογικης για καποιους αναγκης, ενω ταυτοχρονα κανει την δουλεια του στο 100%, λεει πολλα.

Καποιοι ειχαν το Nexus 5 για πανω απο 6 χρονια. Και δεν ειχαν ολοι custom rom, για να προλαβω τους "hackers" του forum. Απλα το κινητο ηταν ακριβως τοσο οσο. Αυτο ειναι κ το 6s.

Γι'αυτο δεν θα δεις ατομα να αγοραζουν το 4s ή το 5 ή το 5s, οσο κ αν εχουν την αναγκη να αποκτησουν ενα δαγκωμενο μηλο. Δεν ειναι πρακτικα.

 

Σε αλλα τωρα, δεν θα σχολιασω την παρουσια της MLS στη λιστα (γελανε μεχρι κ στην ZTE).

Αυτα τα πορτοκαλι καταστηματα, με τους ασχετους σχετικους πωλητες, που προτεινουν ανεξαρτητως αναγκων καθε φορα τα ιδια σαπια mls ή xiaomi ή samsung των 100-130€, πρεπει καποια στιγμη να φανε πορτα απο τις προτιμησεις των καταναλωτων. 

Να ζηταει δεσποινιδα, για κλησεις, social media κ καλη αποδοση, ενα κινητο μεχρι 150€ κ ο αλλος να προτεινει το J5 του 2016, ενω ακριβως διπλα εχει το Lenovo G5 Plus! Να πώς βγαινουν οι λιστες.

 

Αυτα απο εμενα. Καλη συνεχεια φιλες κ φιλοι.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...