Προς το περιεχόμενο

Η αγορά των smartphones στην Ελλάδα για το 2018


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω ότι κανένας δεν σχολιάζει ότι από τις προπαραγγελίες της Apple μέχρι ακόμα και το πέραν 2-3 μηνών από την ημέρα κυκλοφορίας της εκάστοτε συσκευής τους, δεν υπάρχει πουθενά διαθεσιμότητα για άμεση αγορά, κάτι που αποθαρρύνει σημαντικά τον υποψήφιο αγοραστή. Να σημειώσω έτσι ενδεικτικά ότι περίμενα 3 μήνες για να πάρω πέρυσι το Χ, 2 μήνες για το MAX και 3.5 μήνες για Apple Watch 4. Ο μέσος καταναλωτής ΔΕΝ μπαίνει και στη διαδικασία να περιμένει...Η έλλειψη διαθεσιμότητας σε συνδυασμό με τις τιμές της Apple προφανώς και παίζουν τεράστιο ρόλο στη μείωση πωλήσεων, τουλάχιστον στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Istros είπε

Έχουν υπολογίσει τις πωλήσεις από skroutzομαγαζα,Amazon,banggood,gearbest κ.α.?

Στην παγκόσμια αγορά για το 2018 έχει ένα ποσοστό περίπου 20% στην Ελληνική αγορά για το 2018 είχε 29,5%.ουτε το ένα ούτε το άλλο είναι τυχαίο.

Πώς να υπάρχει στο χάρτη η oneplus τα περισσότερα είναι αγορασμενα από το επίσημο site,Amazon,Κίνα.

Ψάξε να δεις πως μετριούνται θα σου λύσει πολλές απορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Επειδή έχω βαρεθεί να διαβάζω για το 6s, προφανώς και είναι ok για βασική χρήση (web, mail, social). Εδώ android κινητά με 512 ram τρέχουν μια χαρά τις παραπάνω εφαρμογές.....

Αυτό όμως δεν λέει κάτι. Το 6s είναι ένα σκουπίδι όπως και τα παλιά androids. Smooth experience 0.

Το τερμάτισες. Μια χαρά συσκευή είναι το 6s. Αν έχεις και tsmc κομμάτι, έχει και καλή μπαταρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φαίνεται ξεκάθαρα η κινέζικη επέλαση των κινητών και εκτιμούμε ότι η xiaomi έχει τις βάσεις για υψηλότερες επιδόσεις καθώς κοντράρει την apple που απλά είναι πάτος στην χώρα μας με μικρότερο ποσοστό, ενώ σημασία έχει ότι οι hi end συσκευές κάνουν θραύση οπότε λεφτά..για κινητά υπάρχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Ψάξε να δεις πως μετριούνται θα σου λύσει πολλές απορίες 

Πες μου εσύ που το έψαξες να μην ψάχνω η αν έχεις κανένα link

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το μονο πραγμα που προκαλει εντυπωση απο τα παραπανω ειναι το οτι η MLS ειναι στην 4η θεση.

οι πωλήτριες και πωλητές στα public κάνουν φοβερό promotion στο μέσο αγοραστή που δεν ασχολειται και δεν ξερει πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Soulson είπε

Πώς φάνηκε ότι ο φτωχό-ελληνακος  έχει ψώνιο να κρατάει το μήλο στα χέρια του εν έτει 2018-19 ! 😂😂😂 6s ρε φίλε....... 6s....... 🤪🤪🤪😂

Γιατι ρε φίλε,κι εγω 6s εχω κ μια χαρά στέκεται.Θέλω ios όχι απο ψωνιο ,αλλα επειδη αυτο προτιμώ.Δεν πρόκειται ποτε να δώσω €1000 για κινητό ,αλλα θέλω ios!Τι δεν καταλαβαίνετε πολλοί εδω μέσα;;

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το μονο πραγμα που προκαλει εντυπωση απο τα παραπανω ειναι το οτι η MLS ειναι στην 4η θεση.

και εμένα αυτο μου έκανε εντύπωση φίλε μου και πραγματικά υπάρχει κόσμος που αγοράζει αυτά τα κινητά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο είναι ο τεράστιος αριθμός πωλήσεων.

Μέσα σε δύο χρόνια μιλάμε για 5.200.000 κινητά και αυτός ο αριθμός δε συμπεριλαμβάνει αγορές από ξένες χώρες, μεταχειρισμένα, ίσως παραεισαγωγές.

Όσον αφορά την αξία, γύρω στα 215€, δε ξέρω αν είναι καθαρή αξία ή συμπεριλαμβάνει και το ΦΠΑ. Και άλλους παράγοντες όπως οι επιδοτήσεις.

Επομένως οι Έλληνες αλλάζουν πολύ συχνά κινητά (δεν είναι λοιπόν μόνο αγορά ανάγκης για τους περισσότερους/ τις περισσότερες) και επιλέγουν μεσαίας προς χαμηλής κατηγορίας κόστους συσκευές (για Ελλάδα με ~200€ από επίσημες αντιπορσωπείες αγοράζεις κινητά συγκεκριμένων δυνατοτήτων). Λογικό να επωφελούνται οι κινέζοι και να υποχωρούν τα μερίδια Samsung και Apple που έχουν υψηλότερο μέσο κόστους.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mimits είπε

Γιατι ρε φίλε,κι εγω 6s εχω κ μια χαρά στέκεται.Θέλω ios όχι απο ψωνιο ,αλλα επειδη αυτο προτιμώ.Δεν πρόκειται ποτε να δώσω €1000 για κινητό ,αλλα θέλω ios!Τι δεν καταλαβαίνετε πολλοί εδω μέσα;;

Ετσι ρε φιλε. Πες τα.

Κι εγω ετσι ειμαι. Θελω ios ,οχι επειδη ειμαι ψωνιο ,απλα επειδη γουσταρω. Και υποστηριζω golden state warriors οχι επειδη παιρνουν αβερτα πρωταθληματα. Πολεμιστης ημουν και πριν που πεφταν φαπες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα που έκανα μετάβαση απο samsung s7 σε iphone 6s πέρα από κάμερα και μπαταρία δεν έχει κανένα θέμα. Μια χαρά κρατάει στο 2019 και δεν ξέρω τι κάνετε εσείς για να δικαιολογήσετε τα 1200 για να πάρετε το xs/xsMAX.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Alexandros7474 είπε

Ψάξε να δεις πως μετριούνται θα σου λύσει πολλές απορίες 

Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι.Φανταζομαι θα είναι τα επίσημα στοιχεία που δίνουν οι ίδιες οι εταιρείες με αποτέλεσμα να μην είναι μέσα οι αγορές από amazon,internet,κινα,skroutzoμαγαζα(παραεισαγωγης).Οπότε είναι ενδεικτικο το ποσοστο και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Stamer είπε

Κι όμως.. το πιο πιθανό είναι οτι αυτοί που πήραν το 6s το έκαναν γιατί όντως ήθελαν απλά vfm ios. Τα ψώνια δεν νομίζω να συμβιβάζονταν με το 6.

Vfm σε συνάρτηση με λογισμικό και όχι συσκευή δεν υφίσταται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Soulson είπε

Vfm σε συνάρτηση με λογισμικό και όχι συσκευή δεν υφίσταται. 

Μια χαρά υφίσταται για πολύ κόσμο. "Προτεραιότητες" λέγεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...