Προς το περιεχόμενο

Η αγορά των smartphones στην Ελλάδα για το 2018


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, mimits είπε

Γιατι ρε φίλε,κι εγω 6s εχω κ μια χαρά στέκεται.Θέλω ios όχι απο ψωνιο ,αλλα επειδη αυτο προτιμώ.Δεν πρόκειται ποτε να δώσω €1000 για κινητό ,αλλα θέλω ios!Τι δεν καταλαβαίνετε πολλοί εδω μέσα;;

Τι χρήση κάνεις ακριβώς με το ios σε μια τέτοια παλιά συσκευή που δεν στο προσφέρει άλλο κινητό καινούριο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Το 6s είναι ένα σκουπίδι όπως και τα παλιά androids. Smooth experience 0.

Γιατί είναι σκουπίδι?

9 ώρες πριν, NickTheGreek99 είπε

για μένα που έκανα μετάβαση απο samsung s7 σε iphone 6s πέρα από κάμερα και μπαταρία δεν έχει κανένα θέμα. Μια χαρά κρατάει στο 2019 και δεν ξέρω τι κάνετε εσείς για να δικαιολογήσετε τα 1200 για να πάρετε το xs/xsMAX.

Έχουν ωραίο notch :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stamer είπε

Μια χαρά υφίσταται για πολύ κόσμο. "Προτεραιότητες" λέγεται.

Άρα είναι προτεραιότητα να αγοράσεις ένα λογισμικό 369+ € για εντελώς απλή χρήση! Καλά Ναι περί ορέξεως...! Ίσως να κάνω εγώ λάθος.. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι αυτά τα ποσοστά βγαίνουν από τις πωλήσεις που παρουσίασαν 3-4 αλυσίδες καταστημάτων στην Ελλάδα; 

Γιατί αν είναι έτσι, τα ποσοστά αυτά απέχουν παρασάγγας από την πραγματικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6,5%, μεση τιμη πωλησης 800+ ευρω. Κερδος, τουλαχιστον 500 ευρω ανα συσκευη. 4 χρονια μετα, updates, υποστηριξη, throttling ως bug στο software. Xiaomi, μεση τιμη πωλησης 150€, κερδος 9 ευρω ανα συσκευη. Υποστήριξη απο την κοινοτητα 1, 2 χρονια? Δεν εχει αναφερθει throttling, στα 2 χρονια θα παρουμε αλλη Xiaomara που "σπερνει" και θα διαλαλουμε παντου οτι εχουμε κι εμεις Apple. Της Κινας. 

Επεξ/σία από mourouzis2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε, η MLS έχει τον MAIC, μα το θεό εκεί στον FLY104 κόψτε επιτέλους την MLS, είστε τόσο σπαστικοί που για το γαμώτο δεν θα αγοράσει κανείς MLS! Θα κατεβεί καμιά τζαμαρία εκεί στην Καλαμαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος αλβανός εργάτης μου ζήτησε να του αγοράσω το 6s 32gb από σκρουτζομάγαζο επειδή αυτός δεν ξέρει από διαδικτυακές αγορές. Του λέω τρελός είσαι; Πας να πετάξεις τα λεφτά σου; Του λέω πάρε ένα Xiaomi Mi8 64gb, με τα ίδια σχεδόν λεφτά προσφέρει 2 φορές καλύτερο εξοπλισμό. Τελικά τον έπεισα και το πήρε. Όταν το έπιασε στα χέρια του έπαθε πλάκα.  Τώρα κάθε φορά που με βλέπει μου λέει ότι στην παρέα του που οι άλλοι έχουν iphone 6s έχουν αλληθωρίσει από όταν είδαν το Mi8.  Κατάλαβαν ότι πέταξαν τα λεφτά τους και τώρα πάνε όλοι για Mi8.

Το γράφω αυτό για να δείξω πως πολύς κόσμος που δεν έχει πολλά λεφτά πάει σαν γκαβός και αγοράζει iPhone επειδή τους έχουν πει πως είναι το καλύτερο. Μόλις δουν όμως κάτι πραγματικά καλό  τότε αλλάζουν άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, GrigM είπε

Ακολουθει σεντονι αληθειας.

Επειδη παρατηρειται σημαντικος αριθμος σχολιων περι iPhone 6S και ως κατοχος SE (και γενικα iphone τα τελευταια 3 χρονια), το οποιο αγορασα κυριως με αφορμη το αγαπητο σε εμενα design αλλα κ επειδη δεν ηθελα να συμβαδιζω με την αγορα των 5.5+ ιντσων, θα ηθελα να πω πως κακως γελατε κ κακως ζειτε με αυτον το προβληματισμο περι Apple.

Καθως λοιπον εχω αποφασισει να δωσω το SE μου για να μετακινηθω σε κατι νεοτερο κ με την προσοχη μου στραμμενη στο Nokia 8.1 (λιγο το οτι ειναι Nokia, λιγο το οτι για καποιο λογο μου εκανε κλικ κλπ), εχω να πω οτι αν τελικως αποφασιζα να παραμεινω στο οικοσυστημα της Apple, φυσικα κ θα στοχευα το 6s.

Μα γιατι(?) θα ρωτησει καποιος. Απλη η απαντηση.

Το 7, παρουσιασε αρκετα προβληματα συνδεσιμοτητας κ ποιοτητας hardware, οποτε βγαινει απο την εξισωση.

Τα μοντελα απο 10 και μετα ειναι, κατα την ταπεινη μου γνωμη, ασχημα και υπερκοστολογημενα.

Οποτε οι επιλογες για εμενα, τον λιγο παραπανω απο μεσο χρηστη smartphone,  ο οποιος εχει μεινει ευχαριστημενος απο αυτα που προσφερει το iOS, ειναι τα 6s και 8.

Εφοσον λοιπον το 1ο κοστιζει ~300€ κ το 2ο ~500€, οπου στη συγκεκριμενη περιπτωση εχω την δυνατοτητα να τα διαθεσω, και εφοσον τοσο απο θεμα hardware οσο κ software το 1ο καλυπτει πληρως τις οποιεσδηποτε αναγκες του οποιουδηποτε, γιατι να δωσω τα παραπανω χρηματα?

Ουτε το design τα δικαιολογει αλλα ουτε κ το gap αποδοσης.

Σιγουρα αρκετοι θα τα παρουν για το ιματζ.

Αλλα κ το οτι ενα κινητο 4ετιας, μπορει να καλυψει ακομη κ αυτο το σαπιο κομματι της ψυχολογικης για καποιους αναγκης, ενω ταυτοχρονα κανει την δουλεια του στο 100%, λεει πολλα.

Καποιοι ειχαν το Nexus 5 για πανω απο 6 χρονια. Και δεν ειχαν ολοι custom rom, για να προλαβω τους "hackers" του forum. Απλα το κινητο ηταν ακριβως τοσο οσο. Αυτο ειναι κ το 6s.

Γι'αυτο δεν θα δεις ατομα να αγοραζουν το 4s ή το 5 ή το 5s, οσο κ αν εχουν την αναγκη να αποκτησουν ενα δαγκωμενο μηλο. Δεν ειναι πρακτικα.

Σε αλλα τωρα, δεν θα σχολιασω την παρουσια της MLS στη λιστα (γελανε μεχρι κ στην ZTE).

Αυτα τα πορτοκαλι καταστηματα, με τους ασχετους σχετικους πωλητες, που προτεινουν ανεξαρτητως αναγκων καθε φορα τα ιδια σαπια mls ή xiaomi ή samsung των 100-130€, πρεπει καποια στιγμη να φανε πορτα απο τις προτιμησεις των καταναλωτων. 

Να ζηταει δεσποινιδα, για κλησεις, social media κ καλη αποδοση, ενα κινητο μεχρι 150€ κ ο αλλος να προτεινει το J5 του 2016, ενω ακριβως διπλα εχει το Lenovo G5 Plus! Να πώς βγαινουν οι λιστες.

Αυτα απο εμενα. Καλη συνεχεια φιλες κ φιλοι.

Δυστυχώς αγαπητέ άτομα σαν κι εσένα είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Κατά τα άλλα συμφωνω 100% με τα λεγόμενα σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μην ενοχλείστε, μπήκα απλά για να επιβεβαιώσω πως ΚΑΙ εδώ πάλι με την  Apple ασχολείστε! 😛 

Αντί να χαίρεστε με τις τρελές πωλήσεις που πέτυχε η Samsung με τα μοντέλα A, J, K, ... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και ασχολείται ο κόσμος με την Apple και καλά κάνει.

Εκτός απ'το ότι είναι απο τους κολοσσούς στα Smartphones, είναι και η εταιρία με το διαχρονικά προκλητικό marketing.

Had it coming.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι μου κανουν εντυπωση τα τεραστια νουμερα πωλησεων.Μιλαμε για παρα πολλες συσκευες.

Γενικα υπαρχει μια "μοδα",μια "τρελα" να τρεχουμε να αγοραζουμε νεο κινητο χωρις λογο.Οι πιο πολλοι τα εχουν για τα κλασσικα "social" media-chat αντε και καμια φωτο,και αν ρωτησεις γιατι πηραν το νεο μοντελο δεν εχουν καποιο σοβαρο επιχειρημα να σου παρουσιασουν.

Ερχονται καθημερινα στην δουλεια με νεες συσκευες για να τους περασεις τα δεδομενα τους ή καμια εφαρμογη και το 90% το πρωτο πραγμα που ρωτανε ειναι αν θα περασει το fb και οι φιλοι τους.Ή σε συζητησεις με συναδερφους,φιλους κλπ στην ερωτηση "γιατι να παρεις/πηρες το ταδε νεο μοντελο ενω αυτο που εχεις ειναι ηδη γαματο;" η απαντηση ειναι παντα του τυπου "ε ειναι πιο γαματο".Εχω ακουσει και το επιχειρημα απο ατομο που ακουει μονο μουσικη και στελνει κανα μυνημα οτι πηρε πανακριβο κινητο γιατι ειναι πιο αξιοπιστο ωστε να μην χαλασει γρηγορα.🤣

Ενας λογος ακομα που πιστευω οτι εχουν ανεβει οι πωλησεις,ειναι οτι εχουν αρχισει να ασχολουνται με τα social οι μεσηλικες και η τριτη ηλικια.Δεν ξερουν καν τι ειναι αυτο που κανουν,πως το κανουν αλλα το κανουν γιατι το εχουν και οι "φιλοι" τους.

Θα ειχε ενδιαφερον μια ερευνα παντως να δειξει σε ποσοστα την χρηση(εφαρμογες κλπ) των κινητων.Θεωρω οτι θα εβγαινε ενα πιο σωστο συμπερασμα για το αν αξιζει ολος αυτος ο ντορος που εχει δημιουργηθει ολα αυτα τα χρονια και αν πραγματικα αξιζει η υποτιθεμενη αναβαθμιση απο συσκευη σε συσκευη ειδικα στα high end μοντελα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mb1984 είπε

Ετσι ρε φιλε. Πες τα.

Κι εγω ετσι ειμαι. Θελω ios ,οχι επειδη ειμαι ψωνιο ,απλα επειδη γουσταρω. Και υποστηριζω golden state warriors οχι επειδη παιρνουν αβερτα πρωταθληματα. Πολεμιστης ημουν και πριν που πεφταν φαπες. 

Χαχαχα...Δεν μπορώ να πω οτι είμαι παλιός «πολεμιστης» ,αλλά τα τελευταία χρόνια που βλέπω επιμελώς nba,δεν χορταίνω να βλέπω τον εικονιζόμενο και την παρέα του.Το διασκεδάζουν κ το διασκεδάζω!

7 ώρες πριν, Soulson είπε

Τι χρήση κάνεις ακριβώς με το ios σε μια τέτοια παλιά συσκευή που δεν στο προσφέρει άλλο κινητό καινούριο ;

Είμαι ένας μέσος χρήστης αν μπορω να το πω έτσι,δεν έχω τρελές απαιτήσεις.Όπως είπα και στο παραπάνω σχόλιο ,το ios είναι η διαφορά.Πιο συγκροτημένο,πιο ευέλικτο,πιο απλο,πιο,πιο....με κίνηση κ εμπειρία χρήσης που δεν υπάρχει στα αλλα λειτουργικά.Γενικα όλα είναι πιο απλά!Και γιατι όχι και για το design που δεν συγκρίνεται;

Τωρα για καμερες ,15 πυρήνες και δεν ξέρω ´γω τι άλλο δευτερέυον,δεν τρελαινομαι!

Και για να μη παρεξηγηθώ,ο καθένας βολεύεται με τη συσκευή που πιστευει οτι του ταιριάζει και του αρέσει στο κάτω κάτω...Κουβέντα να γίνεται!

Περι ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, dancer είπε

οπως ειπαν και οι προλαλησαντες το 6s δειχνει τη καταντια του ελληνικου καταναλωτικου κοινου που προτιμαει να αγορασει ενα κινητο παμπαλαιο και οχι κατι πιο καινουριο απλα επειδη ειναι μοδα και ποζα το να εχεις μηλο. Για ακομα μια φορα οι αριθμοι λενε την αληθεια και οι μηλαρακιδες θα πουνε τα δικα τους.

 

Εννοειτε οτι μιλαμε για επισημες αντιπροσωπειες και οχι για μαγαζια της πλακας που κανουν δικες τους εισαγωγες.

Το 6s λειτουργεί πολύ καλύτερα σήμερα  από πολλά android smartphones που βγήκαν την ίδια χρόνια με αυτό, το 2015, όσο και ας σε πονάει..

7 ώρες πριν, anax111 είπε

Φίλος αλβανός εργάτης μου ζήτησε να του αγοράσω το 6s 32gb από σκρουτζομάγαζο επειδή αυτός δεν ξέρει από διαδικτυακές αγορές. Του λέω τρελός είσαι; Πας να πετάξεις τα λεφτά σου; Του λέω πάρε ένα Xiaomi Mi8 64gb, με τα ίδια σχεδόν λεφτά προσφέρει 2 φορές καλύτερο εξοπλισμό. Τελικά τον έπεισα και το πήρε. Όταν το έπιασε στα χέρια του έπαθε πλάκα.  Τώρα κάθε φορά που με βλέπει μου λέει ότι στην παρέα του που οι άλλοι έχουν iphone 6s έχουν αλληθωρίσει από όταν είδαν το Mi8.  Κατάλαβαν ότι πέταξαν τα λεφτά τους και τώρα πάνε όλοι για Mi8.

Το γράφω αυτό για να δείξω πως πολύς κόσμος που δεν έχει πολλά λεφτά πάει σαν γκαβός και αγοράζει iPhone επειδή τους έχουν πει πως είναι το καλύτερο. Μόλις δουν όμως κάτι πραγματικά καλό  τότε αλλάζουν άποψη.

Για ποιο xiaomi λες; Για το αντίγραφο του iPhone X;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfox1 είπε

Για ποιο xiaomi λες; Για το αντίγραφο του iPhone X;

 

Ακριβώς, προσφέρει ότι και το iPhone X και μάλιστα σε κάποια είναι καλύτερο με τιμή 350 ευρώπουλα την στιγμή που το iphone X κοστίζει ένα 800άρι τουλάχιστον. Και φίλε μην πεις κινεζιά κτλ. Έχει φοβερή ποιότητα κατασκευής, όλο αλουμίνιο και Gorilla glass 5. Εάν το πιάσεις στα χέρια σου και το δουλέψεις το πιθανότερο είναι ότι δεν θα ξαναδώσεις ποτέ πάνω από 500€ για smartphone, ούτε στην Apple ούτε στην Samsung ούτε πουθενά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...