Προς το περιεχόμενο

Λύση συμβολαίου λόγω ιδιοκατοικησης


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σπίτι που είμαι ενοικιαστής εδώ και 1 χρόνο μας ζήτησε ο ιδιοκτήτης την λύση συμβολαίου λόγω του ότι θα γυρίσει πίσω σε 2 μήνες λόγω δουλειας . Δεν χρωστάμε γενικά κάτι δεν έχουμε θέματα με λογαριασμούς κλπ κλπ. Το πρόβλημα είναι τα χρήματα. Η μία λύση είναι να σταματήσουμε για 2 μήνες να δίνουμε ενοίκιο και να πάρουμε και την εγγύηση πίσω και η άλλη λύση είναι όταν φύγουμε να μας δώσει χρήματα για το νέο σπίτι δηλαδή εγγύηση και τρέχων ενοίκιο και τα χρήματα της μετακόμισης. 

Το πρώτο το βρίσκω πιο βατό. Αλλά έχω δικαίωμα να το κάνω αυτό; Μιλαμε τώρα ότι θα φύγουν στα ξαφνικά τουλάχιστον 800 ευρώ σε ενοίκια και μετακόμιση τα οποία δεν περισσεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θεωρητικά δεν έχεις δικαίωμα να συμψηφίσεις εγγύηση με νοίκια, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι αφού σε βγάζει στο χρόνο δε θα σου φέρει αντίρρηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Στο σπίτι που είμαι ενοικιαστής εδώ και 1 χρόνο μας ζήτησε ο ιδιοκτήτης την λύση συμβολαίου λόγω του ότι θα γυρίσει πίσω σε 2 μήνες λόγω δουλειας . Δεν χρωστάμε γενικά κάτι δεν έχουμε θέματα με λογαριασμούς κλπ κλπ. Το πρόβλημα είναι τα χρήματα. Η μία λύση είναι να σταματήσουμε για 2 μήνες να δίνουμε ενοίκιο και να πάρουμε και την εγγύηση πίσω και η άλλη λύση είναι όταν φύγουμε να μας δώσει χρήματα για το νέο σπίτι δηλαδή εγγύηση και τρέχων ενοίκιο και τα χρήματα της μετακόμισης. 

Το πρώτο το βρίσκω πιο βατό. Αλλά έχω δικαίωμα να το κάνω αυτό; Μιλαμε τώρα ότι θα φύγουν στα ξαφνικά τουλάχιστον 800 ευρώ σε ενοίκια και μετακόμιση τα οποία δεν περισσεύουν.

Όχι, δεν έχεις δικαίωμα να συμψηφίσεις εγγύηση με ενοίκια.

Όπως επίσης ο ιδιοκτήτης δεν έχει δικαίωμα να σου ζητήσει να φύγεις λόγω ιδιοκατοίκησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο δεν επιτρεπετε ομως ετσι να κανεις γιατι σε μενα ενας ιδιοκτητης δεν μου εδωσε πισω την εγγυηση και για 330 ε δεν αξιζε να παω στα δικαστηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω να συμψηφισω κάτι. Ούτε να το παίξω τρέλα και να του πω έχω συμβόλαιο μέχρι το Γενάρη και δεν μπαίνεις μέσα. Για να γίνει η μετακόμιση σωστά θα πρέπει να κατέβω πύργο τουλάχιστον μία βδομάδα .βάλε 150 ευρώ σε μετακινήσεις , μια βδομάδα άδεια από δουλειά , 2 ενοίκια στο νέο σπίτι βάλε 500 το λιγότερο, πρόστιμο 50 στην elpedison για διακοπή συμβολαίου , και κάνα 300αρι η μετακόμιση.

Δικό του είναι το σπίτι. Δεν είμαι άνθρωπος που θα του πω δεν μπαίνεις. Οικογένεια έχει και αυτός και θα έρθει από Αθήνα μόνιμα. Αλλά δεν θα κάτσω να χρεωθώ ενοίκια έξτρα , μετακομισεις. Θα μιλήσουμε σε λίγη ώρα να δούμε τι θα κάνουμε 

Edit

Λέω κάτσε να δω και το μισθωτήριο μην έχουμε κάνει για 1 έτος αλλά εντάξει ολα. 31 Γενάρη του 2020 ληγει

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα του πεις πολυ ευγενικα και κοσμια ''αυτα θα μου στοιχισει αυτο που κανεις, τοσα για διακοπη ρευματος, τοσα για το ταδε τοσα για το αλλο''.
Βρειτε τα ποσα θα σου δωσει απο αυτα... Δεν φταις εσυ που ο αλλος θελει να γυρισει αλλα οκ μην περιμενεις να σου δωσει και τις μετακομισεις σου. Αυτες αργα ή γρηγορα θα τις ειχες... Μπορειτε να τα βρειτε καπως, ειδικα απο την στιγμη που φαινεσαι εσυ οκ ατομο (που σκεφτεσαι οτι ο αλλος εχει οικογενεια κτλ)

Εγω παντως στην θεση του δεν θα το εκανα ευκολα αυτο... Να ζητησω να φυγουν απο το σπιτι που νοικιαζω επειδη γυρναω πισω στην πολη μου. Ειναι κατι που πρεπει να δεχτω απο την στιγμη που το βγαζω στο νοικι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Δεν θέλω να συμψηφισω κάτι. Ούτε να το παίξω τρέλα και να του πω έχω συμβόλαιο μέχρι το Γενάρη και δεν μπαίνεις μέσα. Για να γίνει η μετακόμιση σωστά θα πρέπει να κατέβω πύργο τουλάχιστον μία βδομάδα .βάλε 150 ευρώ σε μετακινήσεις , μια βδομάδα άδεια από δουλειά , 2 ενοίκια στο νέο σπίτι βάλε 500 το λιγότερο, πρόστιμο 50 στην elpedison για διακοπή συμβολαίου , και κάνα 300αρι η μετακόμιση.

Δικό του είναι το σπίτι. Δεν είμαι άνθρωπος που θα του πω δεν μπαίνεις. Οικογένεια έχει και αυτός και θα έρθει από Αθήνα μόνιμα. Αλλά δεν θα κάτσω να χρεωθώ ενοίκια έξτρα , μετακομισεις. Θα μιλήσουμε σε λίγη ώρα να δούμε τι θα κάνουμε 

Edit

Λέω κάτσε να δω και το μισθωτήριο μην έχουμε κάνει για 1 έτος αλλά εντάξει ολα. 31 Γενάρη του 2020 ληγει

Και 1 χρονο συμβολαιο να ειχατε κανει, 3 χρονια ειναι το ελαχιστο. Εχεις δικαιωμα να του ζητησεις να σου πληρωσει την ζημια σου οπως αναφερεις. Αλλα μην μεινεις σε προφορικη συμφωνια. Να υπαρχει γραπτα το οτιδηποτε συμφωνησετε και τα λεφτα να τα παρεις πρωτα στο χερι και οχι στο "ΘΑ τα βρουμε". Γιατι σε παρομοια περιπτωση ηταν μια πρωην μου που ειχε συμφωνησει να της πληρωσει μεσιτη, μετακομιση κ ενοικιο με εγγυηση στο νεο σπιτι κ επειδη δεν ειχαν κανει χαρτι, μην εκφραστω τι πηρε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι το θέλει τέλος Μαρτίου. Μας είπε ότι θα του βάλουμε το ενοίκιο τέλος Φλεβάρη και τέλος Μάρτη δεν θα βάλουμε...

Με λίγα λόγια θα πληρώσουμε για τον Μάρτιο και δεν θα πληρώσουμε για τον Απρίλιο ( αφού δεν θα μείνουμε ) lol....

Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι υπάρχει σπίτι ακριβώς από πάνω ξενοικιαστο και πριν λίγο πήρα τον άνθρωπο ο οποίος είναι γνωστός και το ψιλοκλεισαμε. Γλυτώνουμε δηλαδή μετακομίσεις και κούραση . Τα ενοίκιο είναι στα ίδια επίπεδα αλλά έχω σκοπό να μην πληρώσω τέλος του μήνα και να τα δώσω στον άλλο για την εγγύηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Το σπίτι το θέλει τέλος Μαρτίου. Μας είπε ότι θα του βάλουμε το ενοίκιο τέλος Φλεβάρη και τέλος Μάρτη δεν θα βάλουμε...

Με λίγα λόγια θα πληρώσουμε για τον Μάρτιο και δεν θα πληρώσουμε για τον Απρίλιο ( αφού δεν θα μείνουμε ) lol....

Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι υπάρχει σπίτι ακριβώς από πάνω ξενοικιαστο και πριν λίγο πήρα τον άνθρωπο ο οποίος είναι γνωστός και το ψιλοκλεισαμε. Γλυτώνουμε δηλαδή μετακομίσεις και κούραση . Τα ενοίκιο είναι στα ίδια επίπεδα αλλά έχω σκοπό να μην πληρώσω τέλος του μήνα και να τα δώσω στον άλλο για την εγγύηση 

να ζητησεις γραπτα οτιδηποτε εχετε συμφωνησει, το ξανατονιζω. γτ οπως ειπες, εσυ θα εχεις τις ρητρες απο την εταιρια ρευματος κλπ οποτε πρεπει να εισαι καλλυμενος οτι θα σου τα δωσει.

Μόλις τώρα, tsipakis είπε

αυτο που σου κανει ειναι στραβο και το ξερει 

γιατι εισαι καλοβουλος και λες ναι σε ολα ;  πες του θα φυγω το 2020 και αντε γεια 

δεν χρειαζεται να γινομαστε σκατοψυχοι. Αν συμφωνει να σου πληρωσει την οποιαδηποτε ζημια παθαινεις, δεν βλεπω τον λογο να βαλουμε προβληματα στο κεφαλι μας με κοντρες κ βλακειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kallair είπε

να ζητησεις γραπτα οτιδηποτε εχετε συμφωνησει, το ξανατονιζω. γτ οπως ειπες, εσυ θα εχεις τις ρητρες απο την εταιρια ρευματος κλπ οποτε πρεπει να εισαι καλλυμενος οτι θα σου τα δωσει.

δεν χρειαζεται να γινομαστε σκατοψυχοι. Αν συμφωνει να σου πληρωσει την οποιαδηποτε ζημια παθαινεις, δεν βλεπω τον λογο να βαλουμε προβληματα στο κεφαλι μας με κοντρες κ βλακειες.

δε γινεσαι σκατοψυχος απο τη στιγμη που εχεις μια αξιοπρεπει και την προστατευεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsipakis είπε

δε γινεσαι σκατοψυχος απο τη στιγμη που εχεις μια αξιοπρεπει και την προστατευεις 

σε ποιο σημειο χανεις την αξιοπρεπεια σου αν συμφωνησεις να αποχωρησεις απο το σπιτι χωρις να βγεις ζημειωμενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kallair είπε

σε ποιο σημειο χανεις την αξιοπρεπεια σου αν συμφωνησεις να αποχωρησεις απο το σπιτι χωρις να βγεις ζημειωμενος;

τη χανεις απο τι στιγμη που ο αλλος λεει θα του πω να φυγει το θελω και ξερει οτι εχει λαθος και ο ενοικιαστης δεχεται να μπει σε αλλαγες μετακομισεις κτλ απο το πουθενα επειδη δεν θελει να πει οχι εισαι λαθος. δεχεται δηλαδη το στραβο 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kallair είπε

δεν χρειαζεται να γινομαστε σκατοψυχοι. Αν συμφωνει να σου πληρωσει την οποιαδηποτε ζημια παθαινεις, δεν βλεπω τον λογο να βαλουμε προβληματα στο κεφαλι μας με κοντρες κ βλακειες.

Εγώ πάλι από ότι διάβασα ο ιδιοκτήτης δεν συμφωνεί να του πληρώσει απολύτως καμία ζημιά... Η μόνη σκατοψυχιά που βλέπω είναι του ιδιοκτήτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...