Προς το περιεχόμενο

Λύση συμβολαίου λόγω ιδιοκατοικησης


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι από ότι διάβασα ο ιδιοκτήτης δεν συμφωνεί να του πληρώσει απολύτως καμία ζημιά... Η μόνη σκατοψυχιά που βλέπω είναι του ιδιοκτήτη.

Σωστά, αλλά αν έχει βρει ο Μανώλης σπίτι που τον βολεύει και είναι και ΟΚ με τα λεφτά θα είναι βλακεία του να κάνει καπρίτσιο στον ιδιοκτήτη για να περιμένει το τέλος της τριετίας, γιατί μπορεί και μετά ο ίδιος να μη βρίσκει αυτό που θέλει 

Προσωπικά εγώ θα συμφωνούσα πρώτα με τον νέο ιδιοκτήτη και κατόπιν θα ζόριζα λίγο τον παλιό...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Το σπίτι το θέλει τέλος Μαρτίου. Μας είπε ότι θα του βάλουμε το ενοίκιο τέλος Φλεβάρη και τέλος Μάρτη δεν θα βάλουμε...

Με λίγα λόγια θα πληρώσουμε για τον Μάρτιο και δεν θα πληρώσουμε για τον Απρίλιο ( αφού δεν θα μείνουμε ) lol....

Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι υπάρχει σπίτι ακριβώς από πάνω ξενοικιαστο και πριν λίγο πήρα τον άνθρωπο ο οποίος είναι γνωστός και το ψιλοκλεισαμε. Γλυτώνουμε δηλαδή μετακομίσεις και κούραση . Τα ενοίκιο είναι στα ίδια επίπεδα αλλά έχω σκοπό να μην πληρώσω τέλος του μήνα και να τα δώσω στον άλλο για την εγγύηση 

Μάλλον κάπου τα έχει μπερδέψει ο τύπος και νομίζει ότι πρώτα κάθεσαι και μετά πληρώνεις, ενώ συμβαίνει το αντίθετο.

Ίσως πρέπει να του το εξηγήσεις.

Επειδή λες ότι βρήκες σπίτι στον πάνω όροφο, που σημαίνει ότι θα είστε γείτονες, είναι προτιμότερο να του εξηγήσεις πως νομικά είσαι καλυμμένος για τρία χρόνια και πρέπει να σε αποζημιώσει, αλλά για λόγους ανθρωπιάς και καλής γειτονίας, δέχεσαι να φύγεις αρκεί να σου καλύψει τα έξοδα και να μην πληρώσεις Φεβ-Μαρτ για να μπορέσεις να πληρώσεις για το νέο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σωστά, αλλά αν έχει βρει ο Μανώλης σπίτι που τον βολεύει και είναι και ΟΚ με τα λεφτά θα είναι βλακεία του να κάνει καπρίτσιο στον ιδιοκτήτη για να περιμένει το τέλος της τριετίας, γιατί μπορεί και μετά ο ίδιος να μη βρίσκει αυτό που θέλει 

Προσωπικά εγώ θα συμφωνούσα πρώτα με τον νέο ιδιοκτήτη και κατόπιν θα ζόριζα λίγο τον παλιό...

Κάπου έχασες τη μπάλα, δεν είναι θέμα "καπρίτσιου", είναι θέμα συμφωνίας/συμβολαίου. Ιδιοκτήτης και ενοικιαστής έχουν υπογράψει ένα συμβόλαιο, αλλά ο ιδιοκτήτης από τη μεριά του θέλει να σπάσει μονομερώς το συμβόλαιο πριν τη λήξη του χωρίς να έχει κάποια ποινή/πέναλτι... Κανένας λογικός ενοικιαστής δεν θα δεχόταν ποτέ κάτι τέτοιο...

Εγώ προσωπικά αν μου έλεγε ο ιδιοκτήτης κάτι τέτοιο, η απάντηση μου θα ήταν σάλτα και χτενίσου. Ας μου βρει πρώτα κάποιο αντίστοιχο σπίτι στα ίδια λεφτά, ας προσφερθεί να αναλάβει εξ ολοκλήρου τα έξοδα της μετακόμισης, ε τότε το συζητάμε.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάπου έχασες τη μπάλα, δεν είναι θέμα "καπρίτσιου", είναι θέμα συμφωνίας/συμβολαίου. Ιδιοκτήτης και ενοικιαστής έχουν υπογράψει ένα συμβόλαιο, αλλά ο ιδιοκτήτης από τη μεριά του θέλει να σπάσει μονομερώς το συμβόλαιο πριν τη λήξη του χωρίς να έχει κάποια ποινή/πέναλτι... Κανένας λογικός ενοικιαστής δεν θα δεχόταν ποτέ κάτι τέτοιο...

Εγώ προσωπικά αν μου έλεγε ο ιδιοκτήτης κάτι τέτοιο, η απάντηση μου θα ήταν σάλτα και χτενίσου. Ας μου βρει πρώτα κάποιο αντίστοιχο σπίτι στα ίδια λεφτά, ας προσφερθεί να αναλάβει εξ ολοκλήρου τα έξοδα της μετακόμισης, ε τότε το συζητάμε.

Θα του το πεις, αλλά αν τσινίσει και καθυστερήσεις με διαπραγματεύσεις κινδυνεύεις να εσύ χάσεις μια ευκαιρία που δε ξέρεις αν θα παρουσιαστεί 

Τζόγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Θα του το πεις, αλλά αν τσινίσει και καθυστερήσεις με διαπραγματεύσεις κινδυνεύεις να εσύ χάσεις μια ευκαιρία που δε ξέρεις αν θα παρουσιαστεί 

Τζόγος

Sorry αλλά αυτά που γράφεις είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.

Το να μετακομίσω σε άλλο σπίτι με τα ίδια λεφτά δεν είναι ευκαιρία, είναι ταλαιπωρία.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Sorry αλλά αυτά που γράφεις είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.

Εντελώς εκτός πραγματικότητας το γεγονός ότι βρήκε σπίτι στον από πάνω όροφο ;

True fact είναι

Αν τσακωθεί με τον δικό του και δε τα βρουν, δεν κινδυνεύει να το χάσει ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Εντελώς εκτός πραγματικότητας το γεγονός ότι βρήκε σπίτι στον από πάνω όροφο ;

True fact είναι

Αν τσακωθεί με τον δικό του και δε τα βρουν, δεν κινδυνεύει να το χάσει ; 

Όχι, δεν είπα πως είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας το γεγονός ότι βρήκε σπίτι στον από πάνω όροφο, εντελώς εκτός πραγματικότητας είναι ο ισχυρισμός σου ότι πρόκειται περί ευκαιρίας.

Το σπίτι στο οποίο μένει τώρα, πως ακριβώς κινδυνεύει να το χάσει? Ο νόμος τον προστατεύει για 3 έτη, και από ότι έγραψε ο Μανώλης είναι μέσα σε αυτό μόλις ένα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να υπαρχει μια λογικη αναμεσα σε ιδιοκτητη-ενοκιαστη εφοσον ειναι και οι 2 πλευρες τυπικες σε ολα,αλλα επουδενι μην επιτρεψεις να γλιτωσει τα εξοδα μετακομισης ακομα και στον πανω οροφο να πας.Εγω προσωπικα παντως θα του ελεγα επειδη βρηκα σπιτι στον πανω οροφο ειναι ευκαιρια αν θελει να μου κανει τα εξοδα μετακομισης για να παω αλλιως επειδη ειμαι νομικα καλυμμενος μεχρι το 2020 δε θα φυγω πριν τη ληξη του συμβολαιου αν δεν βρω σπιτι που καλυπτει τις αναγκες μου,ηρεμα και ωραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, martin27 είπε

Εγω παντως ξερω απο τον δικηγορο μου οτι μπορεις να τον βγαλεις εξω τον ενοικιαστη για ιδιοκατοικηση,αλλα παντα αν το πας δηκαστικος.

Νομίζω πως πρέπει να αλλάξεις δικηγόρο.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, δεν είπα πως είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας το γεγονός ότι βρήκε σπίτι στον από πάνω όροφο, εντελώς εκτός πραγματικότητας είναι ο ισχυρισμός σου ότι πρόκειται περί ευκαιρίας.

 Το σπίτι στο οποίο μένει τώρα, πως ακριβώς κινδυνεύει να το χάσει? Ο νόμος τον προστατεύει για 3 έτη, και από ότι έγραψε ο Μανώλης είναι μέσα σε αυτό μόλις ένα...

Μα το αν είναι ευκαιρία αυτός το ξέρει καλύτερα από εσένα και εμένα 

Αν ο άλλος ζητάει π.χ. ένα 50ρικο πιο λίγο το μήνα, κερδισμένος δε θα είναι ;

Μπορεί αυτή η γειτονιά να τον βολεύει για τον Χ, Υ, Ζ λόγο και να θέλει πάση δυνάμει να μείνει εκεί 

Είσαι σίγουρος ότι σε 2 χρόνια θα βρει κάτι καλύτερο ή φθηνότερο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, martin27 είπε

Εγω παντως ξερω απο τον δικηγορο μου οτι μπορεις να τον βγαλεις εξω τον ενοικιαστη για ιδιοκατοικηση,αλλα παντα αν το πας δηκαστικος.

Σιγουρα τελειωσε τη νομικη ? 😂😂😂😂

Απο το 1997 εχει καταργηθει ο συγκεκριμενος νομος. Ισχυει μονο αν χρειαζεσαι τον χωρο για επαγγελματικη χρηση κι αυτο υπο καποιες προυποθεσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μάκαρος είπε

Σιγουρα τελειωσε τη νομικη ? 😂😂😂😂

Απο το 1997 εχει καταργηθει ο συγκεκριμενος νομος. Ισχυει μονο αν χρειαζεσαι τον χωρο για επαγγελματικη χρηση κι αυτο υπο καποιες προυποθεσεις. 

τι να σου πω και εσενα δεν μου εδειξε τα πτυχια του,οπως και να εχει καλος που το αναφερεις για να ξερουμε τι μας γινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...