Προς το περιεχόμενο

Λύση συμβολαίου λόγω ιδιοκατοικησης


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Εξήγησέ μας λίγο τη λογικη του κοκκινου bold....Το εχω ξανακούσει αυτό και πραγματικά δε το καταλαβαίνω.

Οτι απο την στιγμη που το σπιτι δεν ειναι δικο σου αργα ή γρηγορα θα μετακομισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Γενικά αν σου έχει φερθεί τόσο σπαθί, γνώμη μου είναι για 4-5 μήνες να μην του κάνεις κουβέντα για τα έξοδα μετακόμισης...

Για συμψηφισμό εγγύησης με νοίκια, θεωρώ δεδομένο ότι θα το δεχτεί όπως τον περιγράφεις 

Το θέμα είναι ότι μπορεί και να έχω αργήσει. Εννοώ ότι ίσως να ήταν καλύτερο να του το πω επί τόπου όταν μου ανακοίνωσε ότι πρέπει να φύγω, που με είδε ότι στράβωσα.

Μήπως όσο περνάει ο καιρός χαλαρώνει το πράγμα (επειδή έχουμε αυτή την καλή σχέση) και τους έρθει ξαφνικό αν τους το πω τελευταία στιγμή.

Κι εγώ θεωρώ ότι πιο πιθανός είναι ο συμψηφισμός, αλλά απ' τη στιγμή που δηλώνονται όλα κανονικά και άρα του κρατάει το κράτος ένα ποσοστό, πώς τον συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το θέμα είναι ότι μπορεί και να έχω αργήσει. Εννοώ ότι ίσως να ήταν καλύτερο να του το πω επί τόπου όταν μου ανακοίνωσε ότι πρέπει να φύγω, που με είδε ότι στράβωσα.

 Μήπως όσο περνάει ο καιρός χαλαρώνει το πράγμα (επειδή έχουμε αυτή την καλή σχέση) και τους έρθει ξαφνικό αν τους το πω τελευταία στιγμή.

 Κι εγώ θεωρώ ότι πιο πιθανός είναι ο συμψηφισμός, αλλά απ' τη στιγμή που δηλώνονται όλα κανονικά και άρα του κρατάει το κράτος ένα ποσοστό, πώς τον συμφέρει;

Μα δε παίζει ρόλο, αν φύγεις π.χ. τέλος Ιουνίου και το δηλώσετε είτε του βάλεις νοίκια και σου γυρίσει λεφτά, είτε δε του βάλεις λεφτά και τα κλείσετε μέσω τον εγγυήσεων, αυτός για 6 μήνες θα πληρώσει φόρο για τα νοίκια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζό είναι αυτό με την εγγύηση, δηλαδή πρέπει να τα δώσεις και να τα πάρεις πίσω; 

Ρώτησα και προηγουμένως, αλλά τι θεωρείτε σωστό να γίνει αν θέλει ο ενοικιαστής να φύγει νωρίτερα; Σκέφτομαι να ενημερώσω και ίσως να πληρώσω κανονικά και να μη ζητήσω την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tz3s είπε

Οτι απο την στιγμη που το σπιτι δεν ειναι δικο σου αργα ή γρηγορα θα μετακομισεις...

Ok αλλα μπορει και να μη μετακομίσεις.... Το θεμα ειναι οτι κανεις μια μετακομηση παραπανω απο αυτες που ο ίδιος θα ήθελε να κάνει και φταει το αιτημα του ιδιοκτήτη.  Για μενα τη πληρωνει εξ ολοκλήρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Μα δε παίζει ρόλο, αν φύγεις π.χ. τέλος Ιουνίου και το δηλώσετε είτε του βάλεις νοίκια και σου γυρίσει λεφτά, είτε δε του βάλεις λεφτά και τα κλείσετε μέσω τον εγγυήσεων, αυτός για 6 μήνες θα πληρώσει φόρο για τα νοίκια 

Anyway, εγώ αναρωτιέμαι σχετικά με το θέμα του συμψηφισμού.

Απ' τη στιγμή που υπάρχει ήδη μια εγγύηση από πίσω, όπου λογικά δε θα πληρώσω τον τελευταίο μήνα (νομίζω ότι έτσι γίνεται στην πλειοψηφία των περιπτώσεων), πώς θα αφήσω π.χ. 2 απλήρωτα ενοίκια όταν βρω σπίτι με τη λογική ότι ο δεύτερος μήνας που δε θα πληρώσω θα είναι για τα έξοδα μετακόμισης κ.λπ.;

Εννοώ ότι αν βρω σπίτι π.χ. αύριο 7/2, θα πρέπει να μπω στο καινούργιο από 1/4 ας πούμε ώστε να μην πληρώσω ενοίκιο σε αυτό που είμαι τώρα για το Μάρτη. Αλλά και πάλι έτσι θα πάρω πίσω την εγγύηση. Άσε που ο νέος ιδιοκτήτης προφανώς θα θέλει να του πληρώσω το Μάρτη, ανεξάρτητα αν θα μείνω ή όχι. Αλλά πες ότι τα κανονίζω να μην του πληρώσω το Μάρτη. Πώς θα πάρω πίσω με συμψηφισμό άλλον ένα μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jmmys είπε

Γιατί δεν έχει τίποτα στο ονομα του.Έχει φύγει και δεν ξέρω που βρίσκεται.

Ο νόμος προστατεύει πάντα τον μισθωτή.Υπαρχουν λαμογια και αλήτες ιδιοκτήτες όπως επίσης και λαμογια ενοικιαστές.

"Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος", και ισχύει παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...