Προς το περιεχόμενο

Ο Firefox 66 φέρνει αυτόματη σίγαση για τις ιστοσελίδες με βίντεο που παίζουν αυτόματα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Chrome των κινητών θα υιοθετήσει ποτέ παρόμοια features ή θα συνεχίσουμε να ταλαιπωρούμαστε από την πλειοψηφία των ελληνικών site (και όχι μόνο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραλετε εδω στο ινσομνια με το firefox. Αυτο το ειχε κανει ο chrome πολυ καιρο πριν. Ειπαμε ειναι πιο εντιμος , αλλά αργεί του θανατά ωρες ώρες συγκριτικα με chrome. Ιδιως με το που ανοιγει, με 4-5 καρτελες,  cpu 100%, και για να φορτωσει πχ youtube θελει 10 δευτερόλεπτα. Τι καλος browser ειναι ? Τον χρησιμοποιω μονο επειδη δεν εχω αλλη καλυτερη εναλλακτικη, και γιατι ειναι σταθερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να τα μπλοκαρουν τελειως δεν ειναο επιλογη δηλαδη; αν κ δε το περινενα ποτε παντως εχω αρχισει να αντικαθιστω το chrome με αυτον. νομιζω η google το παρατησε το προτζεκτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Πώς συγκρίνεται ο Brave που τρέχω με τον Edge και τον FF;

Ο Brave αφού είναι fork του Chromium χρησιμοποιεί τις JS και browser engines που θεωρούνται οι καλύτερες σήμερα. O Edge αν και είχε αναπτύξει συγκρίσιμες engines τις εγκαταλείπει (αν δεν το έχει κάνει ήδη) και θα χρησιμοποιεί και αυτός τις ίδιες. O Firefox έχει μία πολύ μέτρια JS engine και μία καλή browser engine (λειτουργικά αντίστοιχη με του Chromium όμως από άποψη προγραμματισμού έχει φοβερούς νεωτερισμούς). Και οι 3 browser είναι open source.

Ο Brave από αυτά που διαβάζω αντιλαμβάνομαι ότι κόβει τις περισσότερες διαφημίσεις και σου δίνει την δυνατότητα να χαρίσεις χρήματα ή να προβάλεις δικές του διαφημίσεις στα site που θέλεις να υποστηρίξεις. Όταν ο Brave στην σελίδα του λέει ότι είναι πολλές φορές ποιο γρήγορος εννοεί ότι είναι τόσο γρήγορος όσο ο συνδυασμός του Chromium με ένα plugin που κόβει τις διαφημίσεις. Η εταιρεία που τον βγάζει μου δημιουργεί την εντύπωση ότι το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να πάρει ένα κομμάτι από την πίτα της διαδικτυακής διαφήμισης. Στο github έχει μόνο 35-40 contributors και 3500 commits, ενώ ένα απλό plugin του Firefox έχει 70-80 contributors και 8000 commits.

O Firefox έχει επιλογές σχετικές με την ιδιωτικότητα που δεν υπάρχουν σε άλλους browser. Επίσης έχει addons που κόβουν όλες τις διαφημίσεις και επιτρέπουν σε προχωρημένους χρήστες να έχουν πλήρη έλεγχο. Η εταιρεία που τον βγάζει είναι μη κερδοσκοπική και υπάρχει πάρα πολλά χρόνια στον χώρο χωρίς να έχει ακουστεί κάτι άσχημο για αυτήν. O Firefox στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό σε εθελοντές.

Ο Edge δεν έχει plugins που να κόβουν διαφημίσεις και έχει ελάχιστες επιλογές. H Microsoft μου δίνει την εντύπωση ότι την ενδιαφέρει μόνο να προωθήσει το Bing μέσω του Edge ώστε να μεγαλώσει το κομμάτι που έχει από την πίτα της διαδικτυακής διαφήμισης. Είναι πάντως πολύ καλογραμμένος browser.

Εγώ είμαι φανατικά υπέρ του Firefox και φανατικά εναντίον εταιρειών που κάνουν fork κάτι open source, ενσωματώνουν σε αυτό ένα open source plugin και μετά λένε ότι το προϊόν τους είναι 8 φορές ποιο γρήγορο, το θεωρώ κοροϊδία αφού δεν κάνουν την σύγκριση ταχύτητας με τον Chrome + Plugin που έχουν οι περισσότεροι, οπότε η άποψη μου δεν μπορεί να είναι εντελώς αντικειμενική. Πάντως είναι γενικά αποδεκτό ότι πολλοί από τους καλύτερους προγραμματιστές είναι στην Google/Apple/Microsoft οπότε αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο η ιδιωτικότητα σου μπορείς να εμπιστευτείς τα προϊόντα τους πολύ περισσότερο από αυτά που δημιουργούν νεοσύστατες μικρές κερδοσκοπικές εταιρείες, αν πάλι βάζεις την ιδιωτικότητα σου πάνω από τα πάντα ο Firefox είναι προσανατολισμένος σε αυτό δεκάδες χρόνια και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή.

 

2 ώρες πριν, Dudadidos είπε

Τα παραλετε εδω στο ινσομνια με το firefox. Αυτο το ειχε κανει ο chrome πολυ καιρο πριν. Ειπαμε ειναι πιο εντιμος , αλλά αργεί του θανατά ωρες ώρες συγκριτικα με chrome. Ιδιως με το που ανοιγει, με 4-5 καρτελες,  cpu 100%, και για να φορτωσει πχ youtube θελει 10 δευτερόλεπτα. Τι καλος browser ειναι ? Τον χρησιμοποιω μονο επειδη δεν εχω αλλη καλυτερη εναλλακτικη, και γιατι ειναι σταθερος...

Συγνώμη αλλά με ένα σύγχρονο κινητό το youtube φορτώνει σε 4 sec περίπου (μόλις το δοκίμασα με σβησμένη την cache) και σε pc σε κάτω από 2 sec έχεις δει την σελίδα και σε 4 έχει τελειώσει το load (με σβησμένη cache πάντα). Όσο αφορά το 100% CPU δεν έχω κάποιο προγραμμα να το δείχνει στο κινητό αλλά στο ποιο αργό pc μου άνοιξα τώρα 6 σελίδες από εφημερίδες μαζί (έγραψα τα URL και πάτησα το enter με την σειρά και γρήγορα) και έφτασε 30% μόνο. Επίσης ένα σωστά γραμμένο πρόγραμμα πρέπει να χρησιμοποιεί 100% CPU όταν χρειάζεται γιατί αν χρησιμοποιήσει 50% θα κάνει το διπλό χρόνο. Συμφωνώ ότι ο Chrome έχει πλεονεκτήματα αλλά νομίζω ότι τα παραλές λίγο.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elpenor αναφερομαι σε υπολογιστη λαπτοπ , οταν ανοιγω firefox προσπαθει να φορτωσει ολες τις καρτελες μαζι, ενω εγω θελω μονο αυτην που κοιταω, και κανει πολλη ώρα, και τοτε ο επεξεργαστής πιανει 100%. Καλο ειναι να δουλεύει ο επεξεργαστης στο φουλ, αλλά οταν θες μια καρτέλα, αυτο δεν γινεται να παιρνει ολους τους πορους του επςξςργαστη, σημαινει οτι κατι αλλο γινεται απο πισω... επίσης για να ανοίξει το youtube σε λαπτοπ ειναι πιο βαρυ απο το αντιστοιχο για κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τόσο καιρό μπορούσες να κλικάρεις στο "ηχειάκι" στην καρτέλα και να κάνεις mute τη σελίδα ενώ παράλληλα ο Chrome δεν το έχει καν αυτό σαν επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ChimairaX είπε

Που τόσο καιρό μπορούσες να κλικάρεις στο "ηχειάκι" στην καρτέλα και να κάνεις mute τη σελίδα ενώ παράλληλα ο Chrome δεν το έχει καν αυτό σαν επιλογή.

Tο εχει αυτο ο Chrome εδω και χρονια, το ενεργοποιεις απο το about:flags

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά διαφωνώ με τέτοιες πρακτικές.

Αν ένα site είναι ενοχλητικό και παίζει ήχους κλπ, απλά μην ξαναμπείς.

Θα πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι το 95% των site είναι επιχειρήσεις και κάποιος προσπαθεί να ζήσει πίσω από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και και ο chrome είναι πιο γρήγορος λόγο google.O firefox είναι ο καλήτερος browser για μένα και αυτο που μου αρέσει περισσότερο πάνω του είναι το navigation menu πανώ(που βολεύει πολύ) ,κάτι που δεν σκεφτίκανε να κάνουν στον chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dudadidos είπε

@elpenor αναφερομαι σε υπολογιστη λαπτοπ , οταν ανοιγω firefox προσπαθει να φορτωσει ολες τις καρτελες μαζι, ενω εγω θελω μονο αυτην που κοιταω, και κανει πολλη ώρα, και τοτε ο επεξεργαστής πιανει 100%. Καλο ειναι να δουλεύει ο επεξεργαστης στο φουλ, αλλά οταν θες μια καρτέλα, αυτο δεν γινεται να παιρνει ολους τους πορους του επςξςργαστη, σημαινει οτι κατι αλλο γινεται απο πισω... επίσης για να ανοίξει το youtube σε λαπτοπ ειναι πιο βαρυ απο το αντιστοιχο για Επειδκινητά.

Έπειδή δεν ρυθμίζω τον browser μου να ανοίγει τις σελίδες που είχε όταν τον έκλεισα δεν ήξερα ότι ο Chrome φορτώνει πρώτα την πρώτη και μετά τις υπόλοιπες, νόμιζα ότι και αυτός σαν τον Firefox τις ανοίγει όλες μαζί. Ελπίζω να προσθέσει αυτό το feature ο FF σύντομα. Όσο αφορά το youtube ο chrome πιστεύω ότι θα είναι πάντα ποιο γρήγορος επειδή είναι σημαντικό πλεονέκτημα για την google και θα κάνει τα πάντα να το κρατήσει. Ίσως τα pc μου να είναι ποιο σύγχρονα και στον δικό μου firefox το uBlock Origin addon να βοηθάει να ανοίξει ποιο γρήγορα το youtube για αυτό δεν μου είχε φανεί τόσο αργό ώστε να με απασχολήσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...