Προς το περιεχόμενο

CEO ανταλλακτηρίου κρυπτονομισμάτων πεθαίνει και παίρνει μαζί του και τα… $190 εκατομμύρια των πελατών του


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

Λογικα ειναι στα λελε του, εχει μπει insomnia και γελαει με μερικα σχολια εδω μεσα...

 

6 λεπτά πριν, makak0s είπε

εγω στη θεση του θα σκηνοθετουσα το θανατο μου σε "ενα ταξιδι" απο "μια" ασθενεια .. και θα φαληριζα την εταιρια μου η οποια οπως δειχνουν τα πραγματα δεν θα ειχε και πολυ μελλον ακομα...

νομιζω τον βρηκαμε :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ, μπορεί η εταιρία να μην έχει 190 εκατομμύρια, όμως με την είδηση αυτή θα χάσει ένα σημαντικό ποσό η αξία των νομισμάτων. 

Οπότε λέω εγώ τα ίδια νομίσματα θα αξίζουν 150 εκατομμύρια. 

Στη συνέχεια βρίσκουν τον κωδικό και τους ξεπληρώνει, και μετά την είδηση ότι πλήρωσε ανεβαίνει πάλι η αξία. 

Κέρδος 40 εκατομμύρια, δεν είναι και λίγα..

ΥΓ Θεωρια δική μου όλο αυτό, που δεν ξέρω τι γίνεται με τα crypto 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δεν έχω ιδέα, θα φανεί;

Λογικά από το wallet balance (εκτός αν αυτό είναι ορατό μόνο στη πλατφόρμα της εταιρείας και η εταρεία κλείσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ακριβώς. Ένας τύπος, πήγε στην Ινδία και πέθανε από νόσο Crohn ενώ έχει κρυπτονομίσματα αξίας 190 εκατομμυρίων που κανείς δεν μπορεί να αποκτήσει, και τα οποία περιήλθαν στην κατοχή του μέσω πυραμίδας Πόντσι. Φιλάκια σας στέλνει και εσάς που σας έκλεψε και εσάς που διαβάζετε την είδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενας χρήστης του reddit κάνοντας chain analysis βρήκε οτι ποσά litecoin μετακινούνται αυτή τη στιγμή απο το υποτίθεται  απαραβίαστο multi signature (3) cold storage wallet  που ο ίδιος ο Cotten είχε δηλώσει στο Coindesk το 2015 οτι έχουν τρία κλειδιά , τι έγιναν τα άλλα δύο ? εκτος απ το δικο του που "χαθηκε"

 στην Ινδία υπάρχει βιομηχανία ψεύτικων πιστοποιητικων θανάτου με κόστος στα 450 ευρώ  ενώ οταν πεθαίνει καποιος καιγεται αμέσως οποτε δεν προλαβαινει να γίνει ταυτοποίηση , ο πρώην συνέταιρος του έχει παρελθον με identity trafficking δηλαδή έχοντας στα χέρια του κλεμμένα στοιχεία πιστωτικες κλπ δημιουργούσε ηλεκτρονικά νέες οντότητες  φυσικές προσωπικότητες ,

αυτο μου θυμίζει μια ταινία που δείχνει τι μπορει να σου συμβεί την εποχή μας μπορει καποιος να σου κλέψει την προσωπικότητα εννοω την ηλεκτρονική η οποία ομως περιλαμβανει ολη τη ζωή σου

φοβερή υπόθεση και σενάριο για ταινία , αυτός μάλλον ξεκινάει καπου μια καινούργια ζωή με μια καινούργια ταυτοτητα και εκατομύρια στο λογαριασμό του , υποθετικα το λεμε

https://coinspice.io/news/deep-dive-video-the-truth-about-quadrigacx-millions-lost-paper-trail-gets-weird/

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι πολύ ύποπτο παίζει στήν ολη υπόθεση για να φάνε κάποιοι λεφτά....δεν γίνεται να υπάρχει μόνο 1 κλειδί,όπως ανφέρθηκε πιο πάνω αλλά και σιγά να μην μπορούν αν πράγματι θελήσουν και βάλουν τα κατάλληλα μέσα και χρόνο,να σπάσουν την κρυπτογράφηση,εφόσον έχουν και το Laptop στα "χέρια" τους... Οκ θα τους πάρει σίγουρα χρόνο και χρήμα και είναι και λίγο θέμα τύχης το πόσο γρήγορα θα τα καταφέρουν,όμως αν το αναθέσουν σε ειδικούς,με διάφορες μεθόδους να δουλεύουν σε αυτό,δεν νομίζω πως γίνεται να μην το αποκρυπτογραφήσουν,δεν νομίζω πως υπάρχει απαραβίαστο σύστημα όταν αυτό είναι "ανοικτό"δηλ μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτό κάποιος απευθείας,είναι καθαρά θέμα μέσων και χρόνου,εδω μπαίνανε κάποιοι ξεκάρφωτοι hackers στήν CIA και την NASA κλπ απο του διαβόλου την μάνα και δεν θα μπορούνε να μπούνε κάποιοι,σε ένα Laptop στο οποίο υπάρχει φυσική πρόσβαση ? 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cambo99 είπε

Αυτό είναι που λένε : Θα τα πάρεις μαζί σου στον άλλο κόσμο; ... Ο συγκεκριμένος τα πήρε! Που είναι το περίεργο ! 🤣😂😅

Γι'αυτό σας αγαπάω ρε σεις μου φτιάχνεται την μέρα και τα βράδια με τα comment🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως ειναι τραγικο που ανθρωποι πεθαινουν και εσεις κανετε χαβαλε.. 2019.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7884172

Επεξ/σία από elpaso1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ethereum είπε

ενας χρήστης του reddit κάνοντας chain analysis βρήκε οτι ποσά litecoin μετακινούνται αυτή τη στιγμή απο το υποτίθεται  απαραβίαστο multi signature (3) cold storage wallet  που ο ίδιος ο Cotten είχε δηλώσει στο Coindesk το 2015 οτι έχουν τρία κλειδιά , τι έγιναν τα άλλα δύο ? εκτος απ το δικο του που "χαθηκε"

 στην Ινδία υπάρχει βιομηχανία ψεύτικων πιστοποιητικων θανάτου με κόστος στα 450 ευρώ  ενώ οταν πεθαίνει καποιος καιγεται αμέσως οποτε δεν προλαβαινει να γίνει ταυτοποίηση , ο πρώην συνέταιρος του έχει παρελθον με identity trafficking δηλαδή έχοντας στα χέρια του κλεμμένα στοιχεία πιστωτικες κλπ δημιουργούσε ηλεκτρονικά νέες οντότητες  φυσικές προσωπικότητες ,

αυτο μου θυμίζει μια ταινία που δείχνει τι μπορει να σου συμβεί την εποχή μας μπορει καποιος να σου κλέψει την προσωπικότητα εννοω την ηλεκτρονική η οποία ομως περιλαμβανει ολη τη ζωή σου

φοβερή υπόθεση και σενάριο για ταινία , αυτός μάλλον ξεκινάει καπου μια καινούργια ζωή με μια καινούργια ταυτοτητα και εκατομύρια στο λογαριασμό του , υποθετικα το λεμε

https://coinspice.io/news/deep-dive-video-the-truth-about-quadrigacx-millions-lost-paper-trail-gets-weird/

 Πολυ ενδιαφερον και πιθανό θα έλεγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά να παθουν ...αφου υπάρχουν τόσο αφελεις που εμπιστευτικαν χρηματα σε τετοιους αεριτζήδες στην κυριολεξία....

Ποια σοβαρή εταιρεία θα τα εκανε αυτα τα καραγκιοζιλίκια???? Ασε που ο θανατος φαίνεται ψεύτικος ...ειναι δυνατόν να μην μπορεί να εχει η ιδια η  εταιρεία να έχει προσβαση στα κεφάλαια της που βρισκόταν σε έναν υπολογιστη που θα μπορούσε να παρει φωτια ανα πασα στιγμή??

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η ιστορία δεν είναι έτσι όπως δείχνει και μάλλον μιλάμε για ένα exit scam από τον ίδιο τον CEO που από τι φαίνεται δεν είναι και τόσο πεθαμένος.

Το κουβάρι άρχισε να ξεδιπλώνετε όταν ο ceo του ανταλλακτήριου kraken δήλωσε λίγες ώρες μετά την είδηση ότι χιλιάδες ψηφιακά νομίσματα φεύγουν από τα wallet του ανταλλακτήριου και πήγαιναν στην δικιά τους πλατφόρμα.

αμέσως μετά μέλη στο reddit αποκάλυψαν ότι litecoin από τα υποτιθέμενα κλειδωμένα ψηφιακά νομίσματα έχουν αρχίσει να μετακινούνται σε εξωτερικές διευθύνσεις. 

 

Tώρα για τον CEO. Ο τύπος υποτίθεται ότι είχε πάει στην Ινδία για φιλανθρωπία και ότι εκεί πέθανε από μια ασθένεια στα 26 του που την πιάνουν μόνο οι πάνω από τα 50 :P.

Σήμερα αποκαλύφθηκε και αυτό εδώ που δένει τελέιως την υπόθεση ότι ο CEO ζει και βασιλεύει και ότι πρέπει να μιλάμε πλέον για exit scam. Δλδ σήκωσε όλα τα ψηφιακά νομίσματα και την κοπάνισε σαν πεθαμένος :P .

 

 

 

Πάντως η ιστορία είναι μια καλή ευκαιρία και ένα μάθημα προς όλους ότι τα ψηφιακά μας νομίσματα τα έχουμε πάντα σε δικά μας wallet και ποτέ μα ποτέ δεν τα αποθηκεύουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα σε ανταλλακτήρια.

Your Keys Your Bitcoin, Not Your Keys Not Your Bitcoin.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...