Προς το περιεχόμενο

Κλάδεμα δέντρων


Ducatista

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μήπως ξέρει κάποιος αν ας πούμε ο γείτονας έχει δέντρο και εχει μπλεχτεί ανάμεσα στα καλώδια υψηλής τάσης στην δεη με κίνδυνο να πάρει φωτιά αν είναι υποχρεωμένη η ΔΕΗ η κάποιος αλλος φορέας να κάνει κάτι εφ όσων ο γείτονας δεν συμμορφώνεται; Η πάμε και όπου βγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δεντρο ειναι εντος οικιας και προκαλει προβλημα σε κοινοχρηστα καλωδια και μη, ενημερωνεις την ΔΕΗ η το τοπικο δημαρχειο / κοινοτητα. Απο οτι βλεπω απο διαφορες ομαδες που παρακολουθω, μετα την τραγωδια του καλοκαιριου οι φορεις πλεον ανταποκρινονται αμεσα. Μην χασεις χρονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Αν το δεντρο ειναι εντος οικιας και προκαλει προβλημα σε κοινοχρηστα καλωδια και μη, ενημερωνεις την ΔΕΗ η το τοπικο δημαρχειο / κοινοτητα. Απο οτι βλεπω απο διαφορες ομαδες που παρακολουθω, μετα την τραγωδια του καλοκαιριου οι φορεις πλεον ανταποκρινονται αμεσα. Μην χασεις χρονο.

Ωραίος θα το κάνω Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλέφωνο στη ΔΕΔΔΗΕ τους ενημερώνεις και κρίνουν αυτοί για την επικινδυνότητα ατυχήματος , τα κλαδιά πρέπει να είναι τρια μέτρα μακρυά από τα καλώδια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο απεναντι σπιτι υπαρχει ενα αναρριχωμενο φυτο το οποιο ανεβαινει στα καλωδια της ΔΕΗ.Αυτο που βλεπω ειναι οτι ερχεται συνεργειο της ΔΕΔΔΗΕ καθε χρονο και καθαριζουν τα καλωδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δεντρο εχει  ριζες εντος του οικοπέδου υπεθυνος είναι ο ιδιοκτητης .

Αν υπαρχει κίνδυνος από ηλεκτροφορα καλωδια καλει τον ΔΕΔΔΗΕ να κοψει το ρευμα όταν θα το καλδεψει με καποια χρεωση .

Αν είναι στο πεζοδρομιο ή στο δρομο το δεντρο υπεύθυνος είναι ο Δημος με την ιδια διαδικασια χωρις να πληρωσει κατι ο ιδιοκτητης του σπιτιου που επηρεάζεται.

Χωρις να είμαι σιγουρος υψηλη ταση δυσκολο να περναει εκτος και είναι αραιοκατηκημενη η περιοχη.

Σε αυτή την περιπτωση αν είναι υψηλη ισως ο ΑΔΜΗΕ πρεπει να κοψει το ρευμα .Με επιφυλαξη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Αυτοί της ΔΕΔΔΗΕ, έρχονται να κλαδέψουν δέντρα που απειλούν άμεσα τα καλώδια της, ακόμα και σε ιδιωτική ιδιοκτησία;
By the way, κάποτε περνούσε η ΔΕΗ απ όλα τα σπίτια κάθε χρόνο από μόνοι τους, εδώ και χρόνια όμως ούτε καν...

Το λέω, γιατί ξέρω μπορείς να το αναφέρεις (online θα το έκανα για να έβαζα και φωτογραφία) αλλά μιας και πρόκειται για δική μας, μήπως μας την πουν για ποιο λόγο έφτασε ως εκεί το δένδρο;

Αφορά σπίτι παππούδων σε χωριό που απεβίωσε μέσα στο καλοκαίρι και είχαν αφήσει δύο δένδρα να φτάσουν ψηλά. Το ένα οκ. Το άλλο είναι πρακτικά αδύνατο χωρίς ειδικό ανυψωτικό όχημα. Μιλάμε τα ηλεκτροφόρα καλώδια διέρχονται μέσα από τα κλαδιά στο δένδρο πλέον, ψηλά! Με χαμηλό κόψιμο, θα πάρει τα καλώδια μαζί. Ομοίως και σε καμιά ισχυρή καταιγίδα (στα σκοτάδια το χωριό μετά). Ο Δήμος δεν ανακατευεται μαυτά, ειδικά σε ιδιωτικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2019 στις 9:53 ΠΜ, Γιάννης Platano είπε

 

Χωρις να είμαι σιγουρος υψηλη ταση δυσκολο να περναει εκτος και είναι αραιοκατηκημενη η περιοχη.

Σε αυτή την περιπτωση αν είναι υψηλη ισως ο ΑΔΜΗΕ πρεπει να κοψει το ρευμα .Με επιφυλαξη .

Μην είσαι 🤣

Γέρακας 500 μέτρα από το σπίτι μου και διπλός μάλιστα η μία κολώνα Πρεβέζης και Ροδόπης. Η δεύτερη γραμμή λίγο πιο αριστερά φαίνονται τα σύρματα. Τώρα πως έδωσαν άδεια δόμησης και μάλιστα μετά το 1993 που μπήκε σε σχέδιο η περιοχή άγνωστο. Ακριβώς από κάτω δεν ξέρω. Στην χώρα της μπανανίας όμως όλα είναι δυνατά.

https://www.google.com/maps/@38.0099485,23.8643056,104m/data=!3m1!1e3

Και για να γελάσουμε λίγο δες που είναι φυτεμένη άλλη κολώνα από τη διπλανή  γραμμή. Μάλιστα το ένα σπίτι είναι και λίγο παράγωνο για να πάει σύμφωνα με την κολώνα .🤣 Το συζητήσουμε και κάπου αλλού και δεν το πίστευαν.

https://www.google.com/maps/@38.0103757,23.8639117,52m/data=!3m1!1e3

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μην είσαι 🤣

Γέρακας 500 μέτρα από το σπίτι μου και διπλός μάλιστα η μία κολώνα Πρεβέζης και Ροδόπης. Η δεύτερη γραμμή λίγο πιο αριστερά φαίνονται τα σύρματα. Τώρα πως έδωσαν άδεια δόμησης και μάλιστα μετά το 1993 που μπήκε σε σχέδιο η περιοχή άγνωστο. Ακριβώς από κάτω δεν ξέρω. Στην χώρα της μπανανίας όμως όλα είναι δυνατά.

https://www.google.com/maps/@38.0099485,23.8643056,104m/data=!3m1!1e3

Και για να γελάσουμε λίγο δες που είναι φυτεμένη άλλη κολώνα από τη διπλανή  γραμμή. Μάλιστα το ένα σπίτι είναι και λίγο παράγωνο για να πάει σύμφωνα με την κολώνα .🤣 Το συζητήσουμε και κάπου αλλού και δεν το πίστευαν.

https://www.google.com/maps/@38.0103757,23.8639117,52m/data=!3m1!1e3

 

Δεν νομιζω οτι εχουν ρευμα οι κολωνες αυτες.
Στο Γερακα τα εχουν κανει υπογεια τα καλωδια. Εχει κατι φρεατια της Δ.Ε.Η. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Δεν νομιζω οτι εχουν ρευμα οι κολωνες αυτες.
Στο Γερακα τα εχουν κανει υπογεια τα καλωδια. Εχει κατι φρεατια της Δ.Ε.Η. 
 

Και βέβαια έχουν κανονικά ρεύμα . Πιο πάνω που έχει γυφτομαχαλά και επιδίδονται σε ρευματοκλοπή ακόμη και από αυτές. Δεν τους πιάνει ούτε υψηλή τάση ούτε τίποτε. Παλαιότερα είχαν υποσχεθεί  κάποια υπογειοποίηση αλλά έμεινε στα λόγια. Μεγάλο το κόστος χώρος δεν υπάρχει σε πολλά σημεία όπως εδώ γιατί από κάτω υπάρχουν νόμιμες οικίες οπότε δεν πρόκειται αλλάξει κάτι.

Οι συγκεκριμένες δεν ξέρω από που κουβαλάνε ρεύμα νομίζω καταλήγουν στα Γλυκά Νερά στην Κάντζα όπου υπάρχει μεγάλος υποσταθμός της ΔΕΗ και από εκεί δεν ξέρω που κατευθύνονται. Πρέπει να κατεβαίνουν από Πεντέλη που ανέβαινε και ο poulinos να βγάλει φωτογραφίες.🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δήμος - Υπηρεσία Πρασίνου

Αν η απάντηση πήγαινε προς εμένα, τότε όχι. Αφενός δεν ασχολούνται με ό,τι επηρεάζει την ΔΕΗ και αφετέρου δεν βρίσκεται σε δημοτικό χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...