Προς το περιεχόμενο

Αντιμέτωπη με συλλογική αγωγή η Apple επειδή εξανάγκαζε πελάτες της να αγοράζουν νέους φορτιστές για το iPhone


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

Άρα καταλαβαίνουμε και με το post σου ότι  αν ήθελε η εταιρία να σε προστατέψει θα σου έδινε κάτι τέτοιο αν δεν το εισήγαγε μέσα στην συσκευή .
Έχεις link για το συγκεκριμένο ;

Κάτσετε λίγο, διότι για κάποιους η τεχνολογία έχει μείνει τότε που τα  Nokia είχαν εξωτερική κεραία και αν τα άφηνες πάνω από μια μέρα στον φορτιστή έσκαγαν! Δες είναι μόνο ο @georgepppo την έχετε πιπιλίσει κι άλλοι αυτή την καραμέλα. Με τον tester που ανέφερα παραπάνω, με ένα φορτιστή xiaomi και ένα καλώδιο 3ου κατασκευαστή θα τοποθετήσω ένα redmi note 5 και ένα Samsung S4 mini( έχει καμένη οθόνη αλλά είναι ανοικτό εκείνη την στιγμή ) στον ίδιο φορτιστή. Με την παραπάνω λογική πρέπει να τραβάνε και τα δύο κινητά 5V 2Ah μιας και ο φορτιστής τόσα δίνει .

Τα αποτελέσματα τα ανεβάζω στο imgur μιας και είναι πάνω από 2MΒ οι φωτογραφίες

Γιατί δεν το κάνουν; Τα νούμερα που αναγράφει ένας φορτιστής πάνω, είναι η Τάση (Volt ή V) στην οποία δουλεύει και τα μέγιστα Ampere ( A ) τα οποία μπορεί να αποδώσει. Το κινητό και γενικότερα οι συσκευές τραβάνε όσο θέλουν για την συγκεκριμένη τάση

δεν είναι 2AH αλλά 2 Ampere (Α) αμπερώρια είναι η χωρητικότητα της μπαταρίας όχι η παροχή ρεύματος του φορτιστή,δεύτερον δεν κάνει να βάζεις μεγάλο φορτιστή για να φορτίσεις το κινητό κάνεις ζημιά και στο ίδιο και στον φορτιστή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

Chris, το μόνο που πρέπει να έχουν είναι την ένδειξη MFi … Σταμάτα να παραπληροφορείς τον κόσμο γιατί απο τα λεγόμενά σου κάνει μπάμ οτι κυκλοφορείς με Ανδροϊδές κινητό ...

 Τι είπες μόλις τώρα JcD αγόρι μου ? Είσαι σοβαρός ? Αγοράζεις κινητό του χιλιάρικου και τολμάς να λες πως ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ να αγοράζεις καλώδια της τσας-πού των 0.50 λεπτών ? Αμα εγω τωρα σου πω οτι θελω να σου καει το κιν θα είμαι κακός ε ? Ε ρε βέργα που θέλετε μερικοί…  Το 2013 που αγόρασα το iPhone 5S χρειαζόμουν 10 Lightning Cables… Αυτοκίνητα, Σπίτι,Γραφείο,Power Banks, Εξοχικό… Σε πληροφορώ οτι τα αγόρασα 20 ευρώ το ένα… Η καλύτερη κίνηση που έκανα ποτέ… τα έχω λιώσει στη χρήση… Δεν καταλαβαίνουν μια, Είναι Braided 30'000 Bend Cycles…. και γελάω με τους γύρω γύρω που στα 5 ταξίδια που θα κάνουν τους σκανε τα καλωδια και μενουν χωρις κινητο στο τερμα του πουθενα…. Εν κατακλείδι φίλε… Αν θες να δίνεις 0.50 για καλώδιο πάρε PoCoPhone… Αλλιώς είναι απλά ντροπή ...

'Ετσι μαν ! Σωστότατος ! Πάντως πέρα απο την πλάκα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ που έχεις ΤΑΦ LeGrand σε παραδέχομαι ! Insane Quality ! xD !

To ανδροιδές φορτίζει με οόοοοοοολα τα καλώδια μάστοραάαααα ...δεν αντιμετωπίζεις κανέεεεεεεενα θέεεεεεμα ποτέεεεεεεεεε........1,2 1,2 1,2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, chris80 said:

To ανδροιδές φορτίζει με οόοοοοοολα τα καλώδια μάστοραάαααα ...δεν αντιμετωπίζεις κανέεεεεεεενα θέεεεεεμα ποτέεεεεεεεεε........1,2 1,2 1,2

Είναι θέμα τύχης κάθε φορά. Πόσοι νομίζεις ασχολούνται και προσέχουν το πόσο ψήνεται η συσκευή ή τα άκρα των καλωδίων όσο κρατάει η φόρτιση?

Μετά βέβαια ξέρουν μια χαρά να ανοίγουν θέματα με τίτλους "μακριά από το τάδε smartphone, μου έμεινε στο χέρι μετά από 3 μήνες..."! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κυρία θα πάρει πιθανότατα τα μεζαία. Τα MFi Certified καλώδια δεν παίζει να βγάλουν μήνυμα μη συμβατού αξεσουάρ. Και επειδή είμαι παθών με μη MFi καλώδιο και φορτιστή αυτοκινήτου, πλέον μόνο καλές μάρκες και πιστοποιημένα από Apple. Με τον μούφα φορτιστή και καλώδιο, "έψησα" την Logic Board του παλιού μου 5s αλλά ήμουν τυχερός και μου έκαναν αντικατάσταση συσκευής από Infoquest. Το τηλέφωνο μου πετούσε που και που μηνύματα αλλά με ένα ξεκούμπωμα και κούμπωμα του καλωδίου, συνέχιζε να φορτίζει. Αποτέλεσμα, αφού τα έπαιξε αρχικά η μπαταρία και κρατούσε 3 ώρες, μετά τα έπαιξε και η Logic Board. Ήμουν τυχερός και μου άλλαξαν την συσκευή, μιας και πιστεύω ότι δεν φαίνεται η χρήση μούφα καλωδίων. Το ότι έφταιγε ο φορτιστής, το κατάλαβα όταν έπαθα τα ίδια με την μπαταρία του 6s μου αλλά επειδή είχε και πολλούς κύκλους φόρτισης (αυτομάτως βγήκε εκτός εγγύσης), αλλάχτηκε με το περσινό πρόγραμμα των 39€. Πλέον στο 8άρι, χρησιμοποιώ φορτιστή αυτοκινήτου της Belkin και οποιοδήποτε καλώδιο πήρα, είναι πλέον επώνυμου κατασκευαστή...

Και μια φωτό για το τι περιέχει ένα καλώδιο MFi Certified...

mfi.png.50dcf20469c10badc0c3efa37c0679a5.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgepppo είπε

δεν είναι 2AH αλλά 2 Ampere (Α) αμπερώρια είναι η χωρητικότητα της μπαταρίας όχι η παροχή ρεύματος του φορτιστή,δεύτερον δεν κάνει να βάζεις μεγάλο φορτιστή για να φορτίσεις το κινητό κάνεις ζημιά και στο ίδιο και στον φορτιστή.

Πολύ σωστή διόρθωση και ευχαριστώ όσον αφορά τα ampere.

Αυτό που λες σε τι το στηρίζεις ; Ίσα ίσα με το να έχεις ένα φόρτιση που να δουλεύει στο maximum η θερμοκρασία και μόνο που αναπτύσσει αυτομάτως μειώνει την διάρκεια ζωής του. Μάλιστα μετά από ώρα λόγο θερμοκρασιών σταματάει να δίνει σωστό ρεύμα και έτσι κάνεις ζημιά και στο κινητό. Όπως σου έδειξα ( αν έκανες τον κόπο να δεις τις εικόνες ) με φορτιστή 5V2Α τα κινητά τραβάνε τα Ampere που χρειάζονται. Γενικά αυτό συμβαίνει σε όλες τις συσκευές και όχι μόνο στα κινητά. Για παράδειγμα όταν διαλέγεις τροφοδοτικό για CCTV φροντίζεις οι κάμερες να μην έχουν παραπάνω απαιτήσεις σε Ampere απ' ότι μπορεί να παρέχει το τροφοδοτικό .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έπαιζα προσωρινά 2 ενισχυτες στο αυτοκίνητο με καλώδιο φούρνου και η Apple θέλει ένα καλωδίο USB να ειναι γνήσιο λες και τροφοδοτεί κανα διαστημοπλοιο να πουμε. 

20 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

Εν κατακλείδι φίλε… Αν θες να δίνεις 0.50 για καλώδιο πάρε PoCoPhone… Αλλιώς είναι απλά ντροπή ...

Αυτό ακριβώς 88 στο 20%

Screenshot_2019-01-30-16-47-42-625_com.miui.securitycenter.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, chris80 είπε

To ανδροιδές φορτίζει με οόοοοοοολα τα καλώδια μάστοραάαααα ...δεν αντιμετωπίζεις κανέεεεεεεενα θέεεεεεμα ποτέεεεεεεεεε........1,2 1,2 1,2

Χριστάκι, κι εγώ απο τότε που έκανα JailBreak στο iPhone (2 μέρες μετά την αγορά του 5S ) εγκατέστησα ένα Tweak που επέτρεπε την φόρτιση με ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ καλώδια… Αυτό δεν σημαίνει οτι είμαι μάγκας… Ίσα-ίσα… Αυτά τα Tweaks είναι για Noobs σαν και του λόγου σου… Υπάρχει λόγος που η Apple υποστηρίζει μόνο αυτά με ένδειξη MFi… Ψάξε λίγο παραπάνω τι αλλάζει γιατί φαίνεται σαν να γεννήθηκες χθες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακούγεται παράλογο πάντως. Ούτε είναι και η πρώτη φορά που η apple κάνει τέτοιες κινήσεις.

Από προσωπική εμπειρία και μάλιστα πολύ πρόσφατη έχω να πω το εξής. i-phone SE την προηγούμενη εβδομάδα σταμάτησε να λειτουργεί η κάμερα. Το τηλέφωνο αγορασμένο από πλαίσιο πριν 7 μήνες. Κατά σύμπτωση είχε βγει update στο ios. Μετά το update ως δια μαγείας η κάμερα δούλεψε.....

Και διασταυρώθηκε το "θέμα"  και με κινητό άλλου φίλου.

Εδώ τι να πούμε? Τυχαίο? Εγώ το βλέπω ως εξαναγκασμό εγκατάστασης τελευταίας ενημέρωσης λειτουργικού για να λειτουργεί σωστά στο σύνολο του.  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2019 στις 6:36 ΜΜ, Plapoutas είπε

proprietary είναι η θύρα και το καλώδιο, μπορεί να κάνει ότι θέλει. Δικό της είναι, το θέμα είναι ότι προστατεύει από τα knock offs, είτε αρέσει είτε όχι 

Με αυτή τη λογική στην πρό smartphone εποχή είχαμε γεμίσει 100 διαφορετικά καλώδια και φορτιστές, που πολλές φορές ενώ το βύσμα ήταν ίδιο, δέν ήταν συμβατά ακόμα και μεταξύ κινητών της ίδιας εταιρίας.

Και ευτυχώς με την παρότρυνση της Ευρωπαικής Ένωσης αυτή η ιστορία έληξε: https://en.wikipedia.org/wiki/Common_external_power_supply

Το να υποστηρίζετε με την απάθεια τέτοιες πρακτικές είναι πισωγύρισμα, όχι πρόοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...