Προς το περιεχόμενο

Αντιμέτωπη με συλλογική αγωγή η Apple επειδή εξανάγκαζε πελάτες της να αγοράζουν νέους φορτιστές για το iPhone


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΑΑΑ Ναι!

Ξεχάσαμε να σας πούμε ότι τα τηλέφωνα της APPLE ΔΕΝ ΦΟΡΤΙΖΟΥΝ με ότι να ναι (universal)καλώδια!!!Πρέπει να είναι της APPLE αυτά με τον  καλό χαλκό μέσα,όχι μούφες κλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Δεν θέλω να σας το χαλάσω αλλά η παραπάνω κυρία αμφιβάλω αν χρησιμοποίησε καλώδιο από κάποιον επίσημο κατασκευαστή.. τα καλώδια πχ και οι πρίζες των Amazon Basics εντελώς τυχαία λειτουργούν και κοστίζουν ελάχιστα ευρώ και είναι και αξιόπιστα. Η Μόνικα λοιπόν θα χρησιμοποίησε κάποιο no-name καλώδιο γιαυτό και όλη η μανούρα.

Ούτε και εγώ θέλω να στο χαλάσω αλλά κάνεις μία άστοχη εικασία.

Η αγωγή αναφέρει κάτι πολύ συγκεκριμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, citiview είπε

Σαν να έχεις πολλές πληροφορίες για την Μονικα φιλαράκι μου , Πίσω από κάθε μεγάλο άνδρα υπάρχει μια Μόνικα :P

tenor.gif?itemid=4753353

Μόλις τώρα, Alexandros7474 είπε

Ούτε και εγώ θέλω να στο χαλάσω αλλά κάνεις μία άστοχη εικασία.

Η αγωγή αναφέρει κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Στην Murica μπορείς να κάνεις μήνυση για ότι γουστάρεις και να κερδίσεις κιόλας. Ο άλλος είχε κάνει μήνυση στην Red Bull γιατί δεν έβγαλε φτερά, οπότε μην μου λες για το δικαστικό σύστημα των Αμερικανών.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JcD είπε

"αποτελεί μέρος του συστήματος της Apple που ανέπτυξε για να προστατεύει τις συσκευές iOS από την χρήση επικίνδυνων ενδεχομένως aftermarket προϊόντων."

Για κάτσε ρε μάστορα να καταλάβουμε λίγο. Λογισμικό κόβει τις επιδόσεις για λόγους φθοράς της μπαταρίας. Λογισμικό εμποδίζει την φόρτιση για λόγους καλωδίων-φορτιστών.  Τουλάχιστον να πάρει τηλέφωνο κάποιος μπορεί η πρέπει να κρατάει το τηλέφωνο με συγκεκριμένο τρόπο? Ouh wait...!

Λογικό για τα αξεσουάρ να υπάρχει λογισμικο π τα εμποδίζει πολλά κινητά της αππλε ειχαν θέμα με

Aftermarket chargers iPhone 5/5s...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

tenor.gif?itemid=4753353

Στην Murica μπορείς να κάνεις μήνυση για ότι γουστάρεις και να κερδίσεις κιόλας. Ο άλλος είχε κάνει μήνυση στην Red Bull γιατί δεν έβγαλε φτερά, οπότε μην μου λες για το δικαστικό σύστημα των Αμερικανών.

Πάμε από την αρχή : η αγωγή αναφέρει κάτι πολυ συγκεκριμένο . Και απαντάς εσύ : Δεν θέλω να σας το χαλάσω αλλά η παραπάνω κυρία αμφιβάλω αν χρησιμοποίησε καλώδιο από κάποιον επίσημο κατασκευαστή.. τα καλώδια πχ και οι πρίζες των Amazon Basics εντελώς τυχαία λειτουργούν και κοστίζουν ελάχιστα ευρώ και είναι και αξιόπιστα. Η Μόνικα λοιπόν θα χρησιμοποίησε κάποιο no-name καλώδιο γιαυτό και όλη η μανούρα.  Μία εικασία δηλαδή.

Και μετά μου λές ότι να μην σου λέω για την Αμερικη κτλ  και κάτι για Red Bull και φτερά.....

Αερολογίες καφενειακού επιπέδου δηλάδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πείτε κάποιος στην κυρία Monica, πως έχουμε γλαρόσουπα για πρώτο πιάτο! 😛 

Στην Ελλάδα μας εννοείται. Αμερική όμως δεν νομίζω. Θα δείξει....

Όσο σφίγγουν τα ζωνάρια τόσο ξυπνάει ο κόσμος... Σιγά σιγά και σταθερά. Μια του κλέφτη κλπ κλπ που λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexandros7474 είπε

Πάμε από την αρχή : η αγωγή αναφέρει κάτι πολυ συγκεκριμένο . Και απαντάς εσύ : Δεν θέλω να σας το χαλάσω αλλά η παραπάνω κυρία αμφιβάλω αν χρησιμοποίησε καλώδιο από κάποιον επίσημο κατασκευαστή.. τα καλώδια πχ και οι πρίζες των Amazon Basics εντελώς τυχαία λειτουργούν και κοστίζουν ελάχιστα ευρώ και είναι και αξιόπιστα. Η Μόνικα λοιπόν θα χρησιμοποίησε κάποιο no-name καλώδιο γιαυτό και όλη η μανούρα.  Μία εικασία δηλαδή.

Και μετά μου λές ότι να μην σου λέω για την Αμερικη κτλ  και κάτι για Red Bull και φτερά.....

Αερολογίες καφενειακού επιπέδου δηλάδή.

Έχεις iPhone στην κατοχή σου από την αναφερόμενη περίοδο που να τρέχει την τελευταία έκδοση του iOS? Επειδή  τυγχάνει να έχω, γιατί λειτουργούν όλα τα καλώδια και οι πρίζες; Έχω πρίζα στον τοίχο με USB θύρες, βάζω καλώδιο της Apple παλιό και λειτουργεί, βάζω της Amazon lightning καλώδιο και αυτό λειτουργεί. Οπότε η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν δεν ειναι μαζικη μηνυση ακομα. δεν ξερω ακριβως πως δουλευει το class action εκει αλλα αυτη "εκπροσωπει" μεσω του class action οσους ειχαν προβλημα με κάποια αναβάθμιση που όντως (?) έβλεπε σαν μη γνησια τα γνησια καλώδια. το βρηκα στο νετ σαν γεγονός, μαλλον καποιο bug ηταν η απλα βρωμικο καλωδιο παντως ηταν κάποιοι που ειχαν θεμα με γνησιο καλωδιο. δεν βλεπω καποιο νοημα απλα θελει να της δωσουν κανα φραγκο να αποσυρει το class action. Λογικο ειναι γιατι σκεψου οτι απο το πουθενα αυτη η ειδηση ειναι πρωτοσελιδο σε τεχνολογικο φορουμ στην ελλαδα και ηδη καποιοι γραφουν apple hate σχολια. Δουλευει δηλαδη το κολπο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Δεν θέλω να σας το χαλάσω αλλά η παραπάνω κυρία αμφιβάλω αν χρησιμοποίησε καλώδιο από κάποιον επίσημο κατασκευαστή.. τα καλώδια πχ και οι πρίζες των Amazon Basics εντελώς τυχαία λειτουργούν και κοστίζουν ελάχιστα ευρώ και είναι και αξιόπιστα. Η Μόνικα λοιπόν θα χρησιμοποίησε κάποιο no-name καλώδιο γιαυτό και όλη η μανούρα.

ακομα και το 3gs  με ios 6 βγαζει μυνημα οτι η φορτιση δεν υποστηριζεται αν το συνδεσεις με μαπα καλωδιο.με γνησιο καλωδιο,ποτε δεν ειχα θεμα σε ipod,phone kai pad.ακομα και τα φθαρμενα -ξεφλουδισμενα καλωδια απο τα 4αρια δουλευουν ακομα.πανε και αγοραζουν καλωδια με 1 ευρω και μετα τους φταινε οι φοριστες.

Επεξ/σία από FELIX
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κυρια Monica ουτε θα παρει τιποτα και θα ειναι τυχερη αν δεν φαει και μηνυση για δυσφημιση...εκτος αν την λυπηθει η Apple και τις δωσει ενα καλωδιο δωρεαν...αντε και τον φορτιστη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Έχεις iPhone στην κατοχή σου από την αναφερόμενη περίοδο που να τρέχει την τελευταία έκδοση του iOS? Επειδή  τυγχάνει να έχω, γιατί λειτουργούν όλα τα καλώδια και οι πρίζες; Έχω πρίζα στον τοίχο με USB θύρες, βάζω καλώδιο της Apple παλιό και λειτουργεί, βάζω της Amazon lightning καλώδιο και αυτό λειτουργεί. Οπότε η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε. 

τα καλα του μπιλ ξεκινησες κι εσυ?

δηλαδη επειδη δε συμβαινει σε σενα σημαινει οτι δε συμβαινει σε κανεναν αλλο?

και επειδη παιζει να κολλησες και τη δευτερη "νοσο" του μπιλ να σε προλαβω, καμια σημασια δεν εχει για τη μονικα αμα συμβαινει σε πολλους, σε λιγους, ή μονο σ αυτην. απο τη στιγμη που υπαρχει διαμαχη μπορει να το παει δικαστικα και αυτο εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε'σεις όλοι που δικαιολογείτε το γεγονός της μη αποδοχής μη αυθεντικού καλωδίου για φόρτιση, κάτι τέτοια έχουν δώσει την γενική αίσθηση ότι η συγκεκριμένη εταιρία δημιουργεί προβλήματα για να πουλάει τις λύσεις.! Εμείς οι υπόλοιποι που φορτίζουμε τα android του χιλιάρικου με καλώδια 0.50 ευρώ από το ebay χαζοί είμαστε? Εγώ που χρειάζομαι 3 καλώδια στο σπίτι, δύο στο αυτοκίνητο κι άλλα δύο στην δουλειά για να υπάρχουν πόσα θα έπρεπε να σκάσω σε καλώδια δλδ?

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μόνικα είναι αυτή που αν της καίγονταν το κινητό με μη γνήσιο φορτιστή θα έκανε μήνυση στην apple που δεν της έβγαλε το εν λόγω μήνυμα στην οθόνη όταν το έβαλε να φορτίσει.Και μετά οι επιστήμονες ψάχνουν τον κρίκο της αλυσίδας που ενώνει τον πίθηκο με τον σύγχρονο άνθρωπο.Το οτι είναι και από Καλιφόρνια το κάνει ακόμα χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

τα καλα του μπιλ ξεκινησες κι εσυ?

δηλαδη επειδη δε συμβαινει σε σενα σημαινει οτι δε συμβαινει σε κανεναν αλλο?

και επειδη παιζει να κολλησες και τη δευτερη "νοσο" του μπιλ να σε προλαβω, καμια σημασια δεν εχει για τη μονικα αμα συμβαινει σε πολλους, σε λιγους, ή μονο σ αυτην. απο τη στιγμη που υπαρχει διαμαχη μπορει να το παει δικαστικα και αυτο εκανε.

Δηλαδή το δικό της iPhone έλαβε άλλη ενημέρωση από εμάς τους υπόλοιπους. Αυτό να καταλάβω δηλαδή, iPad Mini, iPhone 6S, SE, 7 και 8 δεν έχουν πρόβλημα με τα καλώδια αλλά της Μόνικας έχει, ενώ τρέχουν την ίδια έκδοση iOS. Μήπως να κοιτούσε το καλώδιο της?

1 λεπτό πριν, JcD είπε

Ρε'σεις όλοι που δικαιολογείτε το γεγονός της μη αποδοχής μη αυθεντικού καλωδίου για φόρτιση, κάτι τέτοια έχουν δώσει την γενική αίσθηση ότι η συγκεκριμένη εταιρία δημιουργεί προβλήματα για να πουλάει τις λύσεις.! Εμείς οι υπόλοιποι που φορτίζουμε τα android του χιλιάρικου με καλώδια 0.50 ευρώ από το ebay χαζοί είμαστε? Εγώ που χρειάζομαι 3 καλώδια στο σπίτι, δύο στο αυτοκίνητο κι άλλα δύο στην δουλειά για να υπάρχουν πόσα θα έπρεπε να σκάσω σε καλώδια δλδ?

Πάμε πάλι, υπάρχουν καλώδια lightning που κοστίζουν 5-6€ το πολύ πχ Baiscs της Amazon και λειτουργούν άψογα. Το χρέπι καλώδιο σου χαλάει την μπαταρία και βάζει σε κίνδυνο και την ζωή σου σε περίπτωση που πάρει φωτιά η μπαταρία. Αν εσύ φορτίζεις τα κινητά σου με 0,50€ καλώδια εγώ δεν το κάνω. Προσωπικά θα πάρω από κάποιον κατασκευαστή με λίγα ευρώ παραπάνω ένα καλώδιο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μπροστά στα μάτια μου έλιωσε φορτιστής μαζί με την θύρα του iPhone σε iPhone 4 που του είχε βάλει γνωστός No name καλώδιο  των 0,50€. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...